Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για acs ο πιο σύντομος τρόπος για να πάρεις τα χρήματά σου είναι να τους δηλώσεις κάποιο τραπεζικό λογαριασμό.Σε αυτή τη περίπτωση σου καταθέτουν τα χρήματα την επόμενη Παρασκευή από την εβδομάδα που πραγματοποιήθηκε η συναλλαγή σου.Αλλιώς περιμένεις κάνα μήνα να σου φέρει την επιταγή στο σπίτι ο courier.Να συνεχίσω και λιγο για να τους τα χώσω,είναι οι μοναδικοί που έχουν καταφέρει να μου χάσουν δέμα και τώρα ακόμα που έχει περάσει 1,5 μήνας δεν έχω ακόμα αποζημιωθεί.Με τα ΕΛΤΑ δεν μου έχει χαθεί ποτέ δέμα και πάντα ο ταχυδρόμος μου έφερνε τα χρήματα από 3-7 μέρες μετά την συναλλαγή

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έλαβα ένα ειδοποιητήριο για παραλαβή δέματος από Αμερική μέσω USPS στο τοπικό κατάστημα ταχυδρομείου.

Αν είναι να πληρώσω τελωνείο, δε θα έπρεπε να το γράφει στο ειδοποιητήριο;

Ακόμα 3,00€ είναι το ποσό για το τελωνείο;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έλαβα ένα ειδοποιητήριο για παραλαβή δέματος από Αμερική μέσω USPS στο τοπικό κατάστημα ταχυδρομείου.

Αν είναι να πληρώσω τελωνείο, δε θα έπρεπε να το γράφει στο ειδοποιητήριο;

Ακόμα 3,00€ είναι το ποσό για το τελωνείο;

 

:)

 

δεν θα πληρώσεις τελωνείο ,αν ήταν θα σε είχαν ειδοποιήσει ήδη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έλαβα ένα ειδοποιητήριο για παραλαβή δέματος από Αμερική μέσω USPS στο τοπικό κατάστημα ταχυδρομείου.

Αν είναι να πληρώσω τελωνείο, δε θα έπρεπε να το γράφει στο ειδοποιητήριο;

Ακόμα 3,00€ είναι το ποσό για το τελωνείο;

 

:)

 

δεν θα πληρώσεις τελωνείο ,αν ήταν θα σε είχαν ειδοποιήσει ήδη

Oπως στα λεει ο szzs.

Τα 3 ευρω ειναι στανταρ...(αν και μερικοι αναφερουν οτι ουτε αυτα τα 3 ευρω πληρωνουν,δεν ξερω γιατι)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Παραγγειλα ενα GPS/βυθομετρο (για βαρκα εννοειται) απο Αμερικη και μου το στειλανε με ταχυδρομειο (EMS του USPS) στις 2/02. Το θεμα ειναι οτι απο το σαιτ της εταιριας λεει οτι ειναι στο τελωνειο απο τις 11/02. Το ποσο ειναι δηλωμενο μικρο και μαρκαρισμενο ως gift και Ποσο θα περιμενω και τι προτεινεται να κανω; :confused: Ευχαριστω πολυ,Βασιλης
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ηρθε ειδοποιηση απο τα ελτα για την παραλαβη ενος δεματος. προφανως εχει ερθει απο αγορα που εκανα στο ebay.

το δεμα ομως ειναι στο ονομα της αδερφης μου(οπως και η καρτα-paypal και ο λογαριασμος του ebay), η οποια δουλευει και δεν εχει χρονο να παει να το παραλαβει.

μπορω να το παραλαβω εγω? θα χρειαστει ισως καποια εξουσιοδοτηση?

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ειδοποιηση απο τα ελτα για την παραλαβη ενος δεματος. προφανως εχει ερθει απο αγορα που εκανα στο ebay.

το δεμα ομως ειναι στο ονομα της αδερφης μου(οπως και η καρτα-paypal και ο λογαριασμος του ebay), η οποια δουλευει και δεν εχει χρονο να παει να το παραλαβει.

μπορω να το παραλαβω εγω? θα χρειαστει ισως καποια εξουσιοδοτηση?

Κάποιοι σου λένε ότι αρκεί να έχει υπογράψει στο ειδοποιητήριο ο παραλήπτης και να σου δώσει την ταυτότητα. Αλλοι λένε εξουσιοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα με εξοσιωδοτησει η σιστερ μου. θα γινει ομως δουλεια? μη παω εκει και με πουν οτι πρεπει να παει η ιδια να το παραλαβει.
Link to comment
Share on other sites

http://www.freeimagehosting.net/uploads/45a8b6838c.jpg

 

:shoot: - πανω αριστερα ειναι το tracking number ,κοιταξτε την πορεια του δεματος στις 14 του μηνος το εχει προς διανομη ξερετε ποτε το πηρα ? στις 21 (ναι στις 21) δεν αντεξα και πηγα ο ιδιος στα Ελ-Τα με τον αριθμο αφιξης στο χερι αφου ηδη ειχα κανει φασαρια μεσω τηλεφωνου στο ταχυδρομειο,το κουτακι τους ειδα με τα ματια μου το βρηκαν επανω στην πυροσβεστικη φωλια πισω στον χωρο διανομης.Το ειχε παρατημενο-ξεχασμενο εκει το γιδι ποσες μερες,η δικαιολογια ειναι πως ειχε 4 μερες αδεια

" μα καλα αντικαταστατης δεν υπαρχει?

απαντηση: .....

καλα και αφου σημερα ηρθε απο την αδεια γιατι δεν μου το εφερε και το βρηκατε εκει πανω?

απαντηση: .....

ειναι κατασταση αυτη?

