Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!!

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Όταν παραλαμβάνουμε κάποιο δέμα από courier, μπορούμε να ελέγξουμε αν όντος μέσα βρίσκετε αυτό που παραγγείλαμε?

Έχω ακούσει πως δεν σε αφήνουν να ανοίξεις το δέμα..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έστειλα ένα δέμα βάρους 2,2κιλών στη Γερμανία εδώ και 15μέρες, συστημένο. Το track των ΕΛΤΑ μου το δείχνει απλά στην Ελλάδα μόνο την ημέρα αποστολής. Προφανώς έφυγε από Ελλάδα. Μπαίνω στο γερμανικό deutsche post και δε βγάζει κάτι. Πόσες μέρες κάνει περίπου να φτάσει και αν υπάρχει κάποιος τρόπος ηλεκτρονικής παρακολούθησης με τον κωδικό;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Όταν παραλαμβάνουμε κάποιο δέμα από courier, μπορούμε να ελέγξουμε αν όντος μέσα βρίσκετε αυτό που παραγγείλαμε?

Έχω ακούσει πως δεν σε αφήνουν να ανοίξεις το δέμα..

 

Ευχαριστώ.

 

Οντως αν δεν πληρωσεις και δεν υπογραψεις δεν σε αφηνουν να το ανοιξεις.

 

Sent from my Blade

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τις 16/10/11 έχω παραγγείλει από το asos και πάντα έκαναν 5 εργάσιμές μέρες στα Βριλήσσια να μου φέρουν το δέμα.

Αυτή την φορά, έχει πάει 3/11 και τίποτα.

Το κουφό ειναι πως από το ebay παρήγγειλα στις 25/10 και το παρέλαβα εχτές.!!!!!!

Πήρα στο κέντρο διανομής και περιμένω απάντηση... Οχι τίποτα άλλο θα χάσω 90 €!!!!!

Το πιο τρελό ειναι πως ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το ταχυδρομείο. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε πως γενικά είχαν απεργίες τον τελευταίο μήνα και έχουν πολλές εκκρεμότητες... αλλά κουφάθηκε όταν της είπα για την παράδοση την χτεσινή.!!! Ας ελπίσω να το βρει... διαφορετικά μπορώ να πάω και εγώ στο κέντρο διανομής να δω? Επίσης υπάρχει tracking number στις απλές αποστολες???

Link to comment
Share on other sites

Από τις 16/10/11 έχω παραγγείλει από το asos και πάντα έκαναν 5 εργάσιμές μέρες στα Βριλήσσια να μου φέρουν το δέμα.

Αυτή την φορά, έχει πάει 3/11 και τίποτα.

Το κουφό ειναι πως από το ebay παρήγγειλα στις 25/10 και το παρέλαβα εχτές.!!!!!!

Πήρα στο κέντρο διανομής και περιμένω απάντηση... Οχι τίποτα άλλο θα χάσω 90 €!!!!!

Το πιο τρελό ειναι πως ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το ταχυδρομείο. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε πως γενικά είχαν απεργίες τον τελευταίο μήνα και έχουν πολλές εκκρεμότητες... αλλά κουφάθηκε όταν της είπα για την παράδοση την χτεσινή.!!! Ας ελπίσω να το βρει... διαφορετικά μπορώ να πάω και εγώ στο κέντρο διανομής να δω? Επίσης υπάρχει tracking number στις απλές αποστολες???

Μια χαρά έρχονται πακέτα, τουλάχιστον στην Αθήνα.

Και από Κίνα και από Αγγλία μέσα σε 7-10 ημέρες.

Να πας στο κέντρο διανομής να κάνεις τι?Να ψάξεις μέσα στην αποθήκη?Δεν νομίζω ότι θα σου πούνε εκεί κάτι παραπάνω, που δεν μπορείς να μάθεις από το τηλέφωνο.

Αν δεν έχει σταλεί ως συστημένο, δεν πρόκεται να έχει tracking.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στις 08/10 μου έστηλαν με ems απο ινδια ενα πακετακι.

Στο traking του elta-courier μου λεει αντικειμενο δεν βρεθηκε.

Στο elta traking μου βγαζει τα εξης:

 

15/10/2011 4:16:23 μμ ` ` ` `

` ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

24/10/2011 10:03:38 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Παραλαβή Συσκευασίας

 

24/10/2011 10:40:51 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Αυτο σημαινει οτι ειναι στο τελωνειο, ετσι?

Δεν επρεπε να το εχω παραλαβει μεχρι στιγμης?

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μέσω ΕΛΤΑ (express και συστημένο) ενα δεμα Γερμανια. Βάζω τον αριθμό στο elta tracking και μου δείχνει μέχρι ένα σημείο που είναι και μετά τίποτα.

