Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 εργάσιμη σήμερα και ακόμα τίποτα. Πείρε και τηλέφωνο στα κεντρικά ο προϊστάμενος και του είπαν ότι με τον αριθμό αυτόν δεν μπορούν να το βρουν και ότι δεν καταχωρήτε πουθενά!!!

 

Παίζει αυτό ρε παιδιά;;;

 

Έχουμε κανα τηλ από Ελ. Βενιζέλο που ασχολούντε με τέτοια μπας και είναι εκεί;;;

 

Τα νεύρα μουουου ... :mad:

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τα δέματα EMS (Express Mail Service σημαίνουν τα αρχικά τους) δεν αφορούν αποκλειστικά την Κίνα,αλλά όλο τον κόσμο.Και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα απόσπασμα από την σελίδα των Ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ:

 

"Express Mail Service (EMS) is an international world-renowned courier service with a presence in Greece since 1985.

 

It links more than 200 postal networks all over the world and is the cheapest, fastest and safest way of sending items abroad."

 

Πάσο.Επειδή παλιά είχα πάρει 1 πακέτο από ΚΙΝΑ και έλεγε EMS πάνω και επειδή αν χτυπήσεις EMS στο Google, τα πρώτα links είναι όλα της ΚΙΝΑΣ, θεωρούσα ότι έτσι λέγεται η βασική τους υπηρεσία.

 

Εμένα πάλι το δέμα μου έχει κλείσει 15 εργάσιμες μέρες που το περιμένω και από αύριο πάμε στις 16 ...

 

Το θέμα μου είναι ότι θα φύγω την Τετάρτη και δεν ξέρω τι θα κάνω εάν δεν έχει έρθει μέχρι τότε!!!

 

:worry::worry::worry:

Σε μένα πάντως με USPS έβλεπα status από την σελίδα των ΕΛΤΑ κανονικά από την μερα που έπιασε ΕΛΛΑΔΑ.Οι αμερικανοί τι λένε?Βλέπουν αν έχει πατήσει Ελλάδα?Γιατί αν ναι, πρέπει να μπορείς να το βλέπεις από το δικό μας tracking.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως με USPS έβλεπα status από την σελίδα των ΕΛΤΑ κανονικά από την μερα που έπιασε ΕΛΛΑΔΑ.Οι αμερικανοί τι λένε?Βλέπουν αν έχει πατήσει Ελλάδα?Γιατί αν ναι, πρέπει να μπορείς να το βλέπεις από το δικό μας tracking.

 

Καλημέρα φίλε μου ...

 

Κοίτα ο πωλητής μου είπε αυτό :

Please note the Confirmation number is a custom declare number for

foreign mails, it can not be tracked on line, but when the mail arrive your

country, your local post office will have a record.

 

Το οποίο σημαίνει απ' ότι έχω καταλάβει ότι το tracking της usps για 1st class air mail international air mail σου δείχνει μέχρι πότε θα φύγει από Αμερική και όχι όλη την διαδρομή που κάνει.

 

Και ότι με τον αριθμό μπορώ να το βρω στα αρχεία των ΕΛΤΑ, εάν έχει φτάσει Ελλάδα.

 

Δεν ξέρω πραγματικά :worry:

 

UPDATE

 

Μόλις μίλησα και με τα ΕΛΤΑ του Ελ. Βενιζέλος και μου είπε ο άνθρωπος ότι με το track id το συγκεκριμένο δεν μπορούν να κάνουν τίποτα

και ότι όντως είναι μεγάλο το διάστημα των 16 ημερών (χαίρω πολύ) ... και τελικά δεν καταλήξαμε πουθενά ... υπέροχα ...

Edited by Lector_Teo

Co-Founder & CEO at AntMoves & Windows Phone Apps

www.antmoves.com | www.wpapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι με το tracking number.

Μάλλον δεν σου έχει δώσει αυτό αλλά κάτι άλλο.

