Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Samsung, γενικά, τί πολιτική έχει;

Δίνει 2 major Android αναβαθμίσεις + 1 χρόνο security pathces;

3 χρόνια σύνολο και μετά stop;

 

Δηλαδή εάν πάρω ένα Samsung με Android 8, θα φτάσω μέχρι Android 10 συν έναν χρόνο (μετά το 10) θα παίρνω serurity patch;

Αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές της (ακριβές φθηνές) ή μόνο για τις ακριβές (S και Note);

 

Αν πάρεις note, θα έχεις 13 μηνών έκδοση. Θα έρθεις στο "σήμερα" 4-5 μήνες μετά και ένα χρόνο μετά από αυτό, θα πάρεις την τελευταία major αναβάθμιση.

Μετά έχεις 1 χρόνο security patch και 3-4 security patch τον μεθεπόμενο χρόνο.

 

Στις φθηνότερες συσκευές επικρατεί χάος.

Όποτε να ναι security patch, 1 major update σίγουρα πολλούς μήνες μετά, ή και δεύτερο update πολύ αργότερα.

Όταν για παράδειγμα το s8 πήρε android 9 (με 6 μήνες καθυστέρηση) τον Φλεβάρη, το galaxy tab a πήρε android 8 τον Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Πως σκέφτομαι να χειριστώ την νέα αγορά Note.

1) Το κινητό μας σήμερα φέρει το Android 10.

2) Το νέο Note 11(?) θα φέρει και αυτό τον Αύγουστο του 2020 το Android 10! Δεν θα το αγοράσω όπως δεν αγόρασα και το Note 10!

3) To νέο Note 12(?) θα φέρει android 11 και τον Ιανουράριο του 2022 θα αναβαθμιστεί σε android 12. Εδώ λοιπόν και μέχρι τον Μάρτιο του 2022 (όπου θα έχουν διορθώσει οριστικά τα bugs και θα έχει πέσει η τιμή του) θα εξετάσω τι νέες δυνατότητες των κινητών καθώς και την υφιστάμενη κατάσταση του κινητού μας με το CyanogenMod, έτσι ώστε να σκεφτώ εάν μπορώ να αντισταθμίσω περαιτέρω το κόστος της αγοράς του σε σχέση με το χρόνο!

Αμ πως....τι όχι?

Υ.Γ. ...και όμως έτσι όπως έχει σήμερα το κινητό μας δεν έχει "κανένα" σχεδόν bug!! Συνεπώς προς τι αναβάθμισεις και ο εδώ αλληλοσπαραγμός?

Μετά από χρόνια συναντώ το φαινόμενο να έχω wifi γρήγορο (100 Mbps) αλλά το κινητό μας και αργεί με την επεξεργαστική ισχύ στις εφαρμογές!!!!!

Και ενώ ο κύκλος της φόρτωσης των δεδομένων από το internet φαίνεται πως εξαφανίστηκε, η επεξεργασία των εφαρμογών όμως, αργεί θανάσιμα!!

Έπειτα πως να περιμένει κανείς το 2022?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχετε στα υπόψιν ότι φέτος με τον ερχομό του note 10 lite το οποίο έχει ίδιο επεξεργαστή με το note 9 θα έχουμε ανεπίσημα update από xda μέχρι και android 12.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H Samsung, γενικά, τί πολιτική έχει;

 

Δίνει 2 major Android αναβαθμίσεις + 1 χρόνο security pathces;

 

3 χρόνια σύνολο και μετά stop;

 

 

 

Δηλαδή εάν πάρω ένα Samsung με Android 8, θα φτάσω μέχρι Android 10 συν έναν χρόνο (μετά το 10) θα παίρνω serurity patch;

 

Αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές της (ακριβές φθηνές) ή μόνο για τις ακριβές (S και Note);

Δύο χρόνια μεγάλα update + 1 χρόνο sp + 1 χρόνο 3μηνα sp. Απλά αν τα έδινε στην ώρα τους θα μπορούσαμε να πάρουμε χρονικά και 3ο μεγάλο update.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η samsung βγάζει ένα σκασμό συσκευές. Αυτό έχει ένα καλό και ένα κακό: Το καλό είναι ότι έχει ποιοτικές συσκευές για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια, το κακό είναι ότι εκ των πραγμάτων δεν μπορεί/δεν θέλει/δεν τη συμφέρει να τις υποστηρίζει όλες. Αυτό παίρνει μπάλα και τις ναυαρχίδες των 1000+ ευρώ και όσο ο κόσμος τρέχει να τις αγοράσει από την πρώτη μέρα τόσο θα συνεχίζει να το κάνει.

