Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενω ενα πακετο απο Αγγλια και το tracking number μου γραφει

KΔ Αεροδρομιου Αντικειμενα σε συσκευασια

ΚΔ Αεροδρομιου Αποστολη συσκευασιας.

Μπορει καποιος να μου πει τι σημαινουν αυτα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα πακετο απο Αγγλια και το tracking number μου γραφει

KΔ Αεροδρομιου Αντικειμενα σε συσκευασια

ΚΔ Αεροδρομιου Αποστολη συσκευασιας.

Μπορει καποιος να μου πει τι σημαινουν αυτα;

Το ΚΔ είναι κέντρο διαλογής.

Σημαίνει ότι έφυγε το πακέτο από αεροδρόμιο και κατευθύνεται προς το τοπικό ταχυδρομείο σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν και καποτε υπερμαχος των ελτα λογω των "φτηνων" εκτελωνισμων,πλεον δυσαρεστημενος και με τις εγχωριες και με τις διεθνεις αποστολες....Γραμμα απο Ροδο 5 εργασιμες και ακομα δεν εφτασε,ενω μικρα δεματα απο uk χρειαζονται 9 εργασιμες(αν τυχει να ειναι και 2 σ/κ ενδιαμεσα φτανουμε 13 μερες)...Πολυ κακη εξυπηρετηση ενω τα uk stores υπολογιζουν 5-7 εργασιμες και ειναι σπιτι μας!!!Μαλλον πρεπει να κανουν και τους κηπουρους των ελτα ταχυδρομους,λεω εγω :mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Γεια..

βασικα ειμαι φοβερα αγχωμενος και θελω καποια επισημανση απο οποιον πραγματικα γνωριζει.

Εστειλα σημερα (19/05/2011) την αιτηση μου για admission σε πανεπιστημιο του Βερολινου, Γερμανια μεσω ΕΛΤΑ.

εστειλα με λιγα λογια τα χαρτια μου ( βαρος 216 γραμμαρια βγηκε) μεταφραζεται ως αποστολη επιστολης.

το εστειλα συστημενο και κατεπειγον (express)

Το deadline για τις αιτησεις ληγει στις 30 του Μαη και δεν επελεξa μεσω courier γτ η κοπελα μ ειπε πως σε 4 το πολυ 5 εργασιμες δηλ την επομενη Τεταρτη - Πεμπτη θα εχει παραληφθει. Ζητησα να ειδοποιηθω επισης οταν παρεληφει (συμπληρωσα την αντιστοιχη φορμα κτλπ)

Βεβαια νιωθοντας ενα παραξενο αγχος επικοινωνησα με το 800... και μου ειπε ενα παιδι πως παει σε 7 εργασιμες (approximately)

δηλ. περιπου οπως το υπολογισα οταν ληγει το deadline. Με τρομαζει η ιδεα να "καταστραφω" εξ'αιτιας ενος τετοιου λογου.

Τι πιστευετε? και τι μπορω να κανω? Να επικοινωνησω με το πανεπιστημιο και να τους εξηγησω πως δεν εχει να κανει με μενα η ημερομηνια παραλαβης εφ'οσον εγω οτι ειχα να κανω το εκανα (εγκαιρως δηλ. 11 μερες πριν).

ειμαι υπερβολικος ή οχι?

 

Μερσι..:O

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αφου ηταν κατι τοσο σημαντικο καλυτερα να πληρωνες κουριερ να ησουν σιγουρος!!τωρα απλα περιμενε..ενημερωσε&το πανεπιστημιο&βλεπεις!!!καλη τυχη :P
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει κάποιο χρηματικό ΟΡΙΟ στις αντικαταβολες ; Θέλω να στείλω μια αντικαταβολη περίπου στα 1700€ θα υπάρξει λέτε κανένα πρόβλημα ;

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ζητας δεν μπορει ενα φορουμ να σου το απαντησει...Συνηθως εδω μεσα λεμε εμπεριες ως παραληπτες-καταναλωτες!!!

