Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια βοηθεια ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει.περιμενω ενα δεμα απο αμερικη me usps.στο tracking μου λεει αυτο Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 11, 2011, 10:00 am, GREECE :worry:

εμενα ενωμεταξυ ουτε ειδοποιηση μου αφησε κανεις ουτε καποιο τηλεφωνο οτι δεν με βρηκαν.παω σε ενα ταχυδρομιο(ουτε που ηξεραν οτι συνεργαζονται με usps με κοιταζαν σαν χανοι)και μου λενε αφοου εψαξαν το δεμα σα δεν ειναι στο υποκαταστημα μας.εγω τωρα δεν ξερω πουνα απευθυνθω γιατι tracking δεν εχω απο τα ελτα αλλα απο την usps και θεωρητικα με τ που μπαινει ελλαδα το δεμα αναλαμβανουν τα ελτα.στο tracking των ελτα βαζω τον αριθμο του δεματος απο την usps και δεν τον αναγνωριζει...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με το tracking number της Usps βλεπεις όλη την πορεία και στο site των Ελτα.

Εισαι σιγουρος ότι εχεις σωστό νουμερο?

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Detailed Results:

 

Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 11, 2011, 10:00 am, GREECE

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

Customs Clearance, July 09, 2011, 3:15 am, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 09, 2011, 3:12 am, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 06, 2011, 4:55 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Arrived at Sort Facility, July 06, 2011, 4:53 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Acceptance, July 05, 2011, 3:56 pm, KEW GARDENS, NY 11415

δεν νομιζω να εχω λαθος...

μολι πηρα τηλ ελτα και μου λενε δεν εχει ερθει καν ελλαδα.τωρα τι τους λες

Edited by No_thanks
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αποκλειεις την πιθανότητα λάθους ; :)

Δεν σου έχει τύχει να θες να πάρεις κάτι σε κατάστημα,να βλέπουν στον υπολογιστή τους κάτι σαν διαθέσιμο, και αυτό όντως να μην υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

ποιος απο του δυο να εχει λαθος τα ελτα η η usps?κατι αλλο to express international ερχετε με ταχυμεταφορες ελτα η με το απλο ταχυδρομιο?παντως δεν ξερω τι να κανω και φοβαμαι μην φυγει πισω Αμερικη τελικα...
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσεις και τους δύο τι έχει γίνει για διασταύρωση. Μήπως αν τους έπαιρνες τηλέφωνο ; :)
Link to comment
Share on other sites

Σέ ποια Ελτά πηρες?

Στό 0800 που εχουν στο site η στο τοπικο?

Στό 0800 ξέρουν καλύτερα.

 

Sent from Nook Color on Cm7 Nightly 129 @1.325Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λετε να μην εχω παρει τηλ και τους δυο?Τα μεν ελτα(800) λενε το δεμα δεν εχει ερθει ελλαδα οι δε ταχυμεταφορες ΕΛτα με το που τους λεω τα δυο πρωτα γραμματα του tracking(cp...) δεν ειμαστε εμεις υπευθυνοι για το cp παρτε ελτα.εστειλα και μαιλ στα ελτα

 

 

 

Kαλησπερα σας ονομαζομαι χχχχχχ και περιμενω ενα δεμα απο

 

Αμερικη με τα αμερικανικα ταχυδρομια τα οποια συνεργαζονται με σας.Ο

 

υπαλληλος που μιλισα δινοντας του το tracking number μου ειπε πως το δεμα

 

δεν εχει ερθει καν Ελλαδα.Παρολα αυτα στο site της usps μου δειχνει πως το

 

δεμα μου εχει ερθει κανονικα Ελλαδα εχει περασει τελωνειο επιτυχος και δεν

 

μπορεσε να παραδωθει γιατι δεν ημουν εκει.Εγω δεν βρηκα καμια ειδοποιηση

 

ουτε δεχτηκα καποιο τηλεφωνημα.Οριστε τι μου εμφανιζεται αναλυτικα στο

 

site της usps:

 

Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today,

 

July 11, 2011, 10:00 am, GREECE

 

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

 

Customs Clearance, July 09, 2011, 3:15 am, GREECE

 

Processed Through Sort Facility, July 09, 2011, 3:12 am, GREECE

 

Processed Through Sort Facility, July 06, 2011, 4:55 am, ISC NEW YORK

 

NY(USPS)

 

Arrived at Sort Facility, July 06, 2011, 4:53 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

 

Acceptance, July 05, 2011, 3:56 pm, KEW GARDENS, NY 11415

 

 

 

Eπαναλαμβανω στα ΕΛΤΑ μου λενε πως το δεμα δεν εχει ερθει καν Ελλαδα.το

 

tracking number ειναι το εξης:χχχχχχ

 

απαντηση:

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος, σας ενημερώνουμε ότι μέχρι σήμερα

(14.07.2011) δεν υπάρχει σχετική καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης

Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το

αντικείμενο σας.

