Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην το γενικεύουμε ότι έχει θέμα drain σε WiFi. Θέμα drain με WiFi σε idle κατάσταση αναφέρθηκε κυρίως από ορισμένα άτομα που έχουν ένα συγκεκριμένο router όταν δουλεύει συνήθως στα 5ghz, με το οποίο router έχουν drain και άλλα κινητα. Και εν πάσει περιπτώσει το παιδί γράφει ξεκάθαρα ότι όταν δεν είναι συνδεδεμένος σε WiFi είναι με mobile data.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ορισμενα;;;;

Δεν κανεις τον κοπο να μπεις σε διπλανο site να δεις ποσο ορισμενα ειναι;;;;

Για να το τελειωνουμε το θεμα : Το κινητο μαζι με αρκετα ακομη κινητα , εχει drain στο speedport plus router της cosmote και ειδικα στην μπαντα των 5 ghz

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενα;;;;

 

Δεν κανεις τον κοπο να μπεις σε διπλανο site να δεις ποσο ορισμενα ειναι;;;;

 

Για να το τελειωνουμε το θεμα : Το κινητο μαζι με αρκετα ακομη κινητα , εχει drain στο speedport plus router της cosmote και ειδικα στην μπαντα των 5 ghz

Έγραψα εγώ κάτι διαφορετικό από αυτό που γράφεις εσύ? Το ίδιο πράγμα λέμε με άλλα λόγια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 203 είχα παρατηρήσει και εγώ μία πτώση στο Sot, περί της 1 ώρας.

Απο 7hr45min σε 6-6:30.

Προχθές μου τελείωσε η συνδρομή στο spotify και συγχρόνως παρατήρησα πως καταλάθος είχα "κλειδώσει" να μην κλείνει το instagram όταν έκανα swipe left στο home button και εκκαθάριση.

Ξαφνικά το Sot εκτοξεύθηκε πάλι στις 7+ ώρες με σκληρή χρήση(έχει αναφερθεί αρκετά ποστ παραπάνω).

Ψάξτε το γενικά, συνήθως το όποιο "drain" κάπου οφείλεται και όχι στην αναβάθμιση καθ' αυτού.

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

Στην μη αυτόματη διαχείριση, τι σημαίνει το "δευτερεύουσα εκκίνηση; το έχετε και αυτό κλειστό;
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα και εγώ το πρόβλημα με την μπαταρία μετά την αναβάθμιση αλλά μετά από 2 ημέρες όχι απλός έστρωσε αλλά είναι και καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Στην μη αυτόματη διαχείριση, τι σημαίνει το "δευτερεύουσα εκκίνηση; το έχετε και αυτό κλειστό;

 

Σημαίνει ότι μπορεί να γίνει εκκίνηση της εφαρμογής από άλλη εφαρμογή, πχ η υπηρεσία backup της Google να εκκινήσει μια εφαρμογή και να πάρει backup.

Τις περισσότερες φορές ότι βάζεις το αυτόματη εκκίνηση βάζεις και αυτό.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα και εγώ το πρόβλημα με την μπαταρία μετά την αναβάθμιση αλλά μετά από 2 ημέρες όχι απλός έστρωσε αλλά είναι και καλύτερα

Από της 7 το πρωί έως 12 το βράδυ με μέτρια χρήση είμαι στο 53% ενώ μετά την αναβάθμιση, τις πρώτες μέρες με το ζόρι να έβγαζα ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση λογισμικού βρίσκεται η συσκευή? Σε κάποια παλιότερη του Android 8.1 έβρισκα το κινητό να κάνει μόνο του επανεκκίνηση και καμιά φορά πετύχαινα αυτό που αναφέρεις... Αν βρίσκεσαι στην τελευταία έκδοση και σου είναι εύκολο δοκίμασε ένα hard reset

 

