Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι σχετικά με τις φωτογραφίες που λέτε ολοι. Ίσως φταίει που δεν έχω δει mi8 με china rom αλλά γενικά είναι πολύ καλές οι φωτογραφίες του κινητού
Για βράδυ λέμε.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αυτά που διαβάζω για την miui 10 θα αποφύγω να την εγκαταστήσω όταν θα μου έρθει το update..

 

Τι ακριβως διαβαζεις δηλαδη? Αν θες το ταχυτερο τηλεφωνο της αγορας, με το πιο ομορφο UI της αγορας (ευκολα το πιο ομορφο σε iconography κλπ κλπ στημενο shell ανεηξαρτητως κατασκευαστη), πας σε Mi8 Miui 10 global.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω ότι οι κινέζικη ρομ έχει καλύτερη κάμερα και βλέπω ότι με την miui 10 χάλασε ακόμα περισσότερο η νυχτερινή λήψη.. Δεν υπάρχει κάποια china based rom με Έλληνικά να περάσουμε? (χωρίς να φάμε brick....
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ικανοποιημένος έτσι όπως είναι το κινητό. Εαν όμως χαλάει τις νυχτερινές λήψεις όπως λέγεται γιατί να το κάνω το update? To να κερδίσω λίγο ακόμη σε ταχύτητα και να γίνει πιο όμορφο δεν αντισταθμίζει την ποιότητα σε φώτο. Γνώμη μου πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα δω αν ειναι κλειδωμενος ο bootloader?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα δω αν ειναι κλειδωμενος ο bootloader?
Το τηλέφωνο σε fastboot και με command line αφού έχουμε περάσει σωστά usb drivers) δίνουμε εντολή: "fastboot oem device-info"

Αν δουμε device unlocked: true έχουμε ξεκλείδωτο bootloader

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις το τηλέφωνο μαζί με το σήμα της xiaomi κάτω κατω έχει μια κλειδαριά και γράφει unlocked. Τόσο απλά

 

Αν δε γράφει τπτ είσαι με κλειδωμένο bootloader

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ φρέσκα κινέζικα ναρκωτικά από το banggood. Good news! 656084dfe79a2f9e207bb49c64bf9255.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ φρέσκα κινέζικα ναρκωτικά από το banggood. Good news! 656084dfe79a2f9e207bb49c64bf9255.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι είναι αυτό;Και μένα από bangood είναι με global και παίρνει OTA

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;Και μένα από bangood είναι με global και παίρνει OTA

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chinese version με μούφα-unlocked bootloader με περασμένη την global rom, γι' αυτό και δεν παίρνει OTA όπως πολύ σωστά γράφει. Με άλλα λόγια, "μελλοντικό" τούβλο (hardbricked) στα χέρια κάποιου που δεν έχει διαβάσει τα SOS θέματα σε myphone.gr/xda/xiaomi-miui.gr κτλ...

 

Έχει και κανονικό Global version το κατάστημα, λίγο πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σε fastboot και με command line αφού έχουμε περάσει σωστά usb drivers) δίνουμε εντολή: "fastboot oem device-info"

Αν δουμε device unlocked: true έχουμε ξεκλείδωτο bootloader

 

Όταν ανοίγεις το τηλέφωνο μαζί με το σήμα της xiaomi κάτω κατω έχει μια κλειδαριά και γράφει unlocked. Τόσο απλά

 

Αν δε γράφει τπτ είσαι με κλειδωμένο bootloader

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

έκανα επανεκκίνηση και είδα ότι είναι ξεκλειδωτο. Χθες που το πήρα, έκανα update στην 9,5,14.0 stable. Είχε Ελληνικά από την πρώτη στιγμή. Η rom είναι official?η την έβαλαν στο iltb? Και αν δεν είναι , πως έκανε το update?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

chinese version με μούφα-unlocked bootloader με περασμένη την global rom, γι' αυτό και δεν παίρνει OTA όπως πολύ σωστά γράφει. Με άλλα λόγια, "μελλοντικό" τούβλο (hardbricked) στα χέρια κάποιου που δεν έχει διαβάσει τα SOS θέματα σε myphone.gr/xda/xiaomi-miui.gr κτλ...

 

Έχει και κανονικό Global version το κατάστημα, λίγο πιο ακριβό.

Μια χαρά ota παίρνουν και τα unlocked φλασαρισμενα.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι αποφασίσετε τώρα να το αγοράσετε απλά πάρτε το Global version... Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρετε κινέζικο μιας και η τιμή δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου.. Παλιά ηταν όλα κομπλέ αλλα γιατί να παίζετε με την τύχη σας τώρα..

 

Στα της κάμερας τώρα και με αναβάθμιση και χωρίς, την νύχτα είναι κακή ή κάμερα.. Οπότε αναβαθμίστε...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αναβάθμιση θα μείνουν μπρίκι τα unlocked με global δεν ξέρω...

