Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Σκεφτομαι τις προσεχεις μερες να αγορασω το P20 Pro 128Gb

 

 

Μερικες ερωτησεις.

 

 

1) Με ακουστικα Kingston HyperX στο τωρινο μου Samsung A5 2017 ... ο ηχος απλα θεριζει! Τρελο μπασο, απιστευτη ενταση.

Διαβαζω ολα τα κινέζικα εχουν θεμα, χαμηλη ενταση, κακη ποιοτητα. Καποιος που να χρησιμοποιει σοβαρα ακουστικα, μπορει να δωσει feedback?

 

 

2) Root? Ποσο ευκολο ειναι?

 

 

3) Εχει always on display?

 

1) Έχει ικανοποιητική ένταση IMHO. Μετά την 9.1 έχουν ενεργοποιήσει και το dolby στα bt. Θα πρότεινα αν μπορείς να το δοκιμάσεις πρώτα όμως. Χρησιμοποιώ τα Huawei AM91 αλλά δεν έχω πολλές απαιτήσεις οπότε τα βρίσκω καλά.

 

(*edit* : τώρα είδα πως αναφέρεσαι σε ενσύρματα. Ο αντάπτορας που δίνει η Huawei από usb type-c σε 3.5 "μπουκώνει" ελαφρά τον ήχο στην ένταση. Υπάρχει αντάπτορας που δεν το κάνει -άλλης εταιριας- αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιας)

 

2) Γνωρίζω πως είναι δύσκολο μιας και έχει κλειδωμένο bootloader. Στο xda ίσως βρεις κάποια κερκοπορτα αλλά θέλει ψάξιμο.

 

3) Έχει και εμφανίζει εικονίδια ειδοποιήσεων από εφαρμογές. Μόλις βγει η 10αρα θα έχει να επιλέξεις και διάφορα γραφικά κλπ.

Edited by MadMaxS
How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Σκεφτομαι τις προσεχεις μερες να αγορασω το P20 Pro 128Gb

 

 

Μερικες ερωτησεις.

 

 

1) Με ακουστικα Kingston HyperX στο τωρινο μου Samsung A5 2017 ... ο ηχος απλα θεριζει! Τρελο μπασο, απιστευτη ενταση.

Διαβαζω ολα τα κινέζικα εχουν θεμα, χαμηλη ενταση, κακη ποιοτητα. Καποιος που να χρησιμοποιει σοβαρα ακουστικα, μπορει να δωσει feedback?

 

 

2) Root? Ποσο ευκολο ειναι?

 

 

3) Εχει always on display?

 

σχετικα με τα ακουστικα hyperx εχει θεμα..... ο ηχος δεν ειναι καλος..... :(

 

root δεν ειναι και τοσο απλο να γινει...... θα σου παρει πολυ χρονο και μπορει να φαει κανενα brick.....

 

always on display εχει ναι...! kai οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω με την 10 θα γινει ακομα πιο καλο...!

 

μηπως να κοιταξεις κατι σε xiaomi πχ mi 9 lite ? στα μισα λευτα και ολα δουλευουν αψογα...!

 

βεβαια εγω λεω την αποψη μου.....

 

εσυ τωρα μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατηρώ ότι το βράδυ αφήνω το κινητό στο 90% και μετά από 7 ώρες έχει χάσει 25% μπαταρία χωρίς να κάνει τίποτα να πω πως το κινητό το έχω ένα χρόνο , γενικά μέσα στη μέρα με αρκετή χρήση μου φτάνει η μπαταρία αν το έχω φορτίσει το πρωί. Ν είναι θέμα του Router h300s π έχω; χρησιμοποιώ aod και έχω τέρμα σήμα στην περιοχή μου. Επίσης θέλω 3 καλές προτάσεις για Τζαμάκι γιατί εδώ στη Λάρισα δύσκολο να βρω κάτι αξιόλογο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατηρώ ότι το βράδυ αφήνω το κινητό στο 90% και μετά από 7 ώρες έχει χάσει 25% μπαταρία χωρίς να κάνει τίποτα να πω πως το κινητό το έχω ένα χρόνο , γενικά μέσα στη μέρα με αρκετή χρήση μου φτάνει η μπαταρία αν το έχω φορτίσει το πρωί. Ν είναι θέμα του Router h300s π έχω; χρησιμοποιώ aod και έχω τέρμα σήμα στην περιοχή μου. Επίσης θέλω 3 καλές προτάσεις για Τζαμάκι γιατί εδώ στη Λάρισα δύσκολο να βρω κάτι αξιόλογο.

