Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει να στείλω δέμα στη Νέα Υόρκη βάρους γύρω στα 700 γραμμάρια;
περίπου 12€ ως συστημένο
Link to comment
Share on other sites

Tόσα λίγα; Είναι σίγουρο;

http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

είναι ιδιο κοστος με το να στειλεις στη κίνα, που το χω κανει

Link to comment
Share on other sites

http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

είναι ιδιο κοστος με το να στειλεις στη κίνα, που το χω κανει

 

29 ευρώ μου βγάζει αν επιλέξω να στείλω δέμα στις "υπόλοιπες χώρες".

 

Μήπως εσύ εννοείς επιστολή και όχι δέμα; Η συσκευασία είναι χαρτόκουτο περίπου στο μέγεθος των μεσαίων χαρτόκουτων των ΕΛΤΑ. Μήπως επειδή το βάρος είναι λιγότερο του κιλού πιάνεται ως επιστολή;

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

29 ευρώ μου βγάζει αν επιλέξω να στείλω δέμα στις "υπόλοιπες χώρες".

 

Μήπως εσύ εννοείς επιστολή και όχι δέμα; Η συσκευασία είναι χαρτόκουτο περίπου στο μέγεθος των μεσαίων χαρτόκουτων των ΕΛΤΑ. Μήπως επειδή το βάρος είναι λιγότερο του κιλού πιάνεται ως επιστολή;

ναι, αν πας και σε καταστημα να το δωσεις ως δεμα θα σου πουν να το πας σαν επιστολή, μέχρι 60 πόντους πλευρές έτσι πάει
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα δεμα θελω να στειλω απο θεσ/νικη σε ρεθυμνο περιπου 3,5kg διαστασεις 35χ35χ12 ποσο θα μου στοιχισει και αν γινεται να σταλει ποιο φθηνα σαν επιστολη
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα δεμα θελω να στειλω απο θεσ/νικη σε ρεθυμνο περιπου 3,5kg διαστασεις 35χ35χ12 ποσο θα μου στοιχισει και αν γινεται να σταλει ποιο φθηνα σαν επιστολη

κάπου 6.5€

Link to comment
Share on other sites

κάπου 6.5€

 

3.73 ΠΛΕΡΩΣΑ απο πρακτορειο σε πρακτορειο ειναι πιο φθηνα απο οτι σε πορτα πορτα , για μεγεθος 40χ35χ15 και βαρος 3,3 kg

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγείλει κάτι απο Σινγκαπούρη. Εχει φύγει με singapore post απο τις 14 του μηνος απο το αεροδρόμιο της Σινγκαπουρης και ακόμη να φτάσει. Κάνει τόσες πολλές ημέρες για να φτάσει κάτι απο Σινγκαπούρη Ελλάδα; Edited by Sam_GR
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγείλει κάτι απο Σινγκαπούρη. Εχει φύγει με singapore post απο τις 14 του μηνος απο το αεροδρόμιο της Σινγκαπουρης και ακόμη να φτάσει. Κάνει τόσες πολλές ημέρες για να φτάσει κάτι απο Σινγκαπούρη Ελλάδα;

φυσικά. αφού έφυγε (εγινε dispatched to overseas) στις 14, μετά τις 24 θα ναι αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει από Γερμανία το N4 και αργά την Παρασκευή είδα στο status του site της DHL ότι βρίσκεται πλέον Ελλάδα, αλλά θα μου παραδοθεί με ΕΛΤΑ.

Στο status των ΕΛΤΑ, το πακέτο ακόμη δεν υπάρχει μιας και από Παρασκευή μεσημέρι είναι κλειστά, οπότε υποθέτω ότι αύριο θα ενημερωθούν και στην καλύτερη θα μου στείλουν ειδοποιητήριο στο σπίτι, έτσι ώστε να πάω να το παραλάβω την επόμενη ημέρα που δυστυχώς αυτή είναι η Πέμπτη. Υπάρχει όμως και περίπτωση να μην μου στείλουν αύριο το ειδοποιήτηριο και να το παραλάβω ίσως και από βδομάδα.