Εσύ προσωπικά το έψαξες στο site της USPS?Θα έπρεπε και εκεί να δείχνει την πορεία του μέχρι και που φτάνει Ελλάδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@Lector Teo

τα tracking number από U.S. που αρχίζουν από LJ δεν έρχονται ως συστημένα στην Ελλάδα και όπως είναι φυσικό δεν μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία τους.Θα το λάβεις από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου με απλό ταχυδρομείο,δηλαδή αν δεν σε βρει στο σπίτι μπορεί να στο αφήσει στο γραμματοκιβώτιο αν χωράει αλλιώς θα σου αφήσει ειδοποίηση να πάρεις ένα απλό δέμα από το ταχυδρομείο της περιοχής.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι μου εστειλαν ενα δεμα απο Αμερικη με USPS International και μου εδωσαν ενα tracking number που αρχιζει απο CJ . ξερετε που βαζω αυτο τον αριθμο στο usps???ερχεται συστημενο αυτο???απο τελωνειο τι παιζει???
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

ωπ συγγνωμη δικιο εχεισ....κολλαρα εκπαιδευτικα σκυλιων ειναι κανενα κιλο βαρος αξια 450 ευρω...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι μου εστειλαν ενα δεμα απο Αμερικη με USPS International και μου εδωσαν ενα tracking number που αρχιζει απο CJ . ξερετε που βαζω αυτο τον αριθμο στο usps???ερχεται συστημενο αυτο???απο τελωνειο τι παιζει???

Αφού έρχεται με tracking number, τότε είναι σαν συστημένο.

Αν πας στην σελίδα της USPS, θα βρεις πού λέει tracking και εκεί θα βάλεις τον αριθμό αυτό.

 

Για τελωνείο δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση.Ελπίζω μόνο να μην υπάρχει το ποσό των 450€ πουθενά κολλημένο στο πακέτο, γιατί αν το δούνε, την έκατσες.. :O

 

Πάντως με USPS μπορεί και να περάσει έτσι..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έστειλε η ξαδερφη μου ένα δέμα δυστυχώς σαν απλό και οχι

Σαν συστημενο μεσω των Ελτα σε μια φίλη μου στην Τουρκια στις 8 του μηνός

Και δυστυχώς ακόμα δεν έχει παει κάτι.Παίζει να χάθηκε?

Δεν μπορώ να το κοιτάξω μεσω Ίντερνετ γιατί δεν έχω τρακινγκ

Λόγω ότι είναι απλό το πακετο.Δεν ξέρω τι να κάνω!

Αν κάποιος μπορεί να μου πει κάτι παρακαλώ απαντηστε μου!

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

ωπ συγγνωμη δικιο εχεισ....κολλαρα εκπαιδευτικα σκυλιων ειναι κανενα κιλο βαρος αξια 450 ευρω...

Αν υπάρχει τιμολόγιο και ανοιχτεί θα πληρώσεις πολλά. Αν δεν υπάρχει τιμολόγιο και ανοιχτεί βάση τιμοκαταλόγου.

 

Γεια σας,

Έστειλε η ξαδερφη μου ένα δέμα δυστυχώς σαν απλό και οχι

Σαν συστημενο μεσω των Ελτα σε μια φίλη μου στην Τουρκια στις 8 του μηνός

Και δυστυχώς ακόμα δεν έχει παει κάτι.Παίζει να χάθηκε?

Δεν μπορώ να το κοιτάξω μεσω Ίντερνετ γιατί δεν έχω τρακινγκ

Λόγω ότι είναι απλό το πακετο.Δεν ξέρω τι να κάνω!

Αν κάποιος μπορεί να μου πει κάτι παρακαλώ απαντηστε μου!

Ευχαριστώ πολύ!!

Παίζουν όλα τα σενάρια. Ηταν κάτι ακριβό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Το δώρο ήταν κάτι βιβλία γύρω στα 30ευρω αλλά

Με τα μεταφορικά που πλήρωσε η ξαδερφη μ πήγε σύνολο 55

Ευρώ και λόγω ότι ήταν δώρο για την κόρη της φίλης μου

Θα πρέπει να τα ξαναπαρω πάλι.

Υπάρχει περίπτωση να έχει αργήσει η να γυρίσει πίσω?έχουν

Περάσει ήδη 12 μέρες.μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να το αναζήτησω?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να φτάσει!γιατί τα συστημενα που της έχω ξαναστειλει

Σε 10 μέρες φτάνουν.με ανησύχησαν γιατί μου έβαλαν την

Ιδέα ότι υπάρχει περίπτωση να χαθεί.

