Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή εμένα η διατριβή μου (:p) είναι στο θέμα "παραλαβές" και όχι "αποστολές" με τα ΕΛΤΑ, μπορεί κάποιος να μου πει πόσο θα κοστίσει (ή μάλλον από πόσο μέχρι πόσο) να στείλει κανείς ένα DVD box σε χάρτινο φάκελο με το ταχυδρομείο σε μια χώρα της Ευρώπης;;

 

Μιλάω φυσικά όχι για ταχυμεταφορά και για ένα εύρος τιμών καθώς φαντάζομαι πως αλλάζουν ανάλογα τη χώρα αποστολής.

 

κατέβασα και τον κατάλογο από το site των ΕΛΤΑ αλλά μπερδεύτηκα χειρότερα! :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδια εντονο help απο γνωστες..

 

παρηγγειλα galaxy s απο αγγλια,σε απλο ταχυδρομειο ,οχι συστημενο:rolleyes:

 

ηρθε σημερα ανοιγμενο ,μονο κουτι.

 

το πηρε πισω ο ταχυδρομος,τον προλαβα,

πηγα στον προισταμενο και δευτερα θα μιλησω με τον διευθυντη.

 

πηγαν να το πασαρουν ,αλλα τους ξεκαθαρισα την ευθυνη τους να μου φερουν ανοιγμενο πακετο..

μονο οσοι εχουν ακολουθησει αυτοι την οδο ,παρακαλω την συμβουλη σας,διοτι θα το κυνηγησω ως τελους,μιας και οι υπαλληλοι ως γνωστο το αδειασαν.

 

οσοι ξερετε παρακαλω μονο στο τι θα κανω,λεω να ζητησω τα λεφτα μου πισω.

 

παρακαλω κ παλι οχι αρνητικα σχολια,του στυλ επρεπε συστημενο,ή βλακες ελταδες..ειμαι σε εξεταστικη

και ειμαι καπως ---πολύ--πιεσμενος:):),οποτε την βοηθεια σας και οχι τα σχολια σας ζητω,ευχαριστω για την κατανοηση:)

 

α και με ebay ,paypal κλπ η αγορα απο αγγλια καινουργιο κινητο,240 ευρω η αποδειξη σε ευρω..

 

 

edit..πολλα κινητα εχω παρει ετσι,παλιος στο ebay,απλα δεν προσεξα το συστημενο αυτη την φορα..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

πηρε πισω ο ταχυδρομος τι?το ανοιγμενο κουτι?στο εφαγε ο ταχυδρομος δηλαδη?Τα εγραψες λιγο καπως..Γινε λιγο πιο σαφης
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

πηρε πισω ο ταχυδρομος τι?το ανοιγμενο κουτι?στο εφαγε ο ταχυδρομος δηλαδη?Τα εγραψες λιγο καπως..Γινε λιγο πιο σαφης

 

 

μου το εδωσε και εφυγε,ειναι γνωστος(δεν το πηρε αυτος,τον ξερω ) και ειπαμε 2 κουβεντες γελωντας,μετα πηγε για αλλα σπιτια..

οποτε παω να το ανοιξω και βλεπω τοτε πως ηταν ανοιγμενο το πακετο..

 

πηγα και τον προλαβα κ μιλησαμε στο τηλεφωνο με τον προισταμενο του,που του πε να το παρει πισω,να του το φερει και μαζι αργοτερα να παω κ εγω απο το καταστημα των ελτα..

 

μου ειπε ο ταχυδρομος πως τα απλά δεματα περνανε απο πολλους υπαλληλους,για αυτο επρεπε συστημενο και πολλοι δεν σεβονται τον μισθο τους και ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ:blink:,οσα αναγνωριζουν για ακριβα πραματα..

 

ο προισταμενος ηταν πιο συγκρατημενος,πηγε να μου πει ισως και οι αγγλοι-ταχυδρομιο να το εκαναν,

εκει φωναξα και καλα εσεις το παραλαβατε ανοιγμενο,ανευθυνοι εισαστε?,και αν του βαζανε βομβα μεσα κλπ..:rolleyes::)...οποτε του λεω μεσα στα ελτα λοιπον ειναι ο κλεφτης, και αν τον υποθαλπετε εισαστε εμμεσως τα ελτα κλεφτες..μαζευτηκε κι αλλο και ειπα θα το κυνηγησω δεν τα αφηνω τα λεφτα μου..