 

καλησπερα φιλε μου. ειναι προβλημα του Η300s μου το ειχε πει και τεχνικος της vodafone.... σε αυτη την περιπτωση παρε ενα wifi extender... ενα καλο που πιανει και σε μεγαλη αποσταση ειναι το tp link RE305 το οποιο εχω δοκιμασει και δουλευει αψογα με το H300s

 

για tempered glass αυτα τα 2 ειναι φοβερα..

 

https://www.skroutz.gr/s/16120244/Spigen-GLAS-tR-Slim-Full-Face-Tempered-Glass-Huawei-P20-Pro.html

 

https://www.skroutz.gr/s/16958424/Nillkin-Amazing-H-Pro-Tempered-Glass-Huawei-P20-Pro.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια, αν ειναι δυνατον να συγκρινουμε το Mi 9 lite που μου προταθηκε... !!! :lol:

 

 

Ειμαι κατασταλαγμενος σε P20 Pro για τους λογους μου και απλα θελω μερικες παραπανω πληροφοριες που ισως ειναι κριτηριο αποφυγης.

 

 

Το root το θελω για καποιο ΑΝΤΑΞΙΟ προγραμματακι του Adaway. Εαν βρω κατι που δεν θελει root, δε με απασχολει.

Αν και οφφτοπικ, μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιο adblock που να λειτουργει αψεγαδιαστα το ιδιο καλα με AdAway χωρις να χρειαζεται root?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατηρώ ότι το βράδυ αφήνω το κινητό στο 90% και μετά από 7 ώρες έχει χάσει 25% μπαταρία χωρίς να κάνει τίποτα να πω πως το κινητό το έχω ένα χρόνο , γενικά μέσα στη μέρα με αρκετή χρήση μου φτάνει η μπαταρία αν το έχω φορτίσει το πρωί. Ν είναι θέμα του Router h300s π έχω; χρησιμοποιώ aod και έχω τέρμα σήμα στην περιοχή μου. Επίσης θέλω 3 καλές προτάσεις για Τζαμάκι γιατί εδώ στη Λάρισα δύσκολο να βρω κάτι αξιόλογο.
Αυτό το είχες από πάντα ή τώρα τελευταία? Εμένα χτες και σήμερα σε idle για κάποιο λόγο κατανάλωσε αρκετά, σε 6 ώρες έχασε 10-12%, δεν ξέρω τι παίχτηκε.

Για τζαμάκι εγώ έχω να σου προτείνω αυτό https://www.amazon.de/dp/B07MNR177N/ref=pe_3044161_189395811_TE_SCE_dp_1, βγαίνει στα 12€ με μεταφορικά, έχει 3 τζαμάκια η συσκευασία, πολύ εύκολη εγκατάσταση και είναι καλύτερο από το αντίστοιχο της nillkin που ειχα. Άλλα που προτείνουν εδώ τα παιδιά είναι της spigen και της nillkin.

Ευχαριστω για τη βοηθεια, αν ειναι δυνατον να συγκρινουμε το Mi 9 lite που μου προταθηκε... !!! :lol:

 

 

Ειμαι κατασταλαγμενος σε P20 Pro για τους λογους μου και απλα θελω μερικες παραπανω πληροφοριες που ισως ειναι κριτηριο αποφυγης.

 

 

Το root το θελω για καποιο ΑΝΤΑΞΙΟ προγραμματακι του Adaway. Εαν βρω κατι που δεν θελει root, δε με απασχολει.

Αν και οφφτοπικ, μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιο adblock που να λειτουργει αψεγαδιαστα το ιδιο καλα με AdAway χωρις να χρειαζεται root?

