Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα στην κορη μου το redmi 5 plus. Το τηλεφωνο δεν το αφηνει απο τα χερια της. Μεχρι και η ιδια μου ειπε, μπαμπα η μπαταρια κραταει απιστευτα. 2 μερες εβγαλε. Το προηγουμενο το φορτιζε 2 φορες την ημερα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια θελω να παρω ενα απο τα δυο αυτα τηλεφωνα αλλα με προβληματιζει λιγο το μεγεθος. το redmi 5 ειναι ηδη μεγαλο για τα δεδομενα μου αλλα εχει μεγαλη διαφορα σε μεγεθος με το plus; επισης παιρνoυν αναβαθμιση σε oreo;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπ3ρα

 

Σκέφτομαι το 5 για τον γιο μου

Ειδα Σκρουτζ 3/32 στα 132 ευρώ γκλομπαλ

 

Από μπαταρία τι λεει;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπ3ρα

 

Σκέφτομαι το 5 για τον γιο μου

Ειδα Σκρουτζ 3/32 στα 132 ευρώ γκλομπαλ

 

Από μπαταρία τι λεει;

Ξεχνας τι σημαινει φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπ3ρα

 

Σκέφτομαι το 5 για τον γιο μου

Ειδα Σκρουτζ 3/32 στα 132 ευρώ γκλομπαλ

 

Από μπαταρία τι λεει;

 

Η μπαταρια ειναι καλη. Υπο φυσιολογικες συνθηκες σου βγαζει 2 μερες ανετα.

Αν τωρα ο γιος σου παιζει πολλα παιχνιδια και ειναι κ ολη μερα fb πιστευω να του βγαζει την μερα.

Αλλιως πας στο 5 plus στα 144.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω ενα απο τα δυο αυτα τηλεφωνα αλλα με προβληματιζει λιγο το μεγεθος. το redmi 5 ειναι ηδη μεγαλο για τα δεδομενα μου αλλα εχει μεγαλη διαφορα σε μεγεθος με το plus; επισης παιρνoυν αναβαθμιση σε oreo;

 

Η συσκευή σε πλατος είναι ιδια με το redmi note 4 που είναι 5.5"

Δηλαδή στο χέρι δεν θα δεις διάφορες.

Μακρύτερο είναι σε υψος, το οποίο κρατώντας το δε το καταλαβαίνεις

 

Αναβάθμιση θα πάρει, την περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Το redmi 5 έχει usb on the go και led notification?

Led έχει, λευκού χρώματος.

OTG κατά 99% δεν έχει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καλησπερα. εχω ενα προβλημα. ενω εχω κουμπωμενα τα ακουστικα ο ηχος κλησης και οι ειδοποιησεις δεν ακουγονται μεσω ακουστικων αλλα μονο μεαω του ηχειου. τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

γειααααααααααααααααααααααα σε όλους.

 

υπάρχει περίπτωση μετά από την τελευταία ή προτελευταία αναβάθμιση να παρατηρείτε προβλήματα στο τηλεφωνικό δίκτυο;

με καλούν και ακούνε μνμ ότι είμαι εκτός ενώ έχω φουλ ένδειξη. Και εμένα δε μου ανοίγει γραμμή να καλέσω.

Έχω κάνει και δοκιμή με μόνο 2G ενεργό, χωρίς δεδομένα/Wi-Fi.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το Xiaomi Redmi 5 Plus και νομίζω ότι υπερκαταναλώνει δεδομένα.

έχω παρατηρήσει σε μια περίπτωση που είδα 3 lyrics βίντεο youtube και ένα με βίντεο κλιπ και η κατανάλωση ήταν περίπου 100Mb αυτό ίσως κάπως εξηγείται. Σε άλλη περίπτωση απλό textmessaging από facebook messenger Και απλό σκρολάρισμα σε φώτο instagram όχι βίντεο είχε κατανάλωση 120mb . Μια ανάγνωση ενός άρθρου μέσω της εφαρμογής του Chrome είναι 10mb Γενικά έχω περιορίσει πολύ τη χρήση και κυρίως χρησιμοποιώ Messenger και παρόλα αυτά η μέση κατανάλωση μου είναι γύρω στα 120 mb ανά ημέρα. Έχω αλλάξει τύπο δικτύου όπως επίσης και έχω δει από τα στατιστικά χρήσης δεδομένων ότι δεν υπάρχουν άλλες εφαρμογές να καταναλώνουν παραπάνω δεδομένα μόνο αυτά που ανοίγω. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

γειααααααααααααααααααααααα σε όλους.