Link to comment
Share on other sites

:worry: - επρεπε επανω να βαλεις το τηλεφωνο σου ,στο ζητανε κιολας οι αμερικανοι - στην χειροτερη το δεμα θα γυρισει πισω ,στειλε mail στον πωλητη πως αν του επιστραφει ειναι απο μπερδεμα κι οχι απο σενα (!)

οντως με το που μπαινει εδω δεν μετραει το tracking number των αμερικανων αλλα ο αριθμος αφιξεως των ΕλΤα δηλαδη ενα ςμικρος κωδικος και η ημερα που εφτασε στην αποθηκη ,οχι στο υποκαταστημα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια εχει γινει λιγο τραγικη η κατασταση με τα ελτα; Συκιες θεσσαλονικης και βλεπω πολλες καθυστερησεις για δεματα απο αγγλια και γενικοτερα απο εξωτερικο....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

:worry: - επρεπε επανω να βαλεις το τηλεφωνο σου ,στο ζητανε κιολας οι αμερικανοι - στην χειροτερη το δεμα θα γυρισει πισω ,στειλε mail στον πωλητη πως αν του επιστραφει ειναι απο μπερδεμα κι οχι απο σενα (!)

οντως με το που μπαινει εδω δεν μετραει το tracking number των αμερικανων αλλα ο αριθμος αφιξεως των ΕλΤα δηλαδη ενα ςμικρος κωδικος και η ημερα που εφτασε στην αποθηκη ,οχι στο υποκαταστημα (!)

 

δηλαδη αυτο που μου λεει οτι δεν με βρηκαν δεν στεκει?και που θα βρω εγω τον αριθμο των ελτα που λες?κανονικα δεν θα επρεπε να ταν ο ιδιος με της usps?

Edited by No_thanks
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αθτο που μου λεει οτι δεν με βρηκαν δεν στεκει?και που θα βρ εγω τον αριθμο των ελτα που λες?

κανονικα δεν θα επρεπε να ταν ο ιδιος με της usps?

 

:rolleyes: - των USPS σταματαει νωρις,οταν φτασει στην Ελλαδα του δινουν αλλο αριθμο αφιξεως και μετα παει στο ταχυδρομειο - υπαρχει περιπτωση αν ειναι δεμα να σου στειλουν ειδοποιηση (!)

την USPS δεν την εμπιστευονται ουτε οι αμερικανοι σε αυτο το θεμα με την ακριβεια του tracking ,παραθετω απο πασιγνωστο καταστημα:

 

You may track your order at http://www.USPS.com.

The delivery confirmation number of your package is: LN ****** US

 

Please be aware that it often takes several days for your package to show up in the USPS system. USPS does not have their tracking system perfected but we find they usually deliver promptly.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τι γινεται με τις ιδιωτικοποποιησεις των ελτα??Διαβαζω στα μπλογκς συνεχεια γι αυτο το ζητημα....Αμα γινει αυτο,παει το 3ευρω που πλληρωναμε στο τελωνειο....Κανονικο κουστουμι πλεον,με τις ιδιες παροχες παλι
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τι γινεται με τις ιδιωτικοποποιησεις των ελτα??Διαβαζω στα μπλογκς συνεχεια γι αυτο το ζητημα....Αμα γινει αυτο,παει το 3ευρω που πλληρωναμε στο τελωνειο....Κανονικο κουστουμι πλεον,με τις ιδιες παροχες παλι

Θα δείξει φίλε...Αν δεν παραγγέλνεις πολύ ογκώδη αντικείμενα πιστεύω δεν θα περνάνε. Με Fedex και δεν είχα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα απο Αγγλία μια θηκη απο εδω,

εχει 21 ημέρες πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και λεν δεν τους έχει έρθει τίποτα. Εντομεταξυ από το Site δεν μου έχουν στείλει barcode!και δεν ξέρω με πια εταιρία το στέλνουν! Μπορω να βγάλω άκρη με κάποιο τρόπο?????? Από τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι μπορεί και να χάθηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω οτι αλλα 2 πακετα απο Κίνα ήρθαν σε 7 εργάσιμες και χωρίς τελωνείο.

