Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στειλε ενα μαιλ στην seagate να ενημερωσεις για την κατασταση και οτι εχεις στειλει το δεμα και αν το εχουν παραλαβει και για καποιον λογο δεν το εχουν βαλει στα δεματα που παρεληφθησαν..Απο εκει και μετα ξαναδοκιμασε με τα Ελτα και πες να σου πουν με ποιον συνεργαζονται στην Ιταλια , και μετα μονο με τηλεφωνο πιστευω θα βρεις ακρη με τους Ιταλους , ( αν πετυχεις καποιον που να μιλαει Αγγλικα που να μπορεις να συννενοηθεις.

 

Θα ξαναγραψω κατι που αν θυμαμαι καλα ειχα γραψει και παλαιοτερα , τα Ελτα σταματανε στο τρακινγκ μεχρι το σημειο που παρεληφθηκε το δεμα απο τους Ιταλους , εχουν ενα διεθνες συστημα που τους στελνουν μια ειδοποιησει οτι ο ταχυδρομικος σακος με αριθμο Χ παρεληφθει κανονικα απο τους Ιταλους , απο εκει και μετα τα Ελτα μεσω του τρακινγκ γνωριζουν ποια δεματα ηταν μεσα στον σακο αυτο και ξερουν αν ειναι και το δικο σου.Αν σου πουν οτι εφτασε οκ απο εκει και μετα θα μιλας με Ιταλια για το δεμα.

 

Ξανατηλεφωνησε στο κεντρο εξ. των Ελτα και πες να σου δωσουν τηλεφωνο προισταμενου για να μιλησεις μαζι του , ρωτα ποιο εταιρια ταχυδρομικη χρησιμοποιουν στην Ιταλια και απο εκει και μετα θα εχεις μια κατευθυνση για να ψαξεις στο site τους αν σου βγαζει αποτελεσματα με το νουμερο τρακινγκ των Ελτα ( αμφιβαλω ) ή και να παρεις τηλεφωνο αυτους να ρωτησεις.

 

Τα βλεπω απο το λινκ που εδωσα παραπανω

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

&ομως ειναι δυσκολο..ας εβαζες κουτι(&μεγαλο κουτι οχι μια σταλια)!!!αν ο ταχυδρομος χτυπαει κουδουνι στον καθε ενα που παραγγελνει απο το ebay(&δεν ειναι ενας-δυο)+τα συστημενα που εχει+τις επιταγες..δεν θα τελειωσει ποτε..ασε που δεν ειναι υποχρεωμενος να σου χτυπησει κουδουνι..θεωρειτε απλο γραμμα αφου δεν ειναι συστημενο!!!αν δεν θες να γινεται αυτο πες στον ταχυδρομο σου να σου αφηνει ειδοποιηση να πηγαινεις να τα παιρνεις μονος σου..ο καθενας απο πχ 500 σπιτια ζηταει&απο μια χαρη!!ε,οχι ρε παιδια δεν γινεται να σας κανουν χαρη σε ολα..δεν ειναι δουλοι σας!!!&τα ελτα σκ@τ@ υπηρεσια ειναι,αλλα ο κοσμος ειναι χειροτερος...

 

Απάντηση ετεροχρονισμένη:

Όταν έχω πληρώσει τα έξοδα αποστολής ΑΠΑΙΤΩ να εξυπηρετηθώ όπως πρέπει και για αυτά που έχω πληρώσει. Αν ΕΣΥ (όχι προσωπικά αλλά ο οποιοσδήποτε και σε κάθε θέση) δεν πληρώνεσαι αρκετά για τη δουλειά σου ή σου ζητάνε να κάνεις πολύ περισσότερα από αυτά που μπορείς τότε κάνε τα παράπονά σου στον προϊστάμενό σου ή πήγαινε σπίτι σου. Είναι όμως παράνομο να μου στερείς μια υπηρεσία που έχω πληρώσει, επειδή έτσι κρίνεις ΕΣΥ ότι είναι σωστό για ΕΣΕΝΑ. Εκτός και αν μου προτείνεις να φερθώ κι εγώ όπως κρίνω..:kill:.

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

2 πακετάκια που πήρα από Κίνα περιμένω εδώ και ένα μήνα, και προχτές ήρθε το ένα.

Κρίμα και είχανε βελτιωθεί παλιότερα στους χρόνους τους.