 

Ένας τρόπος τιμωρίας υπάρχει: το πορτοφόλι του καταναλωτή αλλά το εν λόγω πορτοφόλι όχι απλά δεν καταδικάζει τις πρακτικές αυτές, αντιθέτως η πραγματικότητα δείχνει ότι τις επικροτεί. Καταναλωτισμός λέγεται το φαινόμενο.

 

Αγόρασα προχθές το Note 9 των 512 Gb στην τιμή των 650 ευρώ (σχεδόν στη μισή της αρχικής του τιμής το 2018) γνωρίζοντας ότι:

1. Παίρνω μια συσκευή η οποία θα έχει ουσιαστική υποστήριξη για ένα πεντάμηνο ακόμα.

2. Αν δεν προκύψει κάποιο ατύχημα η επόμενη συσκευή θα αγοραστεί μετά από τουλάχιστον 3 χρόνια.

3. Παίρνω αυτό που πληρώνω σύμφωνα με τις τιμές της αγοράς (το αν όντως αξίζει να δώσει ο οποιοσδήποτε 650 ευρώ για ένα τηλέφωνο είναι άλλη μεγάλη συζήτηση)

4. Είμαι εξίσου θύμα του δικού μου καταναλωτισμού γιατί αγόρασα το Note 9 ενώ το προηγούμενο τηλέφωνό μου (Samsung A8, 2018) δουλεύει μια χαρά. Ναι, το Note 9 μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα και γελάω σα χαζός τις τελευταίες δύο μέρες που παίζω και ασχολούμαι με αυτό αλλά στην πραγματικότητα στις βασικές ανάγκες (τηλέφωνο, sms, browsing όταν δεν είμαι σπίτι) το A8 με εξυπηρετούσε μια χαρά, όπως με εξυπηρετεί μια χαρά για browsing/διάβασμα e-book το Sony Z3 tablet που έχω και το οποίο ακόμα χρησιμοποιώ.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθεια σας! Η πάνω γραμμή της οθονης, που την κατεβάζουμε με το δάχτυλο και εμφανίζει το wifi, data, Bluetooth, flashlight πλέον αντί για 5 εικονίδια μου βγάζει 9 στη σειρά.

 

Πως το αλλάζω?

 

Σας ευχαριστώ

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με τις αναβαθμίσεις!

Έχω να λαβω ενημέρωση από τον Σεπτέμβριο!

Edited by matalliotis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήρθε η ενημέρωση ασφαλείας Μαρτίου.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχω ενα προβλημα με το τηλέφωνο, ο πάροχος είναι Vodafone και αν παίζει ρόλο έχω ενεργό και το wifi calling/volte. Ορισμένες φορές ακομα και χωρις να ειμαι συνδεδεμενος σε wifi, εκεί που μιλαω αρχίζουν και πέφτουν συνέχεια οι κλησεις. Παιρνω μιλαω μερικα δευτερόλεπτα και ξανα πέφτει η κλήση. Προφανώς σημα έχω φουλ, κανω ενα restart το τηλ και ισιωνει. Τι μπορεί να ειναι; φταίει η συσκευη η ο πάροχος;
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήρθε η ενημέρωση ασφαλείας Μαρτίου.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μου ήρθε και εμένα χθες και το μόνο που πρόσεξα που ήταν κάτι που το ήθελα πολύ, είναι ότι πλέον μπήκε αυτόματα σε DARK MODE (δεν ξέρω αν βγαίνει, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας) το shealth και το ταχυδρομείο του gmail.

 

Προς το παρόν αυτά πρόσεξα και είναι η πρώτη φορά από όσο θυμάμαι που παρά του ότι ήταν αναβάθμιση ασφαλείας έδωσε και άλλα!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

την κανουμε την αναβαθμιση στν ενημερωση ασφαλειας μαρτιου? ανεβασαν τον bootloader , μετα δεν εχει γυρισμο στην 9ρα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήρθε η ενημέρωση ασφαλείας Μαρτίου.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

την κανουμε την αναβαθμιση στν ενημερωση ασφαλειας μαρτιου? ανεβασαν τον bootloader , μετα δεν εχει γυρισμο στην 9ρα

Γιατί να μην την κάνεις, ειδικά αφού πήγες στην 10.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα χθες και το μόνο που πρόσεξα που ήταν κάτι που το ήθελα πολύ, είναι ότι πλέον μπήκε αυτόματα σε DARK MODE (δεν ξέρω αν βγαίνει, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας) το shealth και το ταχυδρομείο του gmail.

