Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα γράμμα από Αθήνα σε επαρχία πόσες μέρες πάνω κάτω κάνει για να σταλεί ? :confused:

 

Μου έχουν στείλει ένα γράμμα από τις 12 - 13 Απρίλη και ακόμα να το λάβω.

 

Σημ. Ο ταχυδρόμος πέρασε σήμερα από το σπίτι μου αλλά δεν..

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα γράμμα από Αθήνα σε επαρχία πόσες μέρες πάνω κάτω κάνει για να σταλεί ? :confused:

 

Μου έχουν στείλει ένα γράμμα από τις 12 - 13 Απρίλη και ακόμα να το λάβω.

Λογικά μέχρι την Παρασκευή θα το λάβεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τα πακετα γιατι δε τα φερνουν σπιτι κ πρεπει να πας εσυ απο εκει να τα παρεις. Εχω καταλαβει οτι τις περισσοτερες φορες συμβαινει αυτο. Δε συμπεριλαμβανεται η κατ οικο διανομη στα εξοδα μεταφορας?

 

Επισης ψιλοκωμικο ειναι το ταξιδι με φορτωμα, κατηγοριοποιηση κτλ να ειναι 1 μερα κ αλλη 1 να ειναι να καθεται στις αποθηκες προτου ερθει στο ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακετα γιατι δε τα φερνουν σπιτι κ πρεπει να πας εσυ απο εκει να τα παρεις. Εχω καταλαβει οτι τις περισσοτερες φορες συμβαινει αυτο. Δε συμπεριλαμβανεται η κατ οικο διανομη στα εξοδα μεταφορας?

 

Επισης ψιλοκωμικο ειναι το ταξιδι με φορτωμα, κατηγοριοποιηση κτλ να ειναι 1 μερα κ αλλη 1 να ειναι να καθεται στις αποθηκες προτου ερθει στο ταχυδρομειο.

 

Νομίζω ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας. Θα σου άρεσε να σου αφήσει το πακέτο στην πόρτα και να το ψάχνεις μετα?? (αυτό για τα απλά πακέτα) Όσο για τα πακέτα γενικότερα ο όγκος που μεταφέρει ο ταχυδρόμος θα ήταν τεράστιος οπότε και δεν τα παίρνουν σχεδόν ποτέ μαζί τους. Σκέψου άν είχαν πχ 10 πακέτα 5x5 εκατοστά να κουβαλάνε γύρω γύρω...:lol::p

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

θελω να στειλω ενα δεμα στο εξωτερικο(εντος ευρωπαικης ενωσης) πωληση με ebay-paypal, το αντικειμενο ειναι σημαντικης αξιας 1000+ευρω σε δεμα κατω των 2 κιλων. Τι να προτιμησω ??ελτα??καποιο courier??Αλλη απορια δηλωνω πραγματικη αξια ωστε να ζητησω αποζημιωση αν χαθει?Το κοστος δεν με πολυενδιαφερει,δεν με νοιαζει αν πληρωσω 60 ευρω δηλαδη αντι για 30, απλα θελω το δεμα να παει σιγουρα και γρηγορα...για δωστε μου τα φωτα σας..

 

τα ελτα courier λενε τιποτα??ποιος εχεις εμπειρια??απο ems/spm??http://www.elta-courier.gr/menu_details.asp?id=73&mid=0&lang=gr&smenu=5?

 

@2η περιπτωση

 

Δεμα(κατω των 2 κιλων) για Αμερικη,, δηλωμενη αξια 1500ευρω +ασφαλεια με ενδιαφερει, θα πληρωσει τελωνειο ο παραληπτης σωστα??ποιον να επιλεξω για αποστολη???ups???

Edited by amartolos
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω και εγω κατι, μου εχουν στειλει εναν φακελο απο ΗΠΑ στις 5 Απλιριλου (περασμενη πεμπτη) και αναρωτιεμαι πανω κατω ποσο καιρο θα κανει να φτασει αθηνα, πηρα ΕΛΤΑ να ρωτησω και η ενημερωση ηταν οτι παιρνει 6-7 ημερες, εσεις ποσο περιμενατε πανω κατω? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω και εγω κατι, μου εχουν στειλει εναν φακελο απο ΗΠΑ στις 5 Απλιριλου (περασμενη πεμπτη) και αναρωτιεμαι πανω κατω ποσο καιρο θα κανει να φτασει αθηνα, πηρα ΕΛΤΑ να ρωτησω και η ενημερωση ηταν οτι παιρνει 6-7 ημερες, εσεις ποσο περιμενατε πανω κατω? Ευχαριστω.

Από τα 200+ δέματα που χω παραλάβει, έκαναν απο 4 εως 25 εργάσιμες. Περίμενε να κλεισει μήνας για να αρχίσεις να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 200+ δέματα που χω παραλάβει, έκαναν απο 4 εως 25 εργάσιμες. Περίμενε να κλεισει μήνας για να αρχίσεις να ανησυχείς.

