Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες μια βοήθεια. Μάλλον απορρίπτω το pocophone λόγω έλλειψης NFC και netflix HD.

Αυτό το μοντέλο, έχει κανένα "περίεργο" θέμα; Πχ διαβάζω ότι το face recognition δουλεύει σε 5 χώρες. Έτσι είναι; Έχει κανένα άλλο κλείδωμα, έλλειψη (ιδίως με το nfc).

 

Βλέπω στο aliexpress διάφορες εκδόσεις, φαντάζομαι ψάχων για την global;

 

Ναι, το face unlock είναι ενεργοποιημένο σε ελάχιστες χώρες, ωστόσο αν το θέλεις επιλέγεις στις ρυθμίσεις ως περιοχή πχ Γαλλία και σου το ξεκλειδώνει. Από εκεί και πέρα έχει φυσικά και δακτυλικό αποτύπωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Mi8 αναπαράγει Netflix HD; :confused:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το Mi8 αναπαράγει Netflix HD; :confused:

 

Όχι, widevine level 3 έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τότε. Δεν είναι σίγουρο αν έχει play store, δεν έχει hd για netflix, ποίος ξέρει τί άλλο λείπει.

 

Πάσο

Τι δεν έχει play store ???? Τι λέτε ρε παιδιά ελεος

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν έχει play store ???? Τι λέτε ρε παιδιά ελεος

 

Εδώ λέει ότι ΑΝ ΔΕΝ έχει, τί πρέπει να κάνει κάποιος. Δηλαδή, κάποια από αυτά δεν έχουν.

https://en.miui.com/thread-2824236-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι ΑΝ ΔΕΝ έχει, τί πρέπει να κάνει κάποιος. Δηλαδή, κάποια από αυτά δεν έχουν.

https://en.miui.com/thread-2824236-1-1.html

 

Παίρνεις Global Vesrion και έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μην τρελαίνεσαι χωρίς λόγο. :cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις Global Vesrion και έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μην τρελαίνεσαι χωρίς λόγο. :cool:

 

Τα πάντα... εκτός από την αναγνώριση προσώπου. Και το Netflix που δεν παίζει hd.... Εκτός και αν σου δώσουν την κινεζική έκδοση... Και ποίος ξέρει αν η τράπεζά θα παίζει με αυτό το nfc.

 

Δεν αμφιβάλω ότι είναι καλό κινητό, ιδίως για τα λεφτά του. Απλά όλα αυτά τα έξτρα βήματα δεν είναι για εμένα. Εγώ θέλω plug and play.

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, δεν θα πάρω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα... εκτός από την αναγνώριση προσώπου. Και το Netflix που δεν παίζει hd.... Εκτός και αν σου δώσουν την κινεζική έκδοση... Και ποίος ξέρει αν η τράπεζά θα παίζει με αυτό το nfc.

 

Δεν αμφιβάλω ότι είναι καλό κινητό, ιδίως για τα λεφτά του. Απλά όλα αυτά τα έξτρα βήματα δεν είναι για εμένα. Εγώ θέλω plug and play.

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, δεν θα πάρω τελικά.

ΔΕΝ υπάρχουν έξτρα βήματα. Παίρνεις Global Version και δουλεύουν ΟΛΑ!

Εάν τώρα αγοράσεις από Ali και στου στείλουν China, ε...δεν φταίει το Mi8 και για αυτό.

Το Netflix HD δεν το σχολιάζω. Ο καθένας με τις "ιδιοτροπίες" του. Και εγώ έχω πολλές. Σε 6'' οθόνη τί HD θες να δεις δεν μπορώ να καταλάβω.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παίδες τη βοήθεια σας σε έναν φουλ αναποφάσιστο συμφορουμίτη :)

Αφού διάβασα όλο το νήμα 3 φορές και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα ανάμεσα στο Mi8 και το Mate 10 pro. Βασικά το MI8 προτιμώ αλλά με φοβίζουν όλα αυτά με το ποια έκδοση φτάνει τελικά στα χέρια μας (με την αντίστοιχη απόδοση σε θέμα καμερών κλπ). Θέλω να το πάρω από σκρουτζομάγαζο για καλύτερη τιμή μιας και με Κίνα δεν μπλέκω. Σε όλα τα σκρουτζομάγαζα λένε για global version. Το ερώτημα μου είναι αν η συσκευή που θα πάρω από το χ σκρουτζομάγαζο είναι η ίδια με αυτή που πουλάει η Infoquest κι ο Κωτσόβολος πχ και αν η εγγύηση θα με καλύπτει το ίδιο. Ευχαριστώ για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

"1. Widevine L1 to support HD Netfilx

Still investigating with Google and Qualcomm."

