Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για την μπαταρία εσάς που σας έχει έρθει η 9.6.4.0 δοκιμάστε να κάνετε μια επαναφορά στο κινητό μήπως και θέλει κάνα reset για να κάτσει καλά η καινούργια η έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλαξε περιοχή , Ελβετία η ινδια

 

Έχει διαφορετικά αν βάλεις Ελβετία; Δεν έχω τσεκάρει, αλλά τα ινδικά τα σκάλισα ενδελεχώς, όλα τα μαύρα και σκοτεινά. Διάλεξα ένα αλλά και πάλι δεν είναι ακριβώς όπως το θέλω, κρίμα που δεν έχουμε περαιτέρω περιθώρια παραμετροποίησης, σε συγκεκριμένα κομμάτια του theme. Wallpaper κατέληξα να βάλω ένα δικό μου, δεν έβρισκα. Τες πα. Πάμε παρακάτω.

 

Έχει κάποιες εφαρμογές της Mi και της Google που δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω αλλά δεν μπορώ να τις ξηλώσω. Αν κάνω root, θα μπορώ; Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει; Μιλάω για τα Mi Drop, Downloads, Duo, Play Music, Play Movies, Photos, Drive, Feedback. Το έχω στα αγγλικά βαριέμαι να σας τα μεταφράσω, πιστεύω καταλαβαίνετει ποια apps εννοώ. Μπορώ να τα ξεφορτωθώ λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορετικά αν βάλεις Ελβετία; Δεν έχω τσεκάρει, αλλά τα ινδικά τα σκάλισα ενδελεχώς, όλα τα μαύρα και σκοτεινά. Διάλεξα ένα αλλά και πάλι δεν είναι ακριβώς όπως το θέλω, κρίμα που δεν έχουμε περαιτέρω περιθώρια παραμετροποίησης, σε συγκεκριμένα κομμάτια του theme. Wallpaper κατέληξα να βάλω ένα δικό μου, δεν έβρισκα. Τες πα. Πάμε παρακάτω.

 

Έχει κάποιες εφαρμογές της Mi και της Google που δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω αλλά δεν μπορώ να τις ξηλώσω. Αν κάνω root, θα μπορώ; Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει; Μιλάω για τα Mi Drop, Downloads, Duo, Play Music, Play Movies, Photos, Drive, Feedback. Το έχω στα αγγλικά βαριέμαι να σας τα μεταφράσω, πιστεύω καταλαβαίνετει ποια apps εννοώ. Μπορώ να τα ξεφορτωθώ λοιπόν;

Τα βάζεις όλα σε ένα φάκελο και δεν τα βλέπεις, μπορεί όταν τα βγάλεις να είναι αλληλένδετα με άλλες εφαρμογές και να έχεις πρόβληματα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις όλα σε ένα φάκελο και δεν τα βλέπεις, μπορεί όταν τα βγάλεις να είναι αλληλένδετα με άλλες εφαρμογές και να έχεις πρόβληματα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

 

Αυτό το έκανα ήδη. Το μπορεί και αν και άμα είναι εικασίες, νομίζω ήμουν σαφής, ρώτησα αν κάποιος έχει κάνει ήδη root να μας πει συγκεκριμένα τι εφαρμογές μπορείς να αφαιρέσεις, από τις «εργοστασιακές», χωρίς επιπλοκές προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έκανα ήδη. Το μπορεί και αν και άμα είναι εικασίες, νομίζω ήμουν σαφής, ρώτησα αν κάποιος έχει κάνει ήδη root να μας πει συγκεκριμένα τι εφαρμογές μπορείς να αφαιρέσεις, από τις «εργοστασιακές», χωρίς επιπλοκές προφανώς.
Ο φίλος ήθελε να σε βοηθήσει και αντί να πεις και ένα ευχαριστώ που μπήκε στον κόπο να σου απαντήσει τα άκουσε κιόλας σε λίγο θα απαιτείται να ερχόμαστε στο χώρο σας να σας τα φτιάχνουμε κιόλας...ρουταρε λοιπόν κατήργησε τις εφαρμογές που σε ενοχλούν και πες και στους υπόλοιπους τι ανακάλυψες

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι έγραψα τα έχω διαβάσει στην ελληνική κοινότητα xiaomi δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου, αν τώρα ο άλλος θέλει να ξεκλειδωσει bootloader να ρουταρει και να κάνει ότι θέλει παίρνει και το ρίσκο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.7.9G) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..Το παρηγγειλα για την αδερφη μου απο σκρουτζομαγαζο αλλα λεει Global Version...εχει κατι διαφορετικο σε συγκριση με τα EU?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λέει Global Version, είσαι οκ.

