Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε συ elteo, προφανώς σου λέει να το στείλεις πίσω με διαδικασίες που κάνουμε όταν ο παραλήπτης είναι άγνωστος.

 

Σωστά σου λέει λοιπόν, βάλε ένα Χ στο όνομά σου, γράψε "άγνωστος παραλήπτης" και τσεκάρισε το κουτάκι να πάει πίσω στον αποστολέα.

 

Αν στο ταχυδρομείο τους πεις την πραγματική ιστορία, δεν θα το δεχτούν αυτό ('η θα σου κάνουν εξυπηρέτηση κάνοντας τα στραβά μάτια) γιατί το έχεις παραλάβει!

 

εγώ θα πήγαινα στο ταχυδρομείο, θα τους έλεγα "αυτό ήρθε στο σπίτι μου και δεν υπάρχει αυτό το όνομα εκεί... έστειλα mail του πωλητή και μου είπε ότι αφού δεν είναι εκεί αυτός στον οποίο το έστειλε, να το πάω στο ταχυδρομείο να του το στείλουν πίσω"

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ σωστά....:down: Δεν το δέχτηκαν στα ΕΛΤΑ γιατί έχει ανοικτεί και ξανακλειστεί. Και ας γράφω να σταλεί πίσω ως άγνωστος παραλήπτης. Brilliant!:rolleyes: Tέσπα το θέμα μου είναι με τον πωλητή.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω ένα δέμα σε χώρα του εξωτερικού. Για να δώσω στο παραλήπτη tracking number τι πρέπει να κάνω; Γνωρίζει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω ένα δέμα σε χώρα του εξωτερικού. Για να δώσω στο παραλήπτη tracking number τι πρέπει να κάνω; Γνωρίζει κανείς;

 

ζητας να σταλει ως συστημενο..Σου δινει αποδειξη με γραμμενο πανω το tracking,σκαναρεις την αποδειξη και την στελνεις με email στον παραληπτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω ένα δέμα σε χώρα του εξωτερικού. Για να δώσω στο παραλήπτη tracking number τι πρέπει να κάνω; Γνωρίζει κανείς;

τι εννοεις; του στελνεις με email, τηλέφωνο κλπ το tracking number που θα σου δώσουν στα ελτα οταν στειλεις το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις; του στελνεις με email, τηλέφωνο κλπ το tracking number που θα σου δώσουν στα ελτα οταν στειλεις το δέμα.

 

Του μιλάς, 'η του στέλνεις μήνυμα ρε παιδιά...

 

Και του λες, το νούμερο είναι π.χ. ΑΚ25876325Α

 

Που μπερδεύεστε? Στο εάν θα είναι email 'η τηλέφωνο 'η SMS?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο ηλίθιος για να ρωτάω πώς θα το πω στον παραλήπτη. :confused: Εννοούσα πώς δίνουν τα ΕΛΤΑ tracking number επειδή όταν άλλες φορές έστελνα δέμα ως απλό δεν έδιναν tracking number. Ο Στέλιος85 απάντησε στην απορία μου. :)
Link to comment
Share on other sites

np Bomber.Παντως κανε και αυτο με το σκαναρισμα που σου προτεινα,μην γινει καμια στραβη.Να το εχεις ετοιμο το αρχειο και για το paypal...Γιατι παρατηρω πως το tracking number σε καποιες χωρες αλλαζει ή δεν δινει καθολου αποτελεσματα στις σελιδες τους
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το tracking number που θα παρει ισχυει μεχρι τα συνορα, μετα στο site των ΕλΤα μενει ως εχει, απο εκει και περα αναλαμβανει αλλος

το σκαναρισμα ειναι η καλυτερη λυση να φαινεται η μερα,ωρα,υποκαταστημα που το εστειλες κλπ, καλυτερο απο το να του στειλεις εναν κωδικο που την μεθεμπομενη που θα φτασει στα συνορα δεν θα ισχυει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το tracking number που θα παρει ισχυει μεχρι τα συνορα, μετα στο site των ΕλΤα μενει ως εχει, απο εκει και περα αναλαμβανει αλλος

το σκαναρισμα ειναι η καλυτερη λυση να φαινεται η μερα,ωρα,υποκαταστημα που το εστειλες κλπ, καλυτερο απο το να του στειλεις εναν κωδικο που την μεθεμπομενη που θα φτασει στα συνορα δεν θα ισχυει (!)