Υπάρχουν adblockers χωρίς root. Εγώ χρησιμοποιώ γενικά τα blokada https://blokada.org/index.html

και Netguard https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md. Και οι δύο είναι open source εφαρμογές. Στο P20 pro χρησιμοποιώ το δεύτερο γιατί έχει και κάποιες άλλες λειτουργίες που θέλω. Το blokada είναι αποκλειστικά για adblocking, οπότε ξεκίνησε με αυτό, προσφέρει αρκετές επιλογές και θα σε καλύψει πλήρως. Η λογική με την οποία δουλεύουν ειναι η ίδια με το adaway, δηλαδή με host files.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατηρώ ότι το βράδυ αφήνω το κινητό στο 90% και μετά από 7 ώρες έχει χάσει 25% μπαταρία χωρίς να κάνει τίποτα να πω πως το κινητό το έχω ένα χρόνο , γενικά μέσα στη μέρα με αρκετή χρήση μου φτάνει η μπαταρία αν το έχω φορτίσει το πρωί. Ν είναι θέμα του Router h300s π έχω; χρησιμοποιώ aod και έχω τέρμα σήμα στην περιοχή μου. Επίσης θέλω 3 καλές προτάσεις για Τζαμάκι γιατί εδώ στη Λάρισα δύσκολο να βρω κάτι αξιόλογο.

 

Kλείσε το ΑOD και ξαναδοκίμασέ το. Καταναλώνει αρκετή ενέργεια..

Link to comment
Share on other sites

Kλείσε το ΑOD και ξαναδοκίμασέ το. Καταναλώνει αρκετή ενέργεια..

 

και το συγκεκριμενο ρουτερ to H300s εχει αρκετο battery drain...... εγω εχανα εως και 20% σε 8-9 ωρες....

 

το AOD το εχω καθε μερα ανοιχτο.. οπως επισης και την συσκευη μου την εχω σε performance mode και με βγαζει μια full μερα με αρκετη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατηρώ ότι το βράδυ αφήνω το κινητό στο 90% και μετά από 7 ώρες έχει χάσει 25% μπαταρία χωρίς να κάνει τίποτα να πω πως το κινητό το έχω ένα χρόνο , γενικά μέσα στη μέρα με αρκετή χρήση μου φτάνει η μπαταρία αν το έχω φορτίσει το πρωί. Ν είναι θέμα του Router h300s π έχω; χρησιμοποιώ aod και έχω τέρμα σήμα στην περιοχή μου. Επίσης θέλω 3 καλές προτάσεις για Τζαμάκι γιατί εδώ στη Λάρισα δύσκολο να βρω κάτι αξιόλογο.

 

Στο H300S μεσω PC οπου ειναι συνδεδεμενος μεσω LAN θυρας θα πας στις ρυθμισεις του router (192.168.2.1)

Στην καρτελα WiFi θα πας Ρυθμισεις και θα κανεις καποιες αλλαγες:

Ευρος ζωνης -> 20MHz

Τυπος κρυπτογραφησης -> AESEncryption

Χρονικό διάστημα Beacon -> 1000

Διάρκεια DTIM -> 3

Αυτόματη επανεπιλογή καναλιού -> OFF

Σκρολαρεις κατω και πατας Εφαρμογη

 

Υστερα πας στην καρτελα WiFi και μετα Γενικα

Στο καναλι επιλεγεις ενα σταθερο κι οχι το Αυτοματο και στη Λειτουργια προστασιας το WPA2

Σκρολαρεις κατω και πατας Εφαρμογη.

 

Για την επιλογη καναλιου θα πρεπει να περασεις μια εφαρμογη Wifi Analyzer στο κινητο σου ωστε να δεις πιο καναλι ειναι πιο ελευθερο στο μερος που εισαι.

Καλο ειναι να κανεις τον ελεγχο με το WiFi του router σου OFF.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στο H300S μεσω PC οπου ειναι συνδεδεμενος μεσω LAN θυρας θα πας στις ρυθμισεις του router (192.168.2.1)

Στην καρτελα WiFi θα πας Ρυθμισεις και θα κανεις καποιες αλλαγες:

Ευρος ζωνης -> 20MHz

Τυπος κρυπτογραφησης -> AESEncryption

Χρονικό διάστημα Beacon -> 1000

Διάρκεια DTIM -> 3

Αυτόματη επανεπιλογή καναλιού -> OFF

Σκρολαρεις κατω και πατας Εφαρμογη

 

Υστερα πας στην καρτελα WiFi και μετα Γενικα

Στο καναλι επιλεγεις ενα σταθερο κι οχι το Αυτοματο και στη Λειτουργια προστασιας το WPA2

Σκρολαρεις κατω και πατας Εφαρμογη.