 

μου ειπε ελα την δευτερα που θα ειναι ο διευθυντης,λειπει σε αδεια,κρατησε την αποδειξη του ebay-paypal και τα στοιχεια μου..

 

αυτάαα,ημουν πολυ ενοχλημενος το πρωι,σοορυ αν δεν τα εγραφα καλά:happy:.

 

καμμια βοηθεια πο καποιον που τα περασε αυτά,ή ξερει καλά?>???

 

καλα ναι μπορω και dispute ισως στο paypal να ανοιξω αλλά τα ελτα φταινε,αλλοι θα πληρωσουνε??,,...

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θερμα τα ελτα που σημερα παρελαβα τα skins που ειχα παραγγειλει απο gelaskins το Φεβρουαριο. Εκαναν δηλαδη 4 μηνες απο USA. Ευχαριστω ξανα θερμα τα ελτα οπου μαζι με το δικο μου φακελο ειχαν τυλιγμενο με λαστιχακια και δευτερο φακελο απο gellaskins με παραληπτη καποιον καημενο απο Σπαρτη.

Ευγε στα ΕΛΤΑ που με σκεφτηκαν και μου εκανα δωρο ασχετη αλληλογραφια .

Link to comment
Share on other sites

Απλο πακετο απο Αμερικη, πανω απο 20 μερες...

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευγε στα ΕΛΤΑ που με σκεφτηκαν και μου εκανα δωρο ασχετη αλληλογραφια .

 

Συνήθες πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο ,με δικαιολογία ότι τα γράμματα μοιράζουν συμβασιούχοι απλήρωτοι:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρηγγειλα 2 ζευγαρια all star συνολικης αξιας 55€ χωρις τα μεταφορικα απο εβαυ απο αμερικη και ηρθαν με dhl και μου εστειλαν μηνυμα απο dhl σχετικα με το να επικοινωνησω μαζι τους για να εκτελωνιστουν.ποσα λεφτα θα θελουν? μπορω να μην πληρωσω και να τα παρω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρηγγειλα 2 ζευγαρια all star συνολικης αξιας 55€ χωρις τα μεταφορικα απο εβαυ απο αμερικη και ηρθαν με dhl και μου εστειλαν μηνυμα απο dhl σχετικα με το να επικοινωνησω μαζι τους για να εκτελωνιστουν.ποσα λεφτα θα θελουν? μπορω να μην πληρωσω και να τα παρω?

 

Η θα πληρωσεις και θα τα παρεις η δεν πληρωνεις και πανε πισω.

μετα μπλεκεις με τον πωλητη ομως

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η θα πληρωσεις και θα τα παρεις η δεν πληρωνεις και πανε πισω.

μετα μπλεκεις με τον πωλητη ομως

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

 

ποσο θα πρεπει να πληρωσω περιπου ξερετε? πανω απο 10-15€??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ήθελα να πω την εμπειρεία μου απο τα ΕΛ.ΤΑ. παράγγειλα δύο πράγματα απο ebay και μια μέρα έλειπα απο το σπίτι και μόλις γύρισα είδα το δέμα έξω απο το γραμματοκιβωτιο κάτω στο χαλάκι ! Δεν μπορουσε να αφήσει ένα ειδοποιτήριο να πάω να το πάρω απο εκεί ? Αμα περνούσε κάποιος και το έπαιρνε εγώ θα ήξερα οτι είχε έρθει ? Μετά λογικά δεν θα ζητουσα τα λεφτά πίσω απο το paypal και θα γινόταν μπέρδεμα με τον πωλητή ! Eίναι κατάσταση αυτη ! Απαράδεκτο
Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφερα παραπάνω, πρέπει να έχουν πρόβλημα με απλήρωτους συμβασιούχους και αυτοί όσο πληρώνονται δουλεύουν:X
Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο τοσο καιρο μου ηρθαν!!!!

 

ετσι...ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΤΑ ΕΛΤΑ!!!!

 

κ οχι τπτ αλλο αλλα μου εβαλαν να πληρωσω κ 139 ευρω τελωνείο!!!

 

ειμαστε για γέλια....