Για Poco έχει δρομολογηθεί fix για το HD του Netflix πάντως, θα είναι κρίμα να μην το βάλουν παντού

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους! Παίδες τη βοήθεια σας σε έναν φουλ αναποφάσιστο συμφορουμίτη :)

Αφού διάβασα όλο το νήμα 3 φορές και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα ανάμεσα στο Mi8 και το Mate 10 pro. Βασικά το MI8 προτιμώ αλλά με φοβίζουν όλα αυτά με το ποια έκδοση φτάνει τελικά στα χέρια μας (με την αντίστοιχη απόδοση σε θέμα καμερών κλπ). Θέλω να το πάρω από σκρουτζομάγαζο για καλύτερη τιμή μιας και με Κίνα δεν μπλέκω. Σε όλα τα σκρουτζομάγαζα λένε για global version. Το ερώτημα μου είναι αν η συσκευή που θα πάρω από το χ σκρουτζομάγαζο είναι η ίδια με αυτή που πουλάει η Infoquest κι ο Κωτσόβολος πχ και αν η εγγύηση θα με καλύπτει το ίδιο. Ευχαριστώ για τον χρονο σας!

 

Αν πάρεις Global Version με αυτοκολλητάκι στο πλάι της συσκευασίας δεν έχεις θέμα. Οποιοδήποτε μαγαζί πέρα από Plaisio,You και Κωτσόβολο, τα παίρνουν είτε από Κίνα είτε από εξωτερικό. Γιατί λοιπόν να μην το πάρεις από Κίνα στα 350 και να πληρώνεις καπελα των 100 και 200€. Εγγύηση ελληνική 2 ετών παίρνεις ΜΟΝΟ από αυτά που ανέφερα προηγουμένως. Για αυτό άλλωστε αξίζει η αγορά από Κίνα γιατί πρακτικά παίρνεις την ίδια εγγύηση...και ναι είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο που πουλάει η infoquest με ίδιο κωδικό προϊόντος από πίσω, μιλάμε πάντα για το Global Version.

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

.... Οποιοδήποτε μαγαζί πέρα από Plaisio,You και Κωτσόβολο, τα παίρνουν είτε από Κίνα είτε από εξωτερικό. ...
Είναι και άλλα τα καταστήματα πέραν Plaisio,You και Κωτσόβολος. Αυτά είναι τα συνεργαζόμενα καταστήματα/αλυσίδες:

 

https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

Link to comment
Share on other sites

Σε 6'' οθόνη τί HD θες να δεις δεν μπορώ να καταλάβω.

 

;;;; Για πιο άλλο λόγω παίρνεις HD οθόνη σε κινητό των 6''; Αν δεν "δουλεύει" σε ταινίες, πού αλλού έχει νόημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το προτίμησα από skroutz μαγαζί για να το πάρω με τιμολόγιο! Φίλε αν θες να σου πω από πού το πήρα στείλε μου μήνυμα. Global version, locked bootloader. Plug n play που λέει και ο φίλος παραπάνω. Εργαλείο!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε 6'' οθόνη τί HD θες να δεις δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Φιλε χρηστο πιστεψεμε εχει τεραστια διαφορα!!Χωρις L1 το netflix παιζει 576p Ουτε καν 720p.

Στο oneplus 5 ειχα και δεν υποστιριζε L1 η ποιοτητα ηταν κακιστη ακομη και στις 5.5 ιντσες.

Μην αναφερω το streaming στην tv...

Οποτε εαν καποιον τον ενδιαφερει το netflix μακρια λοιπον!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.παρελαβα εχθες κι εγω απο bangood global version.εκεινο που θελω να καταθεσω,απο την ελαχιστη μεχρι στιγμης χρηση που εχω κανει,ειναι οτι το gps του ειναι σε αλλο επιπεδο και για να γινω πιο συγκεκριμενος,εντος σπιτιου σε σημειο που το oneplus 3t που εχω,δεν εβλεπε κανεναν δορυφορο,το mi8 εβλεπε 6 και φυσικα κλειδωνε κι εδινε στιγμα.οταν εβγαινα στο μπαλκονι,οπου πλεον και το oneplus εβλεπε 5-6 δορυφορους,το mi8 γεμιζε το gps test με δορυφορους.αυτο σημαινει λογικα οτι σε δυσκολα σημεια,θα δουλευει μια χαρα.το αναφερω για οσους χρησιμοποιουν τακτικα gps,ισως ειναι οτι καλλιτερο υπαρχει γι αυτη την δουλεια σημερα.

Huawei p30 pro,Xiaomi remdi note 10,Xiaomi mi A3,Samsung s10+,Xiaomi mi9,Sony XZ3,Xiaomi mi 10,oneplus 7 pro,Huawei mate 10 pro,Huawei p9plus,Sony XZ premium, Honor 8,Xiaomi mi 9T,Xiaomi Mi8,Oneplus 6,Oneplus 3t,Xiaomi mi note 2,LeEco Le Max 2, Ηuawei Nexus 6P,Lenovo Vibe Z2 Pro,Lenovo Vibe X2,Xiaomi mi note pro,Xiaomi mi4,inew V3,Sony Xperia sola

