Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα.

 

Παρέλαβα κι εγω την Global version του κινητού, σφραγισμένη, ολα λουξ.

Για όσους ρωτάνε περί υπαρξης google play και Ελληνικών, να πω, οπως έχει ηδη αναφερθεί, οτι το κινητό είναι απολύτως κομπλέ, σαν να αγοράζατε κάποιο κινητό με πλήρη υποστήριξη στην Ελλάδα.

 

Κάμερα εξαιρετική (απλά σημειώνω οτι το σχόλιο το κάνω έχοντας ήδη για καθημερινή χρήση P20 pro), μπαταρία θα φανεί!

 

Τώρα, "μικροπροβλήματα" συντονισμού με τον καθένα από μας, πάντα υπάρχουν και έχουν να κάνουν και με τις συνήθειες του καθενός και με τον τρόπο που λειτουργούσε το προηγούμενο κινητό του.

 

Σε μένα πχ. δεν έχω καταφέρει ακόμη να πάνω notifications σε garmin watch (ελπίζω να το λύσω, αν έχει κανείς κάποια ιδέα, καλοδεχούμενη)

Με ψιλοενοχλεί που όταν ξεκλειδώνει, δεν βλέπω τα σύμβολα notifications (viber, whatsapp) στην επάνω μπάρα, αλλά θα ζήσω τλκ για οσο καιρό θα το δουλέψω, μ αυτά!

 

Εξ άλλου, νομίζω, όποιο καινούργιο τηλέφωνο και να έχουμε πάρει, όλο και κάτι δεν μας "κάθησε" στην αρχή!

 

Φίλε με αφορμή αυτό που έγραψες οτι κατέχει ς και το p20 pro θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις την άποψη σου συγκρίνοντας τις 2 κάμερες? επίσης στο mi 8 πέρασες την miui10? είδες όντως αλλαγές στην κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το widevine L1 support για netflix είναι ώστε να παίζει το κινητό 720p+ στο netflix; Επίσης από ότι έχω καταλάβει είναι κάτι που λείπει από το mi8;
Link to comment
Share on other sites

Ναι και ναι. 19 μέρες ακόμα για το ξεκλείδωμα του Bootloader. τραγικά πράματα.
Link to comment
Share on other sites

Το widevine L1 support για netflix είναι ώστε να παίζει το κινητό 720p+ στο netflix; Επίσης από ότι έχω καταλάβει είναι κάτι που λείπει από το mi8;

 

Λείπει ναι αλλά έχουν σκοπό να το βάλουν στο pocophone, θεωρώ ότι θα το βάλουν και στο Mi8 αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά ότι θα το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με αφορμή αυτό που έγραψες οτι κατέχει ς και το p20 pro θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις την άποψη σου συγκρίνοντας τις 2 κάμερες? επίσης στο mi 8 πέρασες την miui10? είδες όντως αλλαγές στην κάμερα?

 

Εχω το P20 pro από τέλη Απριλιου με αρκετές φωτό τραβηγμέενες έως τώρα. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν τίθεται θέμα vs (διότι στο αντίστοιχο νήμα για P20 pro ... σφάζονται παλικάρια περί της φωτογραφικής ικανότητας, ή μη του P20 pro), αλλά υποκειμενικών παρατηρήσεων.

 

Επίσης να πω οτι μόλις σέταρα το Mi8 ήρθε και η αναβάθμιση της miui10, οπότε δεν έχω στοιχεία για την προηγούμενη version.

 

Οι πρώτες μου παρατηρήσεις έχουν να κάνουν με τα εξής:

α. σε φως ημέρας δεν θεωρώ οτι τα δύο τηλέφωνα έχουν ορατές διαφορές. Νομίζω οτι οι φωτογραφίες θα ικανοποιήσουν και τον απαιτητικό χρήστη (με δεδομένο οτι μιλάμε για φωτογραφία από κινητό). Λεπτομερείς φωτό, με "σωστά" ως προς το αντικείμενο χρώματα και με πολλές ρυθμίσεις και στα δύο κινητά. Στο ζουμ παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα με το P20, αλλά, οπως σε κάθε προσπάθεια ζουμ, θέλει χέρι σκοπευτή!

 

β. σε φωτό νύχτας και σε αυτόματη ρύθμιση το P20 έχει καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά σε περιπτώσεις όπου υπάρχει κάποιο φωτεινό αντικείμενο στο κάδρο (λάμπα, εστία φωτός σε σκοτεινό δρόμο, κλπ), χωρίς να σημαίνει οτι με "στεναχώρησε" το Mi8, με την προυπόθεση σταθερού αντικειμένου και χεριού. Σε night mode το P20 (με σταθερά στηριγμένο κάπου το κινητό) είναι κόσμημα!