 

πολυ σωστα....Αυτο απανταει και σε ενα αλλο συμφορουμιτη που του απαντησα προχτες..Γιατι ο ο δεκτης ανν αξιωθει οτι δεν εχει λαβει το δεμα το παυπαλ θα κανει την ερευνα..Θα δει την αποδειξη αποστολης,θα μπει στα ελτα να τσεκαρει οτι οντως εφυγε απο τα συνορα,αλλα αμα εχει αλλαξει ο αριθμος φορτωτικης στην αλλη χωρα τοτε τι γινεται?Δεν θα βγαζει αποτελεσμα στο αντιστοιχο tracking system της εκει χωρας.Σε αυτη την περιπτωση πρεπει εσυ να ερθεις σε επαφη με την κρατικη εταιρεια της χωρας(royal mail,dp κτλ).Προσωπικα επειδη ειμαι μονο αγοραστης και ποτε πωλητης,μια φορα μου ετυχε να επιστρεψω δεμα και ειχα αντιστοιχο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

:cool: - σε πολλες περιπτωσεις ναι πρεπει εσυ σε τυχον προβλημα να βρεις με ποια συνεργαζεται για την συγκεκριμενη χωρα τα ΕλΤα μας, το δεμα απο εδω παντα φευγει γρηγορα μετα ομως αν παει σε τιποτα Κινα αντε βγαλε ακρη με τα "συστηματα" τους (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες τώρα, τα ΕΛΤΑ έχουν «χάσει» δέμα που μου στειλαν από Θεσσαλονίκη. RE177210105GR. Απ τις 16 του μήνα, είναι στην διανομή Πειραιά, και παρόλο που έχω παει στις αποθήκες πολλές φορές, δεν έχω βγάλει άκρη, με τον υπεύθυνο εκεί να μου χει πει κι όλας ότι μπορεί να χάθηκε ή να κλάπηκε. Ξεφτίλες...
Link to comment
Share on other sites

Wednesday, 16 January 2013, 4:31:01 AM

Scan Location: ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Description: Αποστολή Συσκευασίας

 

Wednesday, 16 January 2013, 6:37:10 AM

Scan Location: ΠΕΙΡΑΙΑΣ (Κ.ΔΙΑΝΟΜΗ)

Description: Αποστολή Συσκευασίας

Delivery Status:

 

:mad: - την ιδια μερα εφθασε Αθηνα και εφυγε για Πειραια μα μολις εφθασε στο τσακ στο ταχυδρομειο "χαθηκε" (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Wednesday, 16 January 2013, 4:31:01 AM

Scan Location: ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Description: Αποστολή Συσκευασίας

 

Wednesday, 16 January 2013, 6:37:10 AM

Scan Location: ΠΕΙΡΑΙΑΣ (Κ.ΔΙΑΝΟΜΗ)

Description: Αποστολή Συσκευασίας

Delivery Status:

 

:mad: - την ιδια μερα εφθασε Αθηνα και εφυγε για Πειραια μα μολις εφθασε στο τσακ στο ταχυδρομειο "χαθηκε" (!)

Δεν έφτασε καν στο ταχυδρομειο για να το παραλάβω, χάθηκε στη διανομή, στις αποθήκες. Και 2 βδομάδες υποτιθεται το ψάχνουν.
Link to comment
Share on other sites

:confused: - αν εχεις πεσει επανω σε αδεια-ασθενεια του παλιου ταχυδρομου ή ανακατανομη υπαλληλων διανομης σιγουρα θα εχει ξεμεινει σε καποιο ντεξιον, οχι 1 αλλα 4 φορες εχω παει συνοδεια πισω μετα απο φασαρια και τελικα ετσι βρηκα το δεμα μου (!)

Θες και το πιο κουφο ? ΔΕΝ το ειχαν περασμενο μπροστα στο βιβλιο τουτεστιν ηταν σαν να μην υπηρχε και μιλαω για κεντρικο ταχυδρομειο οχι για κανενα χωριουδακι

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:confused: - αν εχεις πεσει επανω σε αδεια-ασθενεια του παλιου ταχυδρομου ή ανακατανομη υπαλληλων διανομης σιγουρα θα εχει ξεμεινει σε καποιο ντεξιον, οχι 1 αλλα 4 φορες εχω παει συνοδεια πισω μετα απο φασαρια και τελικα ετσι βρηκα το δεμα μου (!)