 

Μάλλον επειδή είσαι λίγο άσχετος και κατηγορείς γενικά χωρίς να ξέρεις τι πραγματικά συμβαίνει, απλά σε ενημερώνω ότι κόμιστρο σου βάζουν τα ΕΛΤΑ, δεν το παίρνει σαν ποσό τα ΕΛΤΑ, αλλά το ποσό πάει στο τελωνείο.

 

Επίσης όταν καθυστερεί ένα δέμα γενικά απ' όπου είναι, να ξέρεις ότι κάπου το έχουν καθυστερήσει για έλεγχο. Ένα δέμα που θα "κυκλοφορήσει" χωρίς ελέγχους κλπ θα το έχεις μέσα σε μια εβδομάδα.

 

Εγώ είμαι τακτικός πελάτης του ebay και μου έρχονται πράγματα διάφορα από πολλά κράτη και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα ή καθυστέρηση από τον ΕΛΤΑ. Μια φορά πριν κάτι χρόνια είχα παραγγείλει ένα δώρο "ασύρματο τηλέφωνο" για τον ξαδερφό μου, δεν μου ερχόταν παρ' όλο που είχε περάσει 30+ μέρες και τελικά μετά από λίγο καιρό, μου έρχεται ένα γράμμα από το Τελωνείο στην Αθήνα και μου λένε ότι δεν μπορούν να μου το περάσουν γιατί απαγορεύονται τα ασύρματα τηλέφωνα και μου ζητούσαν να κάνω αίτηση, αλλά μου είπε η υπάλληλος ότι από την εμπειρία της, τσάμπα χρόνο θα έχανα γιατί δεν θα μου την δεχτούν την αίτηση. Έτσι γύρισα πίσω το τηλέφωνο με αίτηση να επιστραφή στον αποστολέα και μόλις το πήρε η εταιρεία μου έβαλε στην πιστωτική πίσω τα χρήματα.

 

Αυτά

 

Καλησπέρα , ήθελα να πω την εμπειρεία μου απο τα ΕΛ.ΤΑ. παράγγειλα δύο πράγματα απο ebay και μια μέρα έλειπα απο το σπίτι και μόλις γύρισα είδα το δέμα έξω απο το γραμματοκιβωτιο κάτω στο χαλάκι ! Δεν μπορουσε να αφήσει ένα ειδοποιτήριο να πάω να το πάρω απο εκεί ? Αμα περνούσε κάποιος και το έπαιρνε εγώ θα ήξερα οτι είχε έρθει ? Μετά λογικά δεν θα ζητουσα τα λεφτά πίσω απο το paypal και θα γινόταν μπέρδεμα με τον πωλητή ! Eίναι κατάσταση αυτη ! Απαράδεκτο

 

Επειδή έχω φίλο ταχυδρόμο που τα συζητάμε, μου είπε κάποτε επειδή του έβγαλε ειδοποίηση κάποιου και δεν του άφησε το πακέτο, του έκανε το γάμο μου, δηλαδή ότι τον ταλαιπωρεί και θα μπορούσε να του αφήσει το πακετάκι κλπ. Οπότε άκρη δεν βγάζεις πουθενά. Ο ένας σε κατηγορεί γιατί δεν του άφησες ειδοποιητήριο και ο άλλος γιατί του άφησες, ανάλογα με την όρεξη του κάθε ένα.

 

Πάντως όπως και να έχει, ο πελάτης, δηλαδή εσύ και εγώ, είμαστε υποχρεωμένοι να βάζουμε και κανένα γραμματοκιβώτιο ή τέλος πάντων να εξασφαλίζουμε την αλληλογραφία μας με κάποιο τρόπο, γιατί ξέρεις τώρα, υπάρχουν άτομα που μπορεί να φτιάξουν σπίτι 300.000 ευρώ και όταν τους πει ο ταχυδρόμος, ωραίο σπίτι με γεια, βάλτε όποτε μπορείτε και ένα γραμματοκιβώτιο που κοστίζει μόνο 15-20 ευρώ, του λέμε ναααα τώρα θέλει και ο ταχυδρόμος γραμματοκιβώτιο, έχω τόσα έξοδα για το σπίτι. Με έπιασες έτσι..... τι θέλω να πω.