Καλεσε καλυτερα τμημα εξυπηρετησης ολων των εταιριων ταχυμεταφορας στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Γεια..

βασικα ειμαι φοβερα αγχωμενος και θελω καποια επισημανση απο οποιον πραγματικα γνωριζει.

Εστειλα σημερα (19/05/2011) την αιτηση μου για admission σε πανεπιστημιο του Βερολινου, Γερμανια μεσω ΕΛΤΑ.

εστειλα με λιγα λογια τα χαρτια μου ( βαρος 216 γραμμαρια βγηκε) μεταφραζεται ως αποστολη επιστολης.

το εστειλα συστημενο και κατεπειγον (express)

Το deadline για τις αιτησεις ληγει στις 30 του Μαη και δεν επελεξa μεσω courier γτ η κοπελα μ ειπε πως σε 4 το πολυ 5 εργασιμες δηλ την επομενη Τεταρτη - Πεμπτη θα εχει παραληφθει. Ζητησα να ειδοποιηθω επισης οταν παρεληφει (συμπληρωσα την αντιστοιχη φορμα κτλπ)

Βεβαια νιωθοντας ενα παραξενο αγχος επικοινωνησα με το 800... και μου ειπε ενα παιδι πως παει σε 7 εργασιμες (approximately)

δηλ. περιπου οπως το υπολογισα οταν ληγει το deadline. Με τρομαζει η ιδεα να "καταστραφω" εξ'αιτιας ενος τετοιου λογου.

Τι πιστευετε? και τι μπορω να κανω? Να επικοινωνησω με το πανεπιστημιο και να τους εξηγησω πως δεν εχει να κανει με μενα η ημερομηνια παραλαβης εφ'οσον εγω οτι ειχα να κανω το εκανα (εγκαιρως δηλ. 11 μερες πριν).

ειμαι υπερβολικος ή οχι?

 

Μερσι..:O

Καλά σου είπαν στο τηλέφωνο.

Απο Γερμανία ό,τι πακέτα ερχόντουσαν σε μένα ήταν κοντά στις 7 εργάσιμες.Αν ήθελες για νωρίτερα μάλλον μόνο courier για σίγουρα.

Τώρα προσπάθησε να βρεις κάποιον εκεί και να τους εξηγήσεις την κατάσταση.Δεν νομίζω ότι για 2 μέρες επιπλέον και ενώ είναι ενημερωμένοι, να κάνουν τα στραβά μάτια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. Ξερω οτι θα επρεπε τελικα να τα ειχα στειλει με courier αφενος ομως δεν ειχα τα προαπαιτουμενα λεφτα την συγκεκριμενη επειγουσα στιγμη αφετερου η κοπελα στα ΕΛΤΑ με διαβεβαιωσε πως σε 4 εργασιμες το πολυ 5 και σιγουρα πριν τις 30 θα ειναι εκει.

 

παραθετω τα data απο τη προσωπικη σελιδα για το status της επιστολης μου

 

 

` Scan Location Description Delivery Status ` ` `

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 19 Μαΐου 2011 1:46:00 μμ ` ` ` `

` ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ ΚΑΛΛΙΘ(2) Αποδοχή ΕΠΙΤΥΧΗΣ RE143941851GR

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Παρασκευή, 20 Μαΐου 2011 1:12:17 πμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αντικείμενα σε Συσκευασία RE143941851GR

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Παρασκευή, 20 Μαΐου 2011 1:37:19 πμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας RE143941851GR

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Παρασκευή, 20 Μαΐου 2011 1:38:56 πμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας RE143941851GR

 

υγ. το ανησυχητικο ειναι το εξης. στη Γερμανια τα χαρτια applications σε πολλα απο τα πανεπιστημια τα στελνεις αρχικα σε μια υπηρεσια την uni-asssit οπου αμα πληροις της προυποθεσεις γινεται processing στο πανεπιστημιο. ολοκληρη μανουρα.

