Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κατέβασα, πού ακριβώς δείχνει το 2CA αν φυσικά έχει η περιοχή;

Στο tab "live" ;

 

Ναι,στο Tab Live

Να σου στείλω 2 εικόνες να καταλάβεις.

4G απλό

https://drive.google.com/file/d/1fNzUPwVUqbz6b-53ubzhxXqH7Fh5c3LR/view?usp=drivesdk

4G 2CA

https://drive.google.com/file/d/108DoS5uwjue50rpJf6XMWSI3_tyWjhbw/view?usp=drivesdk

Αν γραφει Aggergrated Carrier κάτω έχεις 2CA

Μπάντα βλέπεις μόνο την μια.

6200 είναι η 800,οπότε αν η μία είναι η 800,η 2η είναι 2600 είτε 1800.

Αλλιως αν δεν έχεις 6200,είναι 1800 και 2600.

Κάτω χαμηλά βλεπεις τα Neighbour Cells,δηλαδή τις κεραίες που είναι γύρω σου.

Edit:Το VoLTE σε Cosmote παίζει.

Με καρτα Whats Up.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία Νίκο, μου εμφάνισε το μήνυμα για το CA στο ΙΚΕΑ για δύο τρία δευτερόλεπτα και μετά έφυγε. Άρα εκεί έχει CA.

Υπέθεσα ότι δείχνει και τις δύο μπάντες σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δείχνει τη μία.

Το θέμα είναι πώς θα καταλάβουμε ποια είναι η άλλη μπάντα του CA.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Νίκο, μου εμφάνισε το μήνυμα για το CA στο ΙΚΕΑ για δύο τρία δευτερόλεπτα και μετά έφυγε. Άρα εκεί έχει CA.

Υπέθεσα ότι δείχνει και τις δύο μπάντες σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δείχνει τη μία.

Το θέμα είναι πώς θα καταλάβουμε ποια είναι η άλλη μπάντα του CA.

 

Και μένα το εμφάνιζε αλλά δεν το κρατάει.Σε Vodafone CU.

Στην Cosmote το εμφανίζει,το κρατάει κι όλας για ώρα.

Και έχω και VoLTE.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλή περίπτωση το VoLTE.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή περίπτωση το VoLTE.

 

Ναι,σε εμένα κι όλας το ήθελα γιατι έχω θέμα με τις εναλλαγές στη Πιερία.

Σε Redmi Note 5 πάντως δεν παίζει,αλλά θα το ψάξω.

Σε Redmi Note 4 παίζει κανονικά αν υποστηρίζει το δικτυο κινητής τηλεφωνίας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε επιλογη εγγραφης νέας επαφής στην κάρτα ένα η στην κάρτα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε επιλογη εγγραφης νέας επαφής στην κάρτα ένα η στην κάρτα δύο?

Δεν ζούμε στον μεσαίωνα, να βάζουμε τηλέφωνα στην sim.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε επιλογη εγγραφης νέας επαφής στην κάρτα ένα η στην κάρτα δύο?

 

Φιλε περνα ολες τις επαφες στον mi λογαριασμο. Και τηλεφωνο να ξανααλλαξεις τις περνας πανευκολα και δεν τις χανεις ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζούμε στον μεσαίωνα, να βάζουμε τηλέφωνα στην sim.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

 

Εσύ τωρα δλδ είσαι έξυπνος κ είσαι κ σύγχρονος ?

Το αν δεν θέλεις να απαντήσεις είναι δεκτό το να είσαι βλάκας κ να προσπαθείς να μειώσεις εμάς τους πιο μεγάλους σε ηλικία μας δείχνει την ποιότητα σου σαν άνθρωπος

Μπράβο νεοέλληνα παντογνωστη

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε περνα ολες τις επαφες στον mi λογαριασμο. Και τηλεφωνο να ξανααλλαξεις τις περνας πανευκολα και δεν τις χανεις ποτε.

 

Χρειάστηκε να κάνω αποθήκευση μια νέα επαφή , δεν έχω κάνει ακόμη λογαριασμό στο mi , το προβλημα μου είναι όταν προσθέτω νέα επαφή θα πρέπει κάθε φορά να κάνω συγχρονισμό?