 

Εδω εμενα δεν ερχονται καθολου επειδη τα σουφρωνουν στα κεντρα διανομης...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω συνηθως δεν λαμβανω πακετακια τα οποια μου στελνουν απο εξωτερικο και δεν εχουν tracking, τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση; Παραπονα κλπ...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

και τουμπες να κανεις δεν προκειται να δικαιωθεις.το τελωνειο ειναι μη ελεγχομενο.κρατος εν κρατη.το ιδιο επαθα πριν 8 χρονια με μεγαλο πακετο απο αμερικη και απο πολυ μεγαλο καταστημα.εχω γραψει την ιστορια μου.

δυστυχως με την κριση ,τους μειωμενους υπαλληλους,τους συνεχεις ελεγχους και το παρτυ που γινεται τωρα χαρη στο διαλυμενο κρατος ειναι δυσκολο να ψαξεις να βρεις το δικιο σου.

πηγαμε πολλα χρονια πισω ξανα,πανω που εδω και 4 χρονια ειχαν σιαξει τα πραγματα προς το πολυ καλυτερο.οπου δεν υπαρχει χρημα και οργανωση ,υπαρχει γκρινια και χαος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το παιδί εννοούσε μέσω τελωνείου ή όχι αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω χάσει και εγώ κάποια πακετάκια κατά καιρούς από Κίνα, αλλά και από Αγγλία, κάποιες λίγες φορές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελωνειο γιατι να περασουν, αφου αυτο που μου στελνουν ειναι ενα δωρο. Για κατι αλλο πληρωσα και απλα αυτα τα στελνουν σαν δωρα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελωνειο γιατι να περασουν, αφου αυτο που μου στελνουν ειναι ενα δωρο. Για κατι αλλο πληρωσα και απλα αυτα τα στελνουν σαν δωρα...

 

Από πού έρχονται;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ερχονται απο UK..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση ετεροχρονισμένη:

Όταν έχω πληρώσει τα έξοδα αποστολής ΑΠΑΙΤΩ να εξυπηρετηθώ όπως πρέπει και για αυτά που έχω πληρώσει. Αν ΕΣΥ (όχι προσωπικά αλλά ο οποιοσδήποτε και σε κάθε θέση) δεν πληρώνεσαι αρκετά για τη δουλειά σου ή σου ζητάνε να κάνεις πολύ περισσότερα από αυτά που μπορείς τότε κάνε τα παράπονά σου στον προϊστάμενό σου ή πήγαινε σπίτι σου. Είναι όμως παράνομο να μου στερείς μια υπηρεσία που έχω πληρώσει, επειδή έτσι κρίνεις ΕΣΥ ότι είναι σωστό για ΕΣΕΝΑ. Εκτός και αν μου προτείνεις να φερθώ κι εγώ όπως κρίνω..:kill:.

 

Έχεις δίκιο φίλε.

Κι εγώ σήμερα τα έχω πάρει γιατί μόνιμα οι ταχυδρόμοι (όπου έμεινα τα τελευταία χρόνια) με σέρνουν ταχυδρομείο για κάθε πακετάκι.

 

Σήμερα που έφαγα μία π@π@ρα (απεργία κλπ), και δε μπορω να πάρω δέμα που ήρθε από Δευτέρα, παρά μόνο την Πέμπτη και αν, αποφάσισα να το ψάξω.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_1481.html

And I quote:

Η διανομή των συστημένων αντικειμένων σε αστικές περιοχές πραγματοποιείται από το διανομέα μόνο μία φορά στην αναγραφόμενη διεύθυνση. Τα συστημένα αντικείμενα επιδίδονται στους ίδιους τους παραλήπτες ή τους πληρεξούσιούς τους, υπογράφοντας σε ειδικά έντυπα των ΕΛΤΑ. Ειδικά για τις πολυόροφες οικοδομές, οι διανομείς υποχρεούνται να επιδώσουν μέχρι τον πρώτο όροφο, αν δεν υπάρχει ανελκυστήρας, και σε όλους τους ορόφους, αν υπάρχει. Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ο παραλήπτης καλείται να παραλάβει το συστημένο αντικείμενο στην είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Μετά διάβασα όλο το Χάρτη Υποχρεώσεων ΕΛΤΑ και είδα ότι η ίδια περίπου διαδικασία (δλδ να το φέρουν ως τη διεύθυνση) ισχύει και για τα απλά! Γενικά ως 2 κιλά ΠΡΕΠΕΙ να σου το φέρουν.

 

quote από τον κανονισμό:

Διανομή Απλή αλληλογραφία

Τα προς διανομή απλά ταχ. αντικείμενα προσκομίζονται στην αναγραφόμενη

διεύθυνση και τοποθετούνται στα γραμματοκιβώτια των πολυκατοικιών (εφόσον

υπάρχουν), διαφορετικά τοποθετούνται σε ασφαλές σημείο της εισόδου.

