Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, βρήκα το πρόβλημα (και τη λύση) για την καθυστέρηση του ίντερνετ στα κινητά μας. Αρχικά να πω ότι απ'ότι φαίνεται τελικά, δεν είναι πρόβλημα των samsung αλλά πιθανότατα του android, αφού έκανα ένα τεστ κ στο xiaomi της γυναίκας μου και είχε κ αυτή το ίδιο θέμα στις ίδιες εφαρμογές.

Το "πρόβλημα" λοιπόν ονομάζεται IPv6!!

Δοκιμάστε όσοι μπορείτε να το απενεργοποιήσετε από το modem σας και να παιξεται μόνο με IPv4 και δείτε αν διορθώνεται το πρόβλημα. Σε εμένα πάντως οι πρώτες δοκιμές είχαν απόλυτη επιτυχία!

Να σημειώσω εδώ ότι εγώ έχω cosmote, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει ρόλο. Για τα ρούτερ της cosmote που δε σε αφήνει να απενεργοποιήσεις το IPv6, απλά αλλάξτε το user σε otenetdemo@otenet.gr και το pass σε otenet, έτσι θα πάρει υποχρεωτικά μόνο IPv4.

Περιμένω τα νέα σας.

Edited by thodragon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και χωρίς την συσκευή πλέον, είμαι σίγουρος ότι δεν έφταιγε αυτό σε εμένα.

Μιας και χρησιμοποιώ συχνά πυκνά vpn σε διάφορες συσκευές, έχω απενεργοποιήσει το ipv6 εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γρήγορη φόρτιση. Τις περισσότερες φορές, παρότι είναι ενεργοποιημένη, δε κάνει καθόλου fast charging, και τις υπόλοιπες λίγες βγάζει την ένδειξη για δευτερόλεπτα και μετά κανονική φόρτιση.

Άλλαξα και σήμερα μπαταρία (είμαι εκτός εγγύησης και το έκανα σε γνωστό μου μαγαζί) επειδή τα είχε φτύσει, αλλά πάλι το ίδιο.

 

Δοκίμασα με 2 φορτιστές Samsung, 2 καλώδια, το 1 γνήσιο, διαφορετικές πριζες. Έκανα και factory reset.

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Το κάνει και στο δικό μου απο την πρώτη μέρα που το πήρα (το αγόρασα μεταχειρισμενο τον περασμένο Ιούνιο).

Πρέπει να βάλω-βγάλω το φορτιστή 2-3 φορές μέχρι να ξεκινήσει η ταχεία φόρτιση.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Με καλώδια και φορτιστή anker κανένα πρόβλημα με την ταχεία φόρτιση όπως και με την ασύρματη με powerbank της Xiaomi και της yenkee wireless charger!

 

20190426110233_2028a29b.jpeg

images?q=tbn%3AANd9GcRt6LJH4ybL6ARTVKt4gbve8J-foSRSFF8kyKnmtjrbMCq_DE8t&usqp=CAU

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να μη συμβαινει αυτο με την γρηγορη φορτιση ωστε να μην ενοχλειται καποιος.

Φλασαρισμα το Note 9 με Odin το τελευταιο λειτουργικο και εαν δεν....τοτε τηλεφωνο στη smartec.

Οκ μικρο το κακο αλλωστε ετσι και αλλιως φορτιζει αλλα ειναι καθαρα για προσωπικους λογους για τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αφηνει καποια κουσουρια η τελευταια αναβαθμιση. Εγω εχω 10 μηνες το κινητο , 1μιση χρονο ειχα και το νοτε 8 δεν ειχα τετοιο προβλημα ποτε. Ακομα και τωρα το θεμα μου δεν ειναι το wifi, γιατι δεν αργει και δουλευει κανονικα απλά εχω παρατηρησει οτι κατι παιζει με το bluetooth οταν το συνδεω δεν δουλευει σωστα το wifi, και αυτο ΟΧΙ παντα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαπίστωσα πως οι διακοπές στο WiFi γίνονταν όσο είχα συνδεδεμένα ακουστικά bluetooth. Η κατάσταση ήταν τραγική, δεν μπορούσα να ακούσω ραδιόφωνο από τις αποσυνδέσεις.

