Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καπου θα μπορεις ομως να παραπονεθεις. καπου θα αναφερονται, δεν ειναι ξεφραγκο αμπελι. ειναι γελοιο αυτο που συμβαινει με τα ρεστα και πολυ εκνευριστικο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:blink: - αστα , το ΚΕΔ τους ειναι στο Ρουφ αλλα καποιοι ξεκινουν απο αγ.παρασκευη μιλαμε για χαος - απο την στιγμη που εφυγε απο το ΚΕΔ το δεμα ο θεος και η ψυχη του ,οτι ωρα θελουν ερχονται κι αναθεμα αν βαζου και ειδοποιητηριο αν ντε και καλα δεν σε βρουν (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να στείλω ένα δέμα με διαστάσεις περίπου 10x5x5 με χρέωση απευθείας στον παραλήπτη? Ξέρω το κόλπο με την αντικαταβολή αλλά μιας και το προιόν που στέλνω δεν θα μου το πληρώσει υπάρχει κάποια άλλη διαδιακασία?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται κάθε φορά που έρχεται δέμα να μην έχει ποτέ η Πόρτα Πόρτα να μου επιστρέψει ρέστα;

 

Ή γιατί το κάνει επίτιδες ή δεν φρόντισε να πάρει μαζί του αρκετά ψιλά

ή τα έχει δώσει στους προηγούμενους μιας και πολλοί συνηθίζουν

να πληρώνουν με "χοντρά".Άρα φταίμε και εμείς κάποιες φορές :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας. Πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτημου αγορά μέσω ebay και αγόρασα ένα παιχνίδι από έναν πωλητή από την Αγγλία. Εκείνος μου ειπε πως το έστειλε 1 Δεκεμβρίου αλλά ακόμη δεν έχει έρθει τίποτα. Είναι λογική καθυστέρηση? Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ και μου είπαν να περάσω από τα ΕΛΤΑ της περιοχής που το περιμένω, Τους πήρα τηλέφωνο κι μου είπαν πως αν έρθει κάτι θα μου στείλουν ειδοποίηση να πάω να το πάρω. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν εκεί? Αν περάσω απο εκεί θα βρω άκρη πιστευετε? tracking number δυτστυχώς δεν έχω..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτημου αγορά μέσω ebay και αγόρασα ένα παιχνίδι από έναν πωλητή από την Αγγλία. Εκείνος μου ειπε πως το έστειλε 1 Δεκεμβρίου αλλά ακόμη δεν έχει έρθει τίποτα. Είναι λογική καθυστέρηση? Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ και μου είπαν να περάσω από τα ΕΛΤΑ της περιοχής που το περιμένω, Τους πήρα τηλέφωνο κι μου είπαν πως αν έρθει κάτι θα μου στείλουν ειδοποίηση να πάω να το πάρω. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν εκεί? Αν περάσω απο εκεί θα βρω άκρη πιστευετε? tracking number δυτστυχώς δεν έχω..

 

εγώ από αγγλια πήρα 2 μπλούζες (όχι μέσω ebay) με track id και μου ήρθε μέσα σε μια εβδομάδα ως συστημένο.

νομίζω πως είναι λογική η καθυστέρηση μιας και είμαστε κοντά στα Χριστούγεννα.

πόσο ζυγίζει το πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Και θελουμε να ειμαστε ανταγωνιστικοι ... πως να εισαι οταν 5κιλα πακετο κοστιζει 8.60 ευρω απο Γερμανια για ελλαδα και το αντιστροφο με τα ΕΛΤΑ 25 ευρω...τα ΕΛΤΑ ειναι πραγματικα για φτυσιμο.Ειδικα τις γιορτες χανουν την μπαλα.:)
Link to comment
Share on other sites

:confused: - πολλα e-stores στο ebay το λενε πως τωρα τις γιορτες δεν μπορουν να παραδωσουν εγκαιρα αρα να μην τους βαλουμε αρνητικο feedback - τα ΕλΤα ουτως ή αλλως ηταν για κλωτσιες τωρα ενα παραπανω ,προεχει βλεπεις υλικο πολιτικαντηδων να μοιραστει σε ψηφοφορους (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

