Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε Spigen αδερφέ, εγγύηση οι θήκες της ..., όμορφες, ποιοτικές, δεν φθείρονται / γρατζουνίζονται με τίποτα και το βασικότερο, παρέχουν σημαντική ασφάλεια στο κινητό σου σε πιθανή περίπτωση πτώσης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. μου ηρθε προχθες εμενα η 203 εκδοση .. επειδη διαβασα ομως απο εναν εχει θεματα με την αυτονομια... προτεινετε να την βαλω η να περιμενω;
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Βάλε Spigen αδερφέ, εγγύηση οι θήκες της ..., όμορφες, ποιοτικές, δεν φθείρονται / γρατζουνίζονται με τίποτα και το βασικότερο, παρέχουν σημαντική ασφάλεια στο κινητό σου σε πιθανή περίπτωση πτώσης.

 

^αυτό

 

Δίνει και ωραία αίσθηση στο χέρι όταν το κρατάς.

Προσωπικά δεν μετάνοιωσα στιγμή την αγορά της όπως και κολλητός με Mate20 Pro.

Τους πάνε γάντι!

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. μου ηρθε προχθες εμενα η 203 εκδοση .. επειδη διαβασα ομως απο εναν εχει θεματα με την αυτονομια... προτεινετε να την βαλω η να περιμενω;
Να περιμένεις για ποιο λόγο? Καταρχήν έχει το security patch του Φλεβάρη που διορθώνει σημαντικό κενό ασφαλείας του android με τα png files. Οπότε προτείνεται όλοι να την κάνουν.

Γενικά πάντως, αυτό με την αυτονομία έχει καταντήσει λίγο ανέκδοτο μετά την αναβάθμιση σε pie. Λες και θα κάνει διάφορα αν έχουμε 15 και 20 λεπτά περισσότερο ή λιγότερο αυτονομία. Γιατί για τέτοιες διάφορες μιλάμε, αν υπάρχουν. Να πω ότι δεν έχει και super charge? Με 15-20 λεπτά στο φορτιστή έχουμε αυτονομία για αρκετές ώρες. Αυτό είναι και το νόημα της γρηγόρης φόρτισης. Η ουσία είναι να απολαμβάνουμε αυτά που προσφέρει η συσκευή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις για ποιο λόγο? Καταρχήν έχει το security patch του Φλεβάρη που διορθώνει σημαντικό κενό ασφαλείας του android με τα png files. Οπότε προτείνεται όλοι να την κάνουν.

Γενικά πάντως, αυτό με την αυτονομία έχει καταντήσει λίγο ανέκδοτο μετά την αναβάθμιση σε pie. Λες και θα κάνει διάφορα αν έχουμε 15 και 20 λεπτά περισσότερο ή λιγότερο αυτονομία. Γιατί για τέτοιες διάφορες μιλάμε, αν υπάρχουν. Να πω ότι δεν έχει και super charge? Με 15-20 λεπτά στο φορτιστή έχουμε αυτονομία για αρκετές ώρες. Αυτό είναι και το νόημα της γρηγόρης φόρτισης. Η ουσία είναι να απολαμβάνουμε αυτά που προσφέρει η συσκευή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Καλά θα ήτανε να συζητάγαμε για μερικά λεπτά διαφοράς σε αυτονομία αλλά σε μένα προσωπικά έχω κάνα 2ωρο διαφορά σε SOT και σε 12 ώρες λιγότερη αναμονή. Συγκεκριμένα από τις 8 ώρες SOT και 48 ώρες αναμονή που είχα φτάσει να έχω με την 163 με την 195 έπεσα περίπου στις 6 ώρες SOT και 36 ώρες αναμονή. Με την 203 πήγε το SOT στις 6.5 περίπου ώρες

Συζητάμε πάντα με την δική μου προσωπική χρήση η οποία δεν έχει αλλάξει όσο καιρό έχω το τηλέφωνο δηλ 3.5 περίπου μήνες. Άμα ψάξετε σε παλαιότερο μου post έχω δημοσιεύσει και sceenshots

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα θα είσαι καλυμμένος, πλην του βίντεο.

Στο βίντεο η Huawei δεν το έχει.

Όχι ότι είναι κακό, απέχει όμως από τον ανταγωνισμό. Στα υπόλοιπα... No problem.

