Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλώ τον φίλο που ήθελε να αλλάξει τη μπαταρία να μας πει εντυπώσεις, συνολικό κόστος και χρόνο της διαδικασίας, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα βελτιωμένο το night mode. Αρκετή διαφορά από την προηγούμενη έκδοση, όποια ήταν (δεν θυμάμαι).

Εξαφανίστηκε το περισσότερο παστέλ.

Βλέπω εξαιρετική την 355 στην κάμερα.

Αν την χαλάσουν πάλι, ντροπή τους.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: πως γίνεται να απενεργοποιήσουμε ΤΕΛΕΙΩΣ τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού; Φοβάμαι ότι η επόμενη θα είναι η 10 και ΔΕΝ θέλω να την εγκαταστήσω. Συνήθως ξέρετε πως γίνεται: βάζουν νέες λειτουργίες και σιγά σιγά αργεί το κινητό. Όχι πάντα βέβαια αλλά συχνά πυκνά έτσι κάνουν για να σε αναγκάζουν μετά να αγοράζεις το επόμενο μοντέλο κλπ.

Έχω πάει στις ρυθμίσεις -> Ενημέρωση Λογισμικού -> γρανάζι -> και τα 2 είναι απενεργοποιημένα. Παρόλαυτά, μου έβγαλε να εγκαταστήσω την 9.1.0.371 πριν λίγες ημέρες. Εντάξει θα την εγκαταστήσω αυτήν αλλά δεν θα ήθελα να λάβω τα μελλοντικά updates. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν βάλε την. Έχει στην κάμερα την 355 που είναι ίσως η καλύτερη μέχρι τώρα.

Τώρα κι εγώ θα ήθελα να κάτσω εδώ. Είναι άψογο το τηλέφωνο και δεν με ενδιαφέρει καθόλου η 10.

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

Δηλαδή πέραν των γνωστών ρυθμίσεων για αυτόματες ενημερώσεις και over night.

Να μην βγάζει καθόλου μηνύματα για αναβάθμιση λειτουργικού.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην συνδεετε την συσκευη και κανετε εγκατασταση του HiSuite ωστε να περαστουν οι drivers κι επειτα κανετε τα βηματα του HiSuite ωστε συνδεθει επιτυχως η συσκευη.

 

Ακολουθειτε τις οδηγιες του XDA για κατεβασμα κι εγκατασταση των ADB

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/

 

Εφοσον ακολουθησετε τα βηματα του XDA και συνδεθειτε στην συσκευη μεσω ADB τρεχετε την εντολη

pm disable-user --user 0 com.huawei.android.hwouc

 

Αφου τρεξετε την εντολη και σας εμφανισει ΟΚ κι οτι εγινε disabled πατε στις εφαρμογες σας και κανετε αναγκαστικη διακοπη την εφαρμογη Ενημερωση συστηματος.

Ετσι εχετε κανει disable (οχι remove) την εφαρμογη που ψαχνει για ενημερωσεις.

Αν θελησετε να κανετε ενημερωση εχετε 2 επιλογες:

1) μεσω του HiSuite

2) ενεργοποιηση της εφαρμογης ενημερωση συστηματος

 

Εναλλακτικα μπορειτε να κανετε remove την εφαρμογη ενημερωση συστηματος με την εντολη:

pm uninstall --user 0 com.huawei.android.hwouc

οπου μετα για να επαναφερε την εφαρμογη θα πρεπει να κανετε επαναφορα εργοστασιακων.

 

Σημειωση οτι η εφαρμογη δεν γινεται ολικη διαγραφη οπως γινεται με root αλλα γινεται απεγκατασταση απο τον χρηστη.

Δηλαδη η εφαρμογη υπαρχει στην ROM.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι με τα specs που έχει το κινητό δεν θα υπάρξει χειροτέρευση της εμπειρίας χρήσης αν αναβαθμιστεί σε emui 10. Ίσα ίσα που όλοι λένε ότι το EMUI 10 είναι πιο "ελαφρύ" από το emui 9. Θα το ξέρουμε σε λίγους μήνες βέβαια.

