Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστούμε φίλε, έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά,μόλις το χρησιμοποίησα το θέμα σου και είναι καταπληκτικό...!!!! :)

 

Καλημέρα σας....!!!

Life is a trip......

Better do it on a motorcycle.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Πριν ένα μήνα πήγα με το rooted s2 να μπώ σε recovery mode και ξαφνικά εσβησε και δεν εκανε boot,μονο αναβε και εβγαζε το samsung logo.

Ψαχνοντας για service βρηκα πολυ καλα σχολια για το 9volto στον Πειραια και το πηγα για επισκευη.

Σε πρώτη φαση μου είπαν για 3 μερες χρονο επισκευης...

Ε,εχει περασει ενας μηνας,παιρνω τηλ και συνεχεια η απαντηση τους ειναι οτι δεν εχουν βρει ακομη το ιδανικο boot και περιμενουν απο την SaMSUNG..

Εχω αρχισει και ανησυχω ,δεν είναι πολυ μεγαλη η καθυστερηση?

Ειναι τελικα το 9volto αξιοπίστο?

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει το 9ν πολλά χρόνια πριν και δεν είχα παράπονο.Η απάντηση όμως "οτι δεν εχουν βρει ακομη το ιδανικο boot" προκαλεί γέλια.

Μάλλον το έστειλαν στη Samsung, η οποία αν δε το πας ο ίδιος, κάνει όντως περίπου ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καποτε ενα κλειδωμενο σε ξενο δικτυο HTC P4350.Το πηγα 9v για να το ξεκλειδωσω.Ενω μου ειχαν πει οτι θα το χουν ετοιμο σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα, μου το κρατησαν και εμενα κανα μηνα.Ε μετα απο 3-4 μειλ κραξιματος μου απαντησαν οτι το χαν ετοιμο.Δεν μου χε κανει καλη εντυπωση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πάω προσωπικά,πάλι η απάντηση ήταν οτι ναι εχει περάσει μήνας αλλά ουσιαστικά μου κάνουν και <χάρη> γιατί εχουν δοκιμάσει πολλά boot και εχουν αφιερώσει εργατώρες που είναι γιαυτούς ασύμφορο..

Περιμένουν λέει αλλο boot απο Samsung και θα κάνουν μια τελευταία προσπάθεια,ειδάλως πάω για πλακέτα!

Τι να κάνω?

Είμαι ασφαλισμένος,νομική προστασία στην ARAG και για παρόμοιες περιπτώσεις,να την χρησιμοποιήσω η να περιμένω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Ένας φίλος, κάτοχος του Samsung I9100 Galaxy S II είχε ένα ατύχημα και η συσκευή του έπαθε ζημιά στην πλακέτα, όπως του είπαν στο service. Γνωρίζετε που θα μπορούσε να βρει κάποια, σε καλές τιμές;

Ευχαριστώ!

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα,αφού ΠΟΤΕ δεν επικοινώνησε το 9volto μαζί μου,τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου λένε τα ίδια,οτι δεν εχουν βρεί boot που να ταιριάζει και Η περιμένω Η πάω για αλλαγή πλακέτας ,250 euros κόστος...

Είμαι σε απόγνωση,τι με συμβουλεύετε να κάνω???:(

Link to comment
Share on other sites

Παρτο πισω.

Επισης κοιταξε αν μπορουν να σε βοηθησουν τα παιδια στο φορουμ.

Σε καμια περιπτωση μη δωσεις 250 ευρω.Καλυτερα παρε ενα μεταχειρισμενο,καπου τοσο θα σου παει.

Αν θελησεις να επεμβεις κι αν βοηθαει εχω USB Jig.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα,αφού ΠΟΤΕ δεν επικοινώνησε το 9volto μαζί μου,τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου λένε τα ίδια,οτι δεν εχουν βρεί boot που να ταιριάζει και Η περιμένω Η πάω για αλλαγή πλακέτας ,250 euros κόστος...