 

γ. σελφι, φλας και βίντεο δεν τα παίζω πολύ, οπότε δεν εκφέρω άποψη. Απλά, απ όσο έψαξα τα αντίστοιχα μενού των σέλφι, πιο "παιχνιδιάρικο" μου φάνηκε το Mi8! Τώρα, πόσο αποτελεσματικές είναι όλες αυτές οι ρυθμίσεις, ας το πει κάποιος πιο "ψαγμένος"

 

Αυτά από πρώτη επαφή (με το Mi8). Θα επανέλθω με ενημέρωση αν παρατηρήσω κάποιες ουσιαστικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

DimDim1 σε ευχαριστούμε για το συγκριτικό!

 

------------------------

 

Μπορεί να μου υποδείξει κάποιος αν/πώς φαίνεται το ποσοστό μπαταρίας στη γραμμή κατάστασης; (MIUI Global stable 10.0.2.0)

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου υποδείξει κάποιος αν/πώς φαίνεται το ποσοστό μπαταρίας στη γραμμή κατάστασης; (MIUI Global stable 10.0.2.0)

 

Ρυθμίσεις->Ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης -> Δείκτης Μπαταρίας

https://imgur.com/a/g1R2yfO

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση: όταν έκανα με το δάχτυλο προς τα πάνω την οθόνη μου άνοιγε της αναζήτηση της google κ μετά από εκεί τον chrome. Πλέον με αυτή τη κίνηση μου ανοίγει τον "φυλλομετρητή". Δε ξέρω αν το έκανα εγώ ή απλά έγινε αλλά μήπως ξέρετε πως μπορώ να βάλω την προηγούμενη επιλογή;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι για την αγορά του mi8.Σκέφτομαι για global version απο ελληνικό μαγαζί (1 χρονο εγγύηση,σωστά?)Το ακουστικό και γενικά η ποιότητα σε κλήσεις είναι καλή?Επίσης θα ήθελα γνώμες για το ηχείο του.Να προσέξω κάτι άλλο πριν προβώ στην αγορά απο σκρουτζομάγαζο?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση: όταν έκανα με το δάχτυλο προς τα πάνω την οθόνη μου άνοιγε της αναζήτηση της google κ μετά από εκεί τον chrome. Πλέον με αυτή τη κίνηση μου ανοίγει τον "φυλλομετρητή". Δε ξέρω αν το έκανα εγώ ή απλά έγινε αλλά μήπως ξέρετε πως μπορώ να βάλω την προηγούμενη επιλογή;;

 

Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές Συστήματος -> Φυλλομετρητής -> Ξετικάρεις την 3η επιλογή που αναφέρει "Ορισμός ως προεπιλεγμένου προγράμματο.." -> Εναλλαγή -> Τελευταία επιλογή κάτω κάτω "εκκαθάριση προεπιλογών"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα παρελαβα απο bangood global version. Ηθελα να ρωτησω τη γινεται με τη μπαταρια. Το φορτησα μια φορα μεχρι 98% και βλεποντας 2 βιντεο 3λεπτα στο youtube απο 98% επεσα στο 91.θα στρωσει σιγα σιγα η μπαταρια η θα βγαζουμε τη μερα με το ζορι?
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->Ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης -> Δείκτης Μπαταρίας

https://imgur.com/a/g1R2yfO

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

για κάθε ενδιαφερόμενο......

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog227/

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εχω το P20 pro από τέλη Απριλιου με αρκετές φωτό τραβηγμέενες έως τώρα. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν τίθεται θέμα vs (διότι στο αντίστοιχο νήμα για P20 pro ... σφάζονται παλικάρια περί της φωτογραφικής ικανότητας, ή μη του P20 pro), αλλά υποκειμενικών παρατηρήσεων.

 

Επίσης να πω οτι μόλις σέταρα το Mi8 ήρθε και η αναβάθμιση της miui10, οπότε δεν έχω στοιχεία για την προηγούμενη version.