 

Θέλω να πω ότι για αυτονόητα πράγματα δεν δίνουμε σημασία. Άλλα και άλλα τα ξέρουμε

 

Οπως ανέφερα παραπάνω, πρέπει να έχουν πρόβλημα με απλήρωτους συμβασιούχους και αυτοί όσο πληρώνονται δουλεύουν:X

 

Κανένας συμβασιούχος δεν είναι απλήρωτος, απλά πράγματα. Όταν πας στο Νοσοκομείο και σε δει ένας πιτσιρικάς γιατρός που κάνει το αγροτικό του και σε δει και ένας γιατρός που κάνει την δουλειά 15-20 χρόνια, την ίδια δουλειά θα σου κάνει;

 

Όχι βέβαια, το ίδιο είναι και με κάποιον που είναι συμβασιούχο και δεν ξέρει την δουλειά. Μέχρι να μάθε τα σπίτια κλπ ο χρόνος και μόνο της σύμβασης δεν φτάνει με τίποτα. Και η δουλειά δεν είναι δουλειά γραφείου που του δείχνεις έτσι συμπληρώνεις αυτό έτσι συμπληρώνεις εκείνο και τελειώσαμε. Ειδικά στα χωριά που δεν υπάρχουν διευθύνσεις κλπ είναι χοντρό λούκι.

 

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ηθελα να ρωτησω,οταν ο ταχυδρομος σου αφησει χαρτακι στην πορτα να πας ταχυδρομειο να παραλαβεις δεματακι αλλα οχι αντικαταβολη,(εχει πληρωθει ηδη τοσο το αντικειμενο οσο και τα μεταφορικα) χρεωνεσαι καποια χρηματα για το δεμα που εμεινε στο ταχυδρομειο ενα σαββατοκυριακο;

 

ευχαριστώ

 

όχι φυσικά

 

Παιδιά θα ήθελα και εγώ να κράξω τα ΕΛΤΑ μας όχι γιατί δεν μου έχει έρθει κάποιο δέμα... αλλά γιατί μια μέρα εκεί που πήγα να στείλω ένα δέμα ένας υπάλληλος με ρωτούσε έντονα τι έχω μέσα!!! + ότι ήρθε και ο προϊστάμενος και έκανε ακριβώς το ίδιο!!! Δεν ξέρω αν με περάσανε για άνθρωπο τις αλ καιντα η μαφιόζο αλλά μου φάνηκε τελείως απαράδεκτο ...

 

Να σημειώσω ότι τον τελευταίο καιρό είχα στείλει πάνω από 10-15 γράμματα-δέματα ίσως και για αυτό αλλά μπορούν να ρωτάνε έτσι και να απαιτούν να τους πω τι έχω μέσα στο δέμα? :blink:

 

Ο Υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να ρωτάει τι έχει μέσα γιατί έτσι έχει εντολή και δεν σε ρώτησε έτσι επειδή ήθελε να μάθει τι έχεις μέσα. Ειδικά όταν το πακέτο φεύγει για εξωτερικό, πρέπει να το πηγαίνουμε το πακέτο ανοικτό αλλιώς μπορεί και να σε βάλει να το ανοίξεις επί τόπου και εάν ζορίσεις και τα πράγματα ότι δεν το ανοίγω κλπ, εάν θέλει μπορεί και να μην το δεχτεί. Όχι επειδή έτσι γουστάρει, αλλά έτσι είναι ο νόμος.

 

ΠΑΙΔΙΑ ειναι η θελω να αγορασω κατι πραγματα απο το εβαυ κ ειμαι λιγο αγχωμενος γιατι ειναι η πρωτη μου φορα που θα αγορασω κατι μεσω ιντερνετ

επισης δεν εχω ιδεα απο φορους και μεταφορικες αν μπορει καποιος να με διαφωτησει

ακομα παρατηρησα αφτο στο ebay

Subtotal:

US $34.95

Shipping & handling:

US $67.95

Total:

US $102.90

τα 102.90 θα ειναι το συνολικο ποσο π θα πληρωσω?

εφχαριστο προκαταβολικα και μην κραξετε ειμ τελειως αμπαλος!

 

Όταν κάνεις αγορές από το ebay βασική προϋπόθεση είναι να κοιτάς την βαθμολογία που έχει ο πωλητής. Κάποιος πωλητής με πολύ καλή βαθμολογία, σπάνια θα έχεις πρόβλημα. Τώρα εάν αγοράσεις από κάποιον που οι περισσότεροι τον κράζουν, εεε μπορεί και να την πατήσεις και να σου βγει κανένα λαμόγιο. Θέλει λίγο προσοχή.