Δύο μέρες που χρησιμοποιώ hands free λειτουργεί υποδειγματικά!

(Το παράξενο είναι πως η δυσλειτουργία ακουστικών bluetooth/WiFi συμβαίνει και στο S8 plus του γιού μου αλλά και στο A50 της κόρης μου.)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ σε νοτε 8 ακριβώς όπως το περιγράφεις. Όταν έχω Bluetooth συνδεδεμένα κάνει διακοπές σε βίντεο, ταινίες κλπ ενώ με τα ενσύρματα ακουστικά καμία διακοπή και πραγματικά είναι εκνευριστικό

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Όταν είχα το Note 9 όταν τραβούσα πολύ αργό βίντεο είχα την επιλογή να τραβήξω μέχρι (περίπου) 15 πολύ αργές σκηνές. Τώρα στο s20 τραβάει μόνο μια. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να μη συμβαινει αυτο με την γρηγορη φορτιση ωστε να μην ενοχλειται καποιος.

Φλασαρισμα το Note 9 με Odin το τελευταιο λειτουργικο και εαν δεν....τοτε τηλεφωνο στη smartec.

Οκ μικρο το κακο αλλωστε ετσι και αλλιως φορτιζει αλλα ειναι καθαρα για προσωπικους λογους για τον καθενα.

 

Δεν σε κατάλαβα. Τον βάζεις κάποιον να φλασαρει χωρίς να ρωτήσεις τη καλώδια έχει η φορτιστή?

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

O elthis είναι δικό μας παιδί.Ξερει από αυτα και καταλαβαίνει τι του έγραψε ο s wind

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

O elthis είναι δικό μας παιδί.Ξερει από αυτα και καταλαβαίνει τι του έγραψε ο s wind

 

Δεν αντιλέγω. Το θέμα είναι ότι τα διαβάζουν κι άλλοι που μπορεί να μην καταλάβουν!

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γρήγορη φόρτιση. Τις περισσότερες φορές, παρότι είναι ενεργοποιημένη, δε κάνει καθόλου fast charging, και τις υπόλοιπες λίγες βγάζει την ένδειξη για δευτερόλεπτα και μετά κανονική φόρτιση.

 

Άλλαξα και σήμερα μπαταρία (είμαι εκτός εγγύησης και το έκανα σε γνωστό μου μαγαζί) επειδή τα είχε φτύσει, αλλά πάλι το ίδιο.

 

 

 

Δοκίμασα με 2 φορτιστές Samsung, 2 καλώδια, το 1 γνήσιο, διαφορετικές πριζες. Έκανα και factory reset.

 

 

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Ηλία θεωρώ ότι φταίει το καλώδιο. Με του huawei mate 20 pro γρήγορη φόρτιση δεν ειδα ποτέ. Η samsung δεν φημίζεται για τα καλώδια της.

 

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γρήγορη φόρτιση. Τις περισσότερες φορές, παρότι είναι ενεργοποιημένη, δε κάνει καθόλου fast charging, και τις υπόλοιπες λίγες βγάζει την ένδειξη για δευτερόλεπτα και μετά κανονική φόρτιση.

 

Άλλαξα και σήμερα μπαταρία (είμαι εκτός εγγύησης και το έκανα σε γνωστό μου μαγαζί) επειδή τα είχε φτύσει, αλλά πάλι το ίδιο.

 

 

 

Δοκίμασα με 2 φορτιστές Samsung, 2 καλώδια, το 1 γνήσιο, διαφορετικές πριζες. Έκανα και factory reset.

 

 

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Μήπως φταίει το USB port και όχι κάποιο καλώδιο ή φορτιστής.

Το έπαθα κι εγώ με το A70 που έχω, άλλαξα καλώδιο, φορτιστή και τίποτα.

