Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια αλλα δυστυχως δε προλαβα...Πηρα τηλ στο ΚΔ Αεροδρομιου κ πετυχα πανω σε πατριωτακι κ ειπα ωραια εδω ειμαστε αλλα μετα μου ειπε οτι ταξιδευει ηδη για Αυστραλια......
αν είναι πολύ σοβαρό, να επικοινωνήσεις με το ταχυδρομείο στην αυστραλία να ζητήσεις μόλις το λάβουν, να το στείλουν ξανά πίσω, με χρέωση δικιά σου βέβαια
Link to comment
Share on other sites

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-01-2013 09:18 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-01-2013 09:26 IPS

όπα? :confused: με EMS

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια αλλα δυστυχως δε προλαβα...Πηρα τηλ στο ΚΔ Αεροδρομιου κ πετυχα πανω σε πατριωτακι κ ειπα ωραια εδω ειμαστε αλλα μετα μου ειπε οτι ταξιδευει ηδη για Αυστραλια......

 

Μηπως ειχαμε κανα νεο?

Ξανατσεκαρες το tracking number απο αυτο που περιμενεις?

Μην απελπιζεσαι μπορεις να το κοψεις και Αυστραλια οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

το στορυ ειναι οτι εκανα μια ανταλλαγη με εναν στην Αυστραλια κ το tracking number που μου εδωσε οταν το βαζω στο αντιστοιχο site μ λεει non trackable product. αυτος βεβαια μ λεει οτι ετσι κανει στο site των ΕΛΤΑ της Αυστραλιας κ θα πρεπει να περιμενω να ερθει Ελλαδα για να το δω στο αντιστοιχο δικο μας site.Αλλα που ξερω εγω αν ειναι ετσι οπως τα λεει κ δν επινοησε αυτος ενα tracking number για να με κανει να του στειλω το δικο μ πακετο...?ελπιζω να εγινα κατανοητος.Τωρα το μονο π μπορω να κανω ειναι υπομονη κ βλεπουμε.
Link to comment
Share on other sites

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-01-2013 09:18 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-01-2013 09:26 IPS

όπα? :confused: με EMS

 

αυτο τι ακριβως ειναι φιλε μ?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχαμε κανα νεο?

Ξανατσεκαρες το tracking number απο αυτο που περιμενεις?

Μην απελπιζεσαι μπορεις να το κοψεις και Αυστραλια οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω.

 

το τσεκαρα κ ακομα no trackable product βγαζει....

Link to comment
Share on other sites

αν είναι πολύ σοβαρό, να επικοινωνήσεις με το ταχυδρομείο στην αυστραλία να ζητήσεις μόλις το λάβουν, να το στείλουν ξανά πίσω, με χρέωση δικιά σου βέβαια

 

εχω στειλει ενα εμαιλ στο ταχυδρομειο της Αυστραλιας εκει κ περιμενω απαντηση αλλα μεχρι να βγαλω ακρη κ αν βγαλω δηλαδη κ μεχρι να μου απαντησουν κ να δουμε τι θα γινει μπορει να το χει παραλαβει αυτος

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει ενα εμαιλ στο ταχυδρομειο της Αυστραλιας εκει κ περιμενω απαντηση αλλα μεχρι να βγαλω ακρη κ αν βγαλω δηλαδη κ μεχρι να μου απαντησουν κ να δουμε τι θα γινει μπορει να το χει παραλαβει αυτος
προσπαθησε να επικοινωνησεις και τηλεφωνικα αν δεν βγάλεις άκρη μέσα σε 4-5 ημέρες

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-01-2013 09:18 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-01-2013 09:26 IPS

όπα? :confused: με EMS

αυτο τι ακριβως ειναι φιλε μ?

αυτό ρωτάω, είναι δέμα που μου ρθε απο κίνα με EMS, και λέει εισαγωγή στο τελωνειο, που πρώτη φορά το βλέπω, κι ανησυχώ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχει τα ρίσκα της η επιχείρηση, το ξέρουμε από πριν.

 

ακριβως φιλε μου....παντως για οτι νεοτερο θα ενημερωσω το forum.ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με EMS.

