Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια εχω στειλει κατι ρουχα με συστημενο απο ελτα στο ASOS (asos.com) απο 1 Σεπτεμβρη και οταν βαζω το Tracking number ακομα αποστολη συσκευασιας γραφει...εχουμε 11 του μηνος και ακομα να φτασει?επικοινωνησα με τον παραλαηπτη μου πε δεν του εχει παει τπτ...τι να κανω?αν χαθει το δεμα?κοστιζει 250 euro,τους πειρα και τηλ μου λεει αυτο εχει φτασει κτλ...ο παραληπτης δεν εχει παραλαβει τπτ..τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

θα μπεις στο royal mail να κανεις tracking..προσεξε εχει 2 tracking systems για mails και για parcels...Δοκιμασε τα ολα.Σιγουρα εχει φτασει.Αν πας σε μαγαζι των ελτα θα σου πουν ποτε εφυγε απο ελλαδα και εφτασε στην αγγλια.Ξεχνα τι λεει το ελληνικο tracking παντα κολλα στην πρωτη μερα.
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι το royal mail?δωσμου link ρε συ γτ θα τρελαθω..

Καλά μην τρελαίνεσαι.

Καμιά φορά αργούνε.

Δες εδώ:

http://www.royalmail.com/portal/rm/personal?mediaId=83900761&catId=500185&pageId=rql_rm_segmentListArticle&forcesegment=SG-Personal

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

junglist το link που μου εδωσες δεν βλεπω πουθενα για track & trace...μου λεει κατι Moving house?book your direction..
Link to comment
Share on other sites

junglist το link που μου εδωσες δεν βλεπω πουθενα για track & trace...μου λεει κατι Moving house?book your direction..

Σου έδωσα το Link για ιδιώτες που περιέχει τα πάντα.

Πάνω δεξιά λέει Tracking, κάνεις κλικ εκεί και σου βγάζει το πεδίο για να βάλεις τον κωδικό.

Αλλά μην αγχωθείς αν δεν βγάλει τίποτα.Και εγώ έστειλα συστημένο πακέτο πίσω στο Amazon Uk και μέχρι να το παραλάβουν, δεν μου έβγαζε τίποτα το royal mail.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

απλως εχει φυγει το δεμα απο 2 σεπτεμβρη για UK,μιλησα με την asos και μου πε δεν εχουν παραλαβει τιποτα...και τα ρουχα που εχει το δεμα κοστιζουν 270 euro.
Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσει και αυτή η βδομάδα χωρίς νεώτερα, τότε θα ανησυχούσα.

Αν το έστειλες όμως ως συστημένο, μην ανησυχείς θα βγει μια άκρη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

απλως εχει φυγει το δεμα απο 2 σεπτεμβρη για UK,μιλησα με την asos και μου πε δεν εχουν παραλαβει τιποτα...και τα ρουχα που εχει το δεμα κοστιζουν 270 euro.

 

 

κοιτα να τα παρουμε απο την αρχη για να μαθαινουν και τα νεα μελη.Μην σου τα στελνω σε pm...Το τραcking system της ελλαδος λεει πως το εστειλε στις 6 του μηνα και οχι στις 2...Εκει εχασες τις περισσοτερες μερες.Καλο ειναι να πας στο ταχυδρομειο τους και να τους κανεις επιπληξη.Απαραδεκτα πραγμτα.Απο τη στιγμη που φαινεται αποτελεσμα στο λινκ που σου εστειλα στο royal mail,σημαινει πως ειναι ηδη στο uk.Ειναι δυο μπαρες tracking στο royal mail.Mια στην κεντρικη σελιδα και μια στο royal tools sections(αυτη χρησιμοποιεις).Πιθανον αυριο ή μεθαυριο θα εχει παραδοθει.Eπισης επειδη η αγορα σου αφορα το ασος,θα πας στο fb ,στην μπαρα αναζητησης,και θα γραψεις asos here to help.Θα κανεις like στην σελιδα και θα ανοιξεις νεα συζητηση με τιτλο return order xxxxxxxxxxx.Μολις δεις απο royal mail οτι το παρελαβαν θα τους πεις οτι το λαβατε κυριοι,θελω refund ή ο,τι αλλο θελεις.Αυτα και μια συμβουλη που δινω και σε φιλους μου.Οι ον λινε αγορες δεν ειναι γη της απαγγελιας.Εχουν τετοια αγχη που τραβας και εσυ αυτη τη στιγμη.Αλλα γι αυτο ειμαστε ολοι εδω να μαθαινουμε,να βοηθαμε και να γινουμε πιο εμπειροι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Hi Panagiwitis, Please allow 21 days for your order to be processed by the warehouse. You will receive an email once you have been refunded. Thanks for your patience. I hope this helps!

 

ASOS Jack

 

μου απαντησα στελιο,λοιπον σ εδωσα λαθος tracking,αυτο ειναι ενα cd που εστειλα ιαπωνια και οωτς εφυγε 6 του μηνος αυτο...δεν βλεπω ομως απο το royal που βλεπεις ποτε εφυγε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Έχω στείλει ένα δέμα Αυστραλία με οικονομική αποστολή και έχει αρχίσει να γκρινιάζει ο αυστραλός γιατί δεν έχει φτάσει ακόμα. Έχουν περάσει 10 εργάσιμες μέρες ( 17 ημερολογιακές). Πόσο ακόμα λέτε να κάνει για να φτάσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω στείλει ένα δέμα Αυστραλία με οικονομική αποστολή και έχει αρχίσει να γκρινιάζει ο αυστραλός γιατί δεν έχει φτάσει ακόμα. Έχουν περάσει 10 εργάσιμες μέρες ( 17 ημερολογιακές). Πόσο ακόμα λέτε να κάνει για να φτάσει?

