Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικός χαρακτήρες. Οι λατινικοί απαγορεύονται βάσει κανονισμών.

 

Στο θέμα σου, που είναι το πρόβλημα; Έτυχε να έρθει σφαίρα και σε προβληματίζει; Σου έκατσε μια χαρά.

 

 

Τα δέματα είναι απο 22 του μήνα στο αεροδρόμειο και σήμερα έχουμε 28, εκεί κολλάω. Τυχαίνουν αυτά και έχω απλά να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφερθεί δεκάδες φορές προηγουμένως, σε περίεργες καταστάσεις όπως η δικιά σου, καλούμε αμέσως στην εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ να μάθουμε τι βλέπουν στο σύστημα τους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα είναι απο 22 του μήνα στο αεροδρόμειο και σήμερα έχουμε 28, εκεί κολλάω. Τυχαίνουν αυτά και έχω απλά να περιμένω;

 

 

Φιλε μου ειναι σπανιο αυτο..συνηθως την επομενη μερα αντε 2 επρεπε να το ειχες παραλαβει...στη περιοχη μου οταν αποστελεται δεμα απο ΚΔ αεροδρομιου την επομενη μερα βρισκεται στο ΚΔ του νομου μου... εγω προβληματιζομαι γιατι περιμενω απο τις αρχες αυγουστου 2 δεματα και τπτ ακομα...ενω τους προηγουμενους 2 μηνες ολα οκ ερχοντουσαν στο προβλεπομενο χρονο... τον αυγουστο κατι πεχτηκε φυγαν ολοι για αδειες και δν εχουν αντικαταστατες??? τι να πω...

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω έρθει για σπουδές εξωτερικό (Ολλανδία/Eindhoven).

 

Ένα γερό δεματάκι π.χ. 15 κιλών. στα ΕΛΤΑ κοστίζει ακριβά. Πως αλλιώς να το στείλουν οι δικοί μου από Ελλάδα? Μεταφορικές? Καμιά οικονομική courier? Τι προτείνετε?

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω έρθει για σπουδές εξωτερικό (Ολλανδία/Eindhoven).

 

Ένα γερό δεματάκι π.χ. 15 κιλών. στα ΕΛΤΑ κοστίζει ακριβά. Πως αλλιώς να το στείλουν οι δικοί μου από Ελλάδα? Μεταφορικές? Καμιά οικονομική courier? Τι προτείνετε?

Thanks!!

 

Πιο φτηνά απ τα ΕΛΤΑ δεν θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω έρθει για σπουδές εξωτερικό (Ολλανδία/Eindhoven).

 

Ένα γερό δεματάκι π.χ. 15 κιλών. στα ΕΛΤΑ κοστίζει ακριβά. Πως αλλιώς να το στείλουν οι δικοί μου από Ελλάδα? Μεταφορικές? Καμιά οικονομική courier? Τι προτείνετε?

Thanks!!

 

πάντα ο πιο φθηνός τρόπος για μεγάλα δέματα είναι με λεωφορείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιο φτηνά απ τα ΕΛΤΑ δεν θα βρεις.

 

μπορεις να μπεις στα elta.gr και να το υπολογισεις...εβαλα τα δεδομενα που μας ειπες και βγαινει

77.57 € .υπολογισε μαξιμουμ 8 μερες να το εχεις...Κανονικα σε 4-5 θα το εχεις

 

(λαθος παραθεση εκανα αλλα ενταξει καταλαβαινετε :P )

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μπεις στα elta.gr και να το υπολογισεις...εβαλα τα δεδομενα που μας ειπες και βγαινει

77.57 € .υπολογισε μαξιμουμ 8 μερες να το εχεις...Κανονικα σε 4-5 θα το εχεις

 

(λαθος παραθεση εκανα αλλα ενταξει καταλαβαινετε :P )

 

Thanks, φίλε stelio! Το 'χα υπόψη μου το site των ΕΛΤΑ απλά μου φάνηκαν πολλά και είπα να ρωτήσω καμιά άλλη πρόταση αποστολής..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λέμε ότι τα δικά μας ταχυδρομεία είναι αργά αλλά και τα Γερμανικά δεν πάνε καθόλου πίσω. Παρήγγειλα ένα tablet στις 3 του μηνός το έστειλε ο πωλητής στις 5 και στις 6 ήταν στο Gunzburg από τότε μέχρι σήμερα είναι εκεί κολλημένο στο κέντρο περισυλλογής πήρα τηλέφωνο και μου λένε τέλει της εβδομάδας θα φτάσει Ελλάδα. 5μερες τι το κρατάνε και δεν το στέλνουν?
Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία, ποτέ δεν μου έχει έρθει κάτι κάτω από 5 μέρες.