Ένα δέμα ήρθε αθήνα στις 12/1 κι είναι ακόμα στο τελωνείο. Άλλο δέμα έφτασε χτες ξημερώματα Αθήνα και σήμερα το χα στη πόρτα μου. Και τα 2 με EMS.

Πήρα τηλέφωνο για το πρώτο, στο τελωνειο και μου παν ότι είναι αρμοδιότητα των ΕΛΤΑ να στειλουν καποιον να το εκτελωνισει και να το πάρει.

Πήρα στα ΕΛΤΑ EMS και μου παν ότι ειναι αρμοδιότητα του τελωνειου. Ποιον να βρίσω που το δέμα ειναι 5 μέρες στο τελωνείο και δεν έχω καμία ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι εχω το θειο μου στην αυστραλια νταργουιν.αγορασε ενα μινι ipad για το γιο μου και το εστειλε ο ανθρωπος την δευτερα στην ελλαδα το εστειλε μαλλον με την κρατικη εταρεια ταχυδρομειου.εχει κανεις εμπειρια ποσο θα διαρκεσει η αποστολη?θα περσασει τελωνειο?ειναι θειος μου και οχι καποιο καταστημα που το βαφτισα θειο μου,συμπληρωσε λεει και κατι στο ταχυδρομειο εκει που ελεγε για το δωρο(ipad mini)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παρέλαβα ένα πακέτο από Κίνα και ο σχιστομάτης μου τα έστειλε ξανά, χωρίς να επιβαρυνθώ τίποτα (τη 2η φορά πάλι καλά δεν έγινε λεία για κάποιο υπάλληλο των ΕΛΤΑ και ήρθε κανονικά)

 

:cool: - πως γινεται κατα κορον να "χανονται" στα ΕλΤα μικροδεματα απο Κινα προς τα εδω ενω πχ δεν το συναντας απο Γερμανια-Αμερικη δεν μπορω να το καταλαβω

βεβαια αν κοιταξει κανεις στα feedback βλεπει αρκετα παραπονα και απο ξενους πως δεν εφτασε ποτε το αντικειμενο τους αλλα εδω στην Ελλαδα βρε παιδι μου εχει γινει επιδημια (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - πως γινεται κατα κορον να "χανονται" στα ΕλΤα μικροδεματα απο Κινα προς τα εδω ενω πχ δεν το συναντας απο Γερμανια-Αμερικη δεν μπορω να το καταλαβω

βεβαια αν κοιταξει κανεις στα feedback βλεπει αρκετα παραπονα και απο ξενους πως δεν εφτασε ποτε το αντικειμενο τους αλλα εδω στην Ελλαδα βρε παιδι μου εχει γινει επιδημια (!)

εδώ έχουμε τα ελτά. δέματα χάνονται σε αποθήκες ή πάνε σε λάθος μέρη, κι αν δεν τα ψάξεις, κάποτε πετάγονται

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε από ebay Αγγλία αντικείμενο ελαττωματικό και ο πωλητής μου είπε να το γυρίσω πίσω με τον ίδιο φάκελο απλά να βάλω Χ στον παραλήπτη και να γράψω RETURN TO SENDER χωρίς κόστος. Αυτό ήρθε μέσω ΕΛΤΑ. Το σφραγίζω και το πάω στον υπάλληλο ή το βάζω στο ταχυδρομικό κουτί που έχει απέξω για να γλυτώσω τις ουρές;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε από ebay Αγγλία αντικείμενο ελαττωματικό και ο πωλητής μου είπε να το γυρίσω πίσω με τον ίδιο φάκελο απλά να βάλω Χ στον παραλήπτη και να γράψω RETURN TO SENDER χωρίς κόστος. Αυτό ήρθε μέσω ΕΛΤΑ. Το σφραγίζω και το πάω στον υπάλληλο ή το βάζω στο ταχυδρομικό κουτί που έχει απέξω για να γλυτώσω τις ουρές;

 

προσπωπικα δεν ξερω αν γινεται.Παντως καλο ειναι να ρωτησεις υπαλληλο.Γιατι πρεπει να σκαναρει παλι το tracking number (αν ειχε ο φακελος)...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - κατι αναλογο γινεται και με δεματακια ή γραμματα οπου ο παραληπτης ειναι αγνωστος/μη αποδεκτο/μετωκησε/απεβιωσε κ.ο.κ ,εκτος απο την χειρογραφη ενδειξη που βαζει ας το πουμε ο ενδιαφερομενος ή ο εχων αμεση σχεση μπαινει ενιοτε μια σφραγιδα με αναλογο τικ στο κουτακι απο τον υπαλληλο και γυρναει πισω