Τελικά smartech και μου άλλαξαν τη θύρα φόρτισης γιατί είχε πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

Δοκίμασα κι άλλα καλώδια αλλά τίποτα. Προφανώς πηγαίνω για αλλαγή θύρας. Διάβασα κι άλλες αναφορές για παρόμοιο πρόβλημα και αλλαγή της θύρας (της καλωδιοταινίας καλύτερα γιατί η θύρα οπτικά δε δείχνει πρόβλημα).

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Όταν είχα το Note 9 όταν τραβούσα πολύ αργό βίντεο είχα την επιλογή να τραβήξω μέχρι (περίπου) 15 πολύ αργές σκηνές. Τώρα στο s20 τραβάει μόνο μια. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει?

 

Ας τραβήξει κάποιος ένα βίντεο με πολύ αργή κίνηση να δούμε πόσες πολύ αργές λήψεις μπορεί να τραβήξει στο ίδιο βίντεο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

Δοκίμασα κι άλλα καλώδια αλλά τίποτα. Προφανώς πηγαίνω για αλλαγή θύρας. Διάβασα κι άλλες αναφορές για παρόμοιο πρόβλημα και αλλαγή της θύρας (της καλωδιοταινίας καλύτερα γιατί η θύρα οπτικά δε δείχνει πρόβλημα).

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου τη καλώδια χρησιμοποιησες? Είναι αμαρτία να σου ανοίξουν το τηλέφωνο τσάμπα. Είχα κι εγώ πρόβλημα με καλώδια και φορτιστές ώσπου πήρα Anker και καθάρισα!

Το Note 9 το έχω σαν δεύτερο και σαν πρώτο έχω ένα Iphone XS και τα δουλεύω με dual sim. Σε κανένα δεν έχω πρόβλημα και με τα καλώδια που χρησιμοποιώ έχω δοκιμάσει καμιά δεκαπενταριά άλλα για την γρήγορη φόρτιση κι όλα δούλεψαν σφαίρα.

Έπεσες και σε κακιά εποχή να πήγαινες να το δοκίμαζες

Φιλικά Πάντα!

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τη καλώδια χρησιμοποιησες? Είναι αμαρτία να σου ανοίξουν το τηλέφωνο τσάμπα. Είχα κι εγώ πρόβλημα με καλώδια και φορτιστές ώσπου πήρα Anker και καθάρισα!

 

Το Note 9 το έχω σαν δεύτερο και σαν πρώτο έχω ένα Iphone XS και τα δουλεύω με dual sim. Σε κανένα δεν έχω πρόβλημα και με τα καλώδια που χρησιμοποιώ έχω δοκιμάσει καμιά δεκαπενταριά άλλα για την γρήγορη φόρτιση κι όλα δούλεψαν σφαίρα.

 

Έπεσες και σε κακιά εποχή να πήγαινες να το δοκίμαζες

 

Φιλικά Πάντα!

Το δοκίμασα με διάφορα καλώδια, φορτιστές.

Άλλαξα πρόσφατα μπαταρία. Έχω δικό μου φίλο τεχνικό και ήμουν από πάνω στην εγχείρηση. Άλλωστε έχει αλλάξει δεκάδες και γνωρίζει.

Μου είπε ότι έχει κι άλλα παραδείγματα παρόμοια από Samsung, και όχι μόνο, που θέλει αλλαγή η θύρα usb.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με διάφορα καλώδια, φορτιστές.

Άλλαξα πρόσφατα μπαταρία. Έχω δικό μου φίλο τεχνικό και ήμουν από πάνω στην εγχείρηση. Άλλωστε έχει αλλάξει δεκάδες και γνωρίζει.

Μου είπε ότι έχει κι άλλα παραδείγματα παρόμοια από Samsung, και όχι μόνο, που θέλει αλλαγή η θύρα usb.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ άλλαξα μπαταρία μόνος μου λόγω ότι το δικό μου είναι από taiwan και δεν αναγνωρίζετε από την αντιπροσωπεια. Για την ιστορία έκανα τέλεια δουλειά που θα ζήλευε και η ίδια η Samsung (Καθάρισμα το καπάκι καινούργια φλάντζα για αδιαβροχοποιηση κ.τ.λ)

 

Έχεις δοκιμάσει την ασύρματη γρήγορη φόρτιση?