Θες και το πιο κουφο ? ΔΕΝ το ειχαν περασμενο μπροστα στο βιβλιο τουτεστιν ηταν σαν να μην υπηρχε και μιλαω για κεντρικο ταχυδρομειο οχι για κανενα χωριουδακι

Τι να πω; Εδώ πρόκειται για την κεντρική διανομή πειραιά, που εξυπηρετεί 100άδες χιλιάδες πολίτες. Κι ο μπακάλικος τρόπος που λειτουργούν είναι τελείως ανεύθυνος. Την άλλη φορά ειχε χαθεί δέμα μου, κι ήταν στην αποθήκη των απλών αντί των συστημένων.

Σήμερα, η υπάλληλος μου δωσε δέμα αλλουνού καταλάθος, ήταν να παραλάβω 4 δέματα, και στο ένα αντί να δώσει το δικό μου, έδωσε άλλο. Πάλι καλά που το δα αμέσως και της το δωσα πίσω. Φανταστείτε άλλος στη θέση μου απλά να το παιρνε, κ μετά να πηγαινε να ζητήσει και το δικό του με το τρακινγκ. Να ένας κλασσικός τρόπος εξαφάνισης δεμάτων στα ΕΛΤΑ.

Το χειρότερο τώρα.

Το ένα απ τα δέματα, ήταν ανοιγμένο, κι ειχε ξανακολλληθεί με επιπλέον ταινια. Το περιεχόμενο του δέματος, είναι κλεμμένο! http://s12.postimage.org/6emaysw30/IMG_2192.jpg Δείτε την καφέ ταινία..

Άντε να βρεις το δίκιο σου τώρα..Η κλοπή δεμάτων στα ελτα είναι τόσο εύκολο και χωρίς να είναι εφικτή απόδοση ευθύνης.

Άνοιξα dispute στο paypal και καπάκι claim, αλλά στην κίνα έχουν διακοπές τώρα..

Έκανα αναφορά στον συνήγορο του πολίτη, γιατί είμαι σίγουρος ότι η λαλακία έγινε στην ελλάδα, κι έχω υποψίες για τους καραγκιόζηδες στην Διανομή Πειραιά, όπου τα χαμένα δέματα τα θεωρούν κάτι φυσιολογικό για το ταχυδρομείο, και λένε και μ ένα ύφος «Τι να κανουμε εμείς; Μπορεί να κλαπηκε, να χάθηκε κλπ, είναι συνηθισμένα αυτά»!.

Αλλά λογικά δεν θα βρώ δίκιο.

Περιμένω και την απόφαση του paypal για άλλο δέμα που χε έρθει άδειο πριν 2 βδομάδες..

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να προστατευτούμε, αν όχι όταν αγοράζουμε, τουλάχιστον όταν πουλάμε; Υπάρχει κάποια τόσο φθηνή εταιρεία για αποστολές;
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να προστατευτούμε, αν όχι όταν αγοράζουμε, τουλάχιστον όταν πουλάμε; Υπάρχει κάποια τόσο φθηνή εταιρεία για αποστολές;
Για αποστολές εντός ελλάδας εγώ χρησιμοποιώ τα EΛΤΑ courier, που ναι ταχύτερα, πολύ φθηνά όταν επιλέγεις παραλαβή από ταχυδρομείο ή πρακτορία ΕΛΤΑ Courier, ταχύτατα, και πολύ ασφαλέστερα απ το απλό ταχυδρομείο
Link to comment
Share on other sites

Για αποστολές εντός ελλάδας εγώ χρησιμοποιώ τα EΛΤΑ courier, που ναι ταχύτερα, πολύ φθηνά όταν επιλέγεις παραλαβή από ταχυδρομείο ή πρακτορία ΕΛΤΑ Courier, ταχύτατα, και πολύ ασφαλέστερα απ το απλό ταχυδρομείο

 

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ΕΛΤΑ courier και για το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ΕΛΤΑ courier και για το εξωτερικό;
Για εξωτερικό το αντίχτοιχο είναι η γνωστή EMS, που λειτουργεί μέσω των ΕΛΤΑ. Περιμένω επίσης δέμα από EMS, κι έχουν περάσει 14 ημέρες και τίποτα. Πιο γρήγορα ήρθαν τα πακέτα με singapore post, έλεος...
Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό το αντίχτοιχο είναι η γνωστή EMS, που λειτουργεί μέσω των ΕΛΤΑ. Περιμένω επίσης δέμα από EMS, κι έχουν περάσει 14 ημέρες και τίποτα. Πιο γρήγορα ήρθαν τα πακέτα με singapore post, έλεος...