Συστημένη αλληλογραφία

Τα προς διανομή συστημένα αντικείμενα προσκομίζονται από το διανομέα στην

αναγραφόμενη διεύθυνση και επιδίδονται με υπογραφή. Ειδικά για τις πολυόροφες

οικοδομές οι διανομείς υποχρεούνται να επιδώσουν μέχρι τον πρώτο όροφο, αν δεν

υπάρχει ανελκυστήρας και σε όλους τους ορόφους αν υπάρχει.

 

Παρακάτω γράφει για το όριο 2 κιλών, και τις ειδοποιήσεις.

 

Δε δέχομαι λοιπόν να μη μου φέρνουν πακέτο ενός κιλού, για το οποίο πλήρωσα $18 shipping και έχω tracking για κάθε του κίνηση!

 

Οπότε όταν τελειώσει η απεργία θα πω πολύ ευγενικά στον ταχυδρόμο μου να μου τα φέρνει πάντα και όλα!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάνε από τελωνείο αντικείμενα από χώρες της Ε.Ε

 

Αυτο λεω και εγω. Τεσπα ειδα πριν λιγο την ειδοποιηση οτι ηρθε, ασχετως αν απο Αγγλια μου το εχουν στειλει απο τις 20/10.

 

Παντως εχει τυχει και κατι καρτες που ειχα αγορασει 3 pounds να μην τις δω ποτε .. Δεν ξερω σε εκεινη την περιπτωση τι εγινε...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έστειλα κάτι σκληρούς στην seagate στις 23/10 και ακόμη δεν έχουν φτάσει ιταλία που είναι ο προορισμός τους. πόσο καιρό κάνει? το tracking των ελτά εμφανίζει μόνο την ημέρα που τους έστειλα. σε ποιο site πρέπει να μπω για να δω άμεσα που είναι?

 

έστειλα επίσης και ένα δέμα στις 30/10 πάλι στον ίδιο προορισμό το οποίο με ενημέρωσαν ότι έφτασε ενώ το άλλο 23/10 ακόμη δεν έχει εμφανιστέί στην seagate ¨οτι έγινε παραλαβή. τι να κάνω?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

έστειλα επίσης και ένα δέμα στις 30/10 πάλι στον ίδιο προορισμό το οποίο με ενημέρωσαν ότι έφτασε ενώ το άλλο 23/10 ακόμη δεν έχει εμφανιστέί στην seagate ¨οτι έγινε παραλαβή. τι να κάνω?

 

Ασχετο και σχετικο ταυτοχρονα! Επειδη μαλλον και εγω θα στειλω εναν σκληρο στην seagate ποσο σου πηγε το μαλλι? Και αυτο που εφτασε σε ποσες μερες πηγε? :!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

11 ευρώ το πακέτο με έναν δίσκο, 13,50 το πακέτο με 2 δίσκους, αλλά με το βάρος νομίζω πάει εννοείται συστημένα και τα 2 πακέτα. Σε μία μέρα ήταν Ιταλία αλλά στην ουσία εγώ το στείλα 30/10 και 6/10 μου στείλαν mail ότι παραλάβανε. Καλύτερα στείλτο Γερμανία γιατί από οτι μου είπαν τα ιταλικά ταχυδρομεία είναι για τα μπάζα
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Geia sas Paidia kai Kalispera Paragila kati papoutsia apo ameriki usps carrier. Upotithetai oti eftasan sti ellada stis 14 noembriou simfwna me to sistima tis elta alla paw eki gia na ta paralavw alla den mporoun na broun to dema mou enw sto upologisti tous leei oti briskontai sta grafeia tous!!!!! exo parei xilia tilefwna sti exupiretisi pelatwn kai m lene ta idia. Ti lete na kanw kai deuteron einai dunaton na apozeimeiwthw!!!??
Link to comment
Share on other sites

Geia sas Paidia kai Kalispera Paragila kati papoutsia apo ameriki usps carrier. Upotithetai oti eftasan sti ellada stis 14 noembriou simfwna me to sistima tis elta alla paw eki gia na ta paralavw alla den mporoun na broun to dema mou enw sto upologisti tous leei oti briskontai sta grafeia tous!!!!! exo parei xilia tilefwna sti exupiretisi pelatwn kai m lene ta idia. Ti lete na kanw kai deuteron einai dunaton na apozeimeiwthw!!!??

 

Αν τελικά δεν το βρουν (δύσκολο το κόβω), θα παραπονεθεις στον seller και αυτος θα παρει αποζημείωση από τη usps.

 

(Όσο γράφω αυτή την απάντηση μου αναβοσβήνει "μηνύματα με greekslish θα διαγράφονται!" οποτε προτείνω να μετατρέψεις την ερώτησή σου σε φουλ ελληνικα)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αντικαταβολη!!!!! δν γινεται να αποζειμειωθω απο την ελτα????