Ευχαριστώ για τον κόπο σου

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα με ωραίο τρόπο, αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου βλακας τι να πω.

Και εγώ μιας ηλικίας είμαι και προσπαθώ να πάω με την εποχή, όλες οι επαφές στο Google είναι, συγχρονισμό θα κάνει μόνο του δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προβληματάκι μου έτυχε και ψιλοέψαξα και στο ίντερνετ και βρήκα και παρόμοια. απλά θέλω να δω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλον εδώ μέσα.

Ζεσταίνεται πολύ εύκολα τώρα το καλοκαίρι το κινητάκι ( εντάξει, ψιλοφυσιολογικό είναι με τέτοιες θερμοκρασιες ) αλλά και το touch του δεν καλοπιάνει, και όταν ζεσταίνεται και σε άσχετες στιγμές. ειδικά με το slide στο πληκτρολόγιο, δυσκολεύομαι πολύ να γράψω. και σε ένα παιχνίδι που παίζω εδώ και χρόνια σε διάφορες συσκευές, δεν ανταποκρίνεται καλά στην επαφή.

 

Τι είδους πρόβλημα μπορεί να είναι αυτό, hardware η software?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε επιλογη εγγραφης νέας επαφής στην κάρτα ένα η στην κάρτα δύο?

 

Ναι γινεται,αλλα καλυτερα περνα τα στο gmail.

Το ιδιο πραγμα εκαναν οι γονεις μου,μεχρι που εχαναν επαφες.Τωρα τις εβαλαν στο gmail,ολα ερχονται παντου και συγχρονιζονται,οποτε δεν χανουν νουμερα.

Επισης μπορεις σε μια επαφη να βαλεις και 2 αριθμους μαζι.Ενω στην sim,μια επαφη αντιστοιχει σε ενα αριθμο και οριο εχεις 250 επαφες ανα καρτα.Συνολο 500 αν εχεις 2 καρτες μεσα στη συσκευη.

Στο Gmail,δεν εχεις οριο γιατι βαζεις οσες επαφες και δεν εχεις διπλες και τριπλες επαφες αν εχει καποιος σταθερο,κινητο,τα νουμερα απο τις 2 καρτες του.

Δηλαδη μια επαφη και καλεις κατευθειαν στο σταθερο,κινητο,γραφειο.Σε οποιο νουμερο θες δηλαδη.Και οχι Νικολας 1,Νικολας 2 κλπ.Θα εχεις Νικολας με τα 2 νουμερα κινητης.

Λιγο θα μπερδευτεις,αλλα θα καταλαβεις οτι με την sim,θα βαλεις τις επαφες σου αλλα θα περιοριστεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά προβληματάκι μου έτυχε και ψιλοέψαξα και στο ίντερνετ και βρήκα και παρόμοια. απλά θέλω να δω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλον εδώ μέσα.

Ζεσταίνεται πολύ εύκολα τώρα το καλοκαίρι το κινητάκι ( εντάξει, ψιλοφυσιολογικό είναι με τέτοιες θερμοκρασιες ) αλλά και το touch του δεν καλοπιάνει, και όταν ζεσταίνεται και σε άσχετες στιγμές. ειδικά με το slide στο πληκτρολόγιο, δυσκολεύομαι πολύ να γράψω. και σε ένα παιχνίδι που παίζω εδώ και χρόνια σε διάφορες συσκευές, δεν ανταποκρίνεται καλά στην επαφή.

 

Τι είδους πρόβλημα μπορεί να είναι αυτό, hardware η software?

 

Κανενα τετοιο θεμα δεν εχω.

Για το οτι ζεσταινεται,λογικο λογω καλοκαιριου αλλα αυτο με το touch δεν ειναι για software θεμα.

Ειχα την 9.5.12.0 και τωρα απο χθες την 9.6.4.0.

Κανενα θεμα,λειτουργουν ολα αψογα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα με ωραίο τρόπο, αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου βλακας τι να πω.

Και εγώ μιας ηλικίας είμαι και προσπαθώ να πάω με την εποχή, όλες οι επαφές στο Google είναι, συγχρονισμό θα κάνει μόνο του δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

 

Δλδ εσύ θεωρείς ωραίο τρόπο να υποτιμάς κάποιον που δεν γνωρίζεις ?

