Jump to content

Huawei Watch GT


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω να βάλουν και άλλα, δεν μου άρεσε κανένα γιατί αυτά που χρησιμοποιώ είναι αυτά που δείχνουν πολλές πληροφορίες και αυτά που έβαλαν, όλα, είναι λιτά
Link to comment
Share on other sites

Καθε προσοψη αναλογα με τι δειχνει και πως ειναι σχεδιασμενη εχει την καταναλωση της...προφανως δεν θελουν να αναιρεσουν την διαρκεια της μπαταριας, για αυτο και τα περιεργα faces.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως παίζει ρόλο και το μέγεθος του watchface μιας και μιλάμε για ΚΒ, ενδεχομένως αν τυχόν είναι να δείξει παραπάνω πληροφορίες θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη κινούμενη εικόνα ενσωματωμένη με όλη την πληροφορία για layers, ίσως κα έξτρα αλγόριθμους κτλ. Για παράδειγμα το bluelight watchface έχει μόνο ένα εικονικό δείκτη παραπάνω στο εσωτερικό του και μέγεθος 2 MB!

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το παρω σημερα απο Κωτσοβολο στα 199€ μαζι με την ζυγαρια, αλλα ηταν ενα τελευταιο εκθεσιακο κομματι και ετσι το αφησα.

Κριμα.

 

Απο το εξωτερικο το εχει παρει κανεις και σε τι τιμη ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ίσως παίζει ρόλο και το μέγεθος του watchface μιας και μιλάμε για ΚΒ, ενδεχομένως αν τυχόν είναι να δείξει παραπάνω πληροφορίες θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη κινούμενη εικόνα ενσωματωμένη με όλη την πληροφορία για layers, ίσως κα έξτρα αλγόριθμους κτλ. Για παράδειγμα το bluelight watchface έχει μόνο ένα εικονικό δείκτη παραπάνω στο εσωτερικό του και μέγεθος 2 MB!

 

Nαι αλλά η παραπάνω ενέργεια θα καταναλώνεται όταν ενεργοποιείται δηλαδή όταν κοιτάς την ώρα. Οπότε σε συνολική απόδοση η όποια αύξηση της κατανάλωσης θα είναι σχεδόν αμελητέα.

Για μένα θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος να το τροποποιήσεις ανάλογα τα γούστα σου.

Δηλαδή να υπάρχει κάποιο ή κάποια faces που να έχoyn πχ 3 ή 4 ή 5 παραθυράκια που εκεί να επιλέγεις εσύ το τι να σου δείχνει.

Εγώ πχ μπορεί να θέλω (και θέλω) να μου δείχνει υψόμετρο, βήματα, ημερομηνία και παλμούς (αλλά δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο), ενώ κάποιος άλλος μπορεί να θέλει κάποιες άλλες πληροφορίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το παρω σημερα απο Κωτσοβολο στα 199€ μαζι με την ζυγαρια, αλλα ηταν ενα τελευταιο εκθεσιακο κομματι και ετσι το αφησα.

Κριμα.

 

Απο το εξωτερικο το εχει παρει κανεις και σε τι τιμη ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κάπου πήρε το μάτι μου πτώση τιμής σε όλα τα ευρωπαικά αμαζον, ειδικά στην έκδοση με το δερμάτινο λουράκι.

 

 

Ανέφερα προηγουμένως ένα πιθανό περιορισμό στα watchfaces, όχι λόγω μπαταρίας αλλά λόγω μεγέθους, μιας και η μνήμη του ρολογιού είναι πολύ περιορισμένη.

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 9.0.4.383 apk, το εγκατέστησα και τα watch faces εμφανίστηκαν. Δεν είναι τίποτα σπουδαία αλλά έχει δύο καινούργια με ημερομηνία που την θεωρώ σημαντική. Ας έβαζαν και κανένα με τις φάσεις της σελήνης...
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση βλέπω πως μου εμφανίζει συνέχεια μηδέν την ένδειξη χρόνου άσκησης.

Η οθόνη αριστερά από την κεντρική με το face του ρολογιού, είναι η οθόνη με τους 3 κύκλους.