 

Δεν έχει σχέση, αυτή είναι η διαδικασία...

Για να αποζημιωθείς από τα ΕΛΤΑ πρέπει -νομίζω- πρώτα να έχει παραιτηθεί ο αποστολέας των δικαιωμάτων του. Έτσι έγραφε κάπου που διάβαζα για τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποστολεας αποζημιωνεται και ο οχι ο παραληπτης , ο Αμερικανος πρεπει να κανει claim οτι χαθηκε το δεμα και θα αποζημιωθει αυτος και θα σου επιστρέψει τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακουσω αν υπάρχει το τελευταίο διάστημα σχετικά ανάλογη εμπειρία για να δω τη κατάσταση και να κινηθώ αναλόγως. Αποφάσισμένος να προχωρήσω στην αγορά του NEXUS 4 από Αμερική ( όταν με το καλό κυκλοφορήσει ευρέως την αγορά θα τη κάνει φίλος και θα τη στείλει σαν ιδιώτης. Ακούγοντας τα περι τελωνείου από courier (FedEx, UPS) η καταληλότερη λύση ειναι τα Αμερικάνικα ΕΛΤΑ (USPS). Διαβάζβ τώρα πως δε γίνονται αποστολές κινητών στο link που παραθέτω. Έχει καποιος παραλάβει απο USPS τελευταία;

 

http://news.cnet.com/8301-1023_3-57432323-93/usps-to-ban-overseas-shipments-on-tablets-smartphones-more/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακουσω αν υπάρχει το τελευταίο διάστημα σχετικά ανάλογη εμπειρία για να δω τη κατάσταση και να κινηθώ αναλόγως. Αποφάσισμένος να προχωρήσω στην αγορά του NEXUS 4 από Αμερική ( όταν με το καλό κυκλοφορήσει ευρέως την αγορά θα τη κάνει φίλος και θα τη στείλει σαν ιδιώτης. Ακούγοντας τα περι τελωνείου από courier (FedEx, UPS) η καταληλότερη λύση ειναι τα Αμερικάνικα ΕΛΤΑ (USPS). Διαβάζβ τώρα πως δε γίνονται αποστολές κινητών στο link που παραθέτω. Έχει καποιος παραλάβει απο USPS τελευταία;

 

http://news.cnet.com/8301-1023_3-57432323-93/usps-to-ban-overseas-shipments-on-tablets-smartphones-more/

 

Λοιπόν, ένα ένα.

 

Για να γλιτώσεις τελωνείο:

- USPS αυστηρά (όχι κουριερ)

- Mark as gift/sample

- αξία κάτω από $45, εγώ προτιμώ κάτω από $20

 

Αυτό που λες για τις μπαταρίες ισχύει. USPS is not lithium battery friendly anymore. Δεν ξερω πρακτικά αν το εφαρμόζουν, αλλα αν θες να είσαι σίγουρος πες στον άνθρωπό σου να βγάλει τη μπαταρία και να τη στείλει σε άλλο πακέτο ή και με άλλο τρόπο. Ή πες του να την κρατήσει (ή πουλήσει στο ebay) και πάρε μία από την κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα ένα.

 

Για να γλιτώσεις τελωνείο:

- USPS αυστηρά (όχι κουριερ)

- Mark as gift/sample

- αξία κάτω από $45, εγώ προτιμώ κάτω από $20

 

Αυτό που λες για τις μπαταρίες ισχύει. USPS is not lithium battery friendly anymore. Δεν ξερω πρακτικά αν το εφαρμόζουν, αλλα αν θες να είσαι σίγουρος πες στον άνθρωπό σου να βγάλει τη μπαταρία και να τη στείλει σε άλλο πακέτο ή και με άλλο τρόπο. Ή πες του να την κρατήσει (ή πουλήσει στο ebay) και πάρε μία από την κίνα...

 

Έχω παραγγειλει και εγώ το NEXUS 4 από Αμερική και είναι ήδη στην διαδικασια μεταφοράς. USPS express mail international, αξία 40 $ και αναμένεται από Δευτέρα στα χερια μου. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την μπαταρία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Άντε ωραία! Με γεια, και πες μας όταν έρθει επιτυχώς...

 

Χαχα, έφυγε το δέμα από Αμερική στις 20/11, έφτασαν Αυστραλία 24/11 και ακόμα έιναι εκεί..Μα καλά με πλοίο έρχεται??:lol:

Κατά τα Χριστούγεννα πιστέυω θα τόχω πάρει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...