 

Νταξ, βέβαια αν το κάψεις στα παιχνίδια θα είσαι οριακά το βράδυ, αλλά αυτό θα το ρυθμίσεις και ο ίδιος. Αν βλέπεις ότι του έδωσες και κατάλαβε όλη τη μερα, θα κάνεις λίγο hold το απόγευμα.

Τα παιχνίδια είναι γενικά και απαιτητικά και ενεργοβόρα.

 

Sent from my Huawei P20 Pro, using Tapatalk.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα ένα Update μεγέθους ~2Mb για την "καλύτερη λειτουργία του VoLTE". Ήταν update ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε.

Παρ'όλα αυτά όμως, ενώ το VoLTE ποτέ δεν μου παρουσίασε κάποια δυσλειτουργία, αμέσως μετά το update σταμάτησε να λειτουργεί το VoWIFI.

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote και απλά μου επιβεβαίωσαν πως η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη στο λογαριασμό. :lol:

 

Εχετέ το κατά νου όταν λάβετε αυτό το update πως μπορεί να σας.. ψιλοχαλάσει το VoWifi:rolleyes:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα ένα Update μεγέθους ~2Mb για την "καλύτερη λειτουργία του VoLTE". Ήταν update ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε.

 

Παρ'όλα αυτά όμως, ενώ το VoLTE ποτέ δεν μου παρουσίασε κάποια δυσλειτουργία, αμέσως μετά το update σταμάτησε να λειτουργεί το VoWIFI.

 

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote και απλά μου επιβεβαίωσαν πως η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη στο λογαριασμό. :lol:

 

 

 

Εχετέ το κατά νου όταν λάβετε αυτό το update πως μπορεί να σας.. ψιλοχαλάσει το VoWifi:rolleyes:

 

Κάνε ένα reboot και δοκίμασε ξανά αν είναι οκ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλες τις αναβαθμίσεις που έχουν γίνει το κινητό συνεχίζει σε κάποιο σημείο της μπαταριας περίπου στο 20% και πέφτει απότομα είτε με χρήση είτε χωρίς..... Πχ μέσα σε ένα λεπτό κάνει απότομα 18 17 16 15 14 13 και μένει στο 12%.....ειναι πρόβλημα που έχει συναντήσει κάποιος άλλος η μόνο σε μένα συμβαίνει ακόμα αυτό το πράμα; το έχω ξανά ρωτησει αλλά ήλπιζα πως με κάποια μελλοντική αναβάθμιση να γινόταν κάποια διόρθωση...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα reboot και δοκίμασε ξανά αν είναι οκ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το έκανα όπως και το router όταν εντόπισα το πρόβλημα.

Μετά έστρωσε μόνο του μέσα στην ημέρα.

 

Μόλις πήρα το update για το volte.

 

Επίσης στο FF έχει approved την έκδοση 211 για το c432.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Στο xda αναφέρουν ήδη την .236 σαν την επόμενη ενώ υπάρχει και η .241 η οποία αναφέρουν πως φέρνει προσθήκη VoLTE και VoWifi.

 

Πράγμα περίεργο κατ'εμέ μιας και ήδη χρησιμοποιούμε τα VoLTE και VoWifi.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλες τις αναβαθμίσεις που έχουν γίνει το κινητό συνεχίζει σε κάποιο σημείο της μπαταριας περίπου στο 20% και πέφτει απότομα είτε με χρήση είτε χωρίς..... Πχ μέσα σε ένα λεπτό κάνει απότομα 18 17 16 15 14 13 και μένει στο 12%.....ειναι πρόβλημα που έχει συναντήσει κάποιος άλλος η μόνο σε μένα συμβαίνει ακόμα αυτό το πράμα; το έχω ξανά ρωτησει αλλά ήλπιζα πως με κάποια μελλοντική αναβάθμιση να γινόταν κάποια διόρθωση...
Και εμένα όσες φορές το αφήνω μετά το 20% πέφτει σχετικά γρήγορα. Δεν παρατήρησα αν πέφτει όπως το περιγράφεις και αν κολλάει στο 12%, θα το τσεκάρω την επόμενη φορά. Αλλά πέφτει γρήγορα. Γενικά το βάζω στο φορτιστή πριν φτάσει στο 20%. Βασικά θα το έλεγα χαρακτηριστικό του emui και όχι πρόβλημα. Το έχω παρατηρήσει σε όλες τις συσκευές Huawei που είχα. Άλλωστε και η ίδια η εταιρία συστήνει μόλις φτάσει στο 20% να το φορτίζουμε.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει το tap n pay (wallet) της alphabank για ασυρματες πληρωμες με το κινητο με nfc αντι για χρεωστικη καρτα?