 

Για την επιλογη καναλιου θα πρεπει να περασεις μια εφαρμογη Wifi Analyzer στο κινητο σου ωστε να δεις πιο καναλι ειναι πιο ελευθερο στο μερος που εισαι.

Καλο ειναι να κανεις τον ελεγχο με το WiFi του router σου OFF.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el

 

καλησπερα, εχεις το ιδιο ρουτερ και τα εχεις δοκιμασει αυτα που γραφεις? στο λεω γιατι εχω κανει και εγω αυτες της αλλαγες χωρις αποτελεσμα...

 

απο το τεχνικο τμημα της vodafone Μου ειπαν να παρω extender... οπως και εκανα και ειναι ολα κομπλε τωρα...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατηρώ ότι το βράδυ αφήνω το κινητό στο 90% και μετά από 7 ώρες έχει χάσει 25% μπαταρία χωρίς να κάνει τίποτα να πω πως το κινητό το έχω ένα χρόνο , γενικά μέσα στη μέρα με αρκετή χρήση μου φτάνει η μπαταρία αν το έχω φορτίσει το πρωί. Ν είναι θέμα του Router h300s π έχω; χρησιμοποιώ aod και έχω τέρμα σήμα στην περιοχή μου. Επίσης θέλω 3 καλές προτάσεις για Τζαμάκι γιατί εδώ στη Λάρισα δύσκολο να βρω κάτι αξιόλογο.

 

Για το battery drain που παρατηρείς δε μπορω να σε βοηθήσω. Δεν μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Για tempered glass προτείνω εκείνο της spigen. Με έβγαλε λάδι μια φορά που το κινητό έφυγε σχεδόν σουταριστό και προσγειώθηκε άτσαλα. Το tempered ράγισε αλλά η συσκευή ήταν λες και βγήκε μόλις από την συσκευασία.

 

Το αντικατέστησα πάλι με spigen.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις χτες το βράδυ απλά έκλεισα το WiFi το AOD το είχα ανοιχτό και σε 7 ώρες έχασε 10% οπότε σίγουρα το h300s δημιουργεί το πρόβλημα. Το Τζαμάκι spigen με την διαφανή εργοστασιακή θήκη τα πηγαίνει καλά
Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο συμβαίνει κατά καιρούς.

 

Σε άκυρες στιγμές, κομμάτια, συνθήκες, ακουστικά, bt, κλπ η μουσική σταματάει να παίζει. Συνήθως στα πρώτα 2/5 του εκάστοτε κομματιού.

Όταν ξεκλειδώνω την συσκευή, διαπιστώνω πως η εφαρμογή (Play Music, Google) έχει κλείσει.

 

Έχω εξαιρέσει την εφαρμογή από τη διαχείριση μπαταρίας και από οτιδήποτε άλλο "αυτοματοποιημενο" υπάρχει περί διαχείρισης των εφαρμογών. Επίσης την έχω "κλειδώσει" να μην κλείνει οταν κλείνω όλες τις εφαρμογές από το task manager.

 

Μόλις ανοίξω ξανά την εφαρμογή, θυμαται το κομμάτι που έπαιζε αλλά όχι το σημείο που ήταν. Ύστερα παίζει κανονικά, μέχρι την επόμενη φορά που θα το κάνει. (η οποία προφανώς είναι έκπληξη)

 

Καμία ιδέα;

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο συμβαίνει κατά καιρούς.

 

Σε άκυρες στιγμές, κομμάτια, συνθήκες, ακουστικά, bt, κλπ η μουσική σταματάει να παίζει. Συνήθως στα πρώτα 2/5 του εκάστοτε κομματιού.

Όταν ξεκλειδώνω την συσκευή, διαπιστώνω πως η εφαρμογή (Play Music, Google) έχει κλείσει.