 

Ε τοτε καλα ειμαι, μιας και επισης ο αποστολεας το εστειλε με κανονικο ταχυδρομειο, ουτε εξπρες και τετοια, οποτε υπομονη, εχει ο Θεος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας... Περιμένω ένα δέμα από εξωτερικό με κάτι ηλεκτρονικά (Κινα). Αφού επιτέλους το δέμα κατάφερε να φτάσει Ελλάδα, το βλέπω στο site των ΕΛΤΑ να είναι κολλημένο στο Κ.Δ. ΤΑΧ/ΡΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΕΝΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ.

 

Ξέρετε τι παίζει και πόσες μέρες θα το προσέχουν στα ΕΛΤΑ μέχρι να αποφασίσουν να το προωθήσουν;

 

thnks

Link to comment
Share on other sites

παιδια για γαλλια για αποστολη express τι προτεινετε???

 

απο ups εχει εμπειρια κανενας??ας παει και 100 ευρω η αποστολη , το αντικειμενο που θα σταλει ειναι καποιας αξιας.

 

αναμεσα απο acs -ups- ελτα courrier(ems spm) ποια θα προτιμουσατε??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν θελω να στειλω κατι εκτος ευρωπαικης ζωνης,αλλα συστημενο,πρεπει να κανω καποια ειδικη διαδικασια η απλα πληρωνω παραπανω απο το απλο?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να στειλω κατι εκτος ευρωπαικης ζωνης,αλλα συστημενο,πρεπει να κανω καποια ειδικη διαδικασια η απλα πληρωνω παραπανω απο το απλο?

 

Μπορείς να συμβουλευτείς τον τιμοκατάλογο των ΕΛ.ΤΑ. για τις χρεώσεις.

 

:secret: Συμβουλή: Καλύτερα να κοιτάξεις τις χρεώσεις για τα ακανόνιστα να είσαι σίγουρος. Είχα στείλει κι εγώ ένα μικρό δέμα, σε σχήμα κλασσικού φακέλου, και μετά συνειδητοποίησα πως αντί για μικρού, μου το χρέωσαν ως ακανόνιστου σχήματος :knife:.

Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να επικοινωνήσουμε με το αρμόδιο τμήμα που παραλαμβάνει τα δέματα του εξωτερικού και τα διανέμει στα αντίστοιχα υποκαταστήματα;

 

Είναι η δεύτερη φορά που στέλνω δέματα από Αγγλία, μικρού - μεσαίου μεγέθους και δεν έχουν παραδοθεί στους παραλήπτες τους ...

πως είναι δυνατόν από 5 δέματα που φεύγουν τις ίδιες ημερομηνίες να παραδίδονται μόνο τα 3 ..; έχουν περάσει πάνω από 15 μέρες ... ποιος μπορεί να φταίει δηλαδή; χάνονται στην Ελλάδα; τα κλέβουνε; Δεν μπορώ να καταλάβω ...

και πριν 3 μήνες το ίδιο έπαθα .. κατέληξα να μαζεύω χαρτούρα και να στέλνω στο Royal mail για να μου αποζημιώσουν τα αντικείμενα!! Τώρα πάλι τα ίδια θα πρέπει να κάνω;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με EMS έρχονται και απο Κίνα κανονικά σε 1 βδομάδα το πολύ. Διστυχώς τα απλά δεματα - γράμματα αργούν υπερβολικά. Περιμένω κάποιο χωρίς tracking number και εχουν περάσει 25 μερες. Δε ξέρω αν τελικά εξαφανίστηκε αλλά αν είναι αξίας να στέλνετε συστημένα ή EMS να έχετε τουλάχιστον 1 tracking number.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με EMS έρχονται και απο Κίνα κανονικά σε 1 βδομάδα το πολύ. Διστυχώς τα απλά δεματα - γράμματα αργούν υπερβολικά. Περιμένω κάποιο χωρίς tracking number και εχουν περάσει 25 μερες. Δε ξέρω αν τελικά εξαφανίστηκε αλλά αν είναι αξίας να στέλνετε συστημένα ή EMS να έχετε τουλάχιστον 1 tracking number.

 

το όριο για να αιτηθώ αποζημίωση από το αγγλικό ταχυδρομείο είναι 21 μέρες ... το θετικό είναι ότι τουλάχιστον θα αποζημιωθώ για την αξία των πραγμάτων (χαρτούρα βέβαια, με αιτήσεις, αποδείξεις αγοράς, κτλ) και τα μεταφορικά που πλήρωσα .. (το'χω κάνει ήδη μία φορά).

Ωστόσο,επειδή είναι η δεύτερη φορά που την "πατάω" .. μου φαίνεται πλέον θα είναι και η τελευταία φορά που χρησιμοποιώ απλές ταχυδρομικές υπηρεσίες .. που πληρώνω χρυσές ... ούτως ή άλλως ... με tracking number ελπίζω να μην χάνονται .. κι αν χάνονται τουλάχιστον να μην μπαίνω σε αυτή την ταλαιπωρία της χαρτούρας για την αποζημίωση .. (ευτυχώς τουλάχιστον που η αποζημίωση έρχεται εντός 1 μήνα).

