Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω ρε παιδια απλο γραμμα απο κεντρο αθηνα για πειραια σταλθηκε τεταρτη και μου ηρθε δευτερα... τι να λεμε τωρα...?

 

αποσταση ουτε 10 χιλιομετρων δεν ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει ένα γράμμα (χωράει έναν κατάλογο μέσα) να έρθει από την Αθήνα στην Πάτρα μέσω απλού ταχυδρομείου;

 

Ευχαριστώ

Κανονικά 2 ημέρες.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και απο μένα.Απο Ηράκλειο,φοιτητής είμαι.Αγόρασα κάτι απο Αγγλία την προηγούμενη Δευτέρα.Απο τα ελτά μου είπανε την παρασκευή ότι την Τετάρτη είχε έρθει Ελλάδα.Την Δευτέρα το μεσημέρι είδα ότι καταγράφηκε στο Ελ.Βενιζέλος και στάλθηκε αμέσως Ηράκλειο.Την Τρίτη τα ξημερώματα ήρθε στο Κεντρο διανομής του Ηρακλείου και αμέσως στάλθηκε προς εμένα(αποστολή),δηλαδή να το πάρει ο ταχυδρόμος και να το φέρει στο σπίτι μου ή να μου αφήσει ειδοποίηση.

 

Την Τρίτη που λέτε άφαντος ο ταχυδρόμος.Λέω λογικό,εχθές βράδυ ήρθε θα την φάει την μέρα να έρθει στο σπίτι μου,5-10 λεπτά δρόμος.Παίρνω το απόγευμα της Τρίτης τηλέφωνο στα ΕΛ.ΤΑ του ηρακλείου,μου λένε ότι το έχει πάρει το κέντρο διανομής και ότι αύριο(Σήμερα Τετάρτη δηλαδή),ΤΟ ΠΡΩΙ θα στο έχει φέρει ή θα σου έχει αφήσει ειδοποίηση.Άφαντος πάλι ο διανομέας-ταχυδρόμος.

 

Γενικά ρε παιδιά μου είναι συμπαθείς οι ταχυδρόμοι,σαν επάγγελμα,αλλά με αυτά που κάνουν δεν μπορώ..Μαζέυουνε τα δέματα και τις αλληλογραφίες όλα μαζί και παιρνάνε κάθε πολύ καιρό και τις αφήνουνε.Το θέμα είναι εγώ είμαι φοιτητής και απο την αγωνία μου να πάρω αυτό που παρήγγειλα δεν μπορώ να διαβάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση αγορας ενος προιοντος απο ebay που δεν ηταν το ιδιο στις φωτογραφιες(μαιμου δλδ)και θελω να το επιστρεψω για να μην πληρωσω πολλα λεφτα,τι ειδους αποστολη να διαλεξω.Συγκεκριμενα για Ιταλια μιλω.Express και συστημενο?Επειδη απο οτι διαβασα στο ebay θα ζητησουν tracking number,το ελτα δινει στις απλες αποστολες tracking number...Θα παω καποια στιγμη στα ελτα να ρωτησω,απλως θελω να εχω μια πρωτη ιδεα παιδια.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

στειλτο συστημενο...το εξπρες δεν εχει νοημα,διπλα ειμαστε σε 2-3 μερες θα ειναι εκει...με το συστημενο θα σου δωσουν και tracking number...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενα εξυπνακιας απο Κινα μου εστειλε ενα δεμα (μεγεθος οσο ειναι ενα μικρο κουτι γαλα) χωρις tracking number. Το δεμα δεν εχει ερθει κ εχουν περασει 2 μηνες. Υπαρχει περιπτωση να μου το αφησε ο ταχυδρομος εφοσον δεν ηταν συστημενο και να μου το κλεψανε? Η στα δεματα αφηνουν παντα ειδοποιηση για να παω να το παραλαβω μονος? Αν χαθηκε η ειδοποιηση μπορω να το βρω με καποιο τροπο αν παω στα Ελτα?
Link to comment
Share on other sites

Ενα εξυπνακιας απο Κινα μου εστειλε ενα δεμα (μεγεθος οσο ειναι ενα μικρο κουτι γαλα) χωρις tracking number. Το δεμα δεν εχει ερθει κ εχουν περασει 2 μηνες. Υπαρχει περιπτωση να μου το αφησε ο ταχυδρομος εφοσον δεν ηταν συστημενο και να μου το κλεψανε? Η στα δεματα αφηνουν παντα ειδοποιηση για να παω να το παραλαβω μονος? Αν χαθηκε η ειδοποιηση μπορω να το βρω με καποιο τροπο αν παω στα Ελτα?

 

Θα ψαξουν με το ονομα και την περιγραφη σου.

 

στειλτο συστημενο...το εξπρες δεν εχει νοημα,διπλα ειμαστε σε 2-3 μερες θα ειναι εκει...με το συστημενο θα σου δωσουν και tracking number...