η αποψη πως τα ελτα ειναι για κλωτσιες τη χαρακτηριζω τουλ επιπολαια......Οι τιμες των Ελτα θυμιζουν τη παλια καλη Ελλαδα των Βαλκανιων και οχι της Ε.Ε σε ορισμενες υπηρεσιες(βλεπε τελωνειο)

Και να ξεκαθαρισω πως τα ελτα για το μονο που ευθυνονται ειναι για το χρονο παραδοσης της ειδοποιησης,τπτ αλλο...Τωρα αν η dhl ή η ΗΚ post ή Royal Mail στελνει μια φορα την εβδομαδα προς Ελλαδα ,δε φταινε τα Ελτα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ από αγγλια πήρα 2 μπλούζες (όχι μέσω ebay) με track id και μου ήρθε μέσα σε μια εβδομάδα ως συστημένο.

νομίζω πως είναι λογική η καθυστέρηση μιας και είμαστε κοντά στα Χριστούγεννα.

πόσο ζυγίζει το πακέτο?

 

τι να σου πω, για το πόσο ζυγίζει δεν ξέρω! Όχι πολύ όμως, ένα παιχνίδι για το xbox είναι..Γιατί?Έχει σημασία? Δηλαδή να μην αγχώνομαι?Γιατίσκεφτόμουν να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω την επόμενη εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, για το πόσο ζυγίζει δεν ξέρω! Όχι πολύ όμως, ένα παιχνίδι για το xbox είναι..Γιατί?Έχει σημασία? Δηλαδή να μην αγχώνομαι?Γιατίσκεφτόμουν να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω την επόμενη εβδομάδα

 

από οτι κατάλαβα θα σου έρθει απλό.

δηλαδή κανονικά η παράδοση γίνεται όπως τα γράμματα,αλλά επειδή είναι

από εξωτερικό μπορεί να σου έρθει ειδοποίηση. η αλήθεια είναι οτι μπορεί

να είναι ήδη Ελλάδα αλλά να αργούν τα ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτημου αγορά μέσω ebay και αγόρασα ένα παιχνίδι από έναν πωλητή από την Αγγλία. Εκείνος μου ειπε πως το έστειλε 1 Δεκεμβρίου αλλά ακόμη δεν έχει έρθει τίποτα. Είναι λογική καθυστέρηση? Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ και μου είπαν να περάσω από τα ΕΛΤΑ της περιοχής που το περιμένω, Τους πήρα τηλέφωνο κι μου είπαν πως αν έρθει κάτι θα μου στείλουν ειδοποίηση να πάω να το πάρω. Υπάρχει περίπτωση να το έχουν εκεί? Αν περάσω απο εκεί θα βρω άκρη πιστευετε? tracking number δυτστυχώς δεν έχω..

 

Πες τους να κοιτάξουν στην βάση δεδομένων τους εαν σου στείλανε ήδη το πακέτο σπίτι αλλά πρόσεξε συνήθως σχεδόν τα αφήνουν εκτεθιμένα έξω.. Βουτάνε οι άλλοι περαστικοί ποτέ δεν ξέρεις. Ψάξε το καλά...

Μια τσάντα απο ebay ευτυχώς ο ταχυδρόμος την είχε βάλει πίσω απο μια κολώνα του σπιτιού μου στην αυλή και δεν φαινόταν! Σήμερα πήρα πακέτα απο amazon και τα είχε εκτεθιμένα αφήσει στο γραμματοκιβώτιο :/

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

η αποψη πως τα ελτα ειναι για κλωτσιες τη χαρακτηριζω τουλ επιπολαια......Οι τιμες των Ελτα θυμιζουν τη παλια καλη Ελλαδα των Βαλκανιων και οχι της Ε.Ε σε ορισμενες υπηρεσιες(βλεπε τελωνειο)

Και να ξεκαθαρισω πως τα ελτα για το μονο που ευθυνονται ειναι για το χρονο παραδοσης της ειδοποιησης,τπτ αλλο...Τωρα αν η dhl ή η ΗΚ post ή Royal Mail στελνει μια φορα την εβδομαδα προς Ελλαδα ,δε φταινε τα Ελτα!!!

