Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα!

 

Μενω Πολωνια και περιμενα ενα δεμα απο φιλο στην Ελλαδα με καποια εξαρτηματα Η/Υ που αγορασα μεταχειρισμενα σε καλες τιμες. Προτιμησαμε ΕΛΤΑ για πιο οικονομικα αν και βγηκε τελικα ενα χαρατσι ~50€! Το θεμα ειναι οτι η αποστολη εγινε στις 3/12 κ ακομα ειναι αφαντο. Ειναι δικαιολογημενη τετοια καθυστερηση?? Η μητερα μου που μου εστειλε κατι καρτες για τις γιορτες παρολο που ηταν μεσα στιην εορταστικη περιοδο, πανω απο βδομαδα-10μερες δν εκανε. :(

 

Τα δεματα ειναι αλλη ιστορια κ αργουν παραπανω?? μηπως με τις απεργιες?? μηπως με τις βομβες?? τι να πω, ειμαι απογοητευμενος, γιατι αξιζαν και καποιο σεβαστο ποσο τα περιεχομενα εστω κ used.

Σκεφτομαι, μηπως κανα τσακαλι ελληναρας ειδε στην επιγραφη του δεματος "pc parts"και τα εκανε δικα του κ αντε βγαλε ακρη μετα οταν σου λενε "χαθηκε, δν μπορουμε να κανουμε κατι"

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα!

 

Μενω Πολωνια και περιμενα ενα δεμα απο φιλο στην Ελλαδα με καποια εξαρτηματα Η/Υ που αγορασα μεταχειρισμενα σε καλες τιμες. Προτιμησαμε ΕΛΤΑ για πιο οικονομικα αν και βγηκε τελικα ενα χαρατσι ~50€! Το θεμα ειναι οτι η αποστολη εγινε στις 3/12 κ ακομα ειναι αφαντο. Ειναι δικαιολογημενη τετοια καθυστερηση?? Η μητερα μου που μου εστειλε κατι καρτες για τις γιορτες παρολο που ηταν μεσα στιην εορταστικη περιοδο, πανω απο βδομαδα-10μερες δν εκανε. :(

 

Τα δεματα ειναι αλλη ιστορια κ αργουν παραπανω?? μηπως με τις απεργιες?? μηπως με τις βομβες?? τι να πω, ειμαι απογοητευμενος, γιατι αξιζαν και καποιο σεβαστο ποσο τα περιεχομενα εστω κ used.

Σκεφτομαι, μηπως κανα τσακαλι ελληναρας ειδε στην επιγραφη του δεματος "pc parts"και τα εκανε δικα του κ αντε βγαλε ακρη μετα οταν σου λενε "χαθηκε, δν μπορουμε να κανουμε κατι"

 

Τα δέματα γενικότερα χρήζουν άλλης "μεταχείρισης" .. σε όποια χώρα κι αν βρίσκεσαι .. Δεν γνωρίζω τώρα τι παίζει με την Πολωνία και τις υπηρεσίες εκεί ...

Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή, με κάθε επιφύλαξη πάντα ... δεν ήταν και λίγες οι αντιξοότητες τον τελευταίο μήνα ... κι εδώ Αγγλία που του' δωσε και κατάλαβε, μιλάμε μέχρι και για 3 βδομάδες καθυστέρηση σε αποστολές δεμάτων .. (Πράγμα τραγικό, δεδομένου ότι ο καιρός πλέον έχει συνέλθει!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

:confused: - ο καιρος εχει γονατισει για μερες τις μεταφορες αρα περιμενε λιγακι ,απο την αλλη ακουω πολλες περιπτωσεις που ανοιγουν δεματα προς Ελλαδα με αντικειμενα με αντικαταβολη και αντε βγαλε ακρη μετα μιας και δεν υπαρχει εξασφαλιση - αποτελεσμα πολλα μαγαζια αν οχι ολα εχουν κοψει την αντικαταβολη προς την χωρα μας ,πλεον με χρεωση καρτα ή καταθεση σε λογαρισμο