Κ βέβαια τις έχω συγχρονισμένες , η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη κ δεν αφορούσε τον συγχρονισμό τώρα εσύ εάν δεν θέλεις να απαντήσεις κ νιώθεις ανώτερο ον μην μας ζαλίζεις , υπάρχουν εδώ μέσα κάποια παιδεία που γουστάρουν να βοηθανεαυτουσπου δεν ξερουν αυτός είναι κ ο λόγος υπάρξεις του φόρουμ να μοιραζόμαστε τις γνώσεις

Εγώ δεν ξέρω κ ρωτάω κάτι συγκεκριμένο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι γινεται,αλλα καλυτερα περνα τα στο gmail.

Το ιδιο πραγμα εκαναν οι γονεις μου,μεχρι που εχαναν επαφες.Τωρα τις εβαλαν στο gmail,ολα ερχονται παντου και συγχρονιζονται,οποτε δεν χανουν νουμερα.

Επισης μπορεις σε μια επαφη να βαλεις και 2 αριθμους μαζι.Ενω στην sim,μια επαφη αντιστοιχει σε ενα αριθμο και οριο εχεις 250 επαφες ανα καρτα.Συνολο 500 αν εχεις 2 καρτες μεσα στη συσκευη.

Στο Gmail,δεν εχεις οριο γιατι βαζεις οσες επαφες και δεν εχεις διπλες και τριπλες επαφες αν εχει καποιος σταθερο,κινητο,τα νουμερα απο τις 2 καρτες του.

Δηλαδη μια επαφη και καλεις κατευθειαν στο σταθερο,κινητο,γραφειο.Σε οποιο νουμερο θες δηλαδη.Και οχι Νικολας 1,Νικολας 2 κλπ.Θα εχεις Νικολας με τα 2 νουμερα κινητης.

Λιγο θα μπερδευτεις,αλλα θα καταλαβεις οτι με την sim,θα βαλεις τις επαφες σου αλλα θα περιοριστεις.

Νικόλα μου τις έχω συγχρονισμένες απλά το πρόβλημα μου είναι στην προσθήκη νέας επαφής στα προηγούμενα android που είχα μου έβγαζε κ επιλογή για κάρτα αποθήκευσης , κ για ασφάλεια ήθελα να τις έχω κ στην κάρτα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που κανω για ασφαλεια ειναι να αποθηκευω τις επαφες στη συσκευη (που δεν εχει και περιορισμους) και ανα 6μηνο κανω μια εξαγωγη του αρχειου των επαφων στην καρτα μνημης και ταυτοχρονα αντιγραφω το αρχειο αυτο στον υπολογιστη. Οποτε ειμαι καλυμμενος σε καθε σεναριο (απωλεια συσκευης, χαλασμενη σιμ, αλλαγη συσκευης κτλ) και δε μπλεκω και με βλακειες τυπου mi account ή περιορισμους αποθηκευσης ανα sim.
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που κανω για ασφαλεια ειναι να αποθηκευω τις επαφες στη συσκευη (που δεν εχει και περιορισμους) και ανα 6μηνο κανω μια εξαγωγη του αρχειου των επαφων στην καρτα μνημης και ταυτοχρονα αντιγραφω το αρχειο αυτο στον υπολογιστη. Οποτε ειμαι καλυμμενος σε καθε σεναριο (απωλεια συσκευης, χαλασμενη σιμ, αλλαγη συσκευης κτλ) και δε μπλεκω και με βλακειες τυπου mi account ή περιορισμους αποθηκευσης ανα sim.

 

Ίσως η καλύτερη κ ασφαλέστερη λύση η αντιγραφή του αρχείου , το έκανα παλιά αλλά με τις πολλές κάρτες το σταμάτησα για λόγους ευκολίας , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εσπασε η οθονη,εχω το global αγορασμενο απο ελλαδα,απο skroutzομαγαζο ομως .ποιος τα επισκευαζει στην ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εσπασε η οθονη,εχω το global αγορασμενο απο ελλαδα,απο skroutzομαγαζο ομως .ποιος τα επισκευαζει στην ελλαδα?