 

Θα αστειευεσαι! Το royal mail σε 1-2 μερες παραδιδει στην Ελλαδα και μετα τα ΕΛΤΑ θελουν αλλες 3 για να σου δωσουν την ειδοποιηση! :blink:

Link to comment
Share on other sites

μια μερα τουλ απο το τοπικο του uk στο κεντρικο προς air pass,1-3 εργασιμες για να φτασει στο ελλ αεροδρομειο,1 μερα αποστολη στο κεντρικο του νομου,1 μερα στο τοπικο του νομου σου που μενεις εσυ για να το παραλαβεις!!!

και οσο θα μου πεις για τις απεργιες οτι υπαρχουν εδω,θα σου πω και για τον καιρο που υπαρχει εκει οπως εγινε ππριν καποιες μερες.Που καταντησα να υποστηριζω τα ελτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς όσοι παραπονιούνται για τα εκτεθημένα δέματα υπάρχουν απλές λύσεις για το πρόβλημά σας:

./ μεγαλύτερα γραμματοκιβώτια

./ να είναι κάποιος εκεί για να παραλάβει

 

Δεν μπορώ να καταλάβω, τι θέλετε να κάνει ο ταχυδρόμος το δέμα που είναι απλή αλληλογραφία, λείπεις και δεν έχεις αρκετά μεγαλό γραμματοκιβώτιο?

 

Επίσης, τα δέματα που στέλνονται από εξωτερικό ως απλή αλληλογραφία μπορεί να κάνουν 10-15 μέρες να παραδοθούν Deal with it...

 

Εάν έχεις πληρώσει το ελάχιστο δυνατό shipping (χωρίς καν track) δεν υπάρχει κανένα νόημα να πάρεις οπουδήποτε τηλέφωνο ή να πας να ρωτήσεις γιατί κανείς δεν ξέρει. Μόνο εάν έχουν περάσει 20 μέρες πας στο τοπικό σου ταχυδρομείο να ρωτήσεις μήπως στο έχουν κρατήσει εκεί και δεν πήρες την ειδοποίηση για να έρθεις να το παραλάβεις.

 

Τα ΕΛΤΑ και οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ είναι οι μοναδικοί τρόποι να φέρεις κάτι από χώρα εκτός Ε.Ε. χωρίς να πληρώσεις τους κλέφτες των ιδιωτικών courier

 

Συνοψίζοντας:

./ Εάν βιάζεσαι πληρώνεις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ

./ Εάν θέλεις να ξέρεις τι σου γίνεται πληρώνεις για Tracking

./ Εάν θέλεις να "την βγάλεις φθηνά" κάθεσαι και περιμένεις

 

(δεν έχω καμία σχέση με τα ΕΛΤΑ, μόνο απλή λογική και εμπειρία στο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς όσοι παραπονιούνται για τα εκτεθημένα δέματα υπάρχουν απλές λύσεις για το πρόβλημά σας:

./ μεγαλύτερα γραμματοκιβώτια

./ να είναι κάποιος εκεί για να παραλάβει

 

 

στις δικες μου γειτονιες παντως(σπιτι,πατρικο σπιτι,ιατρειο) ο ταχυδρομος ποτε μα ΠΟΤΕ δεν βαζει την αλληλογραφια μεσα στα κουτια.

ουτε μια φορα.

στο πατρικο μου τα αφηνει μεσα σε μια γλαστρα που εχουμε στην εισοδο και μετα τα παιρνουμε απο εκει(ελπιζοντας να μην ειμαστε το τελευταιο γραμμα+να μην εχει ποτισει κανεις την γλαστρα)

στο σπιτι μου τα πεταει στο γρασιδι.οταν βρεχει ειμαστε με το πιστολακι ανα χειρας μαζι με τον κατσιασμενο λογαριασμο-γραμμα κτλ

στο ιατρειο τα αφηνει ειτε στο πατωμα(οταν τα ριχνει κατω απο την πορτα) ειτε τα βαζει σε ενα κουτι που εχει για ανακοινωσεις.

