Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Παρήγγειλα κάτι από http://www.amazon.co.uk και μου το έστειλαν στις 15/1. Συνήθως σε 3-4 εργάσιμες ημέρες παραλαμβάνω αλλά αυτή την φορά.... Εν τω μεταξύ μπαίνω στον λογαριασμό μου στο amazon και μου έχει μήνυμα ότι η παραγγελία μου θα πρέπει να έχει παραδοθεί ως τώρα. Να αρχίσω να ανησυχώ? Μπορώ να αναζητήσω κάτι ονομαστικά στο ταχυδρομείο αφού δεν έχω tracking number?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Παρήγγειλα κάτι από http://www.amazon.co.uk και μου το έστειλαν στις 15/1. Συνήθως σε 3-4 εργάσιμες ημέρες παραλαμβάνω αλλά αυτή την φορά.... Εν τω μεταξύ μπαίνω στον λογαριασμό μου στο amazon και μου έχει μήνυμα ότι η παραγγελία μου θα πρέπει να έχει παραδοθεί ως τώρα. Να αρχίσω να ανησυχώ? Μπορώ να αναζητήσω κάτι ονομαστικά στο ταχυδρομείο αφού δεν έχω tracking number?

 

Μπορείς, αν θα το βρουν όμως είναι άλλο θέμα.

 

Μην ανησυχείς πάντως. Αυτό που θα κάνεις είναι να περιμένεις να περάσει περίπου μία εβδομάδα από την ημερομηνία "Delivery Estimate" και ακολούθως να επικοινωνήσεις μαζί τους μέσω της εξυπηρέτησης πελατών.

 

Αυτοί θα σου πουν να περιμένεις ακόμη λίγες μέρες για κάθε ενδεχόμενο (καθυστερήσεις κλπ.) και αν δεν τα έχεις λάβει μέχρι τότε, επικοινωνείς ξανά μαζί τους και σου στέλνουν νέα παραγγελία δωρεάν.

 

Πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα, στάληκε νέα δωρεάν παραγγελία την οποία και παρέλαβα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Παρήγγειλα κάτι από http://www.amazon.co.uk και μου το έστειλαν στις 15/1. Συνήθως σε 3-4 εργάσιμες ημέρες παραλαμβάνω αλλά αυτή την φορά.... Εν τω μεταξύ μπαίνω στον λογαριασμό μου στο amazon και μου έχει μήνυμα ότι η παραγγελία μου θα πρέπει να έχει παραδοθεί ως τώρα. Να αρχίσω να ανησυχώ? Μπορώ να αναζητήσω κάτι ονομαστικά στο ταχυδρομείο αφού δεν έχω tracking number?

Δεν χρειαζεται να περιμενεις αλλο.Στειλε email στο Amazon και θα σου στειλουν ξανα την παραγγελια.Την εχω πατησει και εγω και αμεσως μου εστειλαν ξανα την παραγγελια.Απλα θα σου ζητησουν αν ερθουν και οι δυο παραγγελιες να επιστρεψεις την μια.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να περιμενεις αλλο.Στειλε email στο Amazon και θα σου στειλουν ξανα την παραγγελια.Την εχω πατησει και εγω και αμεσως μου εστειλαν ξανα την παραγγελια.Απλα θα σου ζητησουν αν ερθουν και οι δυο παραγγελιες να επιστρεψεις την μια.

 

Το θέμα είναι ότι δεν παρήγγειλα κατευθείαν από amazon αλλά από τρίτο πωλητή μεσω amazon. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν παρήγγειλα κατευθείαν από amazon αλλά από τρίτο πωλητή μεσω amazon. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση??

Γιατι δεν στελνεις ενα email αρχικα στον πωλητη να δεις τι θα σου πει;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν στελνεις ενα email αρχικα στον πωλητη να δεις τι θα σου πει;

 

Έχω στείλει ήδη δύο e-mails και δεν έχω πάρει καμία απάντηση...Τουλάχιστον να δώσει track number να πάω να το ψάξω στο ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει ήδη δύο e-mails και δεν έχω πάρει καμία απάντηση...Τουλάχιστον να δώσει track number να πάω να το ψάξω στο ταχυδρομείο

Στειλε τοτε email και στο Amazon

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Μου εχει στειλει μια φιλη μου ενα δεμα (παπουτσια) απο την γερμανια απο την παρασκευη και ακομα τιποτα...δεν το εχει στειλει συστημενο και αυτο με ανησυχει πολυ ωστε μην τυχον και χαθει το δεμα...εσεις τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Ελτα =ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ

 

Τα ΕΛΤΑ εχουν μετατραπει απο ελληνικα ταχυδρομεια σε ελληνικη ταλαιπωρια!!!