 

Προς το παρόν αυτά πρόσεξα και είναι η πρώτη φορά από όσο θυμάμαι που παρά του ότι ήταν αναβάθμιση ασφαλείας έδωσε και άλλα!

 

Το ανανεωμένο dark mode ήρθε με την 10 πριν 3μιση μήνες. Το dark mode στο s health προστέθηκε απλά στην εφαρμογή s health που αναβαθμίστηκε χθες. Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι προσθήκη από το update.

Link to comment
Share on other sites

Το ανανεωμένο dark mode ήρθε με την 10 πριν 3μιση μήνες. Το dark mode στο s health προστέθηκε απλά στην εφαρμογή s health που αναβαθμίστηκε χθες. Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι προσθήκη από το update.

Μάλιστα, τότε συνέπεσε και το μπέρδεψα!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τότε συνέπεσε και το μπέρδεψα!

 

Ναι, έτυχε να αναβαθμιστούν οι εφαρμογές όταν ήρθε το update στα Ελληνικά.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι από την ώρα που έγιναν οι μαμά εφαρμογές διαθέσιμες στο playstore/galaxy store, είναι πολύ πιο εύκολο να αναβαθμιστούν μόνες τους, χωρίς system update.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάρουμε και one ui 2.1 https://www.rprna.com/news/samsung-galaxy-note-10-one-ui-2-1-update-news/

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, κάτοχος και γω του Note 9 από σήμερα.

Καθώς είναι το πρώτο μου samsung, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Ο προηγούμενος κάτοχος έχει περασμένη μια ρομ TeamExyKings LightRom του developer yash92duster.

 

1) Υπάρχει κάποιος οδηγός το πως να περάσω την official rom και να έχω OTA updates?

2) Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εκτός της official Που να αξίζει παραπάνω?

 

Τελικά ψάχνοντας είδα οτι γίνετε να βάλεις την official από το sammobile.

Δεν γίνετε να την κατεβάσουμε free? Δεν μου βγάζει πουθενά download στο popup παράθυρο που πετάγετε όταν πατήσω wait&download.

H rom GREECE(EUR) θα παρίνει κανοικά OTA updates?

 

Ευχαριστώ

Edited by mula
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνει ένας φίλος το note 10 plus 500 ευρώ.. Τι λέτε; Να κρατήσω το 9 (8/512) και να μου μείνει το 500 αρικο ή να το τολμήσω;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνει ένας φίλος το note 10 plus 500 ευρώ.. Τι λέτε; Να κρατήσω το 9 (8/512) και να μου μείνει το 500 αρικο ή να το τολμήσω;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείτε το παίρνεις.Κατω από 650€ στις αγγελίες δεν το έχω δει να παίζει.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή δε μου ήρθε το γνωστό SMS από το 112.... Που είναι οι ρυθμίσεις για να τσεκάρω ότι το έχω ανοιχτό;;

Στις ρυθμίσεις των SMS στο notifications, ο "διακόπτης" των emergency alerts είναι προς τα δεξιά (σα να είναι ενεργό, αλλά δεν είναι... Δεν έχει χρώμα).

Έχει καμία άλλη ρύθμιση;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος που έχει βάλει custom rom?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή δε μου ήρθε το γνωστό SMS από το 112.... Που είναι οι ρυθμίσεις για να τσεκάρω ότι το έχω ανοιχτό;;

Στις ρυθμίσεις των SMS στο notifications, ο "διακόπτης" των emergency alerts είναι προς τα δεξιά (σα να είναι ενεργό, αλλά δεν είναι... Δεν έχει χρώμα).

Έχει καμία άλλη ρύθμιση;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

και στο δικο μου ετσι ειναι οπως τα λες.ουτε σε μενα ηρθε καποιο μηνυμα.

απο περιεργεια ρωτησα φιλους κ ηρθε το μηνυμα μονο σε ατομα που εχουν cosmote!

σε wind οπως σε μενα δεν ηρθε!

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...