σε καμια περιπτωση δε τα βαζουν σε γραμματοκιβωτια,και αναφερομαι σε 3 διαφορετικες περιοχες με διαφορετικο ταχυδρομο.

στην δουλεια της μητερας μου ωστοσο,δεν μπορω να πω, ανοιγει την πορτα και της τα αφηνει στο πατακι καλημεριζοντας την(ευγενικοτατος)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

(δεν έχω καμία σχέση με τα ΕΛΤΑ, μόνο απλή λογική και εμπειρία στο θέμα)

 

:blink: - κι εμεις δεν λεμε φαντασιες μα την πραγματικοτητα που ζουμε εδω και χρονια καθε μερα και στην δουλεια και επι προσωπικου - εχουμε φτασει να πηγαινουμε οι ιδιοι στα κεντρικα και να ψαχνουμε πισω στα ντεξιον το δεμα μας ενω η κοπελα στο γκισε λεει "εδω η λιστα λεει δεν εχει ερθει δεν ξερω τι λεει το site του καταστηματος" ενω οι διακινητες να τα ριχνουν στους ταχυδρομους οι οποιοι τα ριχνουν στις κοπελες και ολοι μαζι σου λενε "να πατε στον προϊσταμενο" (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
χρονια πολλα σε ολους,υγεια κι ευτυχιααααα!!! να ρωτησω κατι, θελω να στειλω ενα γραμμα απο αθηνα για θεσσαλονικη να φτασεις στις 31. ξερει καποιος ποτε πρεπει να το στειλω;; αν το στειλω στις 30 εξπρες, θα φτασει στις 31 ή θα παω για τις 3 του μηνα;; γινοται παραδοσεις στις 31; ευχαριστω πολυ!!:):)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πεις κάποιος-εφόσον βέβαια γνωρίζει- τί σημαίνει η ένδειξη 'ΤΜΗΜΑ EMS - KAT' στο σύστημα εύρεσης αντικειμένων των ΕΛΤΑ. Η απορία μου πηγάζει από το γεγονός ότι αυτή η ένδειξη μου εμφανίζεται τρεις φορές με διαφορετικές ώρες αλλά χωρίς να προσφέρεται η 'τοποθεσία' του αντικειμένου. Αυτό δεν είναι υποτίθεται σύστημα ανίχνευσης ώστε να γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται το δέμα σου; Από που συνάγεται η ανίχνευση από το παραπάνω δεδομένο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ,πρέπει να είναι ΚΑΤ με ένα αριθμό και είναι κωδικός πόλης ,συνοικίας,οικισμού κλπ όπου υπάρχει το Χ καταστημα διαλογής των ΕΛΤΑ. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταρένιε δε νομίζω.Δεν αναγράφει κάποιο νούμερο δίπλα στο ΚΑΤ. Τι να πω. Ίσως να είναι αυτό που λεει ο φίλος παραπάνω. 'ΚΑΤερίνη' :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι Κατερίνη και λογικά έχει μόνο ένα κέντρο διαλογής, γι'αυτό και δεν αναφέρει νούμερο.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς όσοι παραπονιούνται για τα εκτεθημένα δέματα υπάρχουν απλές λύσεις για το πρόβλημά σας:

./ μεγαλύτερα γραμματοκιβώτια

./ να είναι κάποιος εκεί για να παραλάβει

 

Δεν μπορώ να καταλάβω, τι θέλετε να κάνει ο ταχυδρόμος το δέμα που είναι απλή αλληλογραφία, λείπεις και δεν έχεις αρκετά μεγαλό γραμματοκιβώτιο?

Για ασφάλεια, υπάρχει και η λύση της ταχυδρομικής θυρίδας. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

:confused: - δεν δεχονται ολες οι θυριδες δεμα απο θεμα ογκου αλλα και πολλα καταστηματα δεν στελνουν αν δουν οτι εχεις ταχυδρομικη θυριδα στην παραγγελια (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...