Στις 27/11/09 εστειλα ενα φακελο αντικαταβολη απο Βεροια στην Αθηνα.

Συμφωνα με την ιστοσελιδα track and trace των ΕΛΤΑ,μετα απο λιγες μερες και συγκεκριμενα στις 1/12/09 ο φακελος παραλαμβανεται απο τον παραληπτη,ο οποιος καταβαλει το αντιτιμο της αντικαταβολης στον υπαλληλο του ταχυδρομειου

 

Η τυχη της επιταγης αγνοειτο μεχρι τις αρχες του 2010 οποτε, μετα και απο αιτηση αναζητησης, μου ηρθε επιτελους

-
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, αυτό το σύστημα με την αντικαταβολή δεν είναι λίγο γελοίο? Να επιστρέψει η επιταγή σε εσένα δηλαδή... Ποιος ο λόγος? Και αν χαθεί? Χάνεις τα λεφτά σου ή στα δίνουν? Και αν στα δίνουν χωρίς επιταγή, γιατί να πρέπει τότε να επιστρέψει η επιταγή πίσω υπο νορμάλ συνθήκες?

 

Χαζή πρόταση που την σκέφτηκα σε 1 λεπτό αλλά σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί και να εφαρμοστεί: Βάλτε ένα επιπλέον κουτάκι στο track & trace που θα λέει την αξία του προϊόντος σε περίπτωση αντικαταβολής, και μόλις δει ο αποστολέας ότι παραδόθηκε το προϊόν, πηγαίνει σε οποιοδήποτε ταχυδρομείο τον βολεύει ότι ώρα τον βολεύει με την αστυνομική του ταυτότητα, επιβεβαιώνει και εκεί με τον υπάλληλο ότι όντως παραδόθηκε, παίρνει τα λεφτά του επιτόπου και μηδενίζεται το κουτάκι.

 

Τόοοσο δύσκολο? Ή πολύ ριζοσπατικό για την γραφειοκρατία του δημοσίου? Εδώ φορολογική δήλωση Online κάνουμε, ένα κουτάκι στο track and trace δε μπορούμε να βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα μπορουν να γινουν μονο σε προηγμενες χωρες

Εδω ειμαστε Ελλαδα,μην ξεχναμε οτι μεχρι προπερσι τα ΕΛΤΑ δεν ειχαν ουτε μηχανογραφηση!!!

-
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να περιμένει μικρό δέμα (nexus one :p) με express mail international (usps) ? λένε 3-5 μέρες, μου το έστειλαν Παρασκευή, έφυγε από Αμερική στις 27 Φεβρουαρίου:

 

^^^ International Dispatch, February 27, 2010, 10:46 pm, ISC CHICAGO IL (USPS) ^^^

 

Πότε λέτε να το έχω?

Link to comment
Share on other sites

έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να περιμένει μικρό δέμα (nexus one :p) με express mail international (usps) ? λένε 3-5 μέρες, μου το έστειλαν Παρασκευή, έφυγε από Αμερική στις 27 Φεβρουαρίου:

 

^^^ International Dispatch, February 27, 2010, 10:46 pm, ISC CHICAGO IL (USPS) ^^^

 

Πότε λέτε να το έχω?

Αν μένεις Αθήνα μπορεί και αύριο. Αλλιώς Πέμπτη με Παρακευή.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που μου εστειλαν ενα iphone 3g απο Αμερικη με express mail international το κολοκαιρι, απο τη στιγμη που εγινε η παραγγελια σε 2-3 μερες ηταν Ελλαδα, αλλα εκανε αλλες 7-8 μερες για να ερθει σερρες!!
Link to comment
Share on other sites

Αν μένεις Αθήνα μπορεί και αύριο. Αλλιώς Πέμπτη με Παρακευή.