Γνωρίζει κανείς, να μου πει αν μπορώ να μάθω που θα βρίσκεται αύριο το πακέτο (ας είναι και σε άλλο σημείο της πόλης, πχ, όχι στην Τούμπα, αλλά σε κάποια κεντρική αποθήκη εντός ή εκτός Θεσσαλονίκης), να τους ζητήσω να το κρατήσουν εκεί, και να να πάω να το παραλάβω εγώ ο ίδιος;

 

Με τις courier αυτό μπορεί να γίνει μιας και το έχω κάνει πολλές φορές, αλλά με ΕΛΤΑ δεν έχω εμπειρία!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

:mad: - πριν 1 μηνα παραγγελνω απο Αυστρια κατι,περνανε οι μερες και δεν βλεπω τιποτα,γραφω στον πωλητη και μου λεει συμφωνα με τα στοιχεια του ο παραληπτης δεν ηταν εκει να παραλαβει (!) του λεω να μου στειλει το tracking number,κοιταω στο site των ΕλΤα μα τιποτα, περιμενω μερικες μερες αλλα δεμα αφαντο, αρχιζω τα τηλεφωνα: δεν ειναι στο αεροδρομιο εχει φυγει ειναι στο κεντρο διανομης,παιρνω τηλεφωνο εχει φυγει ειναι στο υποκαταστημα της περιοχης Α,παιρνω τηλεφωνο δεν το βρισκουν

μετα απο 2 μερες ξαναπροσπαθω και μου λενε περασαμε και δεν ησασταν εκει, μα εχει κινητο επανω και εκει που θα παραδιδατε ειναι μαγαζι αρα ανοιχτο ως αργα το βραδυ,θα αφησαμε ειδοποιηση, οχι δεν υπαρχει τιποτα και γιατι δεν μου κανατε ενα τηλεφωνο, ΟΚ θελετε να κλεισουμε ραντεβου για αυριο? ναι, να ειστε εκει 10-2, ενταξει ξαναπαρτε το email mου και το κινητο μου

την αλλη μερα τιποτα,ξαναπαιρνω τηλεφωνο,α...δεν το εχουμε εμεις αλλα εξυπηρετει το υποκαταστημα της περιοχης Β, μα χτες μιλησα με το Α, δεν ξερω το τηλεφωνο του επειδη εχουμε πολλα στην Αθηνα (!) μα τι λετε το ....... δεν ειναι ? τι να σας πω ξανακαλεστε στο κεντρο διανομης

κοιταω παλι το site τους και εμφανιζεται μετα απο μερες η ολη πορεια του,παιρνω παλι στις 3, δεν εχει ερθει κανεις, θα επικοινωνησω με τον διανομεα, εχω επανω κινητο,θα σας παρουμε

το πακετο εφτασε στις 5-6 το απογευμα ,το τι κατεβασα δεν περιγραφεται (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:mad: - πριν 1 μηνα παραγγελνω απο Αυστρια κατι,περνανε οι μερες και δεν βλεπω τιποτα,γραφω στον πωλητη και μου λεει συμφωνα με τα στοιχεια του ο παραληπτης δεν ηταν εκει να παραλαβει (!) του λεω να μου στειλει το tracking number,κοιταω στο site των ΕλΤα μα τιποτα, περιμενω μερικες μερες αλλα δεμα αφαντο, αρχιζω τα τηλεφωνα: δεν ειναι στο αεροδρομιο εχει φυγει ειναι στο κεντρο διανομης,παιρνω τηλεφωνο εχει φυγει ειναι στο υποκαταστημα της περιοχης Α,παιρνω τηλεφωνο δεν το βρισκουν

μετα απο 2 μερες ξαναπροσπαθω και μου λενε περασαμε και δεν ησασταν εκει, μα εχει κινητο επανω και εκει που θα παραδιδατε ειναι μαγαζι αρα ανοιχτο ως αργα το βραδυ,θα αφησαμε ειδοποιηση, οχι δεν υπαρχει τιποτα και γιατι δεν μου κανατε ενα τηλεφωνο, ΟΚ θελετε να κλεισουμε ραντεβου για αυριο? ναι, να ειστε εκει 10-2, ενταξει ξαναπαρτε το email mου και το κινητο μου

την αλλη μερα τιποτα,ξαναπαιρνω τηλεφωνο,α...δεν το εχουμε εμεις αλλα εξυπηρετει το υποκαταστημα της περιοχης Β, μα χτες μιλησα με το Α, δεν ξερω το τηλεφωνο του επειδη εχουμε πολλα στην Αθηνα (!) μα τι λετε το ....... δεν ειναι ? τι να σας πω ξανακαλεστε στο κεντρο διανομης

κοιταω παλι το site τους και εμφανιζεται μετα απο μερες η ολη πορεια του,παιρνω παλι στις 3, δεν εχει ερθει κανεις, θα επικοινωνησω με τον διανομεα, εχω επανω κινητο,θα σας παρουμε

το πακετο εφτασε στις 5-6 το απογευμα ,το τι κατεβασα δεν περιγραφεται (!)