Πώς έγινε αυτό φίλε μου;

Από πτώση;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ειδα οτι πολλοι εγραψαν για τις επαφες οτι τις εχουν στο gmail κλπ.

Εγω επειδη ειμαι αποκλειστικα χρηστης xiaomi δεν υπαρχει κανενας λογος να ειναι στο gmail και οχι στον mi λογαριασμο. Αν ομως καποιος αλλαζει συσκευες και δε χρησιμοποιεί μονο xiaomi καλο θα ειναι να τις εχει στο gmail. Προσωπικη αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα με ωραίο τρόπο, αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου βλακας τι να πω.

Και εγώ μιας ηλικίας είμαι και προσπαθώ να πάω με την εποχή, όλες οι επαφές στο Google είναι, συγχρονισμό θα κάνει μόνο του δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

Καλά σου λέει να είσαι ευγενικος

Link to comment
Share on other sites

Ούτε άσχημα μίλησα ούτε έθιξα κανένας, την άποψη μου είπα για την μεσαιωνική αποθήκευση τηλεφώνων στην σιμ, γιατί στην σιμ μόνο τηλέφωνα αποθηκεύεις ούτε καν ολόκληρο ονοματεπώνυμο, ο φίλος θεώρησε τον εαυτό καθυστερημενο καθ χαίρομαι που το παραδέχεται.

Τελειώνει και εδώ δεν ασχολούμαι με κομπλεξικα άτομα.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που ζούμε στον μεσαιωνα έχουμε μια απορία κ ζητήσαμε μια απάντηση δεν ζητήσαμε τραγικο, ναι εσύ γνωρίζεις την τεχνολογία ενώ εμείς όχι τόσο κακό είναι? Ναι με πρόσβαλε ο μεσαίωνας από κάποιον που γνωρίζει αλλά δεν μοιραζετε , θα μπορούσες να μου εξηγήσεις να καταλάβω όπως κάναν άλλοι , αλλά δεν πηραζει ευχαριστώ που από ασχοληθικες , συγνώμη αν σε προσβαλα αλλά μου έκατσε στραβά ο μεσαίωνας , καλή καρδιά κ καληνύχτα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πώς έγινε αυτό φίλε μου;

Από πτώση;

Ναι από πτώση , ευτυχώς έσπασε μόνο το εξωτερικό τζαμακι και λειτουργεί κανονικά ,που να καλέσω για επισκευή;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα πάμε για το 5+

Να υποθέσω πως η γκλομπαλ έχει την β20

Στα 160 από Σκρουτζ νομιζω είναι σουπερ

Και εάν μπορέσω τιμολόγιο είναι λιγότερο κατά σχεδόν 30 ευρώ

Αυτα από τα σκρουτζομαγαζα παίρνουν ΟΤΑ η πρέπει να ασχοληθώ;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα πάμε για το 5+

Να υποθέσω πως η γκλομπαλ έχει την β20

Στα 160 από Σκρουτζ νομιζω είναι σουπερ

Και εάν μπορέσω τιμολόγιο είναι λιγότερο κατά σχεδόν 30 ευρώ

Αυτα από τα σκρουτζομαγαζα παίρνουν ΟΤΑ η πρέπει να ασχοληθώ;

 

Πηρα απο σκρουτζ,συγκεκριμενα απο το plus3.

Εχει B20 κανονικα η Global,OTA επισης γιατι εχουν Official Global Stable.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο κινητο(redmi 5),στα χρηματα θα μπορουσα να δωσω και μεχρι 160 ευρω περιπου,εχω ψαξει αρκετα και λιγο καλυτερα υπαρχουν τα μ1 και note 5 αποσο ξερω και φυσικα το ιδιο redmi 5 plus...!το θεμα ειναι ομως οτι τα κινητα αυτα εκτος το οτι ειναι λιγο πιο ακριβα ειναι και αρκετα μεγαλυτερα σε μεγεθος,οποτε πειτε μου λιγο εμπειρια χρησης...πχ λαγγαρει?καμερα ειναι πολυ χαλια?(δεν ακουω τα καλυτερα)γτ με νοιαζει να εχει μια αξιοπρεπη καμερα,να γινεται η δουλεια που λεμε,και γενικα να ακουσω μια γνωμη παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...