Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν αλλάζεις δίκτυο και συνδέεται με Turkcell τότε θα σου αλλάζει και η ώρα +1 μιας και το έχεις ρυθμίσει έτσι.

 

 

 

Στην ευρύτερη περιοχή του Έβρου δεν έχω κανένα πρόβλημα με εξαίρεση δύο περιοχές. (Cosmote)

 

Η μία βρίσκεται όταν περνάω το Μοναστηράκι και η άλλη στους Ψαθάδες.

 

Στους Ψαθαδες ειδικά, κλειδώνει και δε λέει να ξεκλειδώσει ούτε με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Προφανώς τα μηνύματα από Cosmote πως έχω αλλάξει χώρα, ισχύει περιαγωγή κλπ είναι καθημερινό φαινόμενο.

 

Η πλάκα είναι πως δίπλα ακριβώς στα σύνορα έχω 4G+. Υπερταχύτητες δικτύου για insta φώτο στα χωράφια :lol::lol::lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Η εγκατάσταση του ήταν αρκετά εύκολη και συγχωρεί αρκετά.

 

Αν δεν καταφέρεις μετά την πρώτη εγκατάσταση να εξαφανίσεις ολες τις φυσσαλίδες μην απογοητευθείς. Θα φύγουν με τον καιρό και τη χρήση (το γράφει στις οδηγίες αλλά και βάσει εμπειρίας το επιβεβαιώνω)

 

 

 

Οι φωτογραφίες με AI, καθώς και οι νυχτερινές έχουν ξεκινήσει να φερνουν περισσότερο σε πίνακα με λαδομπογια.

 

Στο Pro-mode διορθώνεται κάπως αλλά δεν έχω συνέχεια χρόνο να το ρυθμίζω. Το Point-and-shoot του το χαλάσαν.

Καλά νυχτερινό point and shoot (Και όχι μόνο νυχτερινό και βραδινό και σε κάποιες άλλες συνθήκες) το έχουν διαλύσει (όχι ότι ήταν καλά), αν και εμένα δεν αγγίζει τραβάω σε Pro mode ( το ίδιο παίζει και με mate 20 pro και με p30 30 pro και σε λιγότερο βαθμό στο honor 20 pro (το οποίο νύχτα με pro mode απλά σκοτώνει)
Link to comment
Share on other sites

Καλά νυχτερινό point and shoot (Και όχι μόνο νυχτερινό και βραδινό και σε κάποιες άλλες συνθήκες) το έχουν διαλύσει (όχι ότι ήταν καλά), αν και εμένα δεν αγγίζει τραβάω σε Pro mode ( το ίδιο παίζει και με mate 20 pro και με p30 30 pro και σε λιγότερο βαθμό στο honor 20 pro (το οποίο νύχτα με pro mode απλά σκοτώνει)

 

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός.

Λες ότι το night shot είναι αλλά και ήταν χάλια;

Μάλλον κάπου κάτι έχεις μπερδέψει..

Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός.

Λες ότι το night shot είναι αλλά και ήταν χάλια;

Μάλλον κάπου κάτι έχεις μπερδέψει..

 

σε σχέση με το pro mode είναι πολύ χάλια και συγκεκριμένα μπόλικο παστέλι σε pro mode ολα τέλεια αρκεί να ξέρεις τι να κάνεις εκεί

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι και να λέμε στην 9.1 το θέμα "Φωτογραφία" είναι ένα κλικ πιο κάτω από την προηγούμενη rom.Απλα ακόμα δε μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς έχει γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Για το παστέλι στις νυχτερινές το παρατήρησα και εγώ. Είμαι σίγουρος ότι παλιά δεν ήταν έτσι.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το παστέλι στις νυχτερινές το παρατήρησα και εγώ. Είμαι σίγουρος ότι παλιά δεν ήταν έτσι.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και να συμπληρώσω

όσο δεν την κάνεις zoom (crop) φαινεται καλύτερη με το που θα κάνεις για να δεις λεπτομέρειες παστελακι....... και παλιά ήταν άπλα αρκετά λιγοτερο

ευτιχος στο pro mode δεν πείραξε κανείς τπτ

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρώσω

όσο δεν την κάνεις zoom (crop) φαινεται καλύτερη με το που θα κάνεις για να δεις λεπτομέρειες παστελακι....... και παλιά ήταν άπλα αρκετά λιγοτερο

ευτιχος στο pro mode δεν πείραξε κανείς τπτ

 

Θα ήθελα να δω κάτι συγκρίσιμο μιας και νομίζω ότι είναι απλά η ιδέα σου.

Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, όταν αναφέρεσαι σε νυχτερινές λήψεις σε τι mode τις βγάζεις; Στο Νύχτα ή απλά στο Φωτογραφία;

Είναι δύο τελείως διαφορετικοί τρόποι φωτογράφησης και το αποτέλεσμα ποικίλει ανάλογα τις συνθήκες. Αλλού μπορεί να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα στο Nύχτα και αλλού στο Φωτογραφία.

 

Νύχτα στο pro πως βγάζεις? Εννοώ ρυθμίσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς στο "Νύχτα" δεν μπορείς να τραβήξεις αν δεν είναι σταθερό το κινητό. Αυτομάτως η φωτογραφία γίνεται όλη καρτούν...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω κάτι συγκρίσιμο μιας και νομίζω ότι είναι απλά η ιδέα σου.

Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, όταν αναφέρεσαι σε νυχτερινές λήψεις σε τι mode τις βγάζεις; Στο Νύχτα ή απλά στο Φωτογραφία;

Είναι δύο τελείως διαφορετικοί τρόποι φωτογράφησης και το αποτέλεσμα ποικίλει ανάλογα τις συνθήκες. Αλλού μπορεί να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα στο Nύχτα και αλλού στο Φωτογραφία.

 

Νύχτα στο pro πως βγάζεις? Εννοώ ρυθμίσεις..

 

βάζω σε νύχτα

στο pro ανάλογα με το περιβάλλων βάζω white balance ανάλογα με το περιβάλλον βάζω shutter time ανάλογα με το πόσο σκοτάδι εχει και πόσο φως θέλω να τραβήξω (πάντα το κινιτο σε κατι σταθερό πχ τριποδακι) βάζω εστίαση ανάλογα τι θέλω να βγάλω προφανώς και iso (συνήθως παίζω 50 με 100 εκτός και αν δεν το επιτρέπει περιβάλλον ανεβάζω και άλλο) κλπ

 

όταν θα βγω να τραβήξω κάνα νυχτερινό τοπίο θα βάλω και μια σύγκριση

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχάς στο "Νύχτα" δεν μπορείς να τραβήξεις αν δεν είναι σταθερό το κινητό. Αυτομάτως η φωτογραφία γίνεται όλη καρτούν...

 

πάντα για τριποδακι μιλάω εγω στο χέρι νύχτα δεν τραβάς εκτός απλά θέλεις να εχεις μια εικονα για χ ψ λόγους (οχι να την κρατάς να λες ποσω όμορφη φώτο)

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα βγάλεις νυχτερινή φώτο για σύγκριση?? Από την στιγμή που δεν μπορείς στις ίδιες συνθήκες στο ίδιο μέρος να έχεις φώτο από την τελευταία rom καθώς και από την παλαιότερη που υποτίθεται ότι έβγαζε καλύτερες νυχτερινές.

 

Γενικότερα πιστεύω ότι είναι λανθασμένη εντύπωση που προκαλείται υποσυνείδητα μέρα απο μεγάλο διάστημα χρήσης του κινητού και φυσικά υποσυνείδητα συγκρίνοντας και αντίστοιχες φώτο από νεώτερα μοντέλα της αγοράς.

 

Προσωπικα δεν έχω παρατηρήσει καμία απόλυτος αλλαγή στο καμματι της φώτο μέχρι την 345 που φοράω τώρα. Το ίδιο κακές φώτο βγάζω και τότε και τώρα.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα βγάλεις νυχτερινή φώτο για σύγκριση?? Από την στιγμή που δεν μπορείς στις ίδιες συνθήκες στο ίδιο μέρος να έχεις φώτο από την τελευταία rom καθώς και από την παλαιότερη που υποτίθεται ότι έβγαζε καλύτερες νυχτερινές.

 

Γενικότερα πιστεύω ότι είναι λανθασμένη εντύπωση που προκαλείται υποσυνείδητα μέρα απο μεγάλο διάστημα χρήσης του κινητού και φυσικά υποσυνείδητα συγκρίνοντας και αντίστοιχες φώτο από νεώτερα μοντέλα της αγοράς.