 

Βρίσκομαι Κυπαρισσία Μεσσηνίας και συνήθως όταν στέλνουν κάτι από Αθήνα κάνει 2 μέρες. Οπότε όπως λες και εσύ για Παρασκευή το βλέπω. Μάλιστα... να ενημερώσω φίλους κοπέλα κτλ ότι θα με χάσουν λίγες μέρες :P

Link to comment
Share on other sites

Quick ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει το status της usps στο ότι έφυγε από Αμερική, και να μου έλθει κανονικά το δέμα χωρίς να αλλάξει το tracking code status ? 3 μέρες τώρα είναι το ίδιο γι' αυτό ρωτάω
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και υπάρχει περίπτωση. Από τη στιγμή που φύγει από την Αμερική, συνήθως στην Ελλάδα δε σκανάρουν τα προϊόντα πάντα... Here is Greece φίλος. :D
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και υπάρχει περίπτωση. Από τη στιγμή που φύγει από την Αμερική, συνήθως στην Ελλάδα δε σκανάρουν τα προϊόντα πάντα... Here is Greece φίλος. :D

 

Πφ.... είμαι στο switch από iPhone, το οποίο το πούλησα για να πάρω το Nexus και έχω ξεμείνει με ένα dumbphone παλιό ΝΟΚΙΑ... ελπίζω να φτάσει σύντομα

 

Update: Yay! Άλλαξε το status στο usps.com

 

Arrived Abroad, March 03, 2010, 5:56 pm, GREECE

 

Ελπίζω να το έχω Παρασκευή αλλιώς πάμε από Δευτέρα!

Edited by WizeMan
Link to comment
Share on other sites

Into Foreign Customs, March 03, 2010, 6:09 pm, GREECE

 

Όταν περνάει από εκεί σημαίνει ότι πληρώνω εκτελωνισμό;;;

 

edit : *Out of Foreign Customs, March 04, 2010, 3:40 am, GREECE

 

Όλα καλά παίδες!!!

Edited by WizeMan
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα .. και δεν ξέρω τι -άλλο- να κάνω :

Στις 11.2 έστειλα δύο δέματα στην Ελλάδα (με Royal Mail), ρούχα είχαν μέσα, οπότε το βάρος τους ήταν 700+ gr & 900+ αντίστοιχα..

Έχει περάσει 1 μήνας, και δεν έχει έρθει ειδοποίηση στη φίλη μου που επρόκειτο να πάνε..

Από τη μεριά μου έκανα τα πάντα μέσω Royal Mail .. λόγω του ότι το tracking parcel service είναι +5 λίρες, εμένα τα δέματά μου δεν είχαν, οπότε δεν μπορούν να τα βρουν από το σύστημά τους (βέβαια εμένα δεν με ρώτησαν ποτέ αν θέλω tracking service στα δέματά μου) .. Ετσι έστειλα κάποιες φόρμες όπου δηλώνω ως undelivered τα πράγματα που έστειλα, με όλα τα κομφόρ τους (original αποδείξεις αγοράς, αποδείξεις του ταχυδρομείου, κτλ) .. Εκείνοι όμως, αναφέρουν στη φόρμα, ότι χρειάζονται 90 ημέρες για να εντοπίσουν τι έχει συμβεί και πριν από αυτό το διάστημα δεν πρέπει να επικοινωνήσω μαζί σου..

Το ερώτημά μου είναι, τι να κάνει η φίλη μου που επρόκειτο να τα παραλάβει στην Ελλάδα; Να πάει στο υποκ/μα που ανήκει στην περιοχή που μένει; Να πάρει κάποιο τηλέφωνο σε κεντρικές υπηρεσίες;

Σκέφτομαι ότι ή κλάπηκαν τα πράγματα ή χάθηκαν .. αλλά είναι κουλό .. δεν ήταν και κανάς φάκελος να πεις .. οκ .. μπορεί και να χάθηκε.. ρούχα είχαν μέσα.. και το γεγονός να τα κράτησαν τελωνείο και πάλι .. δεν στέκει .. δεν ήταν και καμιάς τρελής αξίας πράγματα ..

Τι προτείνετε να κάνουμε; εγώ από τη μεριά μου εξάντλησα όλα τα δεδομένα .. από Ελλάδα τι μπορεί να γίνει λέτε;

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρηγγειλα στις 23-3 συστημενο ενα μικρο δεμα απο αγγλια.

Ολες αυτες τις μερες εβαζα το tracking number στο track and trace των ΕΛΤΑ μου εβγαζε information not found, ενω στο tracking της Royial Mail φαινεται οτι εχει φυγει για Ελλαδα τις 25-3. Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

απλό γράμμα, αποστολή από Γερμανία 5 Μαρτίου, ήρθε στην Πάτρα 9 Απρίλη :) Ευτυχώς που δεν χάθηκε.

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ τα μεγαλεία σας !!!!!