 

παιδια εντονο help απο γνωστες..

 

παρηγγειλα galaxy s απο αγγλια,σε απλο ταχυδρομειο ,οχι συστημενο:rolleyes:

 

ηρθε σημερα ανοιγμενο ,μονο κουτι.

 

το πηρε πισω ο ταχυδρομος,τον προλαβα,

πηγα στον προισταμενο και δευτερα θα μιλησω με τον διευθυντη.

 

πηγαν να το πασαρουν ,αλλα τους ξεκαθαρισα την ευθυνη τους να μου φερουν ανοιγμενο πακετο..

μονο οσοι εχουν ακολουθησει αυτοι την οδο ,παρακαλω την συμβουλη σας,διοτι θα το κυνηγησω ως τελους,μιας και οι υπαλληλοι ως γνωστο το αδειασαν.

 

οσοι ξερετε παρακαλω μονο στο τι θα κανω,λεω να ζητησω τα λεφτα μου πισω.

 

παρακαλω κ παλι οχι αρνητικα σχολια,του στυλ επρεπε συστημενο,ή βλακες ελταδες..ειμαι σε εξεταστικη

και ειμαι καπως ---πολύ--πιεσμενος:):),οποτε την βοηθεια σας και οχι τα σχολια σας ζητω,ευχαριστω για την κατανοηση:)

 

α και με ebay ,paypal κλπ η αγορα απο αγγλια καινουργιο κινητο,240 ευρω η αποδειξη σε ευρω..

 

 

edit..πολλα κινητα εχω παρει ετσι,παλιος στο ebay,απλα δεν προσεξα το συστημενο αυτη την φορα..

 

Μια ερώτηση μόνο έχω. Εσύ πως είσαι σίγουρος ότι το άνοιξαν γενικά από τα ΕΛΤΑ είτε στο κέντρο διαλογής Αθηνών και δεν το έχουν παραλάβει έτσι, δηλαδή ανοικτό να το παρέλαβαν; Είσαι σίγουρος ή μπορείς να αποδείξεις ότι πράγματι δεν ήρθε από Αγγλία ήδη ανοικτό; Απλά αυτός που θα στο φέρει και το ταχυδρομείο της περιοχής σου θα ακούσει τα "κάλαντα" από εσένα, γιατί αυτούς βλέπεις και έχεις μπροστά σου και όχι το ταχυδρομικό γραφείο της Αγγλίας. Οπότε στο ταχυδρόμο της γειτονιάς σου θα τα πεις και στον διευθυντή του.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φίλο ταχυδρόμο που τα συζητάμε, μου είπε κάποτε επειδή του έβγαλε ειδοποίηση κάποιου και δεν του άφησε το πακέτο, του έκανε το γάμο μου, δηλαδή ότι τον ταλαιπωρεί και θα μπορούσε να του αφήσει το πακετάκι κλπ. Οπότε άκρη δεν βγάζεις πουθενά. Ο ένας σε κατηγορεί γιατί δεν του άφησες ειδοποιητήριο και ο άλλος γιατί του άφησες, ανάλογα με την όρεξη του κάθε ένα.

 

Πάντως όπως και να έχει, ο πελάτης, δηλαδή εσύ και εγώ, είμαστε υποχρεωμένοι να βάζουμε και κανένα γραμματοκιβώτιο ή τέλος πάντων να εξασφαλίζουμε την αλληλογραφία μας με κάποιο τρόπο, γιατί ξέρεις τώρα, υπάρχουν άτομα που μπορεί να φτιάξουν σπίτι 300.000 ευρώ και όταν τους πει ο ταχυδρόμος, ωραίο σπίτι με γεια, βάλτε όποτε μπορείτε και ένα γραμματοκιβώτιο που κοστίζει μόνο 15-20 ευρώ, του λέμε ναααα τώρα θέλει και ο ταχυδρόμος γραμματοκιβώτιο, έχω τόσα έξοδα για το σπίτι. Με έπιασες έτσι..... τι θέλω να πω.