απαντηση: ε,και που να ξερω εγω "

 

- οχι μονο αν τα κανουν αμεσα ιδιωτικα αλλα να στειλουν και τα ΜΑΤ σε περιπτωση που αντιδρασουν να τους ισοπεδωσουν,ο πρωτος που θα στηθει και θα φωναζει απ'εξω υπερ της πωλησης τους θα ειμαι εγω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα με εξοσιωδοτησει η σιστερ μου. θα γινει ομως δουλεια? μη παω εκει και με πουν οτι πρεπει να παει η ιδια να το παραλαβει.

Πολλές φορές έχεις παραλάβει συγγενικό μου πρόσωπο πακέτα από ΕΒΑΥ απλά με την υπογραφή μου πάνω στο ειδοποιητήριο και με την ταυτότητά μου στο χέρι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

:mad: - να μην μεινει τιποτα ορθιο 100% πωληση ,ουτε ενας δημοσιος μονιμος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δέμα που περίμενα άμεσα και ήρθε την παρασκευή στο υποκατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, θα το παραλάβω αύριο, γιατί σήμερα το μεσημέρι θυμήθηκαν να στείλουν ειδοποιητήριο. Τί να πω....!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάνε για franschsise δεν ξερω αν το ακούσατε...

 

μακάρι μπας και λειτουργήσουν όπως πρέπει.. πλήρωσα 12 ευρώ για ενα συστημένο εξπρές γράμμα για αγγλία. το πήγα στο ταχυδρομίο 8 η ώρα και με διαβεβαίωσαν οτι θα έφευγε με τη πτήση τη μεσημεριανή και σε 2 το πολύ 3 μέρες θα είναι Λονδίνο. Αποτέλεσμα; 10/3 το έστειλα, σήμερα ακόμα περιμένει ο παραλήπτης να το παραλάβει.. ΠΟΥΘΕΝΑ.Στα ελληνικά ελτά, το tracking number λέει απλά επιτυχής, τίποτα άλλο και στο royal mail ούτε καν υπάρχει γράμμα με αυτό το κωδικό. Και μόλις πάω σήμερα στα ελτα, μου λενε με ενα υφακι οτι οι "συν αδερφοι" βρετανοι το έχασαν και αυτοί δε ξερουν τιποτα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μου στειλουν με singapore post,ειναι το απλο ταχυδρομειο?

Και θα συνεργαζεται με ΕΛΤΑ? γνωριζει μηπως καποιος?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει υπογραφη στο ειδοποιητηριο τι γινεται ομως?

 

τελικα δε χρειαστηκε τιποτα. μονο η ειδοποιηση:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν μου στειλουν με singapore post,ειναι το απλο ταχυδρομειο?

Και θα συνεργαζεται με ΕΛΤΑ? γνωριζει μηπως καποιος?

 

:rolleyes: - θα σου ερθει σε φακελο αν ειναι μικρο πραγμα στο κουτι σου ,εαν ειναι λιγο μεγαλυτερο θα σου αφησει ειδοποιητηριο να πας να το παρεις απο το ταχυδρομειο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - θα σου ερθει σε φακελο αν ειναι μικρο πραγμα στο κουτι σου ,εαν ειναι λιγο μεγαλυτερο θα σου αφησει ειδοποιητηριο να πας να το παρεις απο το ταχυδρομειο (!)

Ευχαριστω TSAKHS_EVIA :)

Δηλαδη με τα ΕΛΤΑ , σωστα?

Θα ειναι ενα μικρο δεματακι 10χ10cm περιπου,οποτε θα περασω να το παραλαβω..

απλα ρωταω γιατι αν μου ερθει με καμια FEDEX ή UPS θα πληρωσω τα διπλα σε τελωνειο και δεν με συμφερει μιας και το πακετο στοιχιζει περιπου 100 δολαρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 2 ερωτησεις.

1)με USPS First Class Mail International ποσες μερες κανει να φτασει σπιτι μου? η αξια του ειναι 40$ αρα μαλλον γλιτωνω τελωνειο ε?

2)μπορει καποιος να μου πει στο ebay πως μπορω να καταχωρησω ενα προιον για πωληση και να βαλω σαν μεσο αποστολης τα ΕΛΤΑ γιατι δεν μου εχει τετοια επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 2 ερωτησεις.

1)με USPS First Class Mail International ποσες μερες κανει να φτασει σπιτι μου? η αξια του ειναι 40$ αρα μαλλον γλιτωνω τελωνειο ε?

Βαλε περιπου 15 μερες να σαι μεσα.Το τελωνειο το γλυτωνεις αν ειναι κατω απο 40$

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με τα ΕΛΤΑ , σωστα?

Θα ειναι ενα μικρο δεματακι 10χ10cm περιπου,οποτε θα περασω να το παραλαβω..

 

:rolleyes: - αν ειναι κατι που χωραει στον κιτρινο φακελλο με τις φολιδες ή κουτακι στυλ κανονικης θηκης γυαλιων τοτε στο φερνει ο ταχυδρομος φιλε μου ,χωραει στον σακο του (!)

 

1)με USPS First Class Mail International ποσες μερες κανει να φτασει σπιτι μου? η αξια του ειναι 40$ αρα μαλλον γλιτωνω τελωνειο ε?

 

:cool: - και λιγο παραπανω να ηταν το ποσο θα το γλυτωνες ,μπορει και σε 6 εργασιμες να σου ερθει στα χερια σου με τον ταχυδρομο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια πληρωσα το αντικειμενο(ρολοι) την πεμπτη 24/3 στον πωλητη ο οποιος το εστειλε την ιδια μερα με USPS First Class Mail International και σημερα το πρωι ο ταχυδρομος το εφερε σπιτι μου!! τι να πω,δεν μου εχει ερθει ποτε κατι παλι τοσο γρηγορα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...