Σίγουρα θα έχεις τσεκάρει αν είναι ενεργοποιημένη από το μενού έτσι?

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άλλαξα μπαταρία μόνος μου λόγω ότι το δικό μου είναι από taiwan και δεν αναγνωρίζετε από την αντιπροσωπεια. Για την ιστορία έκανα τέλεια δουλειά που θα ζήλευε και η ίδια η Samsung (Καθάρισμα το καπάκι καινούργια φλάντζα για αδιαβροχοποιηση κ.τ.λ)

 

 

 

Έχεις δοκιμάσει την ασύρματη γρήγορη φόρτιση?

 

Σίγουρα θα έχεις τσεκάρει αν είναι ενεργοποιημένη από το μενού έτσι?

Όλα τα έχω δοκιμάσει φίλε μου. Το πρόβλημα είναι κατά τη γνώμη μου και τη γνώμη του τεχνικού η θύρα usb.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έχω δοκιμάσει φίλε μου. Το πρόβλημα είναι κατά τη γνώμη μου και τη γνώμη του τεχνικού η θύρα usb.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω την εντυπωση οτι στην smartec εαν αλλαξεις θυρα θα σου κανουν δωρο και καινουργια μπαταρια τουλαχιστον αυτο συμβαινει οταν εισαι στην εγγυηση.Εαν εισαι εκτος δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχει κάποιος πρόβλημα με την εφαρμογή του messenger του facebook όσον αφορά την επιλογή ήχων ειδοποίησης;

Εμένα μου παρουσιάστηκε μετά από απεγκατάσταση της εφαρμογής γιατί δεν μπορούσε να στείλει συνημμένες φωτογραφίες κλπ. και εγκατάστασης εκ νέου. Και το παράξενο είναι οτι μου επιτρέπει να αλλάξω τον ήχο κλήσης αλλά δεν μου επιτρέπει να αλλάξω τον ήχο ειδοποίησης (Μόλις πατήσω την συγκεκριμένη επιλογή πάει στιγμιαία να ανοίξει την επιλογή αλλά τελικά μου γυρίζει στην αρχική των ρυθμίσεων) Δοκίμασα με διαγραφή case και δεδομένων αλλά τίποτα. Επίσης κατέβασα και εγκατέστησα παλαιότερες εκδόσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Αν έχει κανείς ιδέα τι φταίει:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με το ημερολόγιο;

 

Έχει σταματήσει να μου συγχρονίζει τα επαναλαμβανόμενα γεγονότα που έχω στο Google calendar μετά από ένα μήνα περίπου.

 

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο tab s6

 

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου κολλούσε πολύ και αναγκάστηκα να κάνω reset σε εργοστασιακές ρυθμίσεις... Και πλέον δεν μου ανακοινώνει τα ονόματα των καλούντων!!!

Τι να πω!!!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Όταν είχα το Note 9 όταν τραβούσα πολύ αργό βίντεο είχα την επιλογή να τραβήξω μέχρι (περίπου) 15 πολύ αργές σκηνές. Τώρα στο s20 τραβάει μόνο μια. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει?

 

Μία βοήθεια εδώ? Ας τραβήξει κάποιος ένα βιντεάκι να δούμε αν χάθηκε αυτή η επιλογή.

Ένα παράδειγμα είναι το παρακάτω που τράβηξα όταν είχα την συσκευή:

49770169243_0bc8227218_z.jpg20190804_125805_001 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο N9 στις ρυθμίσεις κάμερας, εκεί που έχει τις ρυθμίσεις του βίντεο, έχει μια ρύθμιση που λέγεται "πολύ αργή κίνηση" κμεσα εκεί έχει επιλογές αν θες μια αργή καταγραφή ή πολλές σε κάθε βίντεο. Την έχεις αυτή την επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...