 

Νομιζω εισαι μεσα στα λογικα πλαισια.

 

σε δυο τρεις μερες ισως να φτασει.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από Ευρώπη πάμε τέζα.

Από Αγγλία μέσα σε 5 εργάσιμες και από Πολωνία μου ήρθαν 3 πακέτα σε 3 μέρες. :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πακέτο το οποίο εστάλη με DHL από Γερμανία με προορισμό την Ελλάδα, την προηγούμενη Τετάρτη 28 Σεπτ.

Στο site της DHL η διαδικασια έχει "κολλήσει" στην Πέμπτη 29 Σεπτ. και δείχνει ότι "το πακέτο ταξιδεύει για τη χώρα προορισμού". Μα ποια είναι η χώρα προορισμού, το πολύ μακρινό Ελλαδιστάν; Μάλλον.

Στο site elta-courrier.gr, ο κωδικός CLxxxxxxxxxDE δίνει ως αποτέλεσμα αναζήτησης ότι ... Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

Τους παίρνω τηλέφωνο τη Δευτέρα, 03 Οκτ. και μια ευγενέστατη κατά τ' άλλα κυρία μού λέει ότι βλέπει στο σύστημά τους ότι το πακέτο δεν έχει μπει ακόμα στην Ελλάδα, και ότι θα μπει οδικώς στο κέντρο διαλλογής στη Θεσσαλονίκη.

Τους ξαναπαίρνω σήμερα, 05 Οκτ., και μου λένε ότι το δέμα βρίσκεται στο κέντρο διαλογής στο Ηράκλειο Κρήτης. :lost: Εμμμ ... Αθήνα μένω.

Όταν ρώτησα γιατί στο elta-courrier.gr ο συγκεκριμένος αριθμός δεν δίνει κανένα αποτέλεσμα, μου απάντησε ότι το σύστημα που έχουν εκεί (στα γραφεία τους) είναι διαφορετικό από αυτό που υπάρχει στο site.

 

Τι έγινε ρε παιδιά; 7 μέρες και το πακέτο να μη φαίνεται καν στο σύστημα στο site τους;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κι εγώ πακέτο που εστάλη συμπτωματικά την ίδια ημερομηνία! Μην ανησυχείς, τόσο κάνει. Έχω κάνει κι άλλες παραγγελίες στο παρελθόν. Σήμερα - αύριο θα "πατήσει" Ελλάδα. Οι ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση, από τα ΕΛΤΑ θα παραλάβουμε. Εδώ βάζεις τον κωδικό CL......DE: http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση, από τα ΕΛΤΑ θα παραλάβουμε. Εδώ βάζεις τον κωδικό CL......DE: http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp

 

Από την DHL εδώ στην Ελλάδα πάντως μου είπαν ότι το δέμα θα μου παραδοθεί από το Πόρτα-Πόρτα, γι αυτό και έψαχνα με τον κωδικό στο elta-courrier.gr. Το Πόρτα-Πόρτα στις ταχυμεταφορές δεν υπάγεται;

 

Πάντως και στο http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp που κοίταξα, μια από τα ίδια. "No information was found."

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές το tracking number αλλάζει όταν αλλάξει χώρα. Δεν γίνεται πάντα αυτό, καιδεν ξέρω και σε ποιες περιπτώσεις γίνεται αυτό. Επικοινώνησε με τον αποστολέα.
Link to comment
Share on other sites

Από την DHL εδώ στην Ελλάδα πάντως μου είπαν ότι το δέμα θα μου παραδοθεί από το Πόρτα-Πόρτα, γι αυτό και έψαχνα με τον κωδικό στο elta-courrier.gr. Το Πόρτα-Πόρτα στις ταχυμεταφορές δεν υπάγεται;

 

Πάντως και στο http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp που κοίταξα, μια από τα ίδια. "No information was found."

Όπως στα έγραψα παραπάνω. Δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα το δέμα.

Όλες τις προηγούμενες φορές παρέλαβα από το ταχυδρομείο της περιοχής μου.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όπως στα έγραψα παραπάνω. Δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα το δέμα.

Όλες τις προηγούμενες φορές παρέλαβα από το ταχυδρομείο της περιοχής μου.

 

Απ' ό,τι φαίνεται είναι όντως έτσι όπως τα λες.

Ξαναπήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι το δέμα δεν έχει μπει ακόμη στην Ελλάδα.

Όταν ρώτησα γιατί τότε προχθές μου είχαν πει ότι το δέμα βρίσκεται στο κέντρο διαλλογής στο Ηράκλειο Κρήτης (!!!), μόνο που δεν έβαλε τα γέλια η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπήκε Ελλάδα. Βάλε τον κωδικό στο http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου. :) Θεσσαλονίκη. Εμφανίζει "Αποστολή συσκευασίας".

 

Πότε με το καλό λες να παραλάβουμε; Αύριο ή από Δευτέρα;

Αύριο, χλωμό. Δευτέρα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...