 

Προσωπικα δεν έχω παρατηρήσει καμία απόλυτος αλλαγή στο καμματι της φώτο μέχρι την 345 που φοράω τώρα. Το ίδιο κακές φώτο βγάζω και τότε και τώρα.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

οχι θα βγάλω σε pro mode και σε night mode φώτο ίδιο μέρος ίδια στιγμή εκεί είναι μεγάλη διαφορά

 

το night mode όλα είναι ποιο παστέλι παλιά δεν ήταν τόσο, αλλά παλιά σαν πρώτη ματιά ήταν χειρότερη η φώτο αλλά με λεπτομέρεια τώρα με πρώτη ματιά καλή φαινεται μεχρι να πας να δεις λεπτομέρειες τότε φαίνονται όλα παστέλι

 

με λίγα λόγια της έκαναν να φαίνονται καλύτερα στα social (και όντος αν δεν κάνεις crop να δεις λεπτομέρειες φαινεται καλύτερη η φώτο)

 

σε pro mode δεν άλλαξε τπτ τέλεια ήταν τότε τέλειο παρέμεινε και τώρα

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχέση έχεις το pro Mode με την νυχτερινή λήψη?? Πότε δεν είχε ούτε και πρόκειται να έχει. Νομίζω ότι η σύγκριση είναι λάθος. Νόημα θα είχε η σύγκριση μεταξύ ομοίων modes σε παλαιότερο και νεότερο rom version.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχέση έχεις το pro Mode με την νυχτερινή λήψη?? Πότε δεν είχε ούτε και πρόκειται να έχει. Νομίζω ότι η σύγκριση είναι λάθος. Νόημα θα είχε η σύγκριση μεταξύ ομοίων modes σε παλαιότερο και νεότερο rom version.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

και εκεί έχει διαφορά αλλα δεν ξέρω πως να το δείξω (δεν μπορώ να βρω άλλη συσκευή με παλιά ρομ) στην καινούργια είναι ποιο παστελη όταν πας να δεις λεπτομέρειες (και στα δυο είναι απλά στην καινούργια ποιο πολύ)

 

οσο αφορα pro και night ενα παράδειγμα (χωρις κάποια προσπάθεια) ίδια εικονα ιδια ωρα μερικα δευτερόλεπτα διαφορά

 

pro mode

https://ibb.co/1KPJrPT

 

night mode

https://ibb.co/74n348X

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο modes δεν τραβάνε την φώτο με τον ίδιο τρόπο. Στο auto μπαίνει μέσα και αλγόριθμος για το αποτέλεσμα αυτό, συν ότι κάνει photostacking για επιτύχει την ανάλογη φωτεινότητα. Το Pro είναι άλλη ιστορία. Συγκρίνουμε πορτοκάλι με μήλο. Ούτε ήταν ούτε θα είναι ποτέ αντίστοιχες οι φώτο. Είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος που δουλεύουν τα δύο modes. Ούτε την πρώτη μέρα κυκλοφορίας δεν ήταν ίδιο το αποτέλεσμα στα δύο modes. Για την ακρίβεια σε κανένα Huawei της σειρά P είτε mate δεν είναι ίδιο το αποτέλεσμα στα δύο modes. Είναι θεωρώ εντελώς λανθασμένη η σύγκριση.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο modes δεν τραβάνε την φώτο με τον ίδιο τρόπο. Στο auto μπαίνει μέσα και αλγόριθμος για το αποτέλεσμα αυτό, συν ότι κάνει photostacking για επιτύχει την ανάλογη φωτεινότητα. Το Pro είναι άλλη ιστορία. Συγκρίνουμε πορτοκάλι με μήλο. Ούτε ήταν ούτε θα είναι ποτέ αντίστοιχες οι φώτο. Είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος που δουλεύουν τα δύο modes. Ούτε την πρώτη μέρα κυκλοφορίας δεν ήταν ίδιο το αποτέλεσμα στα δύο modes. Για την ακρίβεια σε κανένα Huawei της σειρά P είτε mate δεν είναι ίδιο το αποτέλεσμα στα δύο modes. Είναι θεωρώ εντελώς λανθασμένη η σύγκριση.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

απλά προσπαθώ να δείξω το παστέλι... για να καταλάβετε πως είναι..... λεπτομέρεια μηδέν με noice reduction στο θεό (παλιά δεν ήταν τόσο έντονο) σαν αποτέλεσμα τα φώτο πέρα απο sodial medi είναι άχρηστα

προφανώς και ξέρω διαφορά τον δυο...

