Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς ενεργοποιήσει στο Poco X3 Pro την υπηρεσία Cosmote WiFi Calling;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δουλευει τελεια. Ηταν απο πριν ενεργοποιημενο σε εμενα γιατι ειχα iPhone. Λογικα γινεται να ενεργοποιηθει απευθειας απο το Poco.

Link to comment
Share on other sites

Σε poco F3 φίλου πάντως, το ενεργοποίησα χωρίς πρόβλημα από το κινητό του, παρότι στο site της cosmote δεν το έχει επισήμως ως υποστηριζόμενο. Κάνε μια προσπάθεια να στείλεις μήνυμα.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, έπαιξε κανονικά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας εμφανίζει κάποιο εικονίδιο; Πώς μπορώ να το τσεκάρω; Έχω το POCO F2 Pro που δεν υποστηρίζεται. Έβγαλα τη sim  το έκανα σε άλλο κινητό αλλά πώς μπορώ να το ελέγξω;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Poco X3 Pro και εμφανίζει αυτό το εικονίδιο. 98eeda9776a0778488bf16a0124a0aee.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας εμφανίζει κάποιο εικονίδιο; Πώς μπορώ να το τσεκάρω; Έχω το POCO F2 Pro που δεν υποστηρίζεται. Έβγαλα τη sim  το έκανα σε άλλο κινητό αλλά πώς μπορώ να το ελέγξω;
Δες στη υποστήριξη εάν είναι στη λίστα με τις υποστηριζομενες συσκευές η συσκευή σου.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές. Επίσης δεν έχει το vowifi σαν εικονίδιο. Μόνο volte. To carrier check είναι disabled. Το έκανα και enable αλλά πάλι τίποτα. Κάποια άλλη σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ippotis said:

Δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές. Επίσης δεν έχει το vowifi σαν εικονίδιο. Μόνο volte. To carrier check είναι disabled. Το έκανα και enable αλλά πάλι τίποτα. Κάποια άλλη σκέψη;

Λάθος το πάς...πρέπει να σου λέει μετά την εντολή ''was disabled''.. Και το VoWiFi δεν εμφανίζεται πάντα σαν το VoLTE. πρέπει να μην έχεις σήμα και να έχεις το wifi ανοιχτό συνδεδεμένο και τότε μπορεί να μπεί σε αυτή την λειτουργία ωστε να σου εμφανίσει το εικονίδιο. Παλιά στέλναμε και μήνυμα στον πάροχο για να γίνει και η ενεργοποίηση..τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται..

Edited by Nikos_96
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites



…Παλιά στέλναμε και μήνυμα στον πάροχο για να γίνει και η ενεργοποίηση..τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται..


Ναι, πρέπει να στείλεις μήνυμα για να το ενεργοποιήσεις εάν στην γραμμή δεν είναι ενεργή η υπηρεσία.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως το wi-fi calling πάει πακέτο με το volte. Αν λοιπόν βλέπει ένδειξη volte είναι ενεργοποιημένα και τα 2 στη γραμμή του. Δεν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσεις το ένα από τα δύο ανεξάρτητα(από την πλευρά του παρόχου). Θα έλεγα για δοκιμή να βάλει το τηλέφωνο σε flight mode και να ανοίξει το WiFi να δούμε μπας και κάνει τίποτα. Αλλά σε μη συμβατές συσκευές να κρατάτε μικρό καλάθι. Θυμάμαι όταν είχα ένα Xiaomi μπορεί να έπαιζε το volte, αλλά με το vowifi είχε διαφορετική συμπεριφορά. Και να είχε εμφανιστεί με το carrier check disabled , αν θυμάμαι καλά, δεν λειτουργούσε σωστά. Δηλαδή εναλλαγή από volte δεν γινόταν, που ήταν και το ζητούμενο.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όντως το έβαλα σε flight mode με ενεργοποιημένο το wifi και δεν εμφανίστηκε το Vowifi. Επίσης είχα το carrier check στο disable. Στης γυναίκας που έχει ένα Redmi note 10 pro μια χαρά ακόμα και με τις δικές μου κάρτες. οπότε θα πρέπει να είναι θέμα κινητού ή της ROM που έχω. Είμαι με την XTRV 12.6-21.11.3. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις stock rom.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ippotis said:

Όντως το έβαλα σε flight mode με ενεργοποιημένο το wifi και δεν εμφανίστηκε το Vowifi. Επίσης είχα το carrier check στο disable. Στης γυναίκας που έχει ένα Redmi note 10 pro μια χαρά ακόμα και με τις δικές μου κάρτες. οπότε θα πρέπει να είναι θέμα κινητού ή της ROM που έχω. Είμαι με την XTRV 12.6-21.11.3. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις stock rom.

