Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα λες το καταλαβαινω.απλα ελεγα μηπως με στοιχεια αποστολεα παραληπτη καπως εξυπηρετουσαν.αλλα νομιζω απλά την πάτησα και ας προσεχα να ειχα το μυαλό μου. θα επικοινωνησω με ταυχδρομειο περιοχης παραδοσης μπας και αλλα δεν βλεπω να καταφερνω κατι...τελος παντων/.

αυτό κάνε, κάλεσε στο υποκατάστημα ή στη διανομή, ανέφερε ονομα αποστολεα και παραλύπτη, και ζήτα να το σταματήσουν, και να το στείλουν πχ πισω σε σένα, με έξοδα παραλήπτη (δικά σου δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνε, κάλεσε στο υποκατάστημα ή στη διανομή, ανέφερε ονομα αποστολεα και παραλύπτη, και ζήτα να το σταματήσουν, και να το στείλουν πχ πισω σε σένα, με έξοδα παραλήπτη (δικά σου δηλαδή)

 

καλημερα σε ολους, αυτο εκανα ξεκινωντας σημερα πρωι πρωι. καλεσα το καταστημα παραλαβης στην πολη οπου παει, ευτυχως φαινεται επεσα σε καλον υπαλληλο με ορεξη να με εξηπηρετησει. μου ανεφερε οτι αν του πω το 6ψηφιο διπλα στο barcode αποδειξης GR... ισως βρουμε ακρη και το σταματησουμε πριν την παραδοση ή συμπληρωσουμε το ποσο της αντικαταβολής. μου ειχαν πει από το καταστημα ΕΛΤΑ αποστολης την Πέμπτη το πρωι οτι σε 4 εργασιμες θα παει, αρα λογικα σημερα ειναι η τρίτη εργασιμη και θα παραδοθει Πέμπτη 27 του μήνα (μεσολαβουν αργιες αυριο κ μεθαυριο). ελπίζω να καταφερω να βγαλω ακρη ακυρωνοντας το και να επιστρεψει σε εμενα ή να δηλωσω το ποσό της αντικαταβολής.

ευχαριστω για απαντησεις παιδια, καλες γιορτες σε όλους με...προσοχή και μυαλα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να καταφερω να βγαλω ακρη ακυρωνοντας το και να επιστρεψει σε εμενα ή να δηλωσω το ποσό της αντικαταβολής.

 

;) - θα προτιμησουν το 2ο για να παρουν οτι τους αναλογει απο την αντικαταβολη ,ευχομαι οταν μας ξαναγραψεις να εχεις καλα νεα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω το εξής: ξυπνάς αύριο πρωί πρωί, βλέπεις το tracking. Αν λέει κ.διαλογής: αποστολή συσκευασίας, σημαίνει ότι έχει φύγει για κέντρο διανομής (ταχυδρόμοι). Αυτοί εκδίδουν τα ειδοποιητήρια. Οπότε τους παίρνεις στα καπακια και τους λες οτι το θες οπωσδήποτε σήμερα και όχι όοοοοταν ξανανοίξουν τα ελτα, και αν γινεται να πας εκει να το πάρεις ή να το φέρει μαζί του ο ταχυδρόμος αντί να αφήσει ειδοποιητήριο. Νομικά μέχρι 2 κιλά πρέπει να τα φέρνουν στην πόρτα!

 

Αμα τους δεις απρόθυμους πες να πας να το παρεις.

Αν περάσει η ώρα και το στείλουν ξανά κέντρο διαλογής (για να πάει ταχυδρομείο) την έβαψες... δεν το βρίσκεις...

 

Σήμερα το πρωί μπήκα στο site των ΕΛΤΑ και βάζοντας τον tracking code μού έβγαλε ότι ήδη νωρίς τα ξημερώματα είχε φύγει από το Κέντρο διαλογής!!!

Έτσι, τηλεφώνησα στο κατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται στην περιοχή μου και τους ρώτησα αν το δέμα έχει παραδοθεί σ' αυτούς. Όταν μου είπαν ότι το έχουν αλλά δεν θα παραδοθεί σήμερα, τους ρώτησα αν θα μπορούσα να περάσω εγώ ο ίδιος να το παραλάβω γιατί θέλω να το δώσω δώρο αύριο σε κάποιον, και μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω.