τα εστειλα στο uni-assit οπου λεει ότι ο,τι φτασει αργοτερα του application deadline δεν θα ληφθει υποψιν δηλαδη δεν θα προχωρησει η διαδικασια.

Ενω στο πανεπιστημιο που θελω να παω λεει οτι τα applications για να προχωρησουν πρεπει να εχουν αποσταλει μεσα στα πλαισια του deadline. συγκριμενα λεει 'send in" οχι receive που ειναι και το λογικο. δηλαδη αν το στειλω εγω 15 μερες πριν και αργησει λογω καθυστερησεων των εκαστοτε ελτα δεν ευθυνεται ο prospective student.

 

βεβαια στη σελιδα μου λεει οτι εχει αποσταλει απο τη μια η ωρα το βραδυ στις 20. ΤΟΣΟ πολυ πια λετε να αργοπορησουν τα γερμανικα ταχυδρομεια?? :(

 

μερσι in advance

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρεται...εχω ενα προβλημα και θα ηθελα λιγο βοηθεια..παρηγγειλα κατι κολλαρα σκυλων με κοστος 550 ευρω .εχουν μεινει στο τελωνειο.μιλαω με την απο θηκη εκει των ελτα και μου λενε οτι δεν εχει μαλλον τιμολογιο και γιαυτο καθυστερουν.μιλαω με τον πωλητη και μου λεει οτι μου ειχε στειλει τιμολογιο το ebay και μπορω να στειλω αυτο που στελνουν με το που κανεισ την αγορα πριν πληρωσεις .το εστειλα χθεσ και τωρα περιμενω.ταυτοχρονα εκανα dispute και στο paypal οτι δεν λαβα ακομα το προιον.τι αλλο να κανω ξερετε???
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ....ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΕΚΑΤΣΑ Κ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙ ΛΙΓΑΚΙ...ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ:

α)ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΟΡΟΛΟΙ SUUNTO CORE ΑΞΙΑΣ(ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ)177euro ΑΠΟ ebay ΜΕΣΩ paypal ΜΕ USPS Priority Mail International ΣΤΙΣ 11-05-2011,

β)ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ mail=''paid & shipped on 12-05-2011'',

γ)ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ=23 ΜΕ 27 ΜΑΙΟΥ

δ)tracking number=CVxxxxxxxxxUS

ε)ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ USPS ΑΝΑΦΕΡΕΙ=Into Foreign Customs,20-05-2011, 09:29:00

στ)ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΛ.ΤΑ track and trace=20-05-2011 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

ζ)ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΛ ΣΤΟ 8001182000 ΤΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΤΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ...

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :1ον ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ?

2ον ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ?

3ον ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ Κ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΠΟΣΟ?

4ον ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ,ΛΟΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΡΓΗΣΕ ΤΟΣΟ Η ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΩ???

5ον ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ Κ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΩ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ

Edited by johnFot
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απανταω στo μηνυμα μου και σας λεω πως η USPS και τα ΕΛΤΑ μαλλον ειναι κορυφη κ ποσο μαλλον ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ που εχει Θετικο FEEDBACK 98,3%...Λοιπον στις ερωτησεις μου εχω τις εξης απαντησεις:

1ον=Εκτελωνιστηκε λογικα την στιγμη που βρεθηκε στο αεροδρομιο της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ή μια-δυο ημερες μετα,

2ον=Δεν χρειαστηκε να κανω καμια κινηση επισπευσης εκτελωνισμου,

3ον=Δεν πληρωσα εκτελωνισμο ουτε μισο ευρω,μονον 3 ευρω στο ταχυδρομιο για τα εξοδα,

4ον=Δεν υπηρχε κανενα προβλημα στο τελωνειο και η παραγγελια εφτασε στο ακεραιο και μεσα στην αρχικη εκτιμηση παραδοσης απο τον αποστολεα της,

5ον=Δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα αλλο,εφτασε στην πολη μου και με ενα ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ πηγα και παρελαβα...