 

Οι πρώτες μου παρατηρήσεις έχουν να κάνουν με τα εξής:

α. σε φως ημέρας δεν θεωρώ οτι τα δύο τηλέφωνα έχουν ορατές διαφορές. Νομίζω οτι οι φωτογραφίες θα ικανοποιήσουν και τον απαιτητικό χρήστη (με δεδομένο οτι μιλάμε για φωτογραφία από κινητό). Λεπτομερείς φωτό, με "σωστά" ως προς το αντικείμενο χρώματα και με πολλές ρυθμίσεις και στα δύο κινητά. Στο ζουμ παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα με το P20, αλλά, οπως σε κάθε προσπάθεια ζουμ, θέλει χέρι σκοπευτή!

 

β. σε φωτό νύχτας και σε αυτόματη ρύθμιση το P20 έχει καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά σε περιπτώσεις όπου υπάρχει κάποιο φωτεινό αντικείμενο στο κάδρο (λάμπα, εστία φωτός σε σκοτεινό δρόμο, κλπ), χωρίς να σημαίνει οτι με "στεναχώρησε" το Mi8, με την προυπόθεση σταθερού αντικειμένου και χεριού. Σε night mode το P20 (με σταθερά στηριγμένο κάπου το κινητό) είναι κόσμημα!

 

γ. σελφι, φλας και βίντεο δεν τα παίζω πολύ, οπότε δεν εκφέρω άποψη. Απλά, απ όσο έψαξα τα αντίστοιχα μενού των σέλφι, πιο "παιχνιδιάρικο" μου φάνηκε το Mi8! Τώρα, πόσο αποτελεσματικές είναι όλες αυτές οι ρυθμίσεις, ας το πει κάποιος πιο "ψαγμένος"

 

Αυτά από πρώτη επαφή (με το Mi8). Θα επανέλθω με ενημέρωση αν παρατηρήσω κάποιες ουσιαστικές διαφορές.

 

Φίλε ήσουν πραγματικά κατατοπιστικότατος!Η ερώτηση που σου έκανα για το αν παρατήρησες αλλαγές στην κάμερα με την miui10 οφείλεται στο ότι σχεδόν όλοι λένε οτι με την αναβάθμιση χάλασαν οι βραδινές λήψεις.. Προσωπικά τείνω και γω προς αυτήν την διαπίστωση αν και τράβηξα ελάχιστες φωτό με την miui9(ύστερα απο 2 μέρες κατοχής του τηλεφώνου ήρθε η 10)!Αν και εφόσον ισχύει είναι αυτοκαταστροφικη η xiaomi και είναι κριμα, γιατί πολύ απλά η κάμερα ειναι τέλεια την μερα,αν ηταν καλύτερη και τη νυχτα θα ήταν top!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κλείσουμε την always on οθόνη θα δούμε καθόλου διαφορά στην αυτονομία;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ήσουν πραγματικά κατατοπιστικότατος!Η ερώτηση που σου έκανα για το αν παρατήρησες αλλαγές στην κάμερα με την miui10 οφείλεται στο ότι σχεδόν όλοι λένε οτι με την αναβάθμιση χάλασαν οι βραδινές λήψεις.. Προσωπικά τείνω και γω προς αυτήν την διαπίστωση αν και τράβηξα ελάχιστες φωτό με την miui9(ύστερα απο 2 μέρες κατοχής του τηλεφώνου ήρθε η 10)!Αν και εφόσον ισχύει είναι αυτοκαταστροφικη η xiaomi και είναι κριμα, γιατί πολύ απλά η κάμερα ειναι τέλεια την μερα,αν ηταν καλύτερη και τη νυχτα θα ήταν top!

 

Σε συνέχεια της συζήτησής μας για τις βραδυνές φωτό, ασχολήθηκα λίγο με κάποια δείγματα φωτογραφιών χθες βράδυ. Φαίνεται οτι (στην αυτόματη ρύθμιση και για την ίδια λήψη αντκειμένου) οι φωτό του Mi8 είναι τραβηγμένες με ψηλότερο ISO απ ότι του P20 pro. Αυτό προστατεύει κάπως το ¨"κούνημα" της φωτογραφίας (λόγω του ότι η φωτό αποτυπώνεται με μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου), απ την άλλη εισάγει περισσότερο κόκκο. δεν είναι σημαντικό το θέμα σε θέαση της φωτό σττην οθονη του κινητού, αλλά αν κάνεις ζουμ σε συγεκριμένα σημεία στην φωτό, είναι ορατό.

Θα ξαναπώ, συνολικά δεν με "χαλάει" προσωπικά. Αν θέλω να κάνω crop κάποιο κομμάτι φωτό, τότε φαινεται ο κόκκος.