 

υπάρχει περίπτωση μετά από την τελευταία ή προτελευταία αναβάθμιση να παρατηρείτε προβλήματα στο τηλεφωνικό δίκτυο;

με καλούν και ακούνε μνμ ότι είμαι εκτός ενώ έχω φουλ ένδειξη. Και εμένα δε μου ανοίγει γραμμή να καλέσω.

Έχω κάνει και δοκιμή με μόνο 2G ενεργό, χωρίς δεδομένα/Wi-Fi.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Kανένα πρόβλημα σε εμένα και έχω κάνει το τελευταίο update.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το Xiaomi Redmi 5 Plus και νομίζω ότι υπερκαταναλώνει δεδομένα.

έχω παρατηρήσει σε μια περίπτωση που είδα 3 lyrics βίντεο youtube και ένα με βίντεο κλιπ και η κατανάλωση ήταν περίπου 100Mb αυτό ίσως κάπως εξηγείται. Σε άλλη περίπτωση απλό textmessaging από facebook messenger Και απλό σκρολάρισμα σε φώτο instagram όχι βίντεο είχε κατανάλωση 120mb . Μια ανάγνωση ενός άρθρου μέσω της εφαρμογής του Chrome είναι 10mb Γενικά έχω περιορίσει πολύ τη χρήση και κυρίως χρησιμοποιώ Messenger και παρόλα αυτά η μέση κατανάλωση μου είναι γύρω στα 120 mb ανά ημέρα. Έχω αλλάξει τύπο δικτύου όπως επίσης και έχω δει από τα στατιστικά χρήσης δεδομένων ότι δεν υπάρχουν άλλες εφαρμογές να καταναλώνουν παραπάνω δεδομένα μόνο αυτά που ανοίγω. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ως προς τα βίντεο, όσο καλύτερη η ποιότητα (ανάλυση) τόσο περισσότερα mb. Ενδεικτικά, αν κατεβάσεις ένα βίντεο κλιπ ποιότητας 720p, είναι περίπου 80 mb. Το να το δεις είναι περίπου το ίδιο. Άρα... Ως προς το fb, έλεγξε ότι η εφαρμογή δεν αναβαθμίζεται αυτόματα (στην εφαρμογή πήγαινε ρυθμίσεις->αρχεία μέσων και εφαρμογές->ενημερώσεις εφαρμογής) . Στο messenger, πατά στην εικόνα προφίλ->ενημερώσεις εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μόλις το έκανα. Οπότε να μην αναβαθμίζω από εδώ και πέρα Facebook, Messenger, Instagram ? Μπορώ να κατεβάσω παλαιότερα εκδόσεις ώστε να καταναλώνω λίγότερα δεδομένα?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μόλις το έκανα. Οπότε να μην αναβαθμίζω από εδώ και πέρα Facebook, Messenger, Instagram ? Μπορώ να κατεβάσω παλαιότερα εκδόσεις ώστε να καταναλώνω λίγότερα δεδομένα?

 

Απλά αυτό για την ενημέρωση των εφαρμογών το έγραψα γτ ανέφερες τη χρήση τους και είναι πιθανόν να σου κάνουν ενημερώσεις στο παρασκήνιο ενώ π.χ. εσύ έχεις ρυθμίσει από το play store να μην γίνονται αυτόματα αναβαθμίσεις, που προφανώς δεν αρκεί. Στο youtube, μια λύση είναι η ανάλυση των βίντεο να είναι χαμηλή π.χ. 360p ή 480p. Για fb, δοκίμασε να το ανοίγεις από τον chrome, μήπως τρώει λιγότερα mb. Επίσης, από τις ρυθμίσεις του κινητού, δες και πιθανόν απενεργοποίησε κάποια πράγματα από το συγχρονισμό στις εφαρμογές. Γενικά,πάντως, βλέποντας και από εμένα, βίντεο, φωτό και άρθρα (λόγω διαφημίσεων που φορτώνουν;) τρώνε αρκετά μβ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Μπορεί κάποιος να μου πει πως ενεργοποιείται η λειτουργία Quick Ball..

Καί γιατί μου ζεσταίνεται όταν γράφω Facebook Kai messenger

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,κάτοχος από χθες του Redmi 5 Plus 3/32 σε μπλε χρώμα.