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.παρελαβα εχθες κι εγω απο bangood global version.εκεινο που θελω να καταθεσω,απο την ελαχιστη μεχρι στιγμης χρηση που εχω κανει,ειναι οτι το gps του ειναι σε αλλο επιπεδο και για να γινω πιο συγκεκριμενος,εντος σπιτιου σε σημειο που το oneplus 3t που εχω,δεν εβλεπε κανεναν δορυφορο,το mi8 εβλεπε 6 και φυσικα κλειδωνε κι εδινε στιγμα.οταν εβγαινα στο μπαλκονι,οπου πλεον και το oneplus εβλεπε 5-6 δορυφορους,το mi8 γεμιζε το gps test με δορυφορους.αυτο σημαινει λογικα οτι σε δυσκολα σημεια,θα δουλευει μια χαρα.το αναφερω για οσους χρησιμοποιουν τακτικα gps,ισως ειναι οτι καλλιτερο υπαρχει γι αυτη την δουλεια σημερα.

 

Όντως. Σε πλοήγηση με το Sygic δεν έχει καμία σχέση με το galaxy s8 που με δείχνει σχεδόν πάντα κάμποσα μέτρα πίσω. Απλά εξαιρετικό και το είχα άγχος :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα... εκτός από την αναγνώριση προσώπου. Και το Netflix που δεν παίζει hd.... Εκτός και αν σου δώσουν την κινεζική έκδοση... Και ποίος ξέρει αν η τράπεζά θα παίζει με αυτό το nfc.

 

Δεν αμφιβάλω ότι είναι καλό κινητό, ιδίως για τα λεφτά του. Απλά όλα αυτά τα έξτρα βήματα δεν είναι για εμένα. Εγώ θέλω plug and play.

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, δεν θα πάρω τελικά.

 

Και καλά θα κάνεις, δεν πρέπει να δίνουμε τα λεφτά μας αν δεν νοιώθουμε άνετα με κάτι. Όμως το "ποιος ξέρει αν η τράπεζα θα παίξει με αυτό το nfc" δεν στέκει. Η μόνη περίπτωση να μην παίξει εφαρμογή τράπεζας είναι αν είναι ξεκλείδωτο το bootloader, κάτι που δεν συμβαίνει με τις Global εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με global rom με ξεκλείδωτο bootloader, τρέχουν οι εφαρμογές της εθνικής και της Πειραιώς και ανοίγουν με fingerprint.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

 

Παρέλαβα κι εγω την Global version του κινητού, σφραγισμένη, ολα λουξ.

Για όσους ρωτάνε περί υπαρξης google play και Ελληνικών, να πω, οπως έχει ηδη αναφερθεί, οτι το κινητό είναι απολύτως κομπλέ, σαν να αγοράζατε κάποιο κινητό με πλήρη υποστήριξη στην Ελλάδα.

 

Κάμερα εξαιρετική (απλά σημειώνω οτι το σχόλιο το κάνω έχοντας ήδη για καθημερινή χρήση P20 pro), μπαταρία θα φανεί!

 

Τώρα, "μικροπροβλήματα" συντονισμού με τον καθένα από μας, πάντα υπάρχουν και έχουν να κάνουν και με τις συνήθειες του καθενός και με τον τρόπο που λειτουργούσε το προηγούμενο κινητό του.

 

Σε μένα πχ. δεν έχω καταφέρει ακόμη να πάνω notifications σε garmin watch (ελπίζω να το λύσω, αν έχει κανείς κάποια ιδέα, καλοδεχούμενη)

Με ψιλοενοχλεί που όταν ξεκλειδώνει, δεν βλέπω τα σύμβολα notifications (viber, whatsapp) στην επάνω μπάρα, αλλά θα ζήσω τλκ για οσο καιρό θα το δουλέψω, μ αυτά!

 

Εξ άλλου, νομίζω, όποιο καινούργιο τηλέφωνο και να έχουμε πάρει, όλο και κάτι δεν μας "κάθησε" στην αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Με ψιλοενοχλεί που όταν ξεκλειδώνει, δεν βλέπω τα σύμβολα notifications (viber, whatsapp) στην επάνω μπάρα, αλλά θα ζήσω τλκ για οσο καιρό θα το δουλέψω, μ αυτά!

Θα βάλουν έως 3 εικονίδια στο αριστερό "κέρατο". Είναι στο πρόγραμμα. :)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που το δεμα φτάσει στην Ολλανδια,μετα ποσες μερες εκανε να σας έρθει ; (Το εχω παραγγειλει απο Banggood)

 

Περίπου 4-5 εργασιμες στα χέρια σου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα κάποιες εφαρμογές δεν παίζουν καλά full screen.ειναι κάποια ρύθμιση η κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Σου έχει στις ρυθμίσεις νομίζω να τις κάνεις της εφαρμογές σε φουλ οθόνη όσο γίνετε για ψαχτο.Και σήμερα έβγαλε ανακοίνωση ή xiaomi ότι εργάζετε πάνω στα mi 8 KAI poco για να λύσει κάποια θέματακια όπου τα αναφέρει ακριβώς!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...