 

Υ.Γ.:Η αξια του ρολογιου(SUUNTO CORE SAHARA YELLOW WATCH''ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ'') ειναι 250USD=180EURO περιπου,δεν πληρωσα εκτελωνισμο απλα και μονο τα 3 ευρω των ΕΛΤΑ,η παραγγελια εγινε απο-με USPS Priority Mail International,

εφτασε μεσα στην εκτιμωμενη ημερα παραδοσης (και ας ειχε ο αποστολεας''μονο''98,3% θετικο FEEDBACK).Λοιπον τωρα για τα τα ΕΛΤΑ,τα ΕΛΤΑ λοιπον μαζι σε συνδυασμο βεβαια και με την USPS εχουν απο'οσο φαινεται μια ΑΨΟΓΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ απλα το μονο αρνητικο σε ολη την υποθεση ειναι πως το track and trace των ΕΛΤΑ ΔΕΝ εχει ενημερωθει ακομα και κατ'επεκταση ουτε και το track & confirm της USPS και γι'αυτο ανησυχησα.Μπραβο λοιπον στα ΕΛΤΑ μας που απ'οτι φαινεται λειτουργουν,το 2011 μεσα σε ενα κρατος ανυπαρκτο,ΑΨΟΓΑ!!!Οποτε τελος καλο,ολα καλα...Παρεπιπτοντως στην ΕΛΛΑΔΑ μας το συγκεκριμενο ρολοι εχει κοντα στα 270 με 300 ευρω!!!--ΚΛΕΦΤΕΣ--!!!

--------ΤΕΛΕΙΟ το SUUNTO παιδια!!!---------

 

Ευχαριστω κ ελπιζω να βοηθησα...Ενας ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ αγοραστης(ΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά προχθές μου έφεραν μία θήκη που είχα πάρει απο ebay και έλειπα απο το σπιτι εκεινη την στιγμή και μόλις γύρισα βρήκα την θήκη εξω απο το χρηματοκιβώτιο έξω απο την πόρτα πεταμένο στο χαλάκι !

Και ρωτάω είναι σοβαρά πράγματα αυτά , αν περνουσε κάποιος και το επαιρνε ?

Ηθελα να μάθω αν το κάνουν πάντα αυτό ή έπεσα σε βλάκα διανομέα ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως το ειπες, είναι θέμα διανομέα.

 

Sent from my NookColor using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ηθελα να ρωτησω,οταν ο ταχυδρομος σου αφησει χαρτακι στην πορτα να πας ταχυδρομειο να παραλαβεις δεματακι αλλα οχι αντικαταβολη,(εχει πληρωθει ηδη τοσο το αντικειμενο οσο και τα μεταφορικα) χρεωνεσαι καποια χρηματα για το δεμα που εμεινε στο ταχυδρομειο ενα σαββατοκυριακο;

 

ευχαριστώ

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα και εγώ να κράξω τα ΕΛΤΑ μας όχι γιατί δεν μου έχει έρθει κάποιο δέμα... αλλά γιατί μια μέρα εκεί που πήγα να στείλω ένα δέμα ένας υπάλληλος με ρωτούσε έντονα τι έχω μέσα!!! + ότι ήρθε και ο προϊστάμενος και έκανε ακριβώς το ίδιο!!! Δεν ξέρω αν με περάσανε για άνθρωπο τις αλ καιντα η μαφιόζο αλλά μου φάνηκε τελείως απαράδεκτο ...

 

Να σημειώσω ότι τον τελευταίο καιρό είχα στείλει πάνω από 10-15 γράμματα-δέματα ίσως και για αυτό αλλά μπορούν να ρωτάνε έτσι και να απαιτούν να τους πω τι έχω μέσα στο δέμα? :blink:

Link to comment
Share on other sites

τα ελτά συνηθίζουν να με εκπλήσουν πολύ ευχάριστα τον τελευταίο καιρό..