Καταρχάς το κινητό είναι απίστευτο.Γρηγορο και απροβληματιστο.

Η μετάβαση έγινε απο Mls με 1GB Ram και από iPhone 5s που ειχα μέχρι πρόσφατα.

Κανένα κόλλημα,ωραίες φωτογραφίες μέρα και νύχτα.Ο ήχος από ακουστικά όσο και από το ηχείο είναι καλός.

Στα περί δικτύου,έχουμε B20 και έχω 2 κάρτες Cosmote και Vodafone.Στην Cosmote όμως,έχω δυνατότητα για 2CA και όχι για VoLTE.Το πρόβλημα είναι του δικτύου και όχι της συσκευης.

Θα ανεβάσω και 2 screenshot σύντομα για το 2CA.

Περισσότερα ανεβάζω στο 4G LTE στο θέμα της Cosmote για μετρήσεις και μπάντες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πειτε μου λιγακι. εχω το redmi 5 εχω αποθηκευμενες επαφες στο τηλεφωνο. οταν με καλουν φαινεται κανονικα το ονομα ..ποιος με περνει.. οταν μου στελνει καποιος μηνυμα sms και ενω τον εχω αποθηκευμενο μεσα μου εμφανιζει μονο το νουμερο του και δεν ξερω ποιος το στελνει... πως διοωρθωνεται ρε παιδια αυτο..???? εκανα και μεταφορα τις επαφες στο gmail pαλι το ιδιο.. ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,κάτοχος από χθες του Redmi 5 Plus 3/32 σε μπλε χρώμα.

Καταρχάς το κινητό είναι απίστευτο.Γρηγορο και απροβληματιστο.

Η μετάβαση έγινε απο Mls με 1GB Ram και από iPhone 5s που ειχα μέχρι πρόσφατα.

Κανένα κόλλημα,ωραίες φωτογραφίες μέρα και νύχτα.Ο ήχος από ακουστικά όσο και από το ηχείο είναι καλός.

Στα περί δικτύου,έχουμε B20 και έχω 2 κάρτες Cosmote και Vodafone.Στην Cosmote όμως,έχω δυνατότητα για 2CA και όχι για VoLTE.Το πρόβλημα είναι του δικτύου και όχι της συσκευης.

Θα ανεβάσω και 2 screenshot σύντομα για το 2CA.

Περισσότερα ανεβάζω στο 4G LTE στο θέμα της Cosmote για μετρήσεις και μπάντες.

Νικόλα, καλορίζικο!

Θα το καταευχαριστηθείς, κι εγω το ίδιο έχω, σε μαύρο χρώμα όμως!

Άρα υποστηρίζει τελικά 4g+ ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, καλορίζικο!

Θα το καταευχαριστηθείς, κι εγω το ίδιο έχω, σε μαύρο χρώμα όμως!

Άρα υποστηρίζει τελικά 4g+ ;

 

Ναι,σε Κόσμοτε είδα 20+3 και 20+7

Άρα 20+7 θα έχεις,βάλε το Net Monster App και βλεπεις τα πάντα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω wind, θα το δοκιμάσω σήμερα

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω wind, θα το δοκιμάσω σήμερα

 

Ωραία κατεβασε αυτό το app

https://drive.google.com/file/d/1LlN_B02erjL61OQnPgAHyisjPnp2HShn/view?usp=drivesdk

Αν δεις 2CA,κάνε Speedtest και ανέβασε ένα screenshot από τις κεραίες που βλέπεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, πού ακριβώς δείχνει το 2CA αν φυσικά έχει η περιοχή;

Στο tab "live" ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πειτε μου λιγακι. εχω το redmi 5 εχω αποθηκευμενες επαφες στο τηλεφωνο. οταν με καλουν φαινεται κανονικα το ονομα ..ποιος με περνει.. οταν μου στελνει καποιος μηνυμα sms και ενω τον εχω αποθηκευμενο μεσα μου εμφανιζει μονο το νουμερο του και δεν ξερω ποιος το στελνει... πως διοωρθωνεται ρε παιδια αυτο..???? εκανα και μεταφορα τις επαφες στο gmail pαλι το ιδιο.. ευχαριστω

 

Δοκίμασε να βάλεις σε καποιες επαφές το +30 στον αποθηκευμένο αριθμό.

Με το επόμενο sms απο αυτή την επαφή λογικα θα έχει λυθεί.

Αν ναι, το κανεις για ολες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...