Είμαι σε απόγνωση,τι με συμβουλεύετε να κάνω???:(

Αφου εχεις s2 χρονικα εισαι στανταρ μεσα στην εγγυηση. Παρτο και πηγαινε στην σαμσουνγκ. Αν δεν μπορεσουν να στο ξεκινησουν θα σου αλλαξουν πλακετα δωρεαν μεσα στην εγγυηση. Δεν το κουραζουν εκει πολυ το θεμα κι εχουμε παει πολλοι με μπρικαρισμενα rooted (αλλαξαν και στο δικο μου πλακετα και ηταν bricked & rooted) . Αν κατορθωσουν και το μπουταρουν θα σου παρουν κατι πολυ λιγα λεφτα, ετσι για τημ τιμη των οπλων. Σε καθε περιπτωση, αν χρειαστει αλλαγη πλακετας θα στην κανουν δωρεαν. Εννοειται φυσικα οτι θα κανεις το κοροιδο και θα πεις οτι στο εκανε στα καλα καθουμενα ;).Η μονη περιπτωση που ξερω, που ζητησαν λεφτα για πλακετα (207€) ειναι απο γνωστο μου ο οποιος ειχε παρει μεταχειρισμενο το κινητο και ο πρωην κατοχος ειχε κανει την εξυπναδα να το παει σε εναν μαστορακο εξω ο οποιος του εκανε 2 κολησεις στο sim reader. Ε, μολις τις ειδαν του ειπαν φιλε εχει πεσει χερι, πληρωνεις.Μην ασχολεισαι αλλο με το 9v!!! Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου,δυστυχώς δεν εχω τις απαιτούμενες <γνώσεις> να προσπαθήσω μέσω του jig..

Κρίμα γιατί το πήγα στο 9volto βασιζόμενος στις καλές κριτικές που είδα στο διαδίκτυο,εμεινα ενα καλοκαίρι χωρίς κινητό και τώρα μου λένε οτι πάω για πλακέτα...

Εκτός του επίσημου service υπάρχει κάποιο αλλο service που αξίζει να ξαναπροσπαθήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις s2 χρονικα εισαι στανταρ μεσα στην εγγυηση. Παρτο και πηγαινε στην σαμσουνγκ. Αν δεν μπορεσουν να στο ξεκινησουν θα σου αλλαξουν πλακετα δωρεαν μεσα στην εγγυηση. Δεν το κουραζουν εκει πολυ το θεμα κι εχουμε παει πολλοι με μπρικαρισμενα rooted. Αν κατορθωσουν και το μπουταρουν θα σου παρουν κατι πολυ λιγα λεφτα, ετσι για τημ τιμη των οπλων. Σε καθε περιπτωση, αν χρειαστει αλλαγη πλακετας θα στην κανουν δωρεαν. Εννοειται φυσικα οτι θα κανεις το κοροιδο και θα πεις οτι στο εκανε στα καλα καθουμενα ;).Η μονη περιπτωση που ξερω, που ζητησαν λεφτα για πλακετα (207€) ειναι απο γνωστο μου ο οποιος ειχε παρει μεταχειρισμενο το κινητο και ο πρωην κατοχος ειχε κανει την εξυπναδα να το παει σε εναν μαστορακο εξω ο οποιος του εκανε 2 κολησεις στο sim reader. Ε, μολις τις ειδαν του ειπαν φιλε εχει πεσει χερι, πληρωνεις.

 

Δεν θα καταλάβουν οτι το εχουν πειράξει στο 9volto??

 

Eυχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου,δυστυχώς δεν εχω τις απαιτούμενες να προσπαθήσω μέσω του jig..

Κρίμα γιατί το πήγα στο 9volto βασιζόμενος στις καλές κριτικές που είδα στο διαδίκτυο,εμεινα ενα καλοκαίρι χωρίς κινητό και τώρα μου λένε οτι πάω για πλακέτα...

Εκτός του επίσημου service υπάρχει κάποιο αλλο service που αξίζει να ξαναπροσπαθήσω?

Για το usb jig δεν χρειαζονται ειδικες γνωσεις. Το σβηνεις εντελως, βγαζεις βαζεις μπαταρια και του βαζεις το jig, αν ξυπνησει μεσα σε 10-15 δευτερα εχει καλως, θα σε βαλει σε download mode και θα μπορεσεις να φλασαρεις μια ρομ και θα εισαι οκ. Αν δεν ξυπνησει μαλον πας για πλακετα.Γιατι ομως δεν θελεις να πας στο επισημο servis?