Επί την ευκαιρία, εγώ τους τελευταίους μήνες το δουλεύω αποκλειστικά σε "λειτουργία επιδόσεων". Η εμπειρία χρήσης είναι άριστη ειδικά στο scrolling που είναι βούτυρο,ενω στη μπαταρία δεν βλέπω αξιοσημείωτες διάφορες. Όποιος δεν το έχει δουλέψει με "λειτουργία επιδόσεων" αξίζει να το δοκιμάσει για λίγες ημέρες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία χρήσης δεν πιστεύω ούτε εγώ ότι θα αλλάξει. Κάτι το αξιοσημείωτο δηλαδή.

Όμως παντού διαβάζω για θέματα με την φωτογραφία, από το πουθενά. Αυτό θέλω να προλάβω. Το βίντεο δεν με απασχολεί καθόλου, όμως βλέπω αυτή τη στιγμή μία έκδοση της native εφαρμογής με εξαιρετικά αποτελέσματα στην φωτογραφία.

Αυτό θέλω να διαφυλάξω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει γιατί δεν βρίσκω την εφαρμογή mirrorlink στο κινητό μου (ούτε στις εφαρμογές συστήματος ) ενώ στο Ρ10 υπάρχει κανονικά. Και τέλος πάντων μπορεί κάποιος να μου την στείλει;

Ευχαριστω

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει γιατί δεν βρίσκω την εφαρμογή mirrorlink στο κινητό μου (ούτε στις εφαρμογές συστήματος ) ενώ στο Ρ10 υπάρχει κανονικά. Και τέλος πάντων μπορεί κάποιος να μου την στείλει;

Ευχαριστω

 

Έχω την εντύπωση ότι από το emui 9.1 δεν υπάρχει εγκατεστημένη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι από το emui 9.1 δεν υπάρχει εγκατεστημένη.

Προφανώς έτσι πρέπει να είναι. Πριν την 9.1 το sygic car navigation συνδεόταν κανονικά στην οθόνη του αυτοκινήτου, τώρα δεν συνδέεται πια. άραγε υπάρχει τρόπος να μεταφέρω την εφαρμογή από το Ρ10 μήπως την εγκαταστήσω στο Ρ20 pro και δουλέψει?

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έτσι πρέπει να είναι. Πριν την 9.1 το sygic car navigation συνδεόταν κανονικά στην οθόνη του αυτοκινήτου, τώρα δεν συνδέεται πια. άραγε υπάρχει τρόπος να μεταφέρω την εφαρμογή από το Ρ10 μήπως την εγκαταστήσω στο Ρ20 pro και δουλέψει?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubqsoft.sec01

 

Κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή του link (app inspector του UBQSoft) στο p10 κι έπειτα μέσα απο την εφαρμογή αυτή κάνεις extract το apk του mirrorlink και το στέλνεις στην άλλη συσκευή.

 

Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει εγκατάσταση ούτε ότι και αν γίνει ότι θα δουλέψει σωστά.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubqsoft.sec01

 

Κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή του link (app inspector του UBQSoft) στο p10 κι έπειτα μέσα απο την εφαρμογή αυτή κάνεις extract το apk του mirrorlink και το στέλνεις στην άλλη συσκευή.

 

Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει εγκατάσταση ούτε ότι και αν γίνει ότι θα δουλέψει σωστά.

 

Σ ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω, αν και όπως λες δεν νομίζω οτι θα δουλέψει.