Από Αγγλία ναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κατι που εμαθα σημερα και ισως ενδιαφερει πολλους απο εσας , τα Ελτα σταματησαν να δινουν σε απ ευθειας πτησεις τα πακετα και γραμματα που ειναι για Αγγλια , πανε Αγγλια μεσω αλλων χωρων , αρα μαλλον πρεπει να ξεκινησετε να υπολογιζεται +1 μερα στις αποστολες σας για το "νησι"....κατι πηρε το αυτι μου οτι πανε μεσω Ελβετιας.
Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία, ποτέ δεν μου έχει έρθει κάτι κάτω από 5 μέρες.

Από Αγγλία ναι.

 

Και το Note και το S3 μου ήρθαν από Γερμανία σε 4 μέρες. Γιαυτό και μου έκανε εντύπωση. Από Γερμανία πήγαινε Γαλλία και μετά Ελλάδα. Αυτό έχει κολλήσει στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Και το Note και το S3 μου ήρθαν από Γερμανία σε 4 μέρες. Γιαυτό και μου έκανε εντύπωση. Από Γερμανία πήγαινε Γαλλία και μετά Ελλάδα. Αυτό έχει κολλήσει στην Γερμανία.

 

4 μέρες πώς; από Αμαζον με super saver ή με καμιά πληρωμένη αποστολή;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

4 μέρες πώς; από Αμαζον με super saver ή με καμιά πληρωμένη αποστολή;

 

Μπορεί να ήταν και super saver όντως. Πότε σου έρχονταν εσένα τα δέματα. Εμένα λέει Αποστολή premium αεροπορικος. Μίλησα μαζί τους με σύνδεσαν από τη DHL με Deutche post και μου είπαν ότι όταν έρθει Ελλάδα στα τέλη της εβδομάδας θα διευκρινιστεί αν θα έρθει με dhl η ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι γινεται ενας κακος χαμος.λογω κρισης σε ολες τις χωρες υπαρχουν περικοπες και μειωσεις προσωπικου η' εργασιμων ωρων οποτε οι εταιρειες προσπαθουν να κανουν νεες συμφωνιες ,πιο συμφερουσες που σαν αποτελεσμα εχουν ολα αυτα που λετε.

γενικα παντως να ξερετε οτι καθε εταιρεια κουριερ εχει ενα ευρωπαικο κεντρο διαλογης π.χ για την ντι-ειτσ-ελ ειναι στην λειψια της γερμανιας.απο οπου και να σταλθει ενα δεμα,αγγλια,σουηδια,ελλαδα και οπου και να πηγαινει θα περασει απο εκει.εκτος εαν ειναι απο ευρωπης χωρα,ομως και εκει καμμια φορα απο αμερικη π.χ μπορει να γινει το ιδιο λογω συμφωνιας των καταστηματων με την κουριερ.ειναι πολλα.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια θελω να στειλω ενα καφε φακελο απο Καστορια Αθηνα ο φακελος περιεχει 6 κολλες Α4 ποσο λετε να κοστησει express+sσυστημενο? ειναι ο κλασικος καφε φακελος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει η αποστολή φακέλου στη Μεγάλη Βρετανία (περιέχει ένα βιβλίο) λιγότερο του ενός κιλού;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα έστειλα κάτι σκληρούς στην seagate στις 23/10 και ακόμη δεν έχουν φτάσει ιταλία που είναι ο προορισμός τους. πόσο καιρό κάνει? το tracking των ελτά εμφανίζει μόνο την ημέρα που τους έστειλα. σε ποιο site πρέπει να μπω για να δω άμεσα που είναι?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

το σιτε ειναι για τα πανυγηρια , πρεπει να παρεις τηλεφωνο στοναριθμο που εχει το σιτε και να ρωτησεις ποτε εφτασε ο σακος Ιταλια , μεχρι εκει μπορουν να σου πουν.