 

Βλέπω τον τιμοκατάλογο της EMS. Για να στείλεις δέμα 500 γρ. στην Ευρώπη θες ένα 30άρι. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τον τιμοκατάλογο της EMS. Για να στείλεις δέμα 500 γρ. στην Ευρώπη θες ένα 30άρι. :confused:

Ο τιμοκατάλογος των ελτά στο ιντερνετ είναι παλιός:lol: Έχει τιμές ακριβότερες απ όσο είναι τώρα, τουλάχιστον στα courier..Πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Εδώ πρόκειται για την κεντρική διανομή πειραιά, που εξυπηρετεί 100άδες χιλιάδες πολίτες. Κι ο μπακάλικος τρόπος που λειτουργούν είναι τελείως ανεύθυνος. Την άλλη φορά ειχε χαθεί δέμα μου, κι ήταν στην αποθήκη των απλών αντί των συστημένων.

Σήμερα, η υπάλληλος μου δωσε δέμα αλλουνού καταλάθος, ήταν να παραλάβω 4 δέματα, και στο ένα αντί να δώσει το δικό μου, έδωσε άλλο. Πάλι καλά που το δα αμέσως και της το δωσα πίσω. Φανταστείτε άλλος στη θέση μου απλά να το παιρνε, κ μετά να πηγαινε να ζητήσει και το δικό του με το τρακινγκ. Να ένας κλασσικός τρόπος εξαφάνισης δεμάτων στα ΕΛΤΑ.

Το χειρότερο τώρα.

Το ένα απ τα δέματα, ήταν ανοιγμένο, κι ειχε ξανακολλληθεί με επιπλέον ταινια. Το περιεχόμενο του δέματος, είναι κλεμμένο! http://s12.postimage.org/6emaysw30/IMG_2192.jpg Δείτε την καφέ ταινία..

Άντε να βρεις το δίκιο σου τώρα..Η κλοπή δεμάτων στα ελτα είναι τόσο εύκολο και χωρίς να είναι εφικτή απόδοση ευθύνης.

Άνοιξα dispute στο paypal και καπάκι claim, αλλά στην κίνα έχουν διακοπές τώρα..

Έκανα αναφορά στον συνήγορο του πολίτη, γιατί είμαι σίγουρος ότι η λαλακία έγινε στην ελλάδα, κι έχω υποψίες για τους καραγκιόζηδες στην Διανομή Πειραιά, όπου τα χαμένα δέματα τα θεωρούν κάτι φυσιολογικό για το ταχυδρομείο, και λένε και μ ένα ύφος «Τι να κανουμε εμείς; Μπορεί να κλαπηκε, να χάθηκε κλπ, είναι συνηθισμένα αυτά»!.

Αλλά λογικά δεν θα βρώ δίκιο.

Περιμένω και την απόφαση του paypal για άλλο δέμα που χε έρθει άδειο πριν 2 βδομάδες..

 

 

Στα περισσότερα υποκαταστήματα το ίδιο χάλι κυριαρχεί. Πριν χρόνια είχαν χαθεί οι πιστωτικές που μου έστειλε η τράπεζα για αλλαγή γιατί ο υπάλληλος (ήταν έκτακτος, αν αυτό έχει κάποια σημασία) και αντί να μοιράζει την αλληλογραφία προτιμούσε να την πετάει για να ξεμπερδεύει γρήγορα και να φεύγει. Επειδή έγιναν πολλά παράπονα για χαμένες επιστολές κ.λ.π. κι όταν πήγαινε κάποιος στο κατάστημα των ΕΛ.ΤΑ. (Κυψέλη) για να βρει λύση έλεγαν απλά κάντε καταγγελία (Κάποιοι προτίμησαν μια πιο άλλη λύση και βρήκαν το όνομα του έκτακτου υπαλλήλου ... ).