 

Το δέμα όταν πάει Γερμανια (εαν δεν εχει παει ηδη) θα μπορώ να το track-αρω μέσω της ελληνικης σελίδας ΕΛΤΑ ή πρεπει να πάω στο αντίστοιχο Γερμανικό Site?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ένα δέμα βάρους 2,2κιλών στη Γερμανία εδώ και 15μέρες, συστημένο. Το track των ΕΛΤΑ μου το δείχνει απλά στην Ελλάδα μόνο την ημέρα αποστολής. Προφανώς έφυγε από Ελλάδα. Μπαίνω στο γερμανικό deutsche post και δε βγάζει κάτι. Πόσες μέρες κάνει περίπου να φτάσει και αν υπάρχει κάποιος τρόπος ηλεκτρονικής παρακολούθησης με τον κωδικό;

 

Σιγουρα σου λεω οτι την διαχειρηση πακετων στην Γερμανια την εχει η DHL θυγατρικη της Deutsche Post AG ... .. ουσιαστικα η Deutsche post Εχει τις τραπεζες και την αλληλογραφια φακελων μπλα μπλα .. στην διανομη παντα. Μηπως λεω μηπως να εβαζες τον κωδικο στην σελιδα της DHL.de .. ισως με το που φτασει γερμανια να αναλαμβανουν αυτοι το tracking .. ..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έρχονται πακέτα, τουλάχιστον στην Αθήνα.

Και από Κίνα και από Αγγλία μέσα σε 7-10 ημέρες.

Να πας στο κέντρο διανομής να κάνεις τι?Να ψάξεις μέσα στην αποθήκη?Δεν νομίζω ότι θα σου πούνε εκεί κάτι παραπάνω, που δεν μπορείς να μάθεις από το τηλέφωνο.

Αν δεν έχει σταλεί ως συστημένο, δεν πρόκεται να έχει tracking.

 

Κι ομως από το κέντρο διανομής με βοήθησαν!!!!! Και μάλιστα παρέλαβα σήμερα το πακετάκι (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!).

Επεσα σε πολύ ευγενική και εξυπηρετική κοπέλα και έψαξε και βρήκε το πακετάκι μου.

Μάλιστα μου ειπε πως οι διανομεις έχουν μειωθεί και πως περνάνε μέρα παρά μέρα για το μοίρασμα της αλληλογραφίας..... Τουλάχιστον να μην χάνονται πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

 

Περιμενω ενα κινητο απο τον Πειραια το οποιο θα το πληρωσω με αντικαταβολη. Μενω Κερκυρα και το δεμα το εδωσε ο αποστολεας σε καποιο ταχυδρομιο ελτα την Δευτερα νωρις το πρωι και σημερα παρασκευη δεν εχω παραλαβει τιποπα. Ο αποστολεας μου λεει οτι δεν του εδωσαν καποιο χαρτι οταν το εδωσε και ετσι ουτε tracking number εχω...Τι συμβαινει ρε παιδια?

 

Ευχαριστω:!:

Link to comment
Share on other sites

Στην απόδειξη που πήρε απο τα ελτα, κάτω αναγράφεται το tracking number. Αν την έχει κρατήσει θα τον βρεί...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

 

Περιμενω ενα κινητο απο τον Πειραια το οποιο θα το πληρωσω με αντικαταβολη. Μενω Κερκυρα και το δεμα το εδωσε ο αποστολεας σε καποιο ταχυδρομιο ελτα την Δευτερα νωρις το πρωι και σημερα παρασκευη δεν εχω παραλαβει τιποπα. Ο αποστολεας μου λεει οτι δεν του εδωσαν καποιο χαρτι οταν το εδωσε και ετσι ουτε tracking number εχω...Τι συμβαινει ρε παιδια?

 

Ευχαριστω:!:

 

Δεν γνωρίζω για τα νησιά αλλα επαρχία απο Αθήνα λαμβάνουν με απλό ταχυδρομείο σειρά 1―2 μέρες.

Αντί έχει tracking πρέπει να στο πει ο αποστολεύς έστω και απο του τηλέφωνο.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμενω ενα δεμα απο εξωτερικο, απο αμερικη, με fedex, μπηκα σηεμρα να τσεκαρω να δω που ειναι και περνω το παρακατω μηνυμα

Delivery exception

ATHENS GR

Delivery exception

(Details:Incorrect address) και εχει και κατι αλλες "περιεργες" λεπτομερειες διπλα.

Μενω επαρχια, να αρχισω να υποψιαζομαι μπελαδες, φορους εκτελενισμου κτλ η ειναι γενικο?