1. Μπλε τα βήματα

2. Πράσινος ο χρόνος άσκησης (πχ. 15/30min)

3. Κόκκινος πόσες φορές σηκώθηκες (πχ. 4/12times)

 

Ο κύκλος 2 (πράσινος) είναι σε εμένα συνέχεια μηδέν ακόμα και αν κάνω άσκηση, περπάτημα κλπ. Τα υπόλοιπα είναι σωστά.

 

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα ξαναγράφω, δείτε εδω.Μπορούμε να αλλάζουμε πεδία στις καταγραφες στο ρολόι

 

https://uk.community.huawei.com/watch-gt-50/huawei-watch-gt-false-elevation-gain-reading-2468#post20944

 

επίσης δειτε και αυτό αν εχετε rooted τηλεφωνο.Μπορείτε να βγάλετε GPX αρχειο απο το Huawei health.

 

https://github.com/aricooperdavis/Huawei-TCX-Converter/tree/3d20a91060cf6c8a2130ca1768dd62a26c884358

Edited by lazy
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 9.0.4.383 apk, το εγκατέστησα και τα watch faces εμφανίστηκαν. Δεν είναι τίποτα σπουδαία αλλά έχει δύο καινούργια με ημερομηνία που την θεωρώ σημαντική. Ας έβαζαν και κανένα με τις φάσεις της σελήνης...

Έκανα το ίδιο και τα πήρα και εγώ. Σωστά το σκέφτηκες για να τα πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 9.0.4.383 apk, το εγκατέστησα και τα watch faces εμφανίστηκαν. Δεν είναι τίποτα σπουδαία αλλά έχει δύο καινούργια με ημερομηνία που την θεωρώ σημαντική. Ας έβαζαν και κανένα με τις φάσεις της σελήνης...

 

Ποιο ειναι το αpk 9.0.4.383 ?????

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

και μετα τι κανω?

 

Την κατεβάζεις την εφαρμογή ως αρχείο .apk και την αποθηκεύεις στο κινητό σου.

Και μετά την τρέχεις από το κινητό για να την εγκαταστήσει.

Θα σου πει πως δεν επιτρέπεται να εγκαταστήσεις αυτή την εξωτερική εφαρμογή, οπότε πας στις επιλογές για προγραμματιστές και ενεργοποιείς την επιλογή να επιτρέπεται η εγκατάσταση εξωτερικών εφαρμογών και ολοκληρώνεις την εγκατάσταση :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν αποσυνδέεται,δεν επανασυνδέεται παρά μόνο όταν μπω στην εφαρμογή και πατήσω tap to connect.

Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς παίζει ρόλο Κ η συσκευή του κινητου όσο αφορά το τελευταίο update για την προβολή των watchfaces μέσα απ την εφαρμογή.

 

Γνωρίζει κανεις στην επιλογή του menu του ρολογιού στα Activity records, τι ακριβώς σημαίνουν οι καταγραφές όσο αφορά τον κύκλο με την πράσινη ένδειξη και τον κύκλο με την κόκκινη ένδειξη; Τι ακριβώς σημαίνουν οι μετρήσεις τους Κ με ποιο τρόπο προκειπτουν αυτές οι μετρήσεις; Πχ:η πράσινη ένδειξη με τα λεπτα ασκήσεις προέρχεται απ τους παλμούς τις καρδιάς; Η κοκκινη: όταν είμαι ακίνητος για κάποιο διάστημα και κινηθώ ξανα; Έχω διαβάσει το εγχειρίδιο αλλα δεν το πολυκαταλαβαινω τι εννοεί γιατί δεν γράφει καθόλου λεπτομερειες....

Edited by antonis7
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς παίζει ρόλο Κ η συσκευή του κινητου όσο αφορά το τελευταίο update για την προβολή των watchfaces μέσα απ την εφαρμογή.