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

dimikord έχεις την κινέζικη έκδοση με ξεκλείδωτο bootloader. OTA θα παίρνεις κανονικά αλλά καλό θα είναι να ξεκλειδώσεις official με το δικό σου account. Ρίξε μια ματιά εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32874-%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%A0%CE%9F%CE%A5-%CE%A0%CE%A1%CE%95%CE%A0%CE%95%CE%99-%CE%9D%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95-%CE%91%CE%9D-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%92%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A4%CE%9F-%CE%9Ci-8-%CE%9C%CE%95-%CE%9E%CE%95%CE%9A%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%94%CE%A9%CE%A4%CE%9F-BOOTLOADER/?pageNo=1
οκ σ ευχαριστώ,!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις, δεν έχει κουμπί στο notification shade για το nfc;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Ούτε με την 10 βρίσκω κάτι.. Είναι μήπως με άλλο όνομα; Έλεγα μήπως είναι εκείνο το "nearby" αλλα δεν..
Έχει κανείς άλλος θέμα με το boomerang; ενώ φαίνεται ότι η λήψη έχει γίνει οκ, μετά την αποθήκευση το αρχείο φαίνεται με αλλοιωμένα χρώματα. Λέτε με την 10 να φτιάξει;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Τελικά είναι θέμα εφαρμογής. Μπήκα να κράξω στο playstore αλλά είδα ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με τις νεότερες συσκευές. Έχει αφεθεί η εφαρμογή στην τύχη της.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να έχω άπειρη κύλιση στην αρχική πρέπει να βάλω άλλο launcher αλλιώς δεν γίνεται;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε στις 20 το πρωι το update για Miui 10 και παρατήρησα μία μικρή αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας. Διάβασα πως με factory reset λύνεται και πραγματι,μετά από factory reset που πραγματοποίησα στις 21 το πρωί, μου έβγαλε SOT 7 ώρες(όλες με wifi),από τις οποίες η 1-1:20 ήταν Pubg. Προερχόμενος από κινητό με 2:30 ωρες φόρτιση και 5 ώρες sot με Wi-fi,χωρίς gaming νιώθω απίστευτα απελευθερωμένος. Πλήρης φόρτιση 0-100,που δεν πρόκειται να ξανακάνω, έκανε στα 1:35-1:40(απενεργοποιημένο το κινητό).

+ Την αυξημένη ταχύτητα, την οποία όπως και να το κάνεις,δεν μπορείς να αγνοήσεις.

~Η κάμερα στα ίδια θεωρώ δεν άλλαξε καθόλου όσο την είδα εγώ

 

Ένα αρκετά καλό update κατά την γνώμη μου αν και έχουμε δρόμο μπροστά μας. Θεωρώ αν φτιαχτεί και το θέμα της κάμερας(να φτάσει εκεί που μπορεί να φτάσει), το HD στο Netflix(έχει δρομολογηθεί φιξ για το Poco για το συγκεκριμένο περιστατικό, θεωρώ θα έρθει και στο Mi8) και έρθει και το 4G+(Αν τελικώς είναι θέμα λογισμικου) θα μιλάμε για συσκευή με σχεδόν μηδαμινές ατέλειες.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε πρόκειται να ξανακάνεις για τη φόρτιση;; Να αφησεις να πέσει τόσο χαμηλά η στάθμη ή να μη το φτάσεις στο 100%;
Link to comment
Share on other sites

Μια και ολα τα xiaomi με miui που ειχα μεχρι σημερα ειχαν ραδιοφωνο, υπαρχει τροπος να εγκαταστησουμε ραδιοφωνο FM στο Mi8;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Μια και ολα τα xiaomi με miui που ειχα μεχρι σημερα ειχαν ραδιοφωνο, υπαρχει τροπος να εγκαταστησουμε ραδιοφωνο FM στο Mi8;

Όχι.

Μόνο μέσω internet μπορείς να ακούς.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε πρόκειται να ξανακάνεις για τη φόρτιση;; Να αφησεις να πέσει τόσο χαμηλά η στάθμη ή να μη το φτάσεις στο 100%;

 

Το τόσο χαμηλά εννοώ κυρίως. Εντάξει ναι μεν κανονικά, από τα όσα λένε πάντα, δεν πρέπει ούτε να το πηγαίνεις 100%, αλλά με τις τεχνικές που φορτίζουν αυτά, δηλαδή 50 λεπτά για το 0-80 και αλλα 50 λεπτα για το 80-100, δεν το θεωρώ και πολύ σοφό να το αφήνουμε στο 80% την φόρτιση και να το βγάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα ένα παιχνίδι κ όταν ξεκινάει μου βγάζει μια ειδοποίηση "επιτάχυνση παιχνιδιού". Γνωρίζετε τι είναι αυτό;;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ωραίο μαγειρεύει η xiaomi με τα updates στα ξεκλείδωτα....1089d94672a44617668b547b14ac2e10.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...