τελευταίο παράδειγμα: πακέτο για Αμερική, που έφυγε Παρασκευή 27/5 από εδώ, το παρέλαβαν σήμερα 31/5!! :X

 

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ηθελα να ρωτησω,οταν ο ταχυδρομος σου αφησει χαρτακι στην πορτα να πας ταχυδρομειο να παραλαβεις δεματακι αλλα οχι αντικαταβολη,(εχει πληρωθει ηδη τοσο το αντικειμενο οσο και τα μεταφορικα) χρεωνεσαι καποια χρηματα για το δεμα που εμεινε στο ταχυδρομειο ενα σαββατοκυριακο;

 

ευχαριστώ

 

όχι φίλε μου δε χρεώνεσαι κάτι, μην ανησυχείς

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα και εγώ να κράξω τα ΕΛΤΑ μας όχι γιατί δεν μου έχει έρθει κάποιο δέμα... αλλά γιατί μια μέρα εκεί που πήγα να στείλω ένα δέμα ένας υπάλληλος με ρωτούσε έντονα τι έχω μέσα!!! + ότι ήρθε και ο προϊστάμενος και έκανε ακριβώς το ίδιο!!! Δεν ξέρω αν με περάσανε για άνθρωπο τις αλ καιντα η μαφιόζο αλλά μου φάνηκε τελείως απαράδεκτο ...

 

Να σημειώσω ότι τον τελευταίο καιρό είχα στείλει πάνω από 10-15 γράμματα-δέματα ίσως και για αυτό αλλά μπορούν να ρωτάνε έτσι και να απαιτούν να τους πω τι έχω μέσα στο δέμα? :blink:

Όταν στέλνουμε δέμα έχουμε την υποχρέωση να γράφουμε στο Δελτίο Αποστολής Δέματος, το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο κοστίζει η αποστολή δέματος κάτω του κιλού (μπορεί και κάτω των 500 γραμμαρίων) σε χώρες Ε.Ε. ;

Νομίζω στέλνεται και ως "γράμμα";

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ειναι η θελω να αγορασω κατι πραγματα απο το εβαυ κ ειμαι λιγο αγχωμενος γιατι ειναι η πρωτη μου φορα που θα αγορασω κατι μεσω ιντερνετ

επισης δεν εχω ιδεα απο φορους και μεταφορικες αν μπορει καποιος να με διαφωτησει

ακομα παρατηρησα αφτο στο ebay

Subtotal:

US $34.95

Shipping & handling:

US $67.95

Total:

US $102.90

τα 102.90 θα ειναι το συνολικο ποσο π θα πληρωσω?

εφχαριστο προκαταβολικα και μην κραξετε ειμ τελειως αμπαλος!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα και βλέπω ότι γενικά οι χρεώσεις είναι λίγο στην τύχη, αλλά θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία για πιο σίγουρα : Θέλω να παραγγείλω έναν dreambox clone από Hong Kong (Κίνα) ή Taiwan, γενικά Ανατολικές χώρες, με τιμή γύρω στα 110$/80€. Πόσο μπορεί να καθυστερήσει στο τελωνείο και πόσο μπορεί να επιβαρυνθεί στην τιμή; Το δέμα απ' ότι είδα θα είναι γύρω στα 2kg... Δεν θέλω απόλυτες τιμές, στο περίπου το μέγιστο που μπορεί να πληρώσω πόσο είναι; 23% ΦΠΑ, δηλ. 18€; Δεν υπάρχει κανένας πίνακας να δούμε; Thanks.
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

jimlianopoulos θα σε παρακαλέσω πολύ να γράφεις απλά ελληνικά για να βγάζουν νόημα τα γραφόμενά σου και όχι μάτι. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...