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

απλά προσπαθώ να δείξω το παστέλι... για να καταλάβετε πως είναι..... λεπτομέρεια μηδέν με noice reduction στο θεό (παλιά δεν ήταν τόσο έντονο) σαν αποτέλεσμα τα φώτο πέρα απο sodial medi είναι άχρηστα

προφανώς και ξέρω διαφορά τον δυο...

 

Τραβάς την μία με τρίποδο (και ISO 100) και τη συγκρίνεις με την άλλη που είναι στο χέρι;;

 

Μα το night mode είναι για αυτό ακριβώς τον λόγο. Να τραβάς βραδινές (με ή χωρίς ανθρώπους σε αυτές) φωτό χωρίς τρίποδο και χωρίς φλας!

Ξέρεις το πως δουλεύει το κάθε mode;

Το night mode στην ουσία τραβάει πολλά καρέ για να επιτύχει ένα φωτεινό αποτέλεσμα ενώ στο Photo βάζει υπερυψηλό ISO (μέχρι 102400) οπότε και στις δύο περιπτώσεις η aftershot επεξεργασία είναι απαραίτητη. Αυτό που σίγουρα άλλαξε στο photo είναι ότι το μάξιμουμ ISO φτάνει στο 102400 ενώ πριν έφτανε στο 51200.

Επίσης στο night υπάρχει και η επιλογή ISO που αν το ρυθμίσεις σε χαμηλό νούμερο θα κάνει περισσότερο χρόνο για την κάθε λήψη, αλλά θα δεις μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα πάντα βέβαια σε συνάρτηση με το υπάρχων φως.

Εν κατακλείδι, το παστέλι που αναφέρεις δεν οφείλεται μόνο στην aftershot επεξεργασία της, αλλά μπορεί και να είναι αποτέλεσμα μη σταθερού χεριού και θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι και μόνο που μπορείς και βγάζεις αυτές τις φωτό σε τέτοιες (σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι) συνθήκες με ένα κινητό είναι επίτευγμα..

 

Τέλος ξαναλέω ότι το σχόλιο σου ότι μετά από αναβάθμιση είναι παστέλι οι φωτό, εμένα δεν μου λέει τίποτα. Είναι καθαρά η υποκειμενική σου άποψη και για αυτό σου είπα να το τεκμηριώσεις αν μπορείς γιατί για μένα και ίσως και για άλλους είναι τουλάχιστον όπως και πιο πριν (μην πω και καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα screenshot από τις φωτό που ανέβασες σε ζοομ για να δούμε τις διαφορές.

Βέβαια η φωτό από το night mode έχει το μισό μέγεθος από ότι η άλλη που αυτό συνεπάγεται πολύ λιγότερη πληροφορία αλλά δεν πειράζει το παρακάμπτουμε..

Το πρόβλημα με την aftershot επεξεργασία το παστέλωμα που λες είναι ότι με το υπερβολικό smooth χάνεις πληροφορία δηλαδή κάτι (συνήθως πολύ μικρό ή κάτι πολύ μακρινό) να εξαφανίζεται..

Εγώ πάντως δεν βλέπω τέτοιο φαινόμενο στις δικές σου λήψεις.

Eίπες χαρακτηριστικά "λεπτομέρια στο μηδέν" εγώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο..

Untitled-18.png' alt='Untitled-18.png'>

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτό που παίρνεις (η δυνατότητα λήψεις σε σκοτάδι) να είναι προτιμότερο από αυτό που δίνεις (το smoothness)

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Τραβάς την μία με τρίποδο (και ISO 100) και τη συγκρίνεις με την άλλη που είναι στο χέρι;;

 

Μα το night mode είναι για αυτό ακριβώς τον λόγο. Να τραβάς βραδινές (με ή χωρίς ανθρώπους σε αυτές) φωτό χωρίς τρίποδο και χωρίς φλας!

Ξέρεις το πως δουλεύει το κάθε mode;

Το night mode στην ουσία τραβάει πολλά καρέ για να επιτύχει ένα φωτεινό αποτέλεσμα ενώ στο Photo βάζει υπερυψηλό ISO (μέχρι 102400) οπότε και στις δύο περιπτώσεις η aftershot επεξεργασία είναι απαραίτητη. Αυτό που σίγουρα άλλαξε στο photo είναι ότι το μάξιμουμ ISO φτάνει στο 102400 ενώ πριν έφτανε στο 51200.