Edit:δες μήπως καμιά εφαρμογή που πέρασες το προκαλεί

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έκανα hard reset, πέρασα ξανά το backup που είχα κρατήσει, έχω κλείσει το Bluetooth, το πρόβλημα παραμένει. Ανάβει ακόμα η οθόνη μόνη της κάθε 10-20 λεπτά..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset, πέρασα ξανά το backup που είχα κρατήσει, έχω κλείσει το Bluetooth, το πρόβλημα παραμένει. Ανάβει ακόμα η οθόνη μόνη της κάθε 10-20 λεπτά..
Αν δεν φοράς κάποια θήκη ή τζαμάκι που πιθανόν να στο προκαλεί, τότε ίσως ευθύνεται κάποια εφαρμογή που ξυπνάει το κινητό. Η οποία, εφόσον πέρασες το backup μετά το hard reset, πάλι βρίσκεται στο κινητό, οπότε λογικό να σου ξανασυμβαίνει αν όντως ευθύνεται κάποια εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Υπάρχει τρόπος να επιλέγω από ποια κάρτα SM θα καταναλώνω τα δεδομένα μου;

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --->> Ρυθμίσεις ασύρματων δικτύων --> Ρυθμίσεις 2πλής σιμ !! (Εκεί έχει την επιλογή που θες ;) * Προεπιλεγμένα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset, πέρασα ξανά το backup που είχα κρατήσει, έχω κλείσει το Bluetooth, το πρόβλημα παραμένει. Ανάβει ακόμα η οθόνη μόνη της κάθε 10-20 λεπτά..

 

Εχεις ενεργοποιημένο το ξεκλείδωμα μέσω προσώπου; Αν ναι

δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και δες αν θα στο ξανακανει.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset, πέρασα ξανά το backup που είχα κρατήσει, έχω κλείσει το Bluetooth, το πρόβλημα παραμένει. Ανάβει ακόμα η οθόνη μόνη της κάθε 10-20 λεπτά..

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα όταν έχω ανοιχτό wifi. Ανάβει καθε 10 λεπτο και σβήνει μόνη της ξανά. Η θήκη η το τζαμάκι δεν νομίζω να παίζει ρόλο γιατί απο τότε που άρχισε να το κάνει έχω αλλάξει δύο θήκες και ένα τζαμάκι. Αν θές στείλε pm να δούμε ποιες εφαρμογές έχουμε κοινές μπας και βρούμε ποιά το προκαλεί.

Edited by renosstavr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χωρίς να έχω γνώσεις στη λήψη φωτογραφιών, τράβηξα φωτογραφίες στη ρύθμιση του κινητού "επαγγελματική" και αυτόματο και τα αποθήκευσα ως αρχείο raw. Καμία από τις φωτογραφίες όμως δεν έχει σωστό focus. Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου πει τι συμβαίνει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset, πέρασα ξανά το backup που είχα κρατήσει, έχω κλείσει το Bluetooth, το πρόβλημα παραμένει. Ανάβει ακόμα η οθόνη μόνη της κάθε 10-20 λεπτά..
Το restore δεν έπρεπε να το κάνεις. Ότι πρόβλημα υπήρχε πρίν, απλά το επανέφερες. Πάντα βέβαια με δεδομένο ότι δεν υπάρχει hardware πρόβλημα.

Κάνεις ξανά factory reset και δεν περνάς τίποτα. Το κρατάς 1-2 μέρες και το παρακολουθείς. Αν είναι όλα καλά ξεκινάς και περνάς 1-1 τις εφαρμογές και ελέγχεις πάντα τι κάνει.

 

Είναι χρονοβόρο, βαρετό, τραβάει πολύ αλλά είναι το μόνο σίγουρο για να βρεις την εφαρμογή που στο κάνει.

 

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στην λειτουργία pro η κάμερα εστιάζει εκεί που θα πατήσεις με το δάκτυλο πάνω στην οθόνη του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Στο κλείδωμα της οθόνης.... Όταν κοιτάω για ειδοποιήσεις η την ώρα.... Πάντα μου βγάζει το...... Χρησιμοποιήστε το δακτυλικο σας αποτύπωμα η σύρετε προς τα πάνω μπλα μπλα..... Οκ με την ζαλάδα..... Υπάρχει κανένας τρόπος να μην εμφανίζεται συνέχεια αυτή η ειδοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις του viber? Έδω και 2-3 ημέρες έρχονται με καθυστέρηση. Τόσους μήνες δεν είχα θέμα, ίσως οφείλεται στο τελευταίο update του viber.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντως και εγώ μια αίσθηση ότι η εστίαση στις φωτογραφίες δεν είναι καλή. Μιλάω σε ρύθμιση Photo και χωρίς να επιλέγω εγώ από την οθόνη σημείο εστίασης.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις του viber? Έδω και 2-3 ημέρες έρχονται με καθυστέρηση. Τόσους μήνες δεν είχα θέμα, ίσως οφείλεται στο τελευταίο update του viber.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Προσωπικά είχα θέμα με το viber λόγω τεχνικής νοημοσύνης. Από την στιγμή που έβγαλα την αυτόματη λειτουργία μπαταρίας και να μη βελτοστοποιηται έχω σωθεί. Όλα λειτουργούν σωστά!