να πεσει τσεκουρι και στα ΕλΤα για να δουμε επιτελους εξυπηρετηση (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Οοοοο καλα εισαι τα ΕΛΤΑ ειναι αστα να πανε , εκανα το μοιραιο λαθος να στειλω ενα δεμα με αντικαταβολη με τα ΕΛΤΑ εκτος το οτι ηταν αγενεστατοι τα ζωα μου αργα τελειως και μου αφησαν και το χαρτι να το συμπληρωσω εγω που δεν ειχα ουδεμια ιδεα πως στο καλο να το κανω στη συνεχεια μετα που παρελαβε το δεμα ο ανθρωπος μετα απο μια ολοκληρη εβδομαδα καταφερα να παραλαβω τα χρηματα μου και η ανοησια ποια ειναι οτι ειχα παει Τεταρτη πρωι να ρωτησω τι γινεται και μου λενε μονο με χαρτι που θα σας στειλουμε και Τεταρτη μεσημερι ειχε ερθει το χαρτι . Απαπα δεν ξανα στελνω με ΕΛΤΑ γενικη ταχυδρομικη ευγενεστατοι ταχυτατοι και στελνουν και σχεδον παντου

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Οοοοο καλα εισαι τα ΕΛΤΑ ειναι αστα να πανε , εκανα το μοιραιο λαθος να στειλω ενα δεμα με αντικαταβολη με τα ΕΛΤΑ εκτος το οτι ηταν αγενεστατοι τα ζωα μου αργα τελειως και μου αφησαν και το χαρτι να το συμπληρωσω εγω που δεν ειχα ουδεμια ιδεα πως στο καλο να το κανω στη συνεχεια μετα που παρελαβε το δεμα ο ανθρωπος μετα απο μια ολοκληρη εβδομαδα καταφερα να παραλαβω τα χρηματα μου και η ανοησια ποια ειναι οτι ειχα παει Τεταρτη πρωι να ρωτησω τι γινεται και μου λενε μονο με χαρτι που θα σας στειλουμε και Τεταρτη μεσημερι ειχε ερθει το χαρτι . Απαπα δεν ξανα στελνω με ΕΛΤΑ γενικη ταχυδρομικη ευγενεστατοι ταχυτατοι και στελνουν και σχεδον παντου

 

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος.Δεν ειναι καθολου δυσκολη η συμπληρωση της επιταγης ουτε και του φυλλου αποστολης.Οσο για την καθυστερηση να παραλαβεις τα χρηματα σου σε κουριερ αργουν συνηθως πολυ περισσοτερο απο μια εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κούριερ τα χρήματα τα παραλαμβάνεις ένα μήνα μετά. Μη λες ό,τι θες λοιπόν.

Ένα μήνα;;; Πού γίνεται αυτό;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα;;; Πού γίνεται αυτό;

στην acs.4-5 εβδομαδες ειχε κανει σε μενα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

1 Μικρό πακετάκι από Κίνα, έκανε 3-4 βδομάδες να έρθει μέσα στον Δεκέμβρη.

Πάλι καλά...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κλεινω ενα μηνα αναμονης και τα θεωρω ηδη χαμενα τα πραγματα :(

 

Τελικά τα πράγματα είναι.... στο πατρικό μου στην Αθήνα.:wacko:

 

είχαν έρθει Πολωνία - και μάλιστα σε 24 ώρες απ'οτι είδε τις σφραγίδες ο φίλος μου - αλλα για άγνωστη αιτία το δέμα εστάλει πίσω. Ούτε ειδοποίηση είχα εγώ ούτε τίποτα. Πήγε ο φίλος στα ελτα να ρωτήσει την τύχη του δέματος και του το έδωσαν πίσω.:lol:

Οπότε το πήγε στους γονείς μου και θα το στέιλουν μαζί με κάτι άλλα πράγματα με μεταφορική. Οτι να 'ναι οι Πολωνοι μου φαίνεται. Τουλάχιστον δν χάθηκαν τα πράγματα.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να στείλω με αντικαταβολή και σαν αποστολέα να βάλω Τ.Θ. χωρίς ονοματεπώνυμο;

 

Και πως θα παρεις τα λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξέρει το ταχυδρομείο ότι η ΤΘ ανοίκει σε μένα;

 

Αφου θα στειλεις αντικαταβολη θα πρεπει να υπαρχει ονομα παραληπτη (αυτος ειναι εσυ)στην επιταγη που θα παραλαβεις.Δεν ειναι κατι που μπορει να γινει ανωνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με τα elta ποσες μερες κανει να ερθει ενα μικρο δεμα σε αλλη πολη?ξερει κανεις?