 

Επίσης, επειδή σε παραπάνω ανάρτησή μου είχα αναφέρει οτι δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις σε ρολοι garmin, η ρύθμιση που πρέπει να αλλάξει είναι να δοθούν δικαιώματα στο Ρυθμίσεις-Περισσοτερες ρυθμίσεις-Ασφάλεια&Απόρρητο-Πρόσβαση στις ειδοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στο βίντεο όταν απενεργοποίησεις τη σταθερότητα εικόνας κουνάει λιγότερο το κινητό στο βίντεο. Το έχει δει και κάποιος άλλος αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ότι ενώ τραβάς το βίντεο φαίνεται πολύ ασταθές αλλά όταν το δεις αυτό που τράβηξες είναι super
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ότι ενώ τραβάς το βίντεο φαίνεται πολύ ασταθές αλλά όταν το δεις αυτό που τράβηξες είναι super

Έχεις δίκιο τώρα που το είδα εχει μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ορισμένοι εδώ μέσα γράφουν και λένε πράγματα, ράδιο αρβύλα, μου είπαν άκουσα κλπ, επειδή παρακολουθώ το νήμα καθημερινά όχι μόνο εδώ αλλά και παραδίπλα, και λίγο ποιο πέρα, μιας και είμαι χρήστης του κινητού εδώ και ένα μήνα, φυσικά και δουλεύει όλες της τράπεζες, και η κινεζική και ευρωπαϊκή Rom, η μπαταρία κρατάει σχεδόν 2 μέρες και όχι με το ζόρι μια όπως διάβασα ποιο πίσω, φυσικά και έχει play store, φυσικά και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και η ευρωπαϊκή και η κινεζική clobal...με πολύ μικρή διαφορά η κινεζική λίγο καλύτερες, και την μέρα και την νύχτα... το τηλέφωνο και το έχω ξαναγράψει σε άλλο ποστ για τα χρήματα του απλά τα σπάει, χωρίς κανένα κόλλημα χωρίς καμία επανεκκίνηση χωρίς τίποτα. Η επιλογή είναι δική σας, για το αν το αγοράσετε η όχι, αλλά έχοντας δοκιμάσει ναβαρχιδες κινητών θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το messenger, δεν φταίει το κινητό μιας και το είχα και στο Max2 πιο πρίν!

Συγκεκριμένα, έχω ipad και μιλάω πολλές φορές από εκεί στο messenger και μετά όταν πάω να ανοίξω τα δεδομένα/wifi που συγχρονίζονται οι εφαρμογές το messenger αρχίζει βαράει σαν δεμονισμενο ασταμάτητα όλα τα μηνύματα που είχα ανταλλάξει μέσω του ipad! Πώς μπορώ να το σταματήσω αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ορισμένοι εδώ μέσα γράφουν και λένε πράγματα, ράδιο αρβύλα, μου είπαν άκουσα κλπ, επειδή παρακολουθώ το νήμα καθημερινά όχι μόνο εδώ αλλά και παραδίπλα, και λίγο ποιο πέρα, μιας και είμαι χρήστης του κινητού εδώ και ένα μήνα, φυσικά και δουλεύει όλες της τράπεζες, και η κινεζική και ευρωπαϊκή Rom, η μπαταρία κρατάει σχεδόν 2 μέρες και όχι με το ζόρι μια όπως διάβασα ποιο πίσω, φυσικά και έχει play store, φυσικά και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και η ευρωπαϊκή και η κινεζική clobal...με πολύ μικρή διαφορά η κινεζική λίγο καλύτερες, και την μέρα και την νύχτα... το τηλέφωνο και το έχω ξαναγράψει σε άλλο ποστ για τα χρήματα του απλά τα σπάει, χωρίς κανένα κόλλημα χωρίς καμία επανεκκίνηση χωρίς τίποτα. Η επιλογή είναι δική σας, για το αν το αγοράσετε η όχι, αλλά έχοντας δοκιμάσει ναβαρχιδες κινητών θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

 

Φίλε πολύ ευγενικά το έθεσες, εδώ και ένα μήνα παρακολουθώ το νήμα και πραγματικά βλέπω να πέφτει η παραπληροφόρηση της αρκούδας...Η πλειοψηφία των ατόμων που σχολιάζουν γράφουν απίστευτες ανακρίβειες είτε απο σκοπιμότητα είτε απο ασχετοσυνη.. Είναι πραγματικά απίστευτο οτι οι περισσότεροι δεν κατέχουν την συσκευή αλλά έχουν άποψη, πράγμα που δεν συμβαίνει σε νήματα άλλων κινητών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...