Μικρά και δηλωμένα 7$ και 20$ απο διαφορετικους πωλητές.

 

Sent from Nook Color on Cm7 Nightly 129 @1.300Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ καλημερα...Επειδη δε μου εχει ξανατυχει κατι αντιχτοιχο θα ηθελα τη βοηθεια σας....Εκανα επιστροφη ενα ηλεκτρονικο προιον που δεν δουλευε, το οποιο αγορασα απο ebay.Το γυρισα στις 13 Ιουλιου μεσω ελτα.Το tracking number εχει κολλησει τοσες μερες σε εκεινη την ημερα "Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΠΑΤΡΩΝ-Αποστολή Συσκευασίας" ....Στο royal mail system,δεν βγαζει αποτελεσμα...Και με πιεζει ο seller στο παυπαλ,που ειναι το δεμα κτλ....Πως να κινηθω?Να παω στην Πατρα και να ρωτησω με την αποδειξη αποστολης???Να παρω τηλ στο κεντρο εξυπηρετησης??Εχει τυχει σε κανενα?Γιατι το προιον κοστιζει 135 ευρω και τα λυπαμαι να τα χασω ετσι...Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Απο διαστημα 1 εως 20 Ιουλιου επιστράφηκαν στους αποστολεις (Αγγλια και Χονγκ Κονγκ) 2 συστημενα πακετα με παραληπτη εμενα. Φυσικα τα ΕΛΤΑ των Καμινιων ουτε λογος για να μου αφησουν γραπτη ειδοποιηση. Επισης αγνοουνται στο ιδιο διαστημα αλλα 2 πακετα.

Ευγε τους. Φυσικα θα γινει η αναλογη κατεγγελια στην ΕΕΤΤ αλλα η ζημια εγινε ηδη και ο μαμακας ο παραληπτης, εγω δηλαδη θα πρεπει να επωμιστω το κοστος αποστολης των πακετων για να μου σταλουν ξανα.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

ετσι λειτουργουν τα ΕΛΤΑ πια? :rolleyes:

οφειλουμε μηπως να παιρνουμε τηλεφωνο και στο κεντρο διαλογης καθε μερα για να μαθαινουμε εαν ηρθε το δεμα μας??

Φυσικα για τα μη συστημενα πακετα, θεωρουμε δεδομενο πως θα χαθουν υποθετω?

 

Οταν επι 5 χρονια δεν εχεις προβλημα με πακετα, θεωρεις αυτονοητο να περιμενεις το γραπτο ειδοποιητηριο των ΕΛΤΑ και να περιμενεις υπομονετικα να ερθει το πακετο. Ειδικα εαν εχεις λαβει ακομα και μετα απο 40 ημερες πακετο απο Αγγλια στο παρελθον. Αλλα δεν περιμενεις σε καμια περιπτωση τα ΕΛΤΑ να θεωρησουν πως σε ειδοποιησαν και να επιστρεψουν το πακετο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξέρεις ότι το γραπτό ειδοποιητήριο μπορεί να παραπέσει κάπου, όταν έχω δει το φάκελο στο γραμματοκιβώτιο πριν φύγω για τη δουλειά και το απόγευμα που γυρνάω δεν είναι εκεί, ΠΑΝΤΑ την ψάχνω τη δουλεία. Για να επιστραφεί κάτι, σημαίνει ότι έμεινε στα ΕΛΤΑ 15 μέρες. Κι εσύ 15 μέρες δεν αναρωτήθηκες πού είναι το δέμα σου;
Link to comment
Share on other sites

4 δεματα; 8 γραπτεσ ειδοποιησεις εντελως τυχαια παρεπεσαν μεσα σε διαστημα 20 ημερων;

Ας μην θεωρουμε δεδομενο το γεγονος πως καποιοι ταχυδρομοι απλα βαριουνται να στειλουν τα ειδοποιητηρια η τα πετανε σε λαθος διευθυνση.

Φυσικα κ δεν το εψαξα γιατι οπως εγραψα κ πριν περιμενω υπομονετικα μεχρι κ μηνα πριν ανησυχησω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...