Σε custom ROM δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα παίξει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όντως το έβαλα σε flight mode με ενεργοποιημένο το wifi και δεν εμφανίστηκε το Vowifi. Επίσης είχα το carrier check στο disable. Στης γυναίκας που έχει ένα Redmi note 10 pro μια χαρά ακόμα και με τις δικές μου κάρτες. οπότε θα πρέπει να είναι θέμα κινητού ή της ROM που έχω. Είμαι με την XTRV 12.6-21.11.3. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις stock rom.
Δεν νομίζω να δεις καμία διαφορά στο Stock και στο XTRV.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την απάντηση ενός από γειτονικό site η δουλειά έγινε.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/43149-POCO-F2-PRO/?postID=830370#post830370

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα, έχω το samsung A6 2018, 1η sim cosmote συμβόλαιο, 2η sim vodafone καρτα... στη βοντα το wifi-calling δουλευει μια χαρά, ενω στην κοσμοτε αρνείται, τους έχω πάρει ποσα τηλ...και ακρη δεν βγάζω. έχω κάνει και τράπα τις κάρτες στο κινητό...τιποτα μια απο τα ιδια.

υπάρχει περίπτωση να φταιει η σιμ καρτα της κοσμοτε? η να ειναι θέμα δικό τους?

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη συσκευή δούλευε πριν;
Για δοκίμασε να στείλεις sms τη λέξη wificall στο 1333.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mark_K said:

Σε άλλη συσκευή δούλευε πριν;
Για δοκίμασε να στείλεις sms τη λέξη wificall στο 1333.

Sent from my Galaxy S10e
 

το έχω στειλει το σμσ..... έκανα δοκιμή σε ενα Α5 2016 μόλις τώρα.... οταν βάζω την κοσμοτε σιμ... δεν μου βγάζει καν επιλογή για το wificall στις ρυθμίσεις κλήσεων... ενώ με την βόντα το βγάζει... αρα ειναι θέμα σιμ? τους το ειχα πει στο 13888 και μου ειπαν οτι η σιμ ειναι οκ.

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > Σχετικά με το λογισμικό. Στο λογισμικό παρόχου, λέει VGR ή EUR; 

Link to comment
Share on other sites

Το sms τι σου απαντάει; Ότι η υπηρεσία είναι ήδη ενεργή στη γραμμή ή τίποτα άλλο περί συμβατότητας συσκευής;

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Το sms τι σου απαντάει; Ότι η υπηρεσία είναι ήδη ενεργή στη γραμμή ή τίποτα άλλο περί συμβατότητας συσκευής;

Sent from my Galaxy S10e
 

Ότι είναι ενεργή η υπηρεσία...

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > Σχετικά με το λογισμικό. Στο λογισμικό παρόχου, λέει VGR ή EUR; 
Vgr.... τι μας λέει αυτό δηλαδη?8d3a395f269a40838851b36195303920.jpg

Στάλθηκε από το SM-A600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογισμικό της Vodafone. Θα χρειαστεί να περάσεις το EUR, δηλαδή το ελληνικό unbranded για να παίξει. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Είναι λογισμικό της Vodafone. Θα χρειαστεί να περάσεις το EUR, δηλαδή το ελληνικό unbranded για να παίξει. 

Μάλιστα... και απο που το κατεβάζω?

 

το έφτιαξα, ευχαριστώ 😉

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στη παρέα

Να κάνω μια ερώτηση

Είμαι σε χώρο όπου έχω σήμα, αλλά όχι πολύ καλό. Δέχομαι κλήσεις κανονικά, αλλά κάνει διακοπές που και που και σε κάποιες περιπτώσεις πέφτει και η γραμμή. Δυστυχώς η τρέχουσα συσκευή μου δεν υποστηρίζει wifi call αλλά επειδή μιλάω αρκετά στο κινητό για επαγγελματικούς λόγους έχω αρχίσει και σκέφτομαι διάφορα

Παλιότερα όλες οι συσκευές μου προσέφεραν wifi call αλλά επειδή είχα ούτως η άλλως σήμα να σας πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει εκτενώς στην πράξη

Πιστεύετε ότι θα δω διαφορά? Θα βοηθήσει καθόλου στην περίπτωση όπου δεν υπάρχει καλό σήμα, η πρέπει να μην υπάρχει σήμα καθόλου για να δουλέψει; Η ποιότητα είναι οκ η πάλι θα έχω θέματα και με το WiFi call;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...