 

Έχω εξαιρέσει την εφαρμογή από τη διαχείριση μπαταρίας και από οτιδήποτε άλλο "αυτοματοποιημενο" υπάρχει περί διαχείρισης των εφαρμογών. Επίσης την έχω "κλειδώσει" να μην κλείνει οταν κλείνω όλες τις εφαρμογές από το task manager.

 

Μόλις ανοίξω ξανά την εφαρμογή, θυμαται το κομμάτι που έπαιζε αλλά όχι το σημείο που ήταν. Ύστερα παίζει κανονικά, μέχρι την επόμενη φορά που θα το κάνει. (η οποία προφανώς είναι έκπληξη)

 

Καμία ιδέα;

 

Η μουσική είναι online ή local files;

Αν είναι online τότε σιγουρέψου ότι δεν έχεις βάλει να κλείνει το δίκτυο όταν κλείνει η οθόνη.

Αν είναι local files δοκίμασε με κάποιον άλλον player για λίγες μέρες.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική είναι online ή local files;

Αν είναι online τότε σιγουρέψου ότι δεν έχεις βάλει να κλείνει το δίκτυο όταν κλείνει η οθόνη.

Αν είναι local files δοκίμασε με κάποιον άλλον player για λίγες μέρες.

 

Είναι όλα local και την επιλογή να κλείνει το δίκτυο με την οθόνη την έχω απενεργοποιημενη.

 

Εκτός της huawei υπάρχει κάποια άλλη καλή εφαρμογή;

(δε ρωτάω για μεταφορά playlist γιατί αυτό αποσο έχω παρατηρήσει είναι no-no)

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα local και την επιλογή να κλείνει το δίκτυο με την οθόνη την έχω απενεργοποιημενη.

 

Εκτός της huawei υπάρχει κάποια άλλη καλή εφαρμογή;

(δε ρωτάω για μεταφορά playlist γιατί αυτό αποσο έχω παρατηρήσει είναι no-no)

 

Υπάρχουν μπόλικες όπως το poweramp αλλά μπορείς να βάλεις το mxplayer.

Ειναι βίντεο player όπου παίζει και μουσική.

Το περνάς και δοκιμάζεις και αν δεν σου κάνει πρόβλημα τότε φταίει το Google music και αρχίζεις να ψάχνεις/δοκιμάζεις εφαρμογές μουσικής.

Αν πάλι σε βολεύει της Huawei δουλεύεις αυτήν.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Για το battery drain που παρατηρείς δε μπορω να σε βοηθήσω. Δεν μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Για tempered glass προτείνω εκείνο της spigen. Με έβγαλε λάδι μια φορά που το κινητό έφυγε σχεδόν σουταριστό και προσγειώθηκε άτσαλα. Το tempered ράγισε αλλά η συσκευή ήταν λες και βγήκε μόλις από την συσκευασία.

 

Το αντικατέστησα πάλι με spigen.

 

Το Τζαμάκι spigen το έχεις με την εργοστασιακή θήκη τη διάφανη; Γιατί εγώ έχω αυτή και θέλω να ξέρω αν θα είναι εντάξει στις γωνίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Android 10 ξέρουμε περίπου πότε θα αρχίσουμε να πέρνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μπόλικες όπως το poweramp αλλά μπορείς να βάλεις το mxplayer.

Ειναι βίντεο player όπου παίζει και μουσική.

Το περνάς και δοκιμάζεις και αν δεν σου κάνει πρόβλημα τότε φταίει το Google music και αρχίζεις να ψάχνεις/δοκιμάζεις εφαρμογές μουσικής.

Αν πάλι σε βολεύει της Huawei δουλεύεις αυτήν.

 

Τις κατέβασα και θα τις προσπαθήσω. Ελπίζω να είναι πρόβλημα εφαρμογής και όχι του λογισμικού για να διατηρήσει την μπαταρία (οι ρυθμίσεις που προαναφέρω για το Google Play Music ισχύουν και για αυτές)

 

Το Τζαμάκι spigen το έχεις με την εργοστασιακή θήκη τη διάφανη; Γιατί εγώ έχω αυτή και θέλω να ξέρω αν θα είναι εντάξει στις γωνίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Android 10 ξέρουμε περίπου πότε θα αρχίσουμε να πέρνουμε;

 

Χρησιμοποιώ θήκη της Spigen. Αν δεν σε πειράζει ο ελαφρά αυξημένος όγκος και βάρος, στην συνιστώ ανεπιφύλακτα. Imho θεωρώ πως είναι υπερθωρακισμένη με τον συνδυασμό αυτόν.