 

Θέλω να πω ότι για αυτονόητα πράγματα δεν δίνουμε σημασία. Άλλα και άλλα τα ξέρουμε

 

Εγω φίλε σπίτι μου έχω γραμματοκιβώτιο αλλα επειδή δεν χώραγαν μέσα τα πέταξε έξω !

Εγώ όμως θέλω να μου αφήνει ειδοποιτήριο παρά να μου το κλέψουν και να χάσω και τα λεφτά μου !

Τι να πώ ! Μου φαινεται οτι οι ταχυδρόμοι ψάχνουν την εύκολη λύση και επειδή είναι πληρωμένα απο paypal σου λέει πέτα τα κάτω και

αμα τα βρει τα βρήκε !

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε σπίτι μου έχω γραμματοκιβώτιο αλλα επειδή δεν χώραγαν μέσα τα πέταξε έξω !

Εγώ όμως θέλω να μου αφήνει ειδοποιτήριο παρά να μου το κλέψουν και να χάσω και τα λεφτά μου !

Τι να πώ ! Μου φαινεται οτι οι ταχυδρόμοι ψάχνουν την εύκολη λύση και επειδή είναι πληρωμένα απο paypal σου λέει πέτα τα κάτω και

αμα τα βρει τα βρήκε !

 

Τότε το καλύτερο είναι όταν τον συναντήσεις στο δρόμο κάποια μέρα να του το πεις. Δηλαδή άλλη φορά όταν βλέπει πακέτο κλπ και δεν χωράει πιο καλά να σου αφήνει ειδοποίηση. Η καλύτερη λύση είναι η συνεννόηση !

Link to comment
Share on other sites

Τότε το καλύτερο είναι όταν τον συναντήσεις στο δρόμο κάποια μέρα να του το πεις. Δηλαδή άλλη φορά όταν βλέπει πακέτο κλπ και δεν χωράει πιο καλά να σου αφήνει ειδοποίηση. Η καλύτερη λύση είναι η συνεννόηση !

 

Αυτό είχα σκοπό να κάνω ! Τελοσπάντων μακάρι να συνεννοηθούμε γιατι κάποτε θα γίνει το κακό !:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω πολλους νεους που εχουν αποριες για το ebay να εχτε 3 πραγματα στο μυαλο σας και πριν αγορασετε κατι να ρωτατε τους πωλητες.

1) Παντα να ρωτατε, και να απαιτειτε, αν μπορουν να σας στειλουν το δεμα με tracking number, δηλαδη συστημενο. Σε καθε συστημενο δεμα αντοιστιχει ενας κωδικος ετσι μπαινοντας στη σελιδα των ελτα και πατωντας τον αντιστοιχο κωδικο ξερεις αναπασα στιγμη που βρισκετε το δεμα. Επεισης να ρωτατε αν χρεωνουν παραπανω μεταφορικα και ποσο εφοσον το στειλει συστημενο. Αν δεν το στελνει με συστημενο βρειτε αλλο πωλητη, μην μπειτε στη διαδικασια να το αγορασετε εκτος αν ειναι ευτελους αξιας.

2) Παντα να λετε στους πωλητες τα δεματα απο Αμερικη να τα στειλουν με USPS και στου πωλητες απο Κινα τα δεματα να τα στελνουν με EMS. Ειναι τα αντοιστοιχα ΕΛΤΑ, οποτε ειναι σπανιο να πληροσουν εξτρα φορο τελωνειου. Ενω αν τα στειλει με ιδιωτικες ταχυδρομικες εταιριες (κουριερ) περνανε ολα τελωνειο και πληρωνεις φορο. Αν δεν τα στελνει με USPS ή EMS βρισκουμε αλλο πωλητη που να στελνει.

(Με τον ιδιο κωδικο μπορεις να μπεις και στο σαιτ της USPS ή EMS και να δεις που βρισκετε το δεμα, εφοσον ειναι συστημενο.)

3) Αν ειναι μεγαλο το ποσο πειτε του να μην γραψει στη συσκευασια την αξια του ποσου ή να γραψει μικροτερη ωστε αν περασει τελωνειο να πληρωσετε λιγοτερο φορο.