 

Από τότε οποία εφαρμογή λειτουργώ και μπορει να είναι ενεργοβόρα (πχ utorrent) πάντα βάζω αυτές τις δύο ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι στο θέμα μπαταρίας. Έχω υπόνοιες ότι τα νέα ρούτερ που προμηθεύουν πλέον οι εταιρίες με διπλή κεραία και 2.4G και 5G δημιουργουν battery drain. Με μια μικρή επιφύλαξη και ακόμη το παρακολουθώ. Παρεμπιπτόντως εκανα ένα ακόμη factory reset (εννοείται χωρίς κάποιο backup) και μετά από 1 ημέρα και 14 ώρες χρήσης έφτασα στις 7 ώρες και κάτι SOT μετά από πολύ καιρό και είμαι στην 195, και μάλιστα με μπόλικη χρήση gps, 4G wifi πολλές κλήσεις κτλ . Την υπόνοια με το router την έχω γιατί εδώ και 2 μέρες είμαι σε χώρο με router παλιάς τεχνολογιας και έχω πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας . Ίσως και να είναι τυχαίο θα δείξει . Επίσης ενώ πριν είχα τον kiwi browser παρατήρησα ότι είχε αρκετή κατανάλωση και γύρισα στον samsung browser και πιστεύω βοήθησε και αυτό. Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θεματακι. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στις ειδοποιήσεις μου βγάζει να επιλέξω physical keyboard. Ενώ κάθε φορά πατάω στο Gboard που έχω εγκατεστημένο, η ειδοποίηση συνεχίζει και εμφανίζεται. Τι μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι στο θέμα μπαταρίας. Έχω υπόνοιες ότι τα νέα ρούτερ που προμηθεύουν πλέον οι εταιρίες με διπλή κεραία και 2.4G και 5G δημιουργουν battery drain. Με μια μικρή επιφύλαξη και ακόμη το παρακολουθώ. Παρεμπιπτόντως εκανα ένα ακόμη factory reset (εννοείται χωρίς κάποιο backup) και μετά από 1 ημέρα και 14 ώρες χρήσης έφτασα στις 7 ώρες και κάτι SOT μετά από πολύ καιρό και είμαι στην 195, και μάλιστα με μπόλικη χρήση gps, 4G wifi πολλές κλήσεις κτλ . Την υπόνοια με το router την έχω γιατί εδώ και 2 μέρες είμαι σε χώρο με router παλιάς τεχνολογιας και έχω πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας . Ίσως και να είναι τυχαίο θα δείξει . Επίσης ενώ πριν είχα τον kiwi browser παρατήρησα ότι είχε αρκετή κατανάλωση και γύρισα στον samsung browser και πιστεύω βοήθησε και αυτό.

 

Το εχουμε πει πολλες φορες οτι το router speedport plus της cosmote προκαλει drain στο κινητο και σε αρκετα ακομη κινητα!!

Μια λυση ειναι να δουλευεις το router μονο στη μπαντα των 2,4 , εγω τουλαχιστον μεχρι να βρεθει λυση αυτο κανω και εχει βελτιωθει η κατασταση.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως να βγάλουμε το messeges της Google (που έρχεται προεγκατεστημενο με το κινητό) από το Battery Optimization;

Δεν το εμφανίζει καν στη λίστα.

 

Θέλω να το αφαιρέσω από εκεί γιατί κάθε φορά που δέχομαι sms, κάνει τα recent apps μου να εμφανίζονται ως κενά εικονίδια και είναι πραγματικά εκνευριστικό.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...