Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:cool: - οι γονεις σου δεν διαβαζουν τι λεει ως αποστολεας ή ειναι θυριδα ? εαν το 2ο τοτε απο τραπεζα ειναι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογαριασμο στην εθνικη.

ασε που το εστειλαν στο πατρικο μου.ειναι εντελως ξεκαρφωτη η διευθυνση.

 

Διαφημηστικο απο τσιγαρα η τηλεφωνια θα ειναι και μενα μου στελνουν κατι ακυρα και απλα δεν παω να τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Μου έχει στείλει ένας φίλος πακέτο από Αμερική με USPS, Priority Mail International Parcels.

Η τελευταία εγγραφή στο site της USPS είναι

Into Foreign Customs, October 25, 2010, 1:00 pm, GREECE

Αυτό σημαίνει ότι περνάει τελωνείο? Κάποιος μου είπε ότι αφού δεν έχει έρθει ακόμα ραβασάκι να πληρώσω απλά δεν έχει σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ και μάλλον τη γλίτωσα...

 

Αν περάσει τελωνείο ξέρει κανείς πόσο περίπου μπορεί να πληρώσω? Δηλωμένη αξία στο φόρμα customs είναι 200$ (για την ασφάλιση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Μου έχει στείλει ένας φίλος πακέτο από Αμερική με USPS, Priority Mail International Parcels.

Η τελευταία εγγραφή στο site της USPS είναι

Into Foreign Customs, October 25, 2010, 1:00 pm, GREECE

Αυτό σημαίνει ότι περνάει τελωνείο? Κάποιος μου είπε ότι αφού δεν έχει έρθει ακόμα ραβασάκι να πληρώσω απλά δεν έχει σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ και μάλλον τη γλίτωσα...

 

Αν περάσει τελωνείο ξέρει κανείς πόσο περίπου μπορεί να πληρώσω? Δηλωμένη αξία στο φόρμα customs είναι 200$ (για την ασφάλιση)

 

αντε και καποιος εδω μεσα σου πει με βεβαιοτητα οτι θα πληρωσεις 5 ευρω τελωνειο.θα σε χαροποιησει?

καλυτερα να υπολογιζεις αρκετα,παρα λιγα και να ερθουν αναποδα...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

αντε και καποιος εδω μεσα σου πει με βεβαιοτητα οτι θα πληρωσεις 5 ευρω τελωνειο.θα σε χαροποιησει?

καλυτερα να υπολογιζεις αρκετα,παρα λιγα και να ερθουν αναποδα...

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό που λες. Απλά για να είμαι προετοιμασμένος, κυρίως ψυχολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Μου έχει στείλει ένας φίλος πακέτο από Αμερική με USPS, Priority Mail International Parcels.

Η τελευταία εγγραφή στο site της USPS είναι

Into Foreign Customs, October 25, 2010, 1:00 pm, GREECE

Αυτό σημαίνει ότι περνάει τελωνείο? Κάποιος μου είπε ότι αφού δεν έχει έρθει ακόμα ραβασάκι να πληρώσω απλά δεν έχει σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ και μάλλον τη γλίτωσα...

 

Αν περάσει τελωνείο ξέρει κανείς πόσο περίπου μπορεί να πληρώσω? Δηλωμένη αξία στο φόρμα customs είναι 200$ (για την ασφάλιση)

 

Λοιπον αδελφε ρωτησα τισ προαλλες ακριβως για να ξερω υπολογισε στο περιπου αυτα που θα σου πω γιατι και εγω στο περιπου τα καταλαβα...

υπολογισε φπα αφου προσθεσεις αξια και μεταφορικα μαζι υπολογισε παλι απο αυτα ενα 5% κατι δασμους και βγαζεις το κυριο ποσο απο εκει και περα εχει και εξοδα οσο καθεται στην αποθηκη. ολα αυτα με καθε επιφυλαξη γιατι και εγω δεν τα καταλαβα καλα.... παντως μπορουσες να βαλεις ενα ποσο 15$ για επισκευη και απλα να το ασφαλησεις για 200$

Link to comment
Share on other sites

...Αν περάσει τελωνείο ξέρει κανείς πόσο περίπου μπορεί να πληρώσω? Δηλωμένη αξία στο φόρμα customs είναι 200$ (για την ασφάλιση)
Ετοίμασε 3€ να τα έχεις πρόχειρα, για 200$ δεν ξέρω, αλλά για μέχρι 150€ από Αμερική ή Ιαπωνία χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα αυτά παρατηρούνται σταθερά στις ιδιωτικές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο Κινα(Hong kong,παραγγελια ebay)ποσο να υπολογιζω.Το προ φορα μου ηρθε νομιζω σε 5-6 εργασιμες...Σε σας?

Εμενα παντως απο Hong kong εκανε 1 μηνα ακριβως (ο πωλητης βεβαια με ειχε ενημερωσει οτι θα κανει τοσο πολυ)

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να εχεις δικιο @ioma....Εμενα θα μου ηρθε τοσο γρηγορα την αλλη φορα επειδη δεν ηταν σε δεμα αλλα χωραγε σε φακελο..Σαν γραμμα ενα πραγμα.Οποτε δεν κολλησε στο αργοσχολο τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

αλλά για μέχρι 150€ από Αμερική ..... χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

:rolleyes: - ισχυει σε 5 εργασιμες ο ταχυδρομος στο φερνει στο χερι σου ,για ebay πχ μπαταριες απο Κινα παιρνει καμποσες μερες αλλα αντικειμενα πχ ειδη δωρων σε λιγοτερες (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά μια ερώτηση σχετική με elta θέλω να κάνω , δεν ανήκει εδώ 100% αλλά λέω να μην ανοίγω νέο θέμα...