 

Το παρέλαβα χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

;) - θα προτιμησουν το 2ο για να παρουν οτι τους αναλογει απο την αντικαταβολη ,ευχομαι οταν μας ξαναγραψεις να εχεις καλα νεα (!)

 

 

καλησπερα και καλα χριστουγεννα σε ολους. δυστυχως επειδη ειναι απλό, δεν γινεται να εντοπιστει καπως και αρα να σταματησει (η αποδειξη που εχω απλά αναφερει εναν αριθμο παραστατικου). το μονο που μπορω να κανω και με συμβουλεψαν. ειναι την Πέμπτη πρωι πρωι, να καλεσω το ΕΛΤΑ προορισμού και να αναφερω στοιχεια αποστολεα (δικα μου) και παραληπτη και να ζητησω να μου επιστραφει πισω. αλλά μου ειπε εκει ενας υπαλληλος, ότι βασιζομαι καθαρα στην πιθανη καλη διαθεση του υπαλληλου του καταστηματος που θα μιλησω. ελπίζω να καταφερω να τους πεισω να μου το επιστρεψουν, τι να πω . ειναι σχετικα σημαντικης αξιας, και αν το αναφερω στον υπαλληλο, ποιός μου λεει οτι δε θα το κρατησει αυτος για την πάρτη του?

 

κατι αλλο δυστυχως δεν μπορω, από εδω και στο εξης θα προτιμαω συστημενα δεματα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλα χριστουγεννα σε ολους. δυστυχως επειδη ειναι απλό, δεν γινεται να εντοπιστει καπως και αρα να σταματησει (η αποδειξη που εχω απλά αναφερει εναν αριθμο παραστατικου). το μονο που μπορω να κανω και με συμβουλεψαν. ειναι την Πέμπτη πρωι πρωι, να καλεσω το ΕΛΤΑ προορισμού και να αναφερω στοιχεια αποστολεα (δικα μου) και παραληπτη και να ζητησω να μου επιστραφει πισω. αλλά μου ειπε εκει ενας υπαλληλος, ότι βασιζομαι καθαρα στην πιθανη καλη διαθεση του υπαλληλου του καταστηματος που θα μιλησω. ελπίζω να καταφερω να τους πεισω να μου το επιστρεψουν, τι να πω . ειναι σχετικα σημαντικης αξιας, και αν το αναφερω στον υπαλληλο, ποιός μου λεει οτι δε θα το κρατησει αυτος για την πάρτη του?

 

κατι αλλο δυστυχως δεν μπορω, από εδω και στο εξης θα προτιμαω συστημενα δεματα.

οχι συστημένα. αποστολή με ταχυμεταφορές πάντα, και ταχύτερα και φθηνότερα;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι σχετικα σημαντικης αξιας, και αν το αναφερω στον υπαλληλο, ποιός μου λεει οτι δε θα το κρατησει αυτος για την πάρτη του?

 

:cool: - να μην πεις για κανενα λογο το τι ειναι μεσα αλλα να κλαφτεις πως εστειλες λαθος ανταλλακτικο και θα γινει ζημια αν το βαλει ο παραληπτης γιατι εκανες λαθος κωδικο ,να τον παρακαλεσεις να στο στειλει πισω για να στειλεις το σωστο ανταλλακτικο γιατι θα εχεις προβλημα με τον εργοδοτη σου πχ επιπληξη για απολυση και σχετικα παπατζιδικα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πιο ειναι το τηλ για να παρω για ενα δεμα? παιρνω στο 8001182000 και ολο μου λεει οτι η γραμμες ειναι κατειλημμένες...

Στο track & trace βλεπω το δεμα μου που εχει ερθει απο τις 22 και εχει κολλησει!

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πιο ειναι το τηλ για να παρω για ενα δεμα? παιρνω στο 8001182000 και ολο μου λεει οτι η γραμμες ειναι κατειλημμένες...

Στο track & trace βλεπω το δεμα μου που εχει ερθει απο τις 22 και εχει κολλησει!

τι ακριβώς δείχνει στο tracking?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πιο ειναι το τηλ για να παρω για ενα δεμα? παιρνω στο 8001182000 και ολο μου λεει οτι η γραμμες ειναι κατειλημμένες...