Επεισεις εγω στελνω ολες αυτες τις ερωτησεις μια μια στον πωλητη ωστε να δω κατα ποσον επικοινωνιακος ειναι. Αν δω οτι του στελνω e-mail και δεν απανταει προτιμαω αλλον γιατι αν γινει καμια στραβη αντε να συνενοηθεις μαζι του μετα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε το καλύτερο είναι όταν τον συναντήσεις στο δρόμο κάποια μέρα να του το πεις. Δηλαδή άλλη φορά όταν βλέπει πακέτο κλπ και δεν χωράει πιο καλά να σου αφήνει ειδοποίηση. Η καλύτερη λύση είναι η συνεννόηση !

 

Τι λες βρε φιλαρακι.. Δεν το ηξερα ότι πρέπει να αφησω την δουλειά μου για να στησω καραουλι πότε θα περάσει ο ταχυδρομος, να τον παρακαλεσω να κάνει σωστά την δουλειά που πληρώνεται να κάνει.

Επειδή και σε εμένα έχουν τύχει πολλές ιστορίες με πακετα που χάθηκαν και άλλα κουλα, άκρη μαζί τους δεν βγαίνει. Ειδικά όταν αλλαζουν πολύ συχνά και άρα δεν νοιαζονται και πολύ.

Θελετε να κραξετε?παρτε στο κέντρο διαλογης η διανομεων.

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε φιλαρακι.. Δεν το ηξερα ότι πρέπει να αφησω την δουλειά μου για να στησω καραουλι πότε θα περάσει ο ταχυδρομος, να τον παρακαλεσω να κάνει σωστά την δουλειά που πληρώνεται να κάνει.

Άν δεν είναι συστημένο το δέμα δεν είναι υποχρεωμένος κανένας ταχυδρόμος να σου αφήσει ειδοποίηση.Είναι καθαρά στην δική του ευχέρια.Οπότε ή φροντίζουμε να ζητήσουμε ευγενικά από τον ταχυδρόμο να μας αφήνει ειδοποίηση ή παραγγέλνουμε πάντα με συστημένο ταχυδρομείο.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρηγγειλα 2 ζευγαρια all star συνολικης αξιας 55€ χωρις τα μεταφορικα απο εβαυ απο αμερικη και ηρθαν με dhl και μου εστειλαν μηνυμα απο dhl σχετικα με το να επικοινωνησω μαζι τους για να εκτελωνιστουν.ποσα λεφτα θα θελουν? μπορω να μην πληρωσω και να τα παρω?

 

τελικα θελουν 140€ απο την dhl για να μου τα δωσουν!!! παιδια τι μπορω να κανω?? τι ποσο ειναι αυτο?? ειναι λογικοι αυτοι οι ανθρωποι-κλεφτες????

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από ebay, στάλθηκε 16/5 και ακόμα να φτάσει.Αφήστε που μιλάμε για απλό φάκελο όπως με διαβεβαίωσε ο πωλητής.Κάτι κάρτες Magic The Gathering είναι και όχι για μένα. Αχ αυτό το USPS First Class Mail International, πόσο το μισώ !
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από ebay, στάλθηκε 16/5 και ακόμα να φτάσει.Αφήστε που μιλάμε για απλό φάκελο όπως με διαβεβαίωσε ο πωλητής.Κάτι κάρτες Magic The Gathering είναι και όχι για μένα. Αχ αυτό το USPS First Class Mail International, πόσο το μισώ !

Dispute χθες.

Link to comment
Share on other sites

Dispute χθες.

 

Πρέπει να περάσουν 45 μέρες για να πάρω τα λεφτά μου πίσω σύμφωνα με τον seller :cool: Οπότε περιμένω ...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τα κυπριακα ταχυδρομεια αλλα νομίζω ισχύει το ίδιο και για τα ελληνικά. Πάνω κάτω ιδια νοοτροπία και νόμοι κτλ.

 

Εστειλα σε ενα ατομο στην αμερική ενα αντικείμενο. Το έστειλα συστημένο και μου δώσανε και tracking number. Οχι ems αλλα κάτι που λεγεται ips tracking.

Σε περίπτωση που ασπουμε στον μήνα πάνω ακομα δεν εχει πάει. Θα επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο να το βρουν. Οφείλουν να μου δώσουν αποζημίωση? ή απλά το tracking number και το συστημένο είναι μούφα? Αν δεν σου δίνουν αποζημίωση τοτε δεν θα υπάρχει και λόγος να επιλέγεις αυτήν την υπηρεσία.:wacko:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...