Το περισσότερο πόσο να περιμένω;Παίζει να γυρίσει πίσω;

Ευχαριστώ παρά πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι είναι και περίοδος εορτών και υπάρχει αυξημένη κίνηση, συν ότι και οι ταχυδρόμοι είναι και αυτοί άνθρωποι και παίρνουν άδειες...Κάπου διάβασα ότι αυτές τις μέρες κάνουν 10 μέρες οι εταιρείες courier για να παραδώσουν ένα φάκελο εντός Αττικής...
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα!Να ρωτήσω και κάτι άλλο συμφέρει για συστημενα

Πακέτα καλύτερα το ΕΛΤΑ η εταιρείες σαν το ups;

Καλό πάσχα!

Καλή ανάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα παραγγειλει 2 σακιδια απο αμερικη και μου εδωσαν tracking number USPS και ειδα το status του δεματος μου οτι ειναι εκτος τελωνειο:

Out of Foreign Customs, March 30, 2011, 12:28 pm, GREECE

Into Foreign Customs, March 29, 2011, 9:50 am, GREECE

Arrived Abroad, March 29, 2011, 9:39 am, GREECE

International Dispatch, March 27, 2011, 3:01 am, ISC SAN FRANCISCO (USPS)

Arrival

Electronic Shipping Info Received, March 24, 2011

και εβαλα το tracking number στη elta Track & Trace λεει : (The IdentifierID you entered is invalid.Please contact customer service.) Tι θα κανω για τη καθυστερηση του δεματος μου?Θα παρω τηλ στη ελτα?

Link to comment
Share on other sites

εχει δουλεψει κανεις την αντικαταβολη των ΕΛΤΑ? ποσο γρηγορα πιστωνονται τα χρηματα?? ειδα κ μια επιλογη για ταχυπληρωμη, αξιζει αυτο?
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε! η χρεωση ηταν ~3€ εξτρα, οπως λεει και το pdf?

 

Έχω στείλει τρεις φορές δέματα πολύ μικρού μεγέθους, και η χρέωση ήταν 4,5 ευρώ (νομίζω χρεώνεται σα γράμμα τόσο μικρό μέγεθος).Πληρώνεις τα 4,5 ευρώ επί τόπου και μετά στην επιταγή γράφεις πόσα θες να εισπράξεις ανάλογα με το αν τα μεταφορικά τα πληρώνεις εσύ ή ο αγοραστής.Τα 3 ευρώ δεν ξέρω που αναφέρονται...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.. εγω θελω να στειλω ενα κουτι καπου στα 2 κιλα οποτε οι τιμες ισως αυξηθουν λιγο. Σε ευχαριστω και παλι, μια ιδεα την πηρα!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά σε εσάς και στις οικογένειές σας.Περιμένω δέμα από Αυστραλία μέσω απλού Air Mail.Βάρος περίπου 1 κιλό.Από προσωπική σας εμπειρία πόσο καιρό λέτε να κάνει να φτάσει?Ρωτάω επειδή πρώτη φορά περιμένω δέμα από Αυστραλία και δεν έχω ιδέα για το estimated delivery time.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα παραγγειλει 2 σακιδια απο αμερικη και μου εδωσαν tracking number USPS και ειδα το status του δεματος μου οτι ειναι εκτος τελωνειο:

Out of Foreign Customs, March 30, 2011, 12:28 pm, GREECE

Into Foreign Customs, March 29, 2011, 9:50 am, GREECE

Arrived Abroad, March 29, 2011, 9:39 am, GREECE

International Dispatch, March 27, 2011, 3:01 am, ISC SAN FRANCISCO (USPS)

Arrival

Electronic Shipping Info Received, March 24, 2011

και εβαλα το tracking number στη elta Track & Trace λεει : (The IdentifierID you entered is invalid.Please contact customer service.) Tι θα κανω για τη καθυστερηση του δεματος μου?Θα παρω τηλ στη ελτα?

Έπρεπε σε 4 μέρες μετά τις 30/3 να τα έχεις λάβει.

Πώς και δεν το έψαξες τόσο καιρό?Πάρε από Τρίτη να δεις τι γίνεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε σε 4 μέρες μετά τις 30/3 να τα έχεις λάβει.

Πώς και δεν το έψαξες τόσο καιρό?Πάρε από Τρίτη να δεις τι γίνεται.

 

Πηγα σημερα στο κοντινο ταχυδρομειο και εκει το εχουν σε 3 εβδομαδες γιατι η εταιρεια που παραγγειλα ξεχασε να γραψει ενα ψηφιο στον αριθμο της διευθυνσης του σπιτιου μου :O !Ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...