 

Απο εκει και μετα ρωτα με ποια ταχυδρομικη διανεμουν και δινουν τα δεματα τους στην Ιταλια , αλλα δεν εχεις και πολλα να μαθεις απο εκει και μετα γιατι τα δεματα στην Ιταλια αλλαζουν tracking number , δεν χρησιμοποιουν αυτον που εχει βαλει επανω τα ΕΛΤΑ.Παντως αν το εχεις στειλει express δεν κανει πανω απο 5 μερες να φτασει εκει.Για κανονικη αποστολη υπολογιζε περιπου 7 με 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

απλό δέμα το στείλα μόνο που το βάλα συστημένο και μάλιστα αυτή η τσ@τσ@ από τα ελτά μου είπε ότι κάνει 3-4 μέρες

Tους πήρα τηλ και μου είπανε αυτά που βλέπω και γω μετά λέει δεν μπορούμε να δούμε πρέπει να μπείτε στο ιταλικό ταχυδρομείο. έχει κανείς υπόψη το σάιτ για το tracking για ιταλία?

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γράψτε στο ανοικτό forum να ενημερωνόμαστε όλοι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

πόσε μέρες να υπολογίζω για ιταλία? δεν βρίσκω πουθενά άκρη με τα tracking και τα 2 πακέτα που έστειλα εμφανίζουν την πρώτη μέρα μόνο

 

πήρα στα ελτά μυ είπαν είναι ιταλία τα δέματα . αγχώνομαι γιατί το site της seagate μου δείχνει ότι ακόμη δεν έγινε παραλαβή....

 

http://www.poste.it/online/dovequando/start.do?subaction=raccomandata

 

από εδώ tracking για Ιταλία

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα μαιλ στην seagate να ενημερωσεις για την κατασταση και οτι εχεις στειλει το δεμα και αν το εχουν παραλαβει και για καποιον λογο δεν το εχουν βαλει στα δεματα που παρεληφθησαν..Απο εκει και μετα ξαναδοκιμασε με τα Ελτα και πες να σου πουν με ποιον συνεργαζονται στην Ιταλια , και μετα μονο με τηλεφωνο πιστευω θα βρεις ακρη με τους Ιταλους , ( αν πετυχεις καποιον που να μιλαει Αγγλικα που να μπορεις να συννενοηθεις.

 

Θα ξαναγραψω κατι που αν θυμαμαι καλα ειχα γραψει και παλαιοτερα , τα Ελτα σταματανε στο τρακινγκ μεχρι το σημειο που παρεληφθηκε το δεμα απο τους Ιταλους , εχουν ενα διεθνες συστημα που τους στελνουν μια ειδοποιησει οτι ο ταχυδρομικος σακος με αριθμο Χ παρεληφθει κανονικα απο τους Ιταλους , απο εκει και μετα τα Ελτα μεσω του τρακινγκ γνωριζουν ποια δεματα ηταν μεσα στον σακο αυτο και ξερουν αν ειναι και το δικο σου.Αν σου πουν οτι εφτασε οκ απο εκει και μετα θα μιλας με Ιταλια για το δεμα.

 

Ξανατηλεφωνησε στο κεντρο εξ. των Ελτα και πες να σου δωσουν τηλεφωνο προισταμενου για να μιλησεις μαζι του , ρωτα ποιο εταιρια ταχυδρομικη χρησιμοποιουν στην Ιταλια και απο εκει και μετα θα εχεις μια κατευθυνση για να ψαξεις στο site τους αν σου βγαζει αποτελεσματα με το νουμερο τρακινγκ των Ελτα ( αμφιβαλω ) ή και να παρεις τηλεφωνο αυτους να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

2 πακετάκια που πήρα από Κίνα περιμένω εδώ και ένα μήνα, και προχτές ήρθε το ένα.

Κρίμα και είχανε βελτιωθεί παλιότερα στους χρόνους τους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...