σε νιώθω απόλυτα..

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει από Γερμανία το N4 και αργά την Παρασκευή είδα στο status του site της DHL ότι βρίσκεται πλέον Ελλάδα, αλλά θα μου παραδοθεί με ΕΛΤΑ.

Στο status των ΕΛΤΑ, το πακέτο ακόμη δεν υπάρχει μιας και από Παρασκευή μεσημέρι είναι κλειστά, οπότε υποθέτω ότι αύριο θα ενημερωθούν και στην καλύτερη θα μου στείλουν ειδοποιητήριο στο σπίτι, έτσι ώστε να πάω να το παραλάβω την επόμενη ημέρα που δυστυχώς αυτή είναι η Πέμπτη. Υπάρχει όμως και περίπτωση να μην μου στείλουν αύριο το ειδοποιήτηριο και να το παραλάβω ίσως και από βδομάδα.

Γνωρίζει κανείς, να μου πει αν μπορώ να μάθω που θα βρίσκεται αύριο το πακέτο (ας είναι και σε άλλο σημείο της πόλης, πχ, όχι στην Τούμπα, αλλά σε κάποια κεντρική αποθήκη εντός ή εκτός Θεσσαλονίκης), να τους ζητήσω να το κρατήσουν εκεί, και να να πάω να το παραλάβω εγώ ο ίδιος;

 

Με τις courier αυτό μπορεί να γίνει μιας και το έχω κάνει πολλές φορές, αλλά με ΕΛΤΑ δεν έχω εμπειρία!!

 

Εγώ λέω το εξής: ξυπνάς αύριο πρωί πρωί, βλέπεις το tracking. Αν λέει κ.διαλογής: αποστολή συσκευασίας, σημαίνει ότι έχει φύγει για κέντρο διανομής (ταχυδρόμοι). Αυτοί εκδίδουν τα ειδοποιητήρια. Οπότε τους παίρνεις στα καπακια και τους λες οτι το θες οπωσδήποτε σήμερα και όχι όοοοοταν ξανανοίξουν τα ελτα, και αν γινεται να πας εκει να το πάρεις ή να το φέρει μαζί του ο ταχυδρόμος αντί να αφήσει ειδοποιητήριο. Νομικά μέχρι 2 κιλά πρέπει να τα φέρνουν στην πόρτα!

 

Αμα τους δεις απρόθυμους πες να πας να το παρεις.

Αν περάσει η ώρα και το στείλουν ξανά κέντρο διαλογής (για να πάει ταχυδρομείο) την έβαψες... δεν το βρίσκεις...

Link to comment
Share on other sites

Ok, αυτό θα κάνω.

Απλά επειδή όταν φέρνουν οτιδήποτε οι ταχυδρόμοι στην πολυκατοικία, δεν χτυπάνε το θυροτηλέφωνο και τ' αφήνουν στις σκάλες (αν μιλάμε για αντικείμενο που δεν χωράει στα γραμματοκιβώτια) και έτσι έχουν χαθεί κατά καιρό αρκετά αντικείμενα, θα τους ζητήσω να πάω ο ίδιος να το παραλάβω.

 

Θα ενημερώσω για το τί θα γίνει.

Σ' ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

(ταχυδρόμοι). Αυτοί εκδίδουν τα ειδοποιητήρια. Οπότε τους παίρνεις στα καπακια και τους λες οτι το θες οπωσδήποτε σήμερα και όχι όοοοοταν ξανανοίξουν τα ελτα, και αν γινεται να πας εκει να το πάρεις ή να το φέρει μαζί του ο ταχυδρόμος αντί να αφήσει ειδοποιητήριο. Νομικά μέχρι 2 κιλά πρέπει να τα φέρνουν στην πόρτα!

 

Αμα τους δεις απρόθυμους πες να πας να το παρεις.