αυτο επειδη ειναι απο εξωτερικο καλυτερα να το πας σε υπαλληλο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - κατι αναλογο γινεται και με δεματακια ή γραμματα οπου ο παραληπτης ειναι αγνωστος/μη αποδεκτο/μετωκησε/απεβιωσε κ.ο.κ ,εκτος απο την χειρογραφη ενδειξη που βαζει ας το πουμε ο ενδιαφερομενος ή ο εχων αμεση σχεση μπαινει ενιοτε μια σφραγιδα με αναλογο τικ στο κουτακι απο τον υπαλληλο και γυρναει πισω

αυτο επειδη ειναι απο εξωτερικο καλυτερα να το πας σε υπαλληλο (!)

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Μου δίνεται κάποιο αποδεικτικό χαρτί ότι το στέλνω πίσω να είμαι κατοχυρωμένος να το δείξω στον πωλητή στο ebay?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - αν θυμαμαι καλα σε ρωταει για τον λογο επιστροφης και κολλαει μια αντιστοιχη ενδειξη επανω ,ζητησε του να σου δωσει χαρτι - τα ΕλΤα παραδοξως "διωχνουν" γρηγορα τα δεματα και θα το δεις πολυ συντομα να περναει τα συνορα

Οταν στελνεις δεματακι στο εξωτερικο δεν δεχονται η χρεωση να ειναι του παραληπτη ετσι πρεπει να το γυρισεις με την αρχικη του συσκευασια και να μην κανεις νεα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι την αυθεντική έχω, ευτυχώς δεν την πέταξα. Τι λόγο να του πω; Είναι ελαττωματικό! Θέλει να το τσεκάρει ο μ@λακ@ς ο πωλητής στο ebay ότι δεν λέω ψέμματα. Με ταλαιπωρεί χωρίς λόγο, θετική δεν παίρνει με τίποτα.:mad:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - τοτε βεβαιως και θα σου δωσει χαρτακι με αριθμο επανω,θα το βλεπεις μεχρι τα συνορα μας ομως ,κριμα που στραβωσε ετσι αλλα παλι καλα που δεχεται να το ξανακοιταξει, εαν σου στειλει νεο και δουλεψει βαλτου το 5στερο αλλιως πες του τα γνωστα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλ λέω στον υπάλληλο, ότι θέλω να επιστραφεί στον αποστολέα και αν μου ζητήσει λόγο, του λέω ελαττωματικό προιόν και ζητάω χαρτάκι παραλαβής; Ισχύει ή θα με κοιτάει σαν άλιεν;:lol:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το δεμα εχει εξαρχης tracking number?

 

Δεν το νομίζω. Είναι Royal Mail Airmail (Small Packets). Ο πωλητής είχε και το Royal Mail International Signed-for που έχει tracking number.

O ίδιος μου είπε να το στείλω έτσι:

Please return the package so we can examine the item by doing the following:

-Pop the item into original postage packet

-Cross out your address and circle return address

-Write "RETURN TO SENDER"

-Pop packet into the post (NO STAMP NEEDED)

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

κοιτα elteo,δωσε προσοχη στην ολη διαδικασια γιατι μπορει να σου κανει λαμογια,και εξηγω.Με το πηγαινε-ελα του πακετου,να το δω αν δουλευει και σου το στελνω πισω ή σου στελνω καινουργιο,μπορει να περασουν 45 μερες απο την ημερα αγορας.Σε περιπτωση λοιπον που αυτος μολις το λαβει και δε σου στειλει εκ νεου το προιον,αν περασουν 45 μερες χανεις τα χρηματα.Δεν θελω να το αναλυσω(και να το κουρασω) γιατι ειμαστε σε λαθος thread,συνοπτικα κοντα στις 30-35 μερες αν δεν εχεις λαβει τπτ πισω ,κανε στο paypal dispute και καπακι claim.Για λεπτομερειες ,εδω ειμαστε παλι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...