Έχει όλες τις μπάντες που δουλεύουν τα δίκτυα στην Ελλάδα και φυσικά την Β20 (800 άρα), επομένως δεν θα έχεις θέματα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις τις οδηγιες εδω στο βιντεο
η υπαρχει καπου εγκυρος οδηγος για root - twrp - gcam;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η σωστή σειρά είναι twrp , root, gcam , υπάρχουν πολλοί οδηγοί τόσο στο διαδίκτυο όσο και στο YouTube για να περάσεις twrp που θα σου επιτρέψει να ρουταρεις για να εγκαταστήσεις gcam θα πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις τον bootloader και για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις κάνει αίτηση στην xiaomi , έχουν γίνει όλα αυτά;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να μου φύγει η περιέργεια.

Έστω ότι κλείνουμε ή κάνουμε επανεκκίνηση. Μετά την εισαγωγή του pin της σιμ βγαίνει η οθόνη στην οποία βάζουμε τον κωδικό ξεκλειδωματος. Επάνω επάνω γράφει "Για ξεκλείδωμα της συσκευής εισαγάγετε τον κωδικό σας".

Αυτό το μήνυμα κάνει ένα σαν εφέ πηγαινοερχεται δηλαδή δεξιά και αριστερά δύο φορές, προφανώς για να γίνει πιο αντιληπτό.

Το κάνει και σε σας;

Μπορείτε να κάνετε μια δοκιμή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα σε miui 10 δεν το κάνει

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με miui 9,ευχαριστώ φίλε μου.

Κανεις άλλος δοκίμασε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση, κάποιος που έχει χρόνο ας κάνει τη διαδικασία που γράφω παραπάνω και να μου πει αν κάνει αυτό το εφέ, αν και πιστεύω προέκυψε μετά την τελευταία αναβάθμιση.

Να μου φύγει η περιέργεια, ξέρω δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό, αλλά αν είσαι λεπτολογος όπως εγώ...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση, κάποιος που έχει χρόνο ας κάνει τη διαδικασία που γράφω παραπάνω και να μου πει αν κάνει αυτό το εφέ, αν και πιστεύω προέκυψε μετά την τελευταία αναβάθμιση.

Να μου φύγει η περιέργεια, ξέρω δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό, αλλά αν είσαι λεπτολογος όπως εγώ...

 

το δοκίμασα τώρα και το κάνει και μένα. τρέμει 2 φορές και σταματάει.

είμαι με 9.6.4.0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι!!!

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου που το έψαξες.

Άρα έτσι είναι η λειτουργία της συσκευής, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κι εγώ στην 9.6.4.0 είμαι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση, κάποιος που έχει χρόνο ας κάνει τη διαδικασία που γράφω παραπάνω και να μου πει αν κάνει αυτό το εφέ, αν και πιστεύω προέκυψε μετά την τελευταία αναβάθμιση.

Να μου φύγει η περιέργεια, ξέρω δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό, αλλά αν είσαι λεπτολογος όπως εγώ...

Φίλε μου και σε μένα το ίδιο κάνει. Μην αγχώνεσαι έτσι είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και σε μένα το ίδιο κάνει. Μην αγχώνεσαι έτσι είναι :)

Καλημέρα φίλε μου, ευχαριστώ!

Καλο Σαββατοκύριακο! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατήρησα κάτι άλλο, ίσως διορθωθεί σε επόμενο update.

Όταν παίρνεις screenshot και πας στην επεξεργασία, η λέξη "Αποθήκευση" κάτω δεξιά στην οθόνη είναι ελαφρώς κομμένη, λείπει το τελευταίο γράμμα, το "η" και γράφει "Αποθήκευσ".

Βέβαια δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό, αλλά απλά το αναφέρω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε miui 10 το αποθήκευση είναι ακόμα κομμένο οπότε τουλάχιστον στην 9 που είσαι μην περιμένεις διόρθωση

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Stef σήμερα θα ξεκλειδώσω και θα περάσουν miui 10 developer. Από μπαταρία τα πάει καλά? Οπως η 9 πάνω κάτω ή έχει τίποτα drain κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Stef σήμερα θα ξεκλειδώσω και θα περάσουν miui 10 developer. Από μπαταρία τα πάει καλά? Οπως η 9 πάνω κάτω ή έχει τίποτα drain κτλ.

Έχει αισθητές διαφορές η 10;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stef σήμερα θα ξεκλειδώσω και θα περάσουν miui 10 developer. Από μπαταρία τα πάει καλά? Οπως η 9 πάνω κάτω ή έχει τίποτα drain κτλ.
Μέχρι και την προηγούμενη beta 8.7.19 το Android system ήταν γύρω στο 25 με 30% στην τωρινή 8.7.26 είναι στο 20% στην κατανάλωση της μπαταρίας και είναι το μοναδικό drain που υπάρχει στην 10 και σε κάθε έκδοση θα πηγαίνει και πιο κάτω πιστεύω

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...