 

Υ.Γ. Κρίμα, πάντως αν χάθηκαν .. ή αν κάποιος "τα'φαγε" ... ήταν δώρα για τον μικρό μου αδερφό..που τόσο χάρηκα που του τα πήρα ....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα στο τρεξιμο που εχεις μετα, οι 4 λιρες του international signed for δεν ειναι πολλες.

 

Ευτυχώς το ένα από τα 2 πακέτα ... "βρέθηκε" ... ουσιαστικά σήμερα ήρθε το ειδοποιητήριο για την παραλαβή του ... μένει το άλλο τώρα ...

(εγώ πάντως τις αποδείξεις αγοράς των προϊόντων τις έχω ήδη έτοιμες, και τη φόρμα συμπληρωμένη, ώστε τη Δευτέρα,αν δεν έχουν παραλάβει οι δικοί μου το δέμα, να ταχυδρομηθεί η αίτηση αποζημίωσης .. δεν μιλάμε για αστείο ποσό ... )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το ένα από τα 2 πακέτα ... "βρέθηκε" ... ουσιαστικά σήμερα ήρθε το ειδοποιητήριο για την παραλαβή του ... μένει το άλλο τώρα ...

(εγώ πάντως τις αποδείξεις αγοράς των προϊόντων τις έχω ήδη έτοιμες, και τη φόρμα συμπληρωμένη, ώστε τη Δευτέρα,αν δεν έχουν παραλάβει οι δικοί μου το δέμα, να ταχυδρομηθεί η αίτηση αποζημίωσης .. δεν μιλάμε για αστείο ποσό ... )

 

για τι ποσο μιλαμε??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Μήπως ξέρετε η αποστολή δέματος 500gr στη Γαλλία, συστημένο και express σε πόσες μέρες φτάνει; Ευχαριστώ!
ο Δαρβίνος πέθανε, ο Αϊνστάιν πέθανε και εγώ δεν αισθάνομαι και πολύ καλά τελευταία...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τα δέματα της DHL απο Γερμανία τα ΕΛΤΑ τα προωθούν στον τελικό παραλήπτη;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aν σου εχουν δωσει 12ψηφιο αριθμο π.χ 954....123,η κωδικο που αρχιζει με CL.......DE ,θα παει στα ελτα...

Δειτε απο προηγουμενη παραλαβη μου απο DHL Γερμανιας, μεσω ΕΛΤΑ και γελαστε με την ψυχη σας....

 

Τρίτη, 16 Μάρτιος 2010 10:40:13 πμ ` ` ` `

` Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (το προιον εφυγε απο Γερμανια 22 Απριλιου...μπραβο προβλεψη απ'τις 16 Μαρτιου?)

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Τρίτη, 16 Μάρτιος 2010 11:28:32 πμ ` ` ` `

Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αποστολή Συσκευασίας

Τετάρτη, 17 Μάρτιος 2010 11:12:15 μμ ` ` ` `

ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Τετάρτη, 17 Μάρτιος 2010 11:12:30 μμ ` ` ` `

ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ

Αποστολή Συσκευασίας

 

Δευτέρα, 3 Μάιος 2010 11:57:11 πμ ` ` ` `(μετα τις 17 Μαρτιου...3 Μαιου...λογικο ε??)

Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Δευτέρα, 3 Μάιος 2010 12:24:21 μμ ` ` ` `

Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αποστολή Συσκευασίας

 

Τρίτη, 4 Μάιος 2010 7:33:24 μμ ` ` ` `

ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Πέμπτη, 6 Μάιος 2010 2:21:46 πμ ` ` ` `

ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ

Αποστολή Συσκευασίας

 

Τρίτη, 11 Μάιος 2010 12:28:00 μμ ` ` ` `

ΕΛΛΗΝΟΡΩΣΩΝ(ΑΘ 152)

Επίδοση

 

ΕΠΙΤΥΧΗΣ(τι να σας πω...παντα τετοια)

 

χα χα χα χα χα.... συμπερασματα

 

1)μαλλον δεν εχουν μαθει ακομα οτι πριν το ΜΑΙΟ ειναι ο ΑΠΡΙΛΙΟΣ,και φυσικα ολες οι ημερομηνιες του Μαρτιου που δωσανε,ειναι του Απριλιου,αλλα και αυτες λαθος.

 

2)το αντικειμενο εφυγε απο Γερμανια 22 Απριλιου και το ελαβα 11 Μαιου..σε περισσοτερο δηλαδη διαστημα, απ'τα δεματα που παιρνω απο Αμερικη.

 

3)λεει πως ηρθε στο ΡΟΥΦ ,εφυγε για Θεσσαλονικη(μαλλον για καμια μπουγατσα),και ξαναγυρισε στο ΡΟΥΦ..

 

παλι καλα να λεω δηλαδη που το παρελαβα...

 

4)κι αυτο ρε παιδια το ''αντικειμενα σε συσκευασια''......τι αθλια περιγραφη για σταδιο αποστολης??

Edited by sikkis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει ένα γράμμα (χωράει έναν κατάλογο μέσα) να έρθει από την Αθήνα στην Πάτρα μέσω απλού ταχυδρομείου;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...