Αδύνατον να καταλάβω πως αφαίρεσαν τόσο χρήσιμη εφαρμογή

 

edit Προς το παρών έγινε εγκατάσταση, μένει να δω το πρωι αν θα δουλέψει

Edited by OUMADS
Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά mirrorlink γίνεται σε όλα τα αυτοκίνητα? Έχω mercedes gla του 2015. Αξίζει να το ψάξω ή δεν γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τον φίλο που ήθελε να αλλάξει τη μπαταρία να μας πει εντυπώσεις, συνολικό κόστος και χρόνο της διαδικασίας, ευχαριστώ
καλημέρα δεν την άλλαξα ακόμα, όταν θα γίνει θα ενημερώσω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στις ρυθμίσεις δίκτυο κινητής τηλεφωνίας υπάρχει η επιλογή κλήση wifi που είναι απενεργοποιημένη, το έχει κάποιος ενεργοποιήσει να μου πει αν είδε διάφορες και αν χρεώνεται. Έχω Vodafone σύνδεση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εξηγήστε μου βασικά το volte και vowifi εξαρτάται αν θα δώσει ο εκάστοτε παροχος update και είναι χρεώσιμη υπηρεσία; Η λειτουργία κλήση WiFi που έχουμε είναι άλλο πράγμα, τα έχω μπερδεμένα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά mirrorlink γίνεται σε όλα τα αυτοκίνητα? Έχω mercedes gla του 2015. Αξίζει να το ψάξω ή δεν γίνεται?

 

Στο δικό μου a-class του 2015 δεν παίζει με τίποτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημέρα δεν την άλλαξα ακόμα, όταν θα γίνει θα ενημερώσω!

 

[sIZ

 

Καλημέρα στις ρυθμίσεις δίκτυο κινητής τηλεφωνίας υπάρχει η επιλογή κλήση wifi που είναι απενεργοποιημένη, το έχει κάποιος ενεργοποιήσει να μου πει αν είδε διάφορες και αν χρεώνεται. Έχω Vodafone σύνδεση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εξηγήστε μου βασικά το volte και vowifi εξαρτάται αν θα δώσει ο εκάστοτε παροχος update και είναι χρεώσιμη υπηρεσία; Η λειτουργία κλήση WiFi που έχουμε είναι άλλο πράγμα, τα έχω μπερδεμένα λίγο.

Το voice over WiFi της Vodafone πρέπει να το ενεργοποιήσεις τηλεφωνικά με τη Vodafone και μετά δουλεύει. Ουσιαστικά αν δεν έχεις καλό σήμα GSM περνάει τις κλήσεις μέσα από το WiFi του σπιτιού σου.

Η χρέωση παραμένει αμετάβλητη.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκε κανείς άκρη όταν είναι συνδεδεμένα ακουστικά Bluetooth να ακούγονται οι ειδοποιήσεις απ το κινητό και οχι απ τα ακουστικά;

 

Πολλές φορές κρεμάω τα ακουστικά στπ λαιμό, έρχονται ειδοποιήσεις σε viber, sms και τα σχετικά και τα χάνω.

 

Το μόνο που ακούγεται και απο ακουστικά όπως και στη συσκευή, είναι οι κλήσεις...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκε κανείς άκρη όταν είναι συνδεδεμένα ακουστικά Bluetooth να ακούγονται οι ειδοποιήσεις απ το κινητό και οχι απ τα ακουστικά;

 

Πολλές φορές κρεμάω τα ακουστικά στπ λαιμό, έρχονται ειδοποιήσεις σε viber, sms και τα σχετικά και τα χάνω.

 

Το μόνο που ακούγεται και απο ακουστικά όπως και στη συσκευή, είναι οι κλήσεις...

 

Στα developer tools ειναι ενεργο το 'Enable in-band ringing' ;

Ακομα οταν εχεις συνδεδεμενα τα BT εχει να επιλεξεις αν θες να περναει μονο ο ηχος media/κλησης ή και ο ηχος κουδουνιου.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στα developer tools ειναι ενεργο το 'Enable in-band ringing' ;

Ακομα οταν εχεις συνδεδεμενα τα BT εχει να επιλεξεις αν θες να περναει μονο ο ηχος media/κλησης ή και ο ηχος κουδουνιου.