 

Γνωρίζει κανένας την διαφορά ανάμεσα στο να στείλεις ένα γράμμα με τα ελτα express συστημένο, και τη διαφορά από το να το στείλεις απλά express?

 

μπορείς και στις 2 περιπτώσεις να βλέπεις online την διαδρομή του?

 

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε η μητερα μου σημερ απως βρηκε ειδοποιητηριο στο πατρικο μου για ενα συστημενο.

μεσω του σαιτ των ελτα βρηκα πως προκειται για ενα δεμα που μου στελνουν απο το μαρουσι αττικης.

δεν περιμενω κατι,δεν ειναι λογικο να μου στειλει καποιος κατι στο πατρικο μου.

εχει υποψην του κανεις τι μπορει να ειναι?καποιο διαφημιστικο?καποια απατη?

εχει ακουστει τπτ?

 

συστημενο απλο η συστημενο με αντικαταβολη? σε μενα ηρθε συστημενο με αντικαταβολη 10 ευρω. απατη μπυ μυριζεται. δεν περιμενω κατι. και αντε να σου ερθει κατι, να πρεπει να πληρωσεις και 10 ευρω?πολυ παραξενο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συστημενο απλο η συστημενο με αντικαταβολη? σε μενα ηρθε συστημενο με αντικαταβολη 10 ευρω. απατη μπυ μυριζεται. δεν περιμενω κατι. και αντε να σου ερθει κατι, να πρεπει να πληρωσεις και 10 ευρω?πολυ παραξενο

απο την γουιντ ηταν τελικα.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ.

 

10 ευρω με αντικαταβολη, ενω δεν περιμενεις τπτ?καπου ειχα ακουσει καποτε για μια εταιρεια που εστελνε καποια προιοντα κατ αυτον τον τροπο.

10 ευρω,για την ικανοποιηση της περιεργειας ορισμενων δεν ειναι τπτ.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας την διαφορά ανάμεσα στο να στείλεις ένα γράμμα με τα ελτα express συστημένο, και τη διαφορά από το να το στείλεις απλά express?

 

μπορείς και στις 2 περιπτώσεις να βλέπεις online την διαδρομή του?

 

:rolleyes: - με το συστημενο θα σου δωσουν αποδειξη με το νουμερο επανω ωστε να ξερεις απο την επομενη που βρισκεται ,στο express απλα θα παει γρηγορα - μιλαμε για εσωτερικο γιατι εαν το στειλεις εξωτερικο τοτε το νουμερο θα φαινεται μεχρι να περασει τα συνορα ,απο εκει και περα αναλαμβανει το ταχυδρομειο της αλλης χωρας (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο Κινα(Hong kong,παραγγελια ebay)ποσο να υπολογιζω.Το προ φορα μου ηρθε νομιζω σε 5-6 εργασιμες...Σε σας?

 

τελικα εσταλει το δεμα 16 Νοεμβρη και εφτασε σημερα στην Πατρα...Αυριο θα το παραλαβω απο το τοπικο υποκασταστημα...Το αναφερω για να βγαλουμε ενα μεσο ορο χρονο αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

απο την γουιντ ηταν τελικα.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ.

 

10 ευρω με αντικαταβολη, ενω δεν περιμενεις τπτ?καπου ειχα ακουσει καποτε για μια εταιρεια που εστελνε καποια προιοντα κατ αυτον τον τροπο.

10 ευρω,για την ικανοποιηση της περιεργειας ορισμενων δεν ειναι τπτ.

 

δεν ειναι το 10ευρω, αλλα θα τσατιστω πολυ αν πιαστω κοροιδο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανε ψιλά οποτε τους περιμενεις.

αν δυσανεσχετησει που θα μετραει κερματα ρωτα τον "εχεις ρεστα απο 20/50/80/100?αν οχι,μετρα"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

:mad: - ιδιως αν λειπεις και το παραλαβει κανενας ηλικιωμενος πχ παππους τοτε πεφτει το κλεψιμο με τα ψιλα ,ντε και καλα βιαζονται ή δεν φαινεται καλα στο χαρτι το ποσόν (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:mad: - ιδιως αν λειπεις και το παραλαβει κανενας ηλικιωμενος πχ παππους τοτε πεφτει το κλεψιμο με τα ψιλα ,ντε και καλα βιαζονται ή δεν φαινεται καλα στο χαρτι το ποσόν (!)

 

να πατε στον διευθυντη του ταχυδρομειου και να το αναφερεται. ειναι στεγνη κλεψια αυτο το πραγμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:cool: - δεν νομιζω ο διευθυντης του τοπικου ταχυδρομειου να ασχοληθει με τους "πορτα-πορτα" εδω δεν ασχολειται εμ τον ταχυδρομο που υπαγεται σε αυτον ,οτι παραπονα και να κανεις πανε στον βροντο και μιλαω εκ πειρας (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - δεν νομιζω ο διευθυντης του τοπικου ταχυδρομειου να ασχοληθει με τους "πορτα-πορτα" εδω δεν ασχολειται εμ τον ταχυδρομο που υπαγεται σε αυτον ,οτι παραπονα και να κανεις πανε στον βροντο και μιλαω εκ πειρας (!)

 

οι πορτα πορτα που υπαγονται? που αναφερονται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:worry: - ξεκινουν απο Ρουφ αν δεν κανω λαθος τα μηχανακια και το tracking number "σταματαει" να σε πληροφορει οταν φυγει το δεμα απο εκει - περαν τουτου αναλαμβανει το τοπικο ταχυδρομειο τουτεστιν κλαφτα χαραλαμπε (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...