 

edit: για την ιστορια, το δεμα ηταν εδω, απλα η γενικη ταχυδρομικη δεν ειχε τηλ επικοινωνιας μαζι μου, και πηρα τα κεντρικα και μου ειπαν να περασω απο εκει... φτηνα την γλιτωσα χεχε

Edited by furious_angel
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λέμε για τα ΕΛ.ΤΑ αλλά εγώ περιμένω από την WD στην Γερμανία έναν δίσκο από αντικατάσταση και το έχουν στείλει με UPS και παει με ρυθμους χελώνας.....
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θελω να αγορασω κατι ugg boots.....Eχω βρει καποια κομματια απο top rated ebay sellers....Ξερει κανενας αν παιζει τελωνειο,γιατι ειναι κατω απο 180 $....Θα περιοριστω στο κλασσικο 3,5 ευρω των ελτα ή θα ξεφυγει η κατασταση??
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

 

Περιμενω ενα κινητο απο τον Πειραια το οποιο θα το πληρωσω με αντικαταβολη. Μενω Κερκυρα και το δεμα το εδωσε ο αποστολεας σε καποιο ταχυδρομιο ελτα την Δευτερα νωρις το πρωι και σημερα παρασκευη δεν εχω παραλαβει τιποπα. Ο αποστολεας μου λεει οτι δεν του εδωσαν καποιο χαρτι οταν το εδωσε και ετσι ουτε tracking number εχω...Τι συμβαινει ρε παιδια?

 

Ευχαριστω:!:

 

Δεν ξέρω αν τόσες ημέρες μετά έχει λυθεί το ζήτημά σου, για την ιστορία όμως, όλα τα δέματα που στέλνονται με αντικαταβολή μέσω ΕΛΤΑ, στέλνονται ως συστημένα που σημαίνει ότι υπάρχει απαραιτήτως tracking number στην απόδειξη που παίρνει ο αποστολέας. Επίσης τα έξοδα αποστολής συμπεριλαμβάνονται στη τιμή της αντικαταβολής, δε μπορεί να χρεωθούν ξεχωριστά. Που σημαίνει πως ο αποστολέας τα πληρώνει κανονικά από τη τσέπη του και απλά τα υπολογίζει στη τελική τιμή που θα πληρώσει ο παραλήπτης, προκειμένου να τα πάρει πίσω μόλις επιστραφεί η επιταγή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τόσες ημέρες μετά έχει λυθεί το ζήτημά σου, για την ιστορία όμως, όλα τα δέματα που στέλνονται με αντικαταβολή μέσω ΕΛΤΑ, στέλνονται ως συστημένα που σημαίνει ότι υπάρχει απαραιτήτως tracking number στην απόδειξη που παίρνει ο αποστολέας. Επίσης τα έξοδα αποστολής συμπεριλαμβάνονται στη τιμή της αντικαταβολής, δε μπορεί να χρεωθούν ξεχωριστά. Που σημαίνει πως ο αποστολέας τα πληρώνει κανονικά από τη τσέπη του και απλά τα υπολογίζει στη τελική τιμή που θα πληρώσει ο παραλήπτης, προκειμένου να τα πάρει πίσω μόλις επιστραφεί η επιταγή του.

Κάνεις ένα μικρό λάθος εδώ. Αν τα στείλεις από το κέντρο αποστολής δεμάτων (στην Αγ. Κων/νου) μπορείς να μην πληρώσεις την αξία του δέματος, και να την πληρώσεις όταν παραλάβεις το ποσό της αντικαταβολής.

Και δέμα είναι άνω των 2 κιλών, το κινητό είναι γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

18/11 αποστέλλω δέμα στην Σητεία με ΕΛΤΑ (αντικαταβολή).

29/11 παραλαμβάνει ο παραλήπτης (σύμφωνα με το trackandtrace)

 

Εχουμε 7/12 και δεν έχω παραλάβει ακόμα τα χρήματα. Είναι φυσιολογικό; Εχω καιρό να στείλω αντικαταβολή και ειλικρινά τόσο καιρό δεν θυμάμαι να έκανε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη περίοδο πως το έπαθαν και δουλεύουν μια χαρά; χθες εστάλη από ξανθή ένα συστημένο, μου ήρθε σήμερα ειδοποιητήριο.. δε με έχουν συνηθίσει σε τέτοια..

αν πάω αύριο κατά τις 7-8 το πρωί, λέτε να υπάρχει; γράφει πάνω μετά τις 10 άλλα εγώ θα λείπω τότε και δε θα προλάβω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη περίοδο πως το έπαθαν και δουλεύουν μια χαρά; χθες εστάλη από ξανθή ένα συστημένο, μου ήρθε σήμερα ειδοποιητήριο.. δε με έχουν συνηθίσει σε τέτοια..

αν πάω αύριο κατά τις 7-8 το πρωί, λέτε να υπάρχει; γράφει πάνω μετά τις 10 άλλα εγώ θα λείπω τότε και δε θα προλάβω

Δεν θα το βρεις κατά 99%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...