 

Edit αν δεν εχουν κανει καμια χοντραδα να βαλουν χερι σε hardware στην πλακετα (που δεν το πιστευω να εχουν κανει κατι τετοιο, ειναι πολυ χοντρο) ,οχι δεν θα παρουν χαμπαρι τιποτα απο την στιγμη που δεν μπουταρει το κινητο. Ασε που σε διαβεβαιω οτι δεν εχουν κσνει απολυτως τιποτα στο 9v, ψεματα σου λενε οτι αλλαζουν boot

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Τώρα μου ήρθε flash οτι στο πρώτο τηλ που τους είχα κάνει 1 βδομάδα μετά μου είχαν αναφέρει οτι ηταν κλειστα για 3 μέρες γιατί είχαν κλοπή...

Συνδιάζοντας το με την καθυστέρηση και οτι δεν υπάρχει συμβατό boot μου μπάινουν ασχημες σκέψεις...

Δεν είχα δώσει σημασία αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά,τι μπορώ να κάνω αν το εχουν <χάσει>??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Τώρα μου ήρθε flash οτι στο πρώτο τηλ που τους είχα κάνει 1 βδομάδα μετά μου είχαν αναφέρει οτι ηταν κλειστα για 3 μέρες γιατί είχαν κλοπή...

Συνδιάζοντας το με την καθυστέρηση και οτι δεν υπάρχει συμβατό boot μου μπάινουν ασχημες σκέψεις...

Δεν είχα δώσει σημασία αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά,τι μπορώ να κάνω αν το εχουν <χάσει>??

Θα απαιτησεις καινουριο τηλεφωνο, ετσι απλα και με τσαμπουκα. Αλλιως πας στην αστυνομια και θα σου δωσουν αμεσως καινουριο, να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tελικά σήμερα,επιστρέφοντας απο διακοπές,τους πήρα τηλ,εννοείται οτι η ιδια απάντηση..

Πήγα και το πήρα,με τελείως αδεια μπαταρία,εχω την εντύπωση οτι δεν ασχολήθηκαν καν..

Πήγα κατευθείαν στην arvato,ε σε μια ώρα ηταν έτοιμο με περασμένη την τελευταία αναβάθμιση(δεν μου είπαν τίποτα ,αν εχει πειραχθεί)!!!

Eγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος απο την arvato!!!!!!!

Οσο για το 9volto μακρια(μου ελεγαν οτι είχαν περάσει πολλα bootloader αλλα ήθελα πλακέτα..,:mad:

Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

Tελικά σήμερα,επιστρέφοντας απο διακοπές,τους πήρα τηλ,εννοείται οτι η ιδια απάντηση..

Πήγα και το πήρα,με τελείως αδεια μπαταρία,εχω την εντύπωση οτι δεν ασχολήθηκαν καν..

Πήγα κατευθείαν στην arvato,ε σε μια ώρα ηταν έτοιμο με περασμένη την τελευταία αναβάθμιση(δεν μου είπαν τίποτα ,αν εχει πειραχθεί)!!!

Eγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος απο την arvato!!!!!!!

Οσο για το 9volto θα το ΘΑΒΩ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ,ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ(μου ελεγαν οτι είχαν περάσει πολλα bootloader αλλα ήθελα πλακέτα..,:mad:

 

Τέλος καλό λοιπόν :) και τα παθήματα, μαθήματα.

προσοχή όμως στο "θάψιμο"... στα διάφορα φορά, (άλλο μεταξύ εσένα και φίλων-γνωστών σου) παίζει να μπλέξεις από το πουθενά, χωρίς λόγο.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα σε όλους,

 

Σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας ένα theme για τον GO Launcher EX, το οποίο έφτιαξα. Έχω κάνει και ανάλογο post στο xda.

Ελπίζω να σας αρέσει, αν θέλετε μπορείτε να κάνετε και μία δωρεά, οποιουδήποτε ποσού, πατώντας στο παρακάτω "Donate" button :)

btn_donate_LG.gif

 

 

 

1) Χρησιμότητα

Για να χρησιμοποιήσετε αυτό το theme, θα πρέπει να εγκαταστήσετε τον GO Launcher EX από το Android Market:

https://market.android.com/details?id=com.gau.go.launcherex&feature=search_result

 

2) Οδηγίες εγκατάστασης

  • Κατεβάστε το .apk πατώντας εδώ
  • Μεταφέρετε το .apk στο τηλέφωνό σας ή στην κάρτα SD
  • Βρείτε το .apk με κάποιον file explorer στο τηλέφωνό σας και εγκαταστήστε το

 