 

Είμαι κάτοικος Λυκόβρυσης Αττικής και είχα παρατηρήσει ότι τελευταία δεν είχα αλληλογραφία καθόλου. Υπέθεσα ότι υπήρχε καθυστέρηση λογά εορτών του Πάσχα αλλά το Πάσχα πέρασε πια χωρίς να αλλάξει κάτι…Σήμερα πήγα στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ που μου είπαν ότι αυτοί είναι μονό εμπορικό κατάστημα και δεν ξέρουν τίποτα και να μιλήσω με το κέντρο διανομής στο Ν. Ηράκλειο στο τηλ 2102817366 .Πήρα επί τόπου τηλ και έκπληκτος έμαθα ότι ο ταχυδρομικός διανομέας της Λυκόβρυσης ήταν έκτακτος , τελείωσε η σύμβαση του και δεν υπάρχει αντικαταστατής από πολύ καιρό. Μου είπαν να πάω εκεί να βρω την αλληλογραφία μου !!!!

 

Πήγα στην οδό Αλέξανδρου Διάκου 23 στο Ν. Ηράκλειο και αντιμετώπισα μια κατάσταση τριτοκοσμική. Δεκάδες πολίτες έψαχναν σε τελάρα σαν αυτά που βάζουν φρούτα την αλληλογραφία τους που ήταν ανά οδό !!!

 

Διαμαρτυρήθηκα στους υπάλληλους εκεί αλλά φυσικά άλλος έχει την ευθύνη. Χρήστηκα 2 ώρες να βρω την αλληλογραφία μου χωρίς να ξέρω αν κάποια έχει χαθεί και των γειτόνων που πήρα και παρέδωσα . Ληγμένοι λογαριασμοί ΔΕΚΟ και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος. Αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα !!!!! Μου είπαν επίσης ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη ποτέ θα υπάρχει διανομέας για Λυκόβρυση (10.000 κάτοικοι) και το πρόβλημα αυτό έχει παρουσιαστεί από τον Ιανουάριο και συνεχίζεται η σε πολλές περιοχές…

 

Τα σχόλια περιττεύουν !!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παρα ταύτα οι ταχυδρομικές υπηρεσίες τους είναι από τις ακριβότερες σε όλη την ευρωπη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ τα μεγαλεία σας !!!!!

 

Είμαι κάτοικος Λυκόβρυσης Αττικής και είχα παρατηρήσει ότι τελευταία δεν είχα αλληλογραφία καθόλου. Υπέθεσα ότι υπήρχε καθυστέρηση λογά εορτών του Πάσχα αλλά το Πάσχα πέρασε πια χωρίς να αλλάξει κάτι…Σήμερα πήγα στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ που μου είπαν ότι αυτοί είναι μονό εμπορικό κατάστημα και δεν ξέρουν τίποτα και να μιλήσω με το κέντρο διανομής στο Ν. Ηράκλειο στο τηλ 2102817366 .Πήρα επί τόπου τηλ και έκπληκτος έμαθα ότι ο ταχυδρομικός διανομέας της Λυκόβρυσης ήταν έκτακτος , τελείωσε η σύμβαση του και δεν υπάρχει αντικαταστατής από πολύ καιρό. Μου είπαν να πάω εκεί να βρω την αλληλογραφία μου !!!!

 

Πήγα στην οδό Αλέξανδρου Διάκου 23 στο Ν. Ηράκλειο και αντιμετώπισα μια κατάσταση τριτοκοσμική. Δεκάδες πολίτες έψαχναν σε τελάρα σαν αυτά που βάζουν φρούτα την αλληλογραφία τους που ήταν ανά οδό !!!

 

Διαμαρτυρήθηκα στους υπάλληλους εκεί αλλά φυσικά άλλος έχει την ευθύνη. Χρήστηκα 2 ώρες να βρω την αλληλογραφία μου χωρίς να ξέρω αν κάποια έχει χαθεί και των γειτόνων που πήρα και παρέδωσα . Ληγμένοι λογαριασμοί ΔΕΚΟ και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος. Αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα !!!!! Μου είπαν επίσης ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη ποτέ θα υπάρχει διανομέας για Λυκόβρυση (10.000 κάτοικοι) και το πρόβλημα αυτό έχει παρουσιαστεί από τον Ιανουάριο και συνεχίζεται η σε πολλές περιοχές…

 

Τα σχόλια περιττεύουν !!

 

το ίδιο συμβαίνει και στη ευρύτερη περιοχή του Πειραιά. Μια βασική υπηρεσία του πολίτη απλά δεν υπάρχει και πρέπει ο κόσμος να φεύγει από τη δουλειά του να παραλάβει γράμματα και συστημένα :dizzy:

Μάλλον η Κυβέρνηση βρήκε τον τρόπο για εξοικονόμηση χρημάτων:mad::(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...