Ενω μου δουλευε σε ενα samsung j7 που ειχα πριν, στο p20pro κολλαει στην ταυτοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει σωστά.

 

Σβήσε την εφαρμογή και εκκαθάριση δεδομένων. Και ξανά εγκατάσταση.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν εδώ, το δοκίμασα από φίλο που τον έχει και είναι τεράστια η διαφορά. Λένε ότι πολύ καλός είναι και ο adaptor της Google που έχει μέσα στα pixel αλλά δεν βρήκα από που να τον πάρω.https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07MGX4C4Q/ref=ppx_yo_mob_b_post_ship_o0_img?ie=UTF8&psc=1&th=1

Φίλε μου το παράγγειλα και το παρέλαβα και εγώ.

ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ, δεν λειτουργεί στις κλήσεις, μου βγάζει μία επιλογή για αντίστροφη φόρτιση η οποία δεν αλλάζει.

Δεν ξέρω αν μπορώ να το επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος Adaptor είναι της HTC , είναι ακριβός αλλά κάνει την διαφορά !!!!

https://gr.mobilefun.com/official-htc-usb-c-to-3-5mm-digital-audio-adapter-grey-67405

φίλε μου δουλεύει με κλήσεις στο P20 Pro τον έχεις δοκιμάσει? Η βγάζει αυτό το μήνυμα αντίστροφης φόρτισης και μη συμβατότητας όπως ο άλλος που πήρα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το παράγγειλα και το παρέλαβα και εγώ.

ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ, δεν λειτουργεί στις κλήσεις, μου βγάζει μία επιλογή για αντίστροφη φόρτιση η οποία δεν αλλάζει.

Δεν ξέρω αν μπορώ να το επιστρέψω.

 

Αντιστροφή φόρτιση γραφή σωστά γιατί έχει dac το οποίο θέλει ρεύμα να δουλέψει. Σε ήχο είναι πολύ καλά και δυνατό. Το συνδέω με το σύστημα στο αυτοκίνητο και είναι πολύ καλό σε ποιότητα, δυστηχώς όπως διαπίστωσα μόλις, ενώ με τα ακουστικά συνδεδεμένα ακούω μουσική όταν κάνω κλήση ο άλλος με ακούει αλλά εγω οχι.

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Στην 203 είμαι, τελικά είχατε δίκιο όσοι λέγατε για battery drain ..., ομολογώ στην δική μου περίπτωση μπορεί να είναι και 1 ολόκληρη ώρα, δηλαδή εκεί που είχαν πριν γύρω στο 6ωρο SOT, τώρα με τα ίδια ακριβώς έπεσα μια ώρα κάτω! Δεν ξέρω αν "στρώσει" από μόνο του, αλλά ελπίζω οι επόμενες αναβαθμίσεις που είναι ήδη approved να διορθώσουν το πρόβλημα. Να ήταν κάνα 20λεπτο διαφορά, άντε να το καταπιείς, αλλά όταν μιλάμε για ολόκληρη ώρα τότε είναι θέμα προς επίλυση.;)
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει "μπούκωμα" στους ήχους; ;

Εχω ήχο κλήσης της συσκευής, με την 195 κι έχω παρατηρήσει κάτι σα μπούκωμα και μετα να χτυπά σωστά..

 

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα, αλλά έμαθα να "ζω" με αυτό...

Το ερώτημα πάντως το έθεσα και εγώ αλλά δυστυχώς δεν πήρα κάποια απάντηση. (σε μένα κάνει αυτή την παραμόρφωση στον ήχο ΚΑΙ πριν από την έναρξη βίντεο)

Link to comment
Share on other sites

Αντιστροφή φόρτιση γραφή σωστά γιατί έχει dac το οποίο θέλει ρεύμα να δουλέψει. Σε ήχο είναι πολύ καλά και δυνατό. Το συνδέω με το σύστημα στο αυτοκίνητο και είναι πολύ καλό σε ποιότητα, δυστηχώς όπως διαπίστωσα μόλις, ενώ με τα ακουστικά συνδεδεμένα ακούω μουσική όταν κάνω κλήση ο άλλος με ακούει αλλά εγω οχι.