 

Γενικα μονο τα ΕΛΤΑ ξερουν... συνηθως εντος ηπειρωτικης χωρας απο 3 μερες ως μια βδομαδα ...και αυτο παιζει.( Για απλο δεμα)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μονο τα ΕΛΤΑ ξερουν... συνηθως εντος ηπειρωτικης χωρας απο 3 μερες ως μια βδομαδα ...και αυτο παιζει.( Για απλο δεμα)

 

να διορθωσω το zerokill αν και σωστα τα λεει,3 μερες εως +∞ :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου μέσω ΕΛΤΑ έρχονται ως συστημένα αν είναι Royal Mail International Signed-for και ως απλά αν ειναι Royal Mail International Small packets.

 

Σειρά μου τώρα... Θα ήθελα να ρωτήσω. Ήρθε η στιγμή που έστειλα και εγώ ένα κινητό που πούλησα στο Ebay αλλά είναι για Αμερική. Δήλωσα στα customs ότι είναι Mobile Phone και χωρίς να βάλω αξία. Το έστειλα συστημένο ΕΛΤΑ και πλήρωσα 11,5 ευρώ. Αυτό που με αγχώνει είναι αν θα φτάσει και σε πόσες μέρες. Ότι έχω στείλει Ευρώπη πήγε κανονικά σε 1-2 βδομάδες αλλά επειδή πολλά ακούγονται για τελωνεία κλπ θα ήθελα αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία.

 

Γενικά ότι έχω πάρει και εκτός Ευρώπης πάντα έρχονται αλλά γενικά παίρνω μικροπράγματα οπότε δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ!

Αν κάτι έφυγε από Αγγλία 18/01/2011 με tracking/ πότε περίπου περνάει Ελλάδα?

Κάθε μέρα το 'χτυπάω' και μου λέει δεν βρέθηκαν στοιχεία!

Κάποιος με εμπειρία να μου πεί πως να κινηθώ! Από την άλλη σκέφτομαι μήπως λόγω εορτών ακόμα βρίσκονται σε σύγχυση. Δεν ξέρω! Και ο λογαριασμός της ΟΤΕΝΕΤ μου ήρθε μια μέρα πριν λήξει.

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ!

Αν κάτι έφυγε από Αγγλία 18/01/2011 με tracking/ πότε περίπου περνάει Ελλάδα?

Κάθε μέρα το 'χτυπάω' και μου λέει δεν βρέθηκαν στοιχεία!

Κάποιος με εμπειρία να μου πεί πως να κινηθώ! Από την άλλη σκέφτομαι μήπως λόγω εορτών ακόμα βρίσκονται σε σύγχυση. Δεν ξέρω! Και ο λογαριασμός της ΟΤΕΝΕΤ μου ήρθε μια μέρα πριν λήξει.

Καλημέρα

 

Και εδώ μια από τα ίδια φίλε.Περιμένουμε,νωρίς είναι ακόμα (σχετικά). :p

 

Your item, posted on 20/01/11 with reference ************* has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ μια από τα ίδια φίλε.Περιμένουμε,νωρίς είναι ακόμα (σχετικά). :p

 

Your item, posted on 20/01/11 with reference ************* has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE.

 

Εμένα εμφανίστηκε σήμερα στο track and trace των ελτά! Δόξα Σοι!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κανείς τώρα τελευταία εμπειρία με USPS από Αμερική? Έστρωσε η κατάσταση από το τέλος του χρόνου που έκαναν 2 μήνες να περάσουν τελωνείο? Ή ακόμα τα ίδια?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να απαντώνται οι απορίες περί αντικαταβολής σωστά:Από προσωπική εμπειρία,με τα ΕΛΤΑ πήρα τα χρήματα μου μέσα σε μια βδομάδα (δε σημαίνει ότι όλοι τα παίρνουν σε μια βδομάδα βέβαια) ενώ με την acs μου είπαν ότι θα τα λάβω σε 20 εργάσιμες ημέρες.

 

Επίσης,θέλω να κάνω και μια ερώτηση:Μπορώ να παραλαβώ την επιταγή πληρωμής από κατάστημα της acs ή στην φέρνει ο κούριερ στο σπίτι αναγκαστικά;

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...