Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναποσταρω παιδιά, το Weather Widget σας βγάζει φεγγάρι το βράδυ; Σε μένα μέρα νύχτα έχει μόνο ήλιο. Υπάρχει καμιά ρύθμιση γιαυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ξαναποσταρω παιδιά, το Weather Widget σας βγάζει φεγγάρι το βράδυ; Σε μένα μέρα νύχτα έχει μόνο ήλιο. Υπάρχει καμιά ρύθμιση γιαυτό;
Ποιο φεγγάρι;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σας ενδιαφέρει, το καλό είναι ότι δεν θέλει root ή ξεκλείδωμα bootloader

https://www.thecustomdroid.com/google-camera-port-xiaomi-poco-f1-mi-8-mi-mix-2s/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενώ έχω Ινδία σαν region δεν με αφήνει να χρησιμοποιήσω θέματα από τρίτους.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενώ έχω Ινδία σαν region δεν με αφήνει να χρησιμοποιήσω θέματα από τρίτους.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Reboot τη συσκευη & θα ανοιξει η εφαρμογη

καλυτερα βαλε τουρκια γιατι εχουμε την ιδια ωρα..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάσαμε δίπλα δίπλα και τα δύο τηλέφωνα 6/64 μαύρα..

Πέρασα και το δικό μου και στα δύο.

 

Το ένα κατά την ανάγνωση διάβαζε ακαριαία απ όλες τις πλευρές χωρίς πίεση. Αυτο ξεκλειδώνει άμεσα. 10/10 φορές

 

Το άλλο ήθελε πίεση όπως λες και διαβάζει μόνο υπο γωνία. ξεκλειδώνει με την 2η-3η προσπάθεια και θέλει πάντα λίγη πίεση

 

Πες του να περάσει το ιδιο δάχτυλο δυο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Reboot τη συσκευη & θα ανοιξει η εφαρμογη

καλυτερα βαλε τουρκια γιατι εχουμε την ιδια ωρα..

Έχω κάνει και επανεκκίνηση δεν με αφήνει να χρησιμοποιήσω αλλά θέματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mi8 κινεζική έκδοση με ξεκλείδωτο bootloader και global rom περασμένη από το μαγαζί που το πήρα. Μου ήρθε μια αναβάθμιση στην αρχή και τέλος! Αν δεν κλειδώσει, δεν θα πάρω άλλο update?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το mi8 κινεζική έκδοση με ξεκλείδωτο bootloader και global rom περασμένη από το μαγαζί που το πήρα. Μου ήρθε μια αναβάθμιση στην αρχή και τέλος! Αν δεν κλειδώσει, δεν θα πάρω άλλο update?

 

Ακολουθείς τα παρακάτω βήματα από το πρώτο post https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32874-%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%A0%CE%9F%CE%A5-%CE%A0%CE%A1%CE%95%CE%A0%CE%95%CE%99-%CE%9D%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95-%CE%91%CE%9D-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%92%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A4%CE%9F-%CE%9Ci-8-%CE%9C%CE%95-%CE%9E%CE%95%CE%9A%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%94%CE%A9%CE%A4%CE%9F-BOOTLOADER/?pageNo=1&92bf93ce

 

ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ GLOBAL ROM.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mi8 κινεζική έκδοση με ξεκλείδωτο bootloader και global rom περασμένη από το μαγαζί που το πήρα. Μου ήρθε μια αναβάθμιση στην αρχή και τέλος! Αν δεν κλειδώσει, δεν θα πάρω άλλο update?

 

Θα πάρεις κανονικά όλα τα updates

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:)
Θα πάρεις κανονικά όλα τα updates
εννοείς αν ακολουθήσω τα βήματα η όπως είμαι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό υποστηρίζει quick charge 4+ αλλά νομίζω ο φορτιστής της συσκευασίας είναι για quick charge 3. Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω φορτιστή quick charge 4 και άμα χρησιμοποιει κάποιος αν έχει δει κάποια διαφορά στην ταχύτητα της φορτισης;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενώ έχω Ινδία σαν region δεν με αφήνει να χρησιμοποιήσω θέματα από τρίτους.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε μένα, όταν είχα βάλει χώρα Ινδία, είχα αλλάξει την γραμματοσειρά, σε roboto medium.

Αλλά έχω εγγραφεί στο xiaomi ντιζαινερ , πριν χρόνια.

Ψάξτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδία, σκέφτομαι να το τιμήσω και εγώ μετά απο ένα χρόνο και κάτι συμβίωσης με το LG G5. Το έχουν όμως δυο άτομα στον κύκλο μου και ενώ το ένα δουλεύει άψογα το άλλο δείχνει να μην διαβάζει το δαχτυλικό αποτύπωμα σωστά

 

Δηλαδή μπορεί να χρειάστεί 3-4 προσπάθειες για να το διαβάσει και να ξεκλειδώσει.

 

Ο αισθητήρας λειτουργεί πολυ χρήγορα στην κάμερα που έχει βάλει λειτουργία κλείστρου. Το πρόβλημα εμφανίζεται στο ξεκλείδωμα.