Το έστειλα πίσω γιατί με ενδιαφέρουν και οι κλήσεις πέρα από τα υπόλοιπα.

Οπότε μαλλον σε αντάπτορα δεν βλέπω κάτι καλύτερο από τον γνήσιο που να δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγω εκανα ενα ψιλοπειραμα, κυριως απο περιέργεια, για να δω ποσο μπορώ να φτασω την μπαταρια.

Φοραω την 203 και αφού την κρατησα καμια μερα, μετα απο επανεκκίνηση εβγαλα την συσκευή απο φόρτιση στο 100%, αφερεσα οτιδήποτε μπορεί να τρωει μπταρια και ειχα 44ωρες σε λειτουργία την συσκευή, με 8 ωρες οθονη, 25 ωρες σε wifi.

Ιδια χρηση οπως καθε φορα, δηλαδη social εφαρμογες, και chrome.

Αυτο που μου αρεσε ομως ποιο πολυ ειναι οτι το βραδυ το πολυ να εχανε μονο 1% η μπαταρία, ενω πριν το πειραμα (γενικότερα με ολες τις αναβαθμισεις) εχανε εως και 10% κοντα!

 

Τωρα αυτα που εκανα ηταν τα εξης τραβηγμενα για να δω ποσο θα φτασει:

Απενεργοποιώ ολες τις ρυθμισεις του αισθητηρα, δλδ να μην ανοιγει η οθονη οταν ειναι στην τσεπη κλπ κλπ κάτι τετοια που εχει.

Εβαλα μαυρο φοντο και την αναλυση της οθονης την εκανα Hd+.

Απενερφοποιηση τον "αυτοματισμο" ολων των εφαρμογών εκτος απο Messenger, viber&sofascore που θελω για την μπαλα.

Εκλεισα το aod.

Το ειχα στην ρυθμιση λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας στο μενου της μπαταριας, καο επαιζα συχνα με το "βέλτιστοποίηση χρηση μπαταριας" που εχει στο μενου μπαταριας, για να κλείνει οτιδήποτε τυχον εμενε ανοιχτο.

 

Τωρα το μονο που αλλαξα για να το δουλέψω νορμαλ το κινητο ειναι, επανέφερα την αναλύση οθονης στο fhd, εβαλα και το live wallpaper που ειχα και το aod 23:00-08:00.

 

 

Ολα αυτα ειπαμε πειραματικα απο περιεργεια χωρις να ξερω πολλα, ουτε να εζω κάνει clear install κανενα update.

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

από την ημέρα που πήρε την 203 το κινητό ναι έγινε ποιο smooth... αλλά ειναι λες και το έχεις μόνιμα σε εξοικονόμηση ενέργειας.... χωρίς το performance mode απλά νιώθεις οτι έχεις ενα αργό κινητό... τα εφέ πιο αργά γενικά χάλασε πολύ... οπότε μόνιμα το performance mode ανοιχτό και ολα καλα... απλά ειναι εντελώς κοροϊδία όλο αυτό... μας έχει εξοικονόμηση ενέργειας ενεργοποιημένη και επιλογή για performance... νομίζω πώς η ετερια θα πρέπει να κάνει κατι άμεσα με αυτο το θέμα... γιατι η συσκευή ειναι τούμπανο και θα μπορούσε να εχει ακομα καλύτερες επιδόσεις... το mate 10 pro πχ ειναι πιο σταθερό... όμως κάτι μου λέει οτι ότι update και να δώσει η ετερια δεν θα αλλάξει κάτι.. ίσως σε αυτο το θέμα ευθύνεται ο επεξεργαστής... όπως και να έχει ελπίζω τουλάχιστον να στρώσει λίγο ακόμα με updates την συσκευή...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις μου ήρθε ένα μικρό update (~1.65MB).

Πλέον η έκδοση είναι 9,0,0,203(C432E5R1P9patch01). Στο αρχείο καταγραφής λέει για βελτίωση συμβατότητας με ορισμένα δίκτυα και ότι βελτιώνει την εμπειρία χρήστη σε υπηρεσίες VoLTE.

Προς στιγμήν είμαι με VoWIFI και δεν βλέπω κάτι, θα δούμε σε λίγη ώρα που θα είμαι με VoLTE.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...