 

Γνωρίζει κανεις στην επιλογή του menu του ρολογιού στα Activity records, τι ακριβώς σημαίνουν οι καταγραφές όσο αφορά τον κύκλο με την πράσινη ένδειξη και τον κύκλο με την κόκκινη ένδειξη; Τι ακριβώς σημαίνουν οι μετρήσεις τους Κ με ποιο τρόπο προκειπτουν αυτές οι μετρήσεις; Πχ:η πράσινη ένδειξη με τα λεπτα ασκήσεις προέρχεται απ τους παλμούς τις καρδιάς; Η κοκκινη: όταν είμαι ακίνητος για κάποιο διάστημα και κινηθώ ξανα; Έχω διαβάσει το εγχειρίδιο αλλα δεν το πολυκαταλαβαινω τι εννοεί γιατί δεν γράφει καθόλου λεπτομερειες....

 

O πράσινος κύκλος δείχνει τα λεπτά που υπολογίζει το μηχάνημα ότι έχεις κάνει κάποια άσκηση. Υποθέτω ότι χρησιμοποιεί όποιους αισθητήρες χρειάζεται και αυτόν για τους παλμούς και αυτόν για την κίνηση.

Ο κόκκινος κύκλος δείχνει το πόσες φορές έχεις αρχίσει να κινείσαι μετά από κάποια περίοδο ακινησίας..

 

Edit:

Τώρα που το ξανακοίταξα, σε εμένα τουλάχιστον, ο πράσινος κύκλος είναι στο μηδέν και κάνοντας κάποια άσκηση δεν άλλαξε.

Μετά δοκίμασα και έκανα κάποιο workout για κάνα μισάωρο αλλά και πάλι στο μηδέν παρέμεινε...

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτό....

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

καταφερα τελικα να εγκαταστησω και τα νεα faces του ρολογιου(τα πιο πολλα δεν λενε κατι) αφου απεγκατεστησα και ξαναεγκατεστησα την εφαρμογη απο την αρχη.

τηλεφωνο το pocophone f1, MIUI Global 10.2 σταθερη-10.2.3.0(PEJMIXM)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες οι διαφορες με το active? Θελω να το αγορασω αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα 50€ διαφορα που εχει το active.

 

Ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O πράσινος κύκλος δείχνει τα λεπτά που υπολογίζει το μηχάνημα ότι έχεις κάνει κάποια άσκηση. Υποθέτω ότι χρησιμοποιεί όποιους αισθητήρες χρειάζεται και αυτόν για τους παλμούς και αυτόν για την κίνηση.

Ο κόκκινος κύκλος δείχνει το πόσες φορές έχεις αρχίσει να κινείσαι μετά από κάποια περίοδο ακινησίας..

 

Edit:

Τώρα που το ξανακοίταξα, σε εμένα τουλάχιστον, ο πράσινος κύκλος είναι στο μηδέν και κάνοντας κάποια άσκηση δεν άλλαξε.

Μετά δοκίμασα και έκανα κάποιο workout για κάνα μισάωρο αλλά και πάλι στο μηδέν παρέμεινε...

Δεν ξέρω τι παίζει με αυτό....

 

Μετά το τελευταίο update για κανα-δυο μέρες ο πράσινος κύκλος ούτε Κ σε μένα κατέγραφε ενδείξεις. Τώρα όμως καταγράφει κανονικά. Τι να πω...

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Κ απ ότι κατάλαβα λογικά ο πράσινος κύκλος καταγράφει όταν αυξηθούν οι παλμοί της καρδιας. Αλλα δεν αναφέρεται πουθενά από πόσους παλμούς παλμους ξεκινάει να καταγράφει. Όπως επίσης για τον κόκκινο κύκλο δεν διευκρινίζεται πουθενά ο χρόνος για τον οποιο πρέπει να υπάρξει ακινισια έτσι ώστε μετά από κίνηση να γίνει καταγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν αποσυνδέεται,δεν επανασυνδέεται παρά μόνο όταν μπω στην εφαρμογή και πατήσω tap to connect.

Είναι φυσιολογικό;

 

Δεν είναι φυσιολογικό, δεν μου το έχει κάνει με τρία τηλέφωνα (2 huawei, 1 xiaomi) που το έχω δουλέψει κατά καιρούς. Έχεις δώσει full δικαιώματα στην εφαρμογή Υγεία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο πράσινος κύκλος μετράει τα λεπτά της μέσης δραστηριότητας, πχ γρήγορο περπάτημα, ανέβασμα σκάλας, πάλη με τον πιτσιρικά. Όχι άσκησης, τρέξιμο ποδηλασία κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...