3)Πως να επιλέξετε το θέμα

  • Τρέξτε τον GO Launcher EX
  • Πατήστε το αριστερό πλήκτρο(menu button) του Galaxy S2
  • Πηγαίνετε στο "Themes"
  • Πατήστε στο DarkSky Theme και μετά "Apply"

 

4) Εικόνες από το θέμα

 

http://img291.imageshack.us/img291/5030/sc20111004135952.png

 

http://img411.imageshack.us/img411/2681/sc20111004140005.png

 

http://img543.imageshack.us/img543/8176/sc20111004140028.png

 

 

ερωτηση σχετικα αρχαριου :αυτο που βρισκω στο google play δεν θα ειναι το ιδιο και πιο ευκολο να το κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτό και λειτουργεί σχεδόν καθημερινά χωρίς πρόβλημα ένα χρόνο τώρα.

 

Σήμερα δοκίμασα το καλώδιο της samung. Τα αρχεία μου ήταν microhd. Ενώ η εικόνα είναι άψογη, στην τηλεόραση δεν βλέπω υπότιλους (στο κινητό παίζουν κανονικά). Πρέπει να συμβιβαστώ με αυτό ή πρέπει να κάνω κάτι που δεν ξέρω;

 

Βάλε την εφαρμογή mx player και ενεργοποίησε την επιλογή software decoding. Εγώ έτσι βλέπω μια χαρά με υπότιτλους μέσω του mhl.

 

Συγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα, αλλά ξεχάστηκα και δεν ξέρω πως να διαγράψω το δεύτερό μου μήνυμα. Παρακαλώ ας το διορθώσει κάποιος διαχειριστής.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδία αυτά τα custome theme δεν κάνουν πρόβλημα στο κινητό? Ρωτάο γιατί δεν έβαλα ποτέ μου κάποιο theme που να αλλάζει τα πάντα στο τηλέφωνο και το φοβάμε λίγο...:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρέθηκε κενό ασφαλείας, από τον alephzain στο XDA, στον πυρήνα το οποίο επιτρέπει σε κακόβουλους χρήστες την πλήρη πρόσβαση στη φυσική μνήμη της συσκευής, δίνοντάς τους δικαιώματα διαχειριστή (root) χωρίς το κινητό να είναι ρουταρισμένο ή αν είναι ρουταρισμένο χωρίς αίτηση επιβεβαίωσης. Το κενό αυτό είναι στον πυρήνα της Samsung και σε όσους προέρχονται από αυτόν.

 

Dangerous Exynos 4 Security Hole Demoed and Plugged by Chainfire

 

Με την εφαρμογή Exynos-Mem Bug Checker μπορείτε να ελέγξετε αν έχετε το κενό ασφαλείας.

 

Ακολουθώντας τον 1ο σύνδεσμο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το patch που περιέχει από τον Chainfire και να καλύψετε το κενό ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε κενό ασφαλείας, από τον alephzain στο XDA, στον πυρήνα το οποίο επιτρέπει σε κακόβουλους χρήστες την πλήρη πρόσβαση στη φυσική μνήμη της συσκευής, δίνοντάς τους δικαιώματα διαχειριστή (root) χωρίς το κινητό να είναι ρουταρισμένο ή αν είναι ρουταρισμένο χωρίς αίτηση επιβεβαίωσης. Το κενό αυτό είναι στον πυρήνα της Samsung και σε όσους προέρχονται από αυτόν.

 

Dangerous Exynos 4 Security Hole Demoed and Plugged by Chainfire

 

Με την εφαρμογή Exynos-Mem Bug Checker μπορείτε να ελέγξετε αν έχετε το κενό ασφαλείας.

 

Ακολουθώντας τον 1ο σύνδεσμο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το patch που περιέχει από τον Chainfire και να καλύψετε το κενό ασφαλείας.

κατ αρχας σευχαριστω για τα λινκ που εδωσες,τα ενγκατεστησα και ολα οκ.πιστευω, επειδη δεν γνωριζω καλα αγκλικα, οτι απλως τα κανουμε ενγκατασταση και τα τρεχουμε.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι affected ρε παιδιά... το ίδιο και τα s3 και όσα έχουν exynos chip. Αυτός είναι και ο λόγος που επικαλέστηκαν για να μη δώσουν ακόμα jelly bean στο s2, θέλουν να κλείσουν την "τρύπα". Δεν έγινε κάτι τραγικό. Θα το διορθώσουν και τελείωσε η υπόθεση. Δε χρειάζεται πανικός :p
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...