Μέσα στις γιορτές που θα μπορώ να το δοκιμάσω με την εργοστασιακή θα σου στείλω pm, αν και δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα.

Το τζάμι κάθεται αρκετά καλά. (προσοχή μόνο στο κεντράρισμα του Led ειδοποιήσεων)

Τα μόνο μειονέκτημα που θα μπορούσα να του προσάψω είναι η ελαφρά δυσκολία στη χρήση του Google Assistant αν πλοηγήσαι στο UI με τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων.

 

Android 10 θα λάβουμε βάσει χρονοδιαγράμματος κάπου στον Μάρτιο.

Ήδη η beta έχει ρολλάρει στην Ευρώπη (αν και δεν μπόρεσα να γραφτώ στο project).

Προσωπικά η 9.1 με ικανοποιεί αν και έχω μερικές ενστάσεις για την ποιότητα των φωτογραφιών πλεόν.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω τι φταίει...

Εχω 2 sim wind 1η δεδομένα - 2η κανονικό για ομιλία

Εδώ και 3 μήνες μένω Έβρο, στο σπίτι σε μερικά σημεία η 2η sim χάνει σήμα ή έχει μια γραμμή, ενώ η 1η είναι φουλ.

Από χθες αντιμετωπίζω το εξής, στο ένα δωμάτιο η 2η sim περνάει σε turkcell ενώ στο άλλο ξαναγυρναει σε wind... μαζί αλλάζει και η ώρα...1 μπροστά...

Φταίει ότι έχω επιλέξει να ρυθμίζει την ώρα μέσω δικτύου σωστά ;;

Μια μικρή αμφιβολία έχω λόγω της πρόσφατης αναβάθμισης σε. 345 υπάρχει περίπτωση ( ;; )

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω τι φταίει...

Εχω 2 sim wind 1η δεδομένα - 2η κανονικό για ομιλία

Εδώ και 3 μήνες μένω Έβρο, στο σπίτι σε μερικά σημεία η 2η sim χάνει σήμα ή έχει μια γραμμή, ενώ η 1η είναι φουλ.

Από χθες αντιμετωπίζω το εξής, στο ένα δωμάτιο η 2η sim περνάει σε turkcell ενώ στο άλλο ξαναγυρναει σε wind... μαζί αλλάζει και η ώρα...1 μπροστά...

Φταίει ότι έχω επιλέξει να ρυθμίζει την ώρα μέσω δικτύου σωστά ;;

Μια μικρή αμφιβολία έχω λόγω της πρόσφατης αναβάθμισης σε. 345 υπάρχει περίπτωση ( ;; )

Πήγαινε ρυθμίσεις - > δίκτυα - > δίκτυο κινητής τηλεφωνίας - > φορέας και εκεί επέλεξε να μην βρίσκει αυτόματα δίκτυο αλλά να ορίσεις εσύ αυτό που θες για τη sim που σου παρουσιάζει αυτό το θέμα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - > δίκτυα - > δίκτυο κινητής τηλεφωνίας - > φορέας και εκεί επέλεξε να μην βρίσκει αυτόματα δίκτυο αλλά να ορίσεις εσύ αυτό που θες για τη sim που σου παρουσιάζει αυτό το θέμα.

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τις κατέβασα και θα τις προσπαθήσω. Ελπίζω να είναι πρόβλημα εφαρμογής και όχι του λογισμικού για να διατηρήσει την μπαταρία (οι ρυθμίσεις που προαναφέρω για το Google Play Music ισχύουν και για αυτές)

 

 

 

Χρησιμοποιώ θήκη της Spigen. Αν δεν σε πειράζει ο ελαφρά αυξημένος όγκος και βάρος, στην συνιστώ ανεπιφύλακτα. Imho θεωρώ πως είναι υπερθωρακισμένη με τον συνδυασμό αυτόν.