Στο track & trace βλεπω το δεμα μου που εχει ερθει απο τις 22 και εχει κολλησει!

 

Καλά σήμερα είναι και ημιαργια, οπότε αναμενόμενο να μην βρίσκεις άνθρωπο εκεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλη χρονια!

Εχω κανει μεχρι στιγμης 11 παραγγελειες απο εξωτερικο απο διαφορες χωρες....

Οι 3 πρωτες που ηταν απο Ρουμανια ηρθαν με ταχυδρομο ειδοποιησεις για δεματακια μεγεθους πακετου τσιγαρων και ετρεχα να τα παραλαβω απο το ταχυδρομιο...

Οι επομενες 2 απο κινα μεγεθους Α4 ηρθαν κανονικα στην διευθυνση μου...

6η παραγγελεια απο ΗΠΑ κουτακι μικρο με 2 ledakia χαθηκε... Δεν ηρθε ποτε....

7η , 8η και 9η την αφησε στον γειτονα μου (στο ταχυδρομικο κουτι του) που για καλη μου τυχη ειναι τιμιος και μου τα εδωσε ο ανθρωπος...

Σε αναμονη λοιπον των δυο τελευταιων να δουμε ...

Γενικο συμπερασμα... ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!

Το χειροτερο σας το αφησα για το τελος....

Διευθυνση για τις παραγγελειες εχω δωσει το μαγαζι μου, που ο ταχυδρομος μου φερνει και τους λογαριασμους....

ΤΡΑΓΙΚΟ!

Link to comment
Share on other sites

Από τις 22 Δεκεμβρίου περιμένω ένα γράμμα από Αμερική. Ένας Θεός ξέρει που είναι και αν και πότε θα φτάσει. Για να δούμε τι θα γίνει...
Link to comment
Share on other sites

Από τις 22 Δεκεμβρίου περιμένω ένα γράμμα από Αμερική. Ένας Θεός ξέρει που είναι και αν και πότε θα φτάσει. Για να δούμε τι θα γίνει...

Θεωριτικα θελει 12 με 15 εργασιμες μεσω ΕΛΤΑ...

οποτε μην εχεις ελπιδες ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Θεωριτικα θελει 12 με 15 εργασιμες μεσω ΕΛΤΑ...

οποτε μην εχεις ελπιδες ακομα...

 

Έχει σταλεί πριν από τις 22 βασικά απλά τότε είχα την ενημέρωση ότι μου έρχεται γράμμα από εκείνους που το έστειλαν. Οπότε κάνω υπομονή ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστηχως στην χωρα που ζουμε η υπομονη ειναι μεγαλη αρετη!

 

Το έχω καταλάβει καλά και ας είμαι ακόμα στα 17! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καλή χρονιά!:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω σπανια εχω προβλημα με ελτα.αν ηταν πιο γρηγοροι με τις αντικαταβολες θα ηταν super.μια φορα περιμενα 500ε απο αντικαταβολη και μου ειπαν σε 15 μερες ενω με κουριερ θα τα επαιρνα σε μερικες μερες αν οχι την επομενη.
Link to comment
Share on other sites

και εγω σπανια εχω προβλημα με ελτα.αν ηταν πιο γρηγοροι με τις αντικαταβολες θα ηταν super.μια φορα περιμενα 500ε απο αντικαταβολη και μου ειπαν σε 15 μερες ενω με κουριερ θα τα επαιρνα σε μερικες μερες αν οχι την επομενη.

Στο να παραλαβεις εννοεις θα τα ειχες την επομενη?

Link to comment
Share on other sites

Μην το ματιάσω, αλλά έχω παραγγείλει από εξωτερικό πάνω από 30 φορές και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Όλα ήρθαν γρήγορα και άθικτα.

 

Και σε αντικαταβολές, παίρνω τα λεφτά μου μέσα σε 7 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ, πέρσι, λεφτά αντικαταβολής τα περίμενα ένα μήνα, μέχρι που πηγα κι εκανα φασαρία για να τα παρω
Link to comment
Share on other sites

εγώ, πέρσι, λεφτά αντικαταβολής τα περίμενα ένα μήνα, μέχρι που πηγα κι εκανα φασαρία για να τα παρω

 

Απο κουριερ η απο ΕΛΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...