 

Που ακριβώς τα χει αυτά; γτ το μόνο που έχει είναι αν θέλω να αλλάξω το προφιλ. έχει 3 επιλογές η οποία η μια είναι για τα πολυμέσα.

 

Αν την απ ενεργοποιήσω, όταν θέλω να ακούσω μουσική παίζει απ το κινητό και δεν μου αρέσει η λύση να απενεργοποιώ την επιλογή "πολυμέσα" οπότε κατεβάζω τα ακουστικά και όταν θέλω να ακούω μουσική να την ξανά ανοίγω.

 

Φαουλ μεγάλο αυτό το πράγμα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς τα χει αυτά; γτ το μόνο που έχει είναι αν θέλω να αλλάξω το προφιλ. έχει 3 επιλογές η οποία η μια είναι για τα πολυμέσα.

 

Αν την απ ενεργοποιήσω, όταν θέλω να ακούσω μουσική παίζει απ το κινητό και δεν μου αρέσει η λύση να απενεργοποιώ την επιλογή "πολυμέσα" οπότε κατεβάζω τα ακουστικά και όταν θέλω να ακούω μουσική να την ξανά ανοίγω.

 

Φαουλ μεγάλο αυτό το πράγμα.

 

Θυμαμαι ειχε εκτος απο τα πολυμεσα να επιλεγεις για τον ηχο κλησης, εχω εδω και καιρο σταματησει να χρησιμοποιω BT οποτε μπορει να αλλαξαν κατι, μπορει και να ειναι λογο των συγκεκριμενων ακουστικων τι να σου πω.

 

Στα developer tools ειναι ενεργη η επιλογη παντος;

Αν το εχεις στα Ελληνικα ειναι πανω απο τις επιλογες για audio codec-sample rate.

 

Περισσοτερο δεν μπορω να σε βοηθησω καθως δεν δουλευω ποια BT ακουστικα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μου πέσε και έσπασε εσωτερικα η οθόνη και δεν αναβει,μήπως ξέρει κανείς πόσο έχει?

Τι λέτε συμφέρει να το κάνω το έχω 14 μηνες?

 

Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω ενα θεμα με την ασυρματη προβολη στη τηλεοραση μου δε συνδεεται με τιποτα ενω πιο πριν συνδεοταν κανονικα θεμα τηλεορασης δε νομιζω να υπαρχει γιατι ενα Ρ20 light συνδεεται κανονικα μηπως υπαρχει καποια λυση
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μου πέσε και έσπασε εσωτερικα η οθόνη και δεν αναβει,μήπως ξέρει κανείς πόσο έχει?

Τι λέτε συμφέρει να το κάνω το έχω 14 μηνες?

 

Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

150...

Ναι αξίζει.

Φρόντισε να το φτιάξεις στο επίσημο σέρβις γτ θα χεις προβλήματα αδιαβροχοποιησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα, εχω ενα θεμα με την ασυρματη προβολη στη τηλεοραση μου δε συνδεεται με τιποτα ενω πιο πριν συνδεοταν κανονικα θεμα τηλεορασης δε νομιζω να υπαρχει γιατι ενα Ρ20 light συνδεεται κανονικα μηπως υπαρχει καποια λυση

 

Τπ ίδιο πρόβλημα και γω σε Sony KD-55XE8505, δεν μπόρεσα να βρω καμία λύση.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

150...

 

Ναι αξίζει.

 

Φρόντισε να το φτιάξεις στο επίσημο σέρβις γτ θα χεις προβλήματα αδιαβροχοποιησης

 

Που να βρω επίσημο σέρβις εδώ πάνω!

Το πήγα σε ένα αξιόπιστο κατάστημα εδώ στη πόλη μου και μου εγγυήθηκε για όλα,245(220+25) όλα μαζί γνήσια και μπαταρία και άλλα πολλά!

 

Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...