Επίσης στο night υπάρχει και η επιλογή ISO που αν το ρυθμίσεις σε χαμηλό νούμερο θα κάνει περισσότερο χρόνο για την κάθε λήψη, αλλά θα δεις μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα πάντα βέβαια σε συνάρτηση με το υπάρχων φως.

Εν κατακλείδι, το παστέλι που αναφέρεις δεν οφείλεται μόνο στην aftershot επεξεργασία της, αλλά μπορεί και να είναι αποτέλεσμα μη σταθερού χεριού και θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι και μόνο που μπορείς και βγάζεις αυτές τις φωτό σε τέτοιες (σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι) συνθήκες με ένα κινητό είναι επίτευγμα..

 

Τέλος ξαναλέω ότι το σχόλιο σου ότι μετά από αναβάθμιση είναι παστέλι οι φωτό, εμένα δεν μου λέει τίποτα. Είναι καθαρά η υποκειμενική σου άποψη και για αυτό σου είπα να το τεκμηριώσεις αν μπορείς γιατί για μένα και ίσως και για άλλους είναι τουλάχιστον όπως και πιο πριν (μην πω και καλύτερα)

 

και τα δυο ειναι στο τριποδο δεν άλλαξα ουτε καν θέση απλα ενα shot με μια ενα με αλλο mode

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κι εδώ.

Σας έβγαλε και εσάς κάτι tips για την κατανάλωση, την μπαταρία και τις εφαρμογές, όταν έκανε επανεκκίνηση και optimization?

Δεν μου το έχει ξανακάνει εμένα, κάτι τέτοιο.

Άρα δεν είναι μόνον security, πειράζουν και άλλα πράγματα.

 

Sent from my Huawei P20 Pro using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγω πήρα την 370 σήμερα ας ελπίσουμε η επόμενη να είναι η 10 άρα. Πήγα στο media σήμερα και έβαλα τη ζελατίνα με 17 ευρώ, λεπτή είναι απλά βλέπω στην εφαρμογή της πως στο κεντρικό button ακουμπάει λίγο το κουμπί αν κάποιος την έχει βάλει ας μου πει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγω πήρα την 370 σήμερα ας ελπίσουμε η επόμενη να είναι η 10 άρα. Πήγα στο media σήμερα και έβαλα τη ζελατίνα με 17 ευρώ, λεπτή είναι απλά βλέπω στην εφαρμογή της πως στο κεντρικό button ακουμπάει λίγο το κουμπί αν κάποιος την έχει βάλει ας μου πει.

Να ενημερώσω πως πήγα σήμερα πάλι στο media και είπα στο παιδί εκεί ότι δεν εφάρμοσε καλά και πραγματικά μου έβαλε άλλη μεμβρανη απλά την έκοψε λίγο παραπάνω για να είναι ποιο case friendly η αίσθηση της μεμβράνης είναι πολύ ωραία και λεπτή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να απάντηση επειδή όταν πήρα το κινητό έβαλα απευθείας τζαμακι στον Γερμανό και δε πρόσεξα αν έβγαλε την εργοστασιακή ζελατίνα, τώρα που έβγαλα το τζαμακι δε μπορώ να ξεχωρίσω αν έχει η δεν έχει ζελατίνα, είναι εμφανές ή είναι ένα με το κινητό και δε ξεχωρίζει εύκολα;
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να απάντηση επειδή όταν πήρα το κινητό έβαλα απευθείας τζαμακι στον Γερμανό και δε πρόσεξα αν έβγαλε την εργοστασιακή ζελατίνα, τώρα που έβγαλα το τζαμακι δε μπορώ να ξεχωρίσω αν έχει η δεν έχει ζελατίνα, είναι εμφανές ή είναι ένα με το κινητό και δε ξεχωρίζει εύκολα;
Δεν έχει το πάχος ενός tempered glass, αλλά είναι εύκολο να καταλάβεις αν υπάρχει ζελατίνα. Εκτός από τις άκρες, το πιο εμφανές σημείο είναι στο notch, όπου δεν καλύπτει το ακουστικό και την κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...