Ειναι καποιο γνωστο bug? Το εχει συναντήσει κανένας αλλος? υπάρχει λύση σε περίπτωση που και το δικό μου κανει τέτοια νερά?

 

Ξεκινάς με φλασαρισμα.

Αν πάλι δεν δουλεύει,, είναι στιγμιαίο το ξεκλείδωμα,, τότε δεν είναι πρόβλημα software,

ίσως πρόβλημα στο hardware,

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα: κατέβασε από το play store, εφαρμογή, και ελέγξτε όλο το κινητό,, δεν θυμάμαι αν έχει και το αποτύπωμα (?,)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, όταν είχα βάλει χώρα Ινδία, είχα αλλάξει την γραμματοσειρά, σε roboto medium.

Αλλά έχω εγγραφεί στο xiaomi ντιζαινερ , πριν χρόνια.

Ψάξτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξεκινάς με φλασαρισμα.

Αν πάλι δεν δουλεύει,, είναι στιγμιαίο το ξεκλείδωμα,, τότε δεν είναι πρόβλημα software,

ίσως πρόβλημα στο hardware,

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα: κατέβασε από το play store, εφαρμογή, και ελέγξτε όλο το κινητό,, δεν θυμάμαι αν έχει και το αποτύπωμα (?,)

 

 

Με λίγο ψάξιμο βρήκα οτι φοράνε διαφορετικά modules.

Το αργό ειναι fpc

το γρήγορο ειναι goodix.

 

Επιβεβαιώνω οτι όντως λιγη πίεση βοηθάει την κατάσταση αλλά και πάλι δεν έχουν καμία σχέση σε αμεσότητα και απόκριση.

Βρηκα και το build in testing menu

(about phone > kernel version > πολλαπλά taps > CIT menu > 31. Goodix / FPC fingerprint sensor)

και στα δύο κινητά το αντίστοιχο τέστ τα βγάζει όλα οκ σχετικά με το δαχτυλικό αποτύπωμα.

 

Εψαξα και ειδα οτι γενικά υπάρχει ενα θέμα με την απόκριση σε διάφορα μοντέλα κυρίως μετα απο αναβάθμιση οποτε μαλλον κατι με τα drivers θα παίζει.

Θα περιμένω και αν διορθωθεί με το επόμενο update θα το τσιμπήσω

Link to comment
Share on other sites

:)εννοείς αν ακολουθήσω τα βήματα η όπως είμαι?

 

Όχι όπως είσαι χωρίς να το πειράξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι κάτοχος του κινητού και θα ήθελα να ρωτήσω ποια εφαρμογή να βάλω στο κινητό για να βελτιωθεί η κάμερα..

 

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ αυτή γιατί οι νεότερες εκδόσεις μου έχουν ξεθωριασμένα χρώματα,https://drive.google.com/drive/folders/133h8Js_ni49KfDLBZ4fiV2DiER59imw9

Εννοώ την αριστερή,την 3.2.045

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ευχαριστημενος κάτοχος ενος Mi8 Global εδω και 2 βδομάδες. Πλην ομως εχω ενα θεματάκι. Εχω MIUI 9.6.7 (OEAMIFD) και ακομα δε με εχει πάει στην 10. Ελέγχω κανονικά για updates, τιποτα ομως. Security patches μου εχουν ερθει κανονικα.

 

Φιλος επισης με Mi8 Global, εχει ηδη 10, και το παρελαβε εστησε πριν λιγες μερες.

 

Κάτι μου διαφεύγει νομιζω....

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ευχαριστημενος κάτοχος ενος Mi8 Global εδω και 2 βδομάδες. Πλην ομως εχω ενα θεματάκι. Εχω MIUI 9.6.7 (OEAMIFD) και ακομα δε με εχει πάει στην 10. Ελέγχω κανονικά για updates, τιποτα ομως. Security patches μου εχουν ερθει κανονικα.

 

Φιλος επισης με Mi8 Global, εχει ηδη 10, και το παρελαβε εστησε πριν λιγες μερες.

 

Κάτι μου διαφεύγει νομιζω....

 

Για δοκίμασε να βάλεις τοποθεσία Ελλάδα

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να βάλεις τοποθεσία Ελλάδα

 

 

Χμμμμ, σε χρωστάω ενα πιτογυρο στο meatup :lol:

 

To ειχα Γαλλία για το face unlock. Με το που το γυρισα Ελλάδα επαιξε μπαλα.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, σε χρωστάω ενα πιτογυρο στο meatup :lol:

 

To ειχα Γαλλία για το face unlock. Με το που το γυρισα Ελλάδα επαιξε μπαλα.

 

Χαχα! ✌️✌️

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Με swipe up από το κάτω μέρος της οθόνης εκκινεί ο φυλομετρητης της xiaomi. Πώς απενεργοποιείται??? Μπορεί να αντικατασταθεί με τον chrome?
Link to comment
Share on other sites

Με swipe up από το κάτω μέρος της οθόνης εκκινεί ο φυλομετρητης της xiaomi. Πώς απενεργοποιείται??? Μπορεί να αντικατασταθεί με τον chrome?

πήγαινε ρυθμίσεις εφαρμογές συστήματος και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στον φύλλο μετρητή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...