 

EPG στειλε το :)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση αγορας ενος προιοντος απο ebay που δεν ηταν το ιδιο στις φωτογραφιες(μαιμου δλδ)και θελω να το επιστρεψω για να μην πληρωσω πολλα λεφτα,τι ειδους αποστολη να διαλεξω.Συγκεκριμενα για Ιταλια μιλω.Express και συστημενο?Επειδη απο οτι διαβασα στο ebay θα ζητησουν tracking number,το ελτα δινει στις απλες αποστολες tracking number...Θα παω καποια στιγμη στα ελτα να ρωτησω,απλως θελω να εχω μια πρωτη ιδεα παιδια.Ευχαριστω

Μην το στείλεις..σε αντίστοιχη περίπτωση τη μια φορά που νιλησα με το πωλητή ήμουν απόλυτη ουι εφόσον φταίει η πληρώνει προκαταβολικά τα μεταφορικά η μου αφήνει το προϊόν.έγινε το δεύτερο. Σε μια άλλη περίπτωση που χρειάστηκε να ανοίξω dispute απλά μου κράτησαν περίπου 2$ και όλα τα υπόλοιπα refund.. Ψαξτο πάντως...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Στις 14/6 μου άφησε ειδοποίηση ο ταχυδρόμος για παραλαβή συστημένου δέματος(αγορά μέσω EBAY από Χογκ Κονγκ) από τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Επειδή έλειπα την ειδοποίηση την είδα στις 20/6 και πήγα σήμερα 21/6 να το παραλάβω. Στο ταχυδρομείο αφού ψάχναν καμιά ώρα μου είπαν ότι δεν το έχουν και μάλλον το γυρίσαν πίσω. Αφού πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά για να το βρω μέσω του αριθμού συστημένου μου είπαν ότι στις 18/6 το στείλαν πίσω στην Κίνα. Καλά μέσα σε 4 ημέρες έφυγε από Πάτρα, πήγε Αθήνα και το στείλαν εξωτερικό? Μήπως γνωρίζει κανείς τα έξοδα αποστολής για να μου το ξαναστείλουν από Κίνα ποιος είναι υποχρεωμένος να τα πληρώσει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θελω να στειλω ενα δεμα 30Χ10cm και βαρος κατι λιγοτερο απο ενα 1 κιλο με αντικαταβολη απο Θεσσαλονικη-Καλαματα,ξερετε ποσο θα κοστισει???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα PS3 από Θεσσαλονίκη. Ο άνθρωπος το έστειλε χθές πότε να το περιμένω για Αθήνα?

EDIT: Να συμπληρώσω ότι είναι με γτπΕΛΤΑ

Edited by TheSlayer
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας λογικά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα PS3 από Θεσσαλονίκη. Ο άνθρωπος το έστειλε χθές πότε να το περιμένω για Αθήνα?

EDIT: Να συμπληρώσω ότι είναι με γτπΕΛΤΑ

 

θα χρειαστει σιγουρα 3 με 4 μερες. Γενικοτερα ειναι και χαλαρη περιοδος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα PS3 από Θεσσαλονίκη. Ο άνθρωπος το έστειλε χθές πότε να το περιμένω για Αθήνα?

EDIT: Να συμπληρώσω ότι είναι με γτπΕΛΤΑ

2 εργασημες κανονικα,αλλα εχουμε και την απεργια την πεμπτη ,οποτε....:O

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οπότε από βδομάδα να περιμένω έ?

Λογικά την Παρασκευή πρέπει να το περιμένεις,δεδομένης και της απεργίας.

Αλλιώς...από βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

2 εργασημες κανονικα,αλλα εχουμε και την απεργια την πεμπτη ,οποτε....:O

 

Ποια απεργια,αυριο δεν δουλευουν τα ΕΛΤΑ???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι εχουν απεργεια αυριο.

ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ θελουν διακοπες απο τωρα! :lol:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Τη Δευτέρα παράγγειλα το wii από ένα κατάστημα στο Μαρούσι και θα το στείλουν μέσω courier αντικαταβολή.

Μου είπαν ότι θα έρθει Πέμπτη με Παρασκευή πόρτα-πόρτα.Η απεργία επειρεάζει την παραλαβή του;;Δηλαδή να περιμένω από Δευτέρα;;

Εγώ είμαι Νίκαια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Τη Δευτέρα παράγγειλα το wii από ένα κατάστημα στο Μαρούσι και θα το στείλουν μέσω courier αντικαταβολή.

Μου είπαν ότι θα έρθει Πέμπτη με Παρασκευή πόρτα-πόρτα.Η απεργία επειρεάζει την παραλαβή του;;Δηλαδή να περιμένω από Δευτέρα;;

Εγώ είμαι Νίκαια.

 

τα κουριερ ειναι ιδιοτικες επιχειρησεις και δεν νομιζω να απεργουνε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το πιο κατάλληλο θέμα που έψαχνα. Λοιπόν παιδιά έχω παραγγείλει κάτι προϊόντα από το ebay και όχι μόνο έχουν αργήσει να μου τα φέρουν 3 εβδομάδες, αλλά δεν υπάρχει τρόπος τηλεφωνικό να μάθω αν τα αντικείμενά μου βρίσκονται στο ταχυδρομείο. Όσες φορές έχω πάρει σε κάποια τηλέφωνα, το ένα με παραπέμπει στο άλλο και κάποια δεν το σηκώνουν. Τι προτείνετε; Να πάω από εκεί μήπως βρω άκρη; Επίσης υπάρχει ιδιωτική εταιρία για αυτές τις δουλειές; Δηλαδή οτιδήποτε αντικείμενο είναι για το σπίτι μου να μου το φέρνει αυτή;
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...