Μετά από αυτό είπα ότι είναι από τα χειρότερα υποκαταστήματα, μέχρι που είδα τι γίνεται στο υποκατάστημα του Γέρακα.

Ανέκδοτο με δυο λέξεις είναι η φράση "ταχυδρομείο Γέρακα". Εκεί δε μοίραζαν την αλληλογραφία γιατί λέει δε τους διέθεταν μηχανάκι λόγω μεγάλων ( ; ) αποστάσεων που πρέπει να κάνουν.

Απ΄ότι διαβάζω όμως ανταγωνίζονται πολλά καταστήματα για το τίτλο του χειρότερου, σε σημείο να αρχίσω να πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες :X

 

Σχετικά με τα ΕΛ.ΤΑ. κούριερ που ανέφερες ναι μεν έχουν καλές τιμές αλλά αυτό το ωράριο 08:00 - 16:00 δεν εξυπηρετεί όταν κάποιος επείγεται.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα υποκαταστήματα το ίδιο χάλι κυριαρχεί. Πριν χρόνια είχαν χαθεί οι πιστωτικές που μου έστειλε η τράπεζα για αλλαγή γιατί ο υπάλληλος (ήταν έκτακτος, αν αυτό έχει κάποια σημασία) και αντί να μοιράζει την αλληλογραφία προτιμούσε να την πετάει για να ξεμπερδεύει γρήγορα και να φεύγει. Επειδή έγιναν πολλά παράπονα για χαμένες επιστολές κ.λ.π. κι όταν πήγαινε κάποιος στο κατάστημα των ΕΛ.ΤΑ. (Κυψέλη) για να βρει λύση έλεγαν απλά κάντε καταγγελία (Κάποιοι προτίμησαν μια πιο άλλη λύση και βρήκαν το όνομα του έκτακτου υπαλλήλου ... ).

Μετά από αυτό είπα ότι είναι από τα χειρότερα υποκαταστήματα, μέχρι που είδα τι γίνεται στο υποκατάστημα του Γέρακα.

Ανέκδοτο με δυο λέξεις είναι η φράση "ταχυδρομείο Γέρακα". Εκεί δε μοίραζαν την αλληλογραφία γιατί λέει δε τους διέθεταν μηχανάκι λόγω μεγάλων ( ; ) αποστάσεων που πρέπει να κάνουν.

Απ΄ότι διαβάζω όμως ανταγωνίζονται πολλά καταστήματα για το τίτλο του χειρότερου, σε σημείο να αρχίσω να πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες :X

 

Σχετικά με τα ΕΛ.ΤΑ. κούριερ που ανέφερες ναι μεν έχουν καλές τιμές αλλά αυτό το ωράριο 08:00 - 16:00 δεν εξυπηρετεί όταν κάποιος επείγεται.

Καλά αυτά, αλλά το ανοιγμένο πακέτο;;;

Όσο για τα ελτα κουριερ τι εννοεις; το πρακτορείο εδώ στο πειραιά λειτουργεί μέχρι τις 8 το βράδυ, όπως και τα κεντρικά ταχυδρομεία

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά, αλλά το ανοιγμένο πακέτο;;;

...

Το ανοιγμένο πακέτο είναι όχι απλά :X ... . Κυνήγησε το όσο πάει, μη το αφήσεις ακόμη κι αν τα βρεις με τον πωλητή.

Αν και σκέψου σε τι χάλι έχουμε συνηθίσει (μας έχουν συνηθίσει) να συναλλασσόμαστε που λέμε "καλά αυτά". Θεωρούμε δηλαδή "φυσιολογικό" το να πετιούνται επιστολές, πακέτα, κ.λ.π..

 

 

...

Όσο για τα ελτα κουριερ τι εννοεις; το πρακτορείο εδώ στο πειραιά λειτουργεί μέχρι τις 8 το βράδυ, όπως και τα κεντρικά ταχυδρομεία

 

Τα κοντινά σε εμένα τα αναφέρει ως "Εξυπηρέτηση από θυρίδα" με το ωράριο που έγραψα, γι΄αυτό το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...