Μέσα στις γιορτές που θα μπορώ να το δοκιμάσω με την εργοστασιακή θα σου στείλω pm, αν και δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα.

Το τζάμι κάθεται αρκετά καλά. (προσοχή μόνο στο κεντράρισμα του Led ειδοποιήσεων)

Τα μόνο μειονέκτημα που θα μπορούσα να του προσάψω είναι η ελαφρά δυσκολία στη χρήση του Google Assistant αν πλοηγήσαι στο UI με τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων.

 

Android 10 θα λάβουμε βάσει χρονοδιαγράμματος κάπου στον Μάρτιο.

Ήδη η beta έχει ρολλάρει στην Ευρώπη (αν και δεν μπόρεσα να γραφτώ στο project).

Προσωπικά η 9.1 με ικανοποιεί αν και έχω μερικές ενστάσεις για την ποιότητα των φωτογραφιών πλεόν.

Θα βάλω το spigen το εγκατέστησες εύκολα; Ναι και εγώ βλέπω κάποιες αλλαγές με την 9.1 στο θέμα φωτογραφία σαν να έχει χάσει σε απόδοση, οχι δεν κάνω πλοήγηση με το δακτυλικο.

Edited by nikpap8888
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω τι φταίει...

Εχω 2 sim wind 1η δεδομένα - 2η κανονικό για ομιλία

Εδώ και 3 μήνες μένω Έβρο, στο σπίτι σε μερικά σημεία η 2η sim χάνει σήμα ή έχει μια γραμμή, ενώ η 1η είναι φουλ.

Από χθες αντιμετωπίζω το εξής, στο ένα δωμάτιο η 2η sim περνάει σε turkcell ενώ στο άλλο ξαναγυρναει σε wind... μαζί αλλάζει και η ώρα...1 μπροστά...

Φταίει ότι έχω επιλέξει να ρυθμίζει την ώρα μέσω δικτύου σωστά ;;

Μια μικρή αμφιβολία έχω λόγω της πρόσφατης αναβάθμισης σε. 345 υπάρχει περίπτωση ( ;; )

 

Αν αλλάζεις δίκτυο και συνδέεται με Turkcell τότε θα σου αλλάζει και η ώρα +1 μιας και το έχεις ρυθμίσει έτσι.

 

Στην ευρύτερη περιοχή του Έβρου δεν έχω κανένα πρόβλημα με εξαίρεση δύο περιοχές. (Cosmote)

Η μία βρίσκεται όταν περνάω το Μοναστηράκι και η άλλη στους Ψαθάδες.

Στους Ψαθαδες ειδικά, κλειδώνει και δε λέει να ξεκλειδώσει ούτε με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Προφανώς τα μηνύματα από Cosmote πως έχω αλλάξει χώρα, ισχύει περιαγωγή κλπ είναι καθημερινό φαινόμενο.

Η πλάκα είναι πως δίπλα ακριβώς στα σύνορα έχω 4G+. Υπερταχύτητες δικτύου για insta φώτο στα χωράφια :lol::lol::lol:

 

 

Θα βάλω το spigen το εγκατέστησες εύκολα; Ναι και εγώ βλέπω κάποιες αλλαγές με την 9.1 στο θέμα φωτογραφία σαν να έχει χάσει σε απόδοση, οχι δεν κάνω πλοήγηση με το δακτυλικο.

 

Η εγκατάσταση του ήταν αρκετά εύκολη και συγχωρεί αρκετά.

Αν δεν καταφέρεις μετά την πρώτη εγκατάσταση να εξαφανίσεις ολες τις φυσσαλίδες μην απογοητευθείς. Θα φύγουν με τον καιρό και τη χρήση (το γράφει στις οδηγίες αλλά και βάσει εμπειρίας το επιβεβαιώνω)

 

Οι φωτογραφίες με AI, καθώς και οι νυχτερινές έχουν ξεκινήσει να φερνουν περισσότερο σε πίνακα με λαδομπογια.

Στο Pro-mode διορθώνεται κάπως αλλά δεν έχω συνέχεια χρόνο να το ρυθμίζω. Το Point-and-shoot του το χαλάσαν.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...