 

:whip: - αν δει οτι εχει πολλα δεματακια οποιο εχει λιγο ογκο το αφηνει πισω στο ντξιον και σου αφηνει ειδοποιητηριο που σημαινει την επομενη εσυ στην ουρα και καθυστερηση

εαν πας στο κεντρο διανομης και καταφερεις να μπεις πισω θα εκπλαγεις τι υπαρχει πανω στο ραφι και δεν παει να καιγεται ο αλλος ,χαλαρααααααα

στα λεω εκ πειρας απο ταχυδρομεια 2 περιοχων και οχι μια φορα ,το εχουν συστημα ως φαινεται - οποτε χρειαζεται τυπωνω απο το site και τους το παω γιατι αυτοι ουτε μεταξυ τους δεν συνεννοουνται

σε μεγαλα εμπορικα κεντρα ή κτηρια περνανε και τα αφηνουν ολα στην εισοδο κατω τουτεστιν ανετα μπορει καποιο πακετο να χαθει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει.θελω να παραγγειλω ενα htc one x απο amazon γερμανιας αλλα δεν ξερω πως και τι :P ειναι ευκολο?ειδα οτι ειναι φθηνο αλλα εχουν στανταρ εξοδα αποστολης ε?
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - πρεπει να δημιουργησεις λογαριασμο και μετα στο καθε προϊον να δεις αν στελνουν Ελλαδα ή οχι ,θα στο στειλουν με συστημενο μεσω ΕλΤα ,βλεπω πολυ συχνα κουτακια απο amazon.co.uk και amazon.com να ερχονται ετσι.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει.θελω να παραγγειλω ενα htc one x απο amazon γερμανιας αλλα δεν ξερω πως και τι :P ειναι ευκολο?ειδα οτι ειναι φθηνο αλλα εχουν στανταρ εξοδα αποστολης ε?

 

Καλύτερα από το αγγλικό Αμαζον που έχουν δωρεάν μεταφορά για Ελλάδα για πράγματα που πουλάνε οι ίδιοι αξίας άνω των 20£.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.

Εκανα μια τεραστια βλακεια και μολις τωρα το συνηδητοποιησα.εστειλα ενα κινητο απο την πολη μου σε μια αλλη πολη βορ.Ελλαδα ομως ξεχασα να δηλωσω οτι προκειται για αντικαταβολη,να ορισω το ποσο κτλ.πφφ,τι κανω?την Πεμπτη το πρωι εγινε αυτο.εαν αυριο πρωι πρωι καλεσω τα ελτα απο οπου εστειλα και τα αντιστοιχα ελτα της πολης οπου παει εχω ελπιδες να το ακυρωσω,ζητησω να επιστραφει το δεμα μου?γιατι αμα φτασει στον παραληπτη,δε πιστευω οτι θα ειναι τοσο ηθικος ωστε να το πληρωσει,αλλα μαλλον θα το παραλαβει τσαμπα και θα πει στην υγεια του κοροιδου.ισως και με το δικιο του.απλα ημουν πολυ στεναχωρημενος με κατι που μου ετυχε και την πατησα...παρακαλω οχι ειρωνειες αμα μπορειτε αλλα καμια προταση λυσης αν εχετε.πφφ ειμαι να σκασω.ουτε καν συστημενο το εστειλα αλλα απλο.ελπιζω να υπαρχει διαδικασια ακυρωσης τι να πω...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν συστημενο το εστειλα αλλα απλο.ελπιζω να υπαρχει διαδικασια ακυρωσης τι να πω...

 

:worry: - λυπαμαι αλλα σαν απλο πως να το βρουν ? αν ηταν συστημενο θα ειχε αριθμο επανω ,τωρα μπορει να "χαθει" ανετα απο τον παραληπτη και οχι μονο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - λυπαμαι αλλα σαν απλο πως να το βρουν ? αν ηταν συστημενο θα ειχε αριθμο επανω ,τωρα μπορει να "χαθει" ανετα απο τον παραληπτη και οχι μονο (!)

 

καλα λες το καταλαβαινω.απλα ελεγα μηπως με στοιχεια αποστολεα παραληπτη καπως εξυπηρετουσαν.αλλα νομιζω απλά την πάτησα και ας προσεχα να ειχα το μυαλό μου. θα επικοινωνησω με ταυχδρομειο περιοχης παραδοσης μπας και αλλα δεν βλεπω να καταφερνω κατι...τελος παντων/.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

:O - ευχομαι να πεσεις σε καλο υπαλληλο και να στο σταματησει πριν το δωσει στον ταχυδρομο για διανομη και ακομη καλυτερα σε ηθικο "πελατη" και να σου καταθεσει τα λεφτα οταν το παραλαβει - παντως λογω ημερων ισως αργησει αρα κυνηγησε το θεμα απο αυριο και στο ταχυδρομειο και με ευγενικο τροπο και στον παραληπτη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...