Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο κινητο(redmi 5),στα χρηματα θα μπορουσα να δωσω και μεχρι 160 ευρω περιπου,εχω ψαξει αρκετα και λιγο καλυτερα υπαρχουν τα μ1 και note 5 αποσο ξερω και φυσικα το ιδιο redmi 5 plus...!το θεμα ειναι ομως οτι τα κινητα αυτα εκτος το οτι ειναι λιγο πιο ακριβα ειναι και αρκετα μεγαλυτερα σε μεγεθος,οποτε πειτε μου λιγο εμπειρια χρησης...πχ λαγγαρει?καμερα ειναι πολυ χαλια?(δεν ακουω τα καλυτερα)γτ με νοιαζει να εχει μια αξιοπρεπη καμερα,να γινεται η δουλεια που λεμε,και γενικα να ακουσω μια γνωμη παραπανω...

 

Παρε το redmi 5 plus. Μια χαρα ειναι. Και η καμερα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρε το redmi 5 plus. Μια χαρα ειναι. Και η καμερα ειναι οκ.

ναι αλλα ειναι πιο μεγαλο απο οσο θελω,το εχω δει απο κοντα...για το απλο τι λες??

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο κινητο(redmi 5),στα χρηματα θα μπορουσα να δωσω και μεχρι 160 ευρω περιπου,εχω ψαξει αρκετα και λιγο καλυτερα υπαρχουν τα μ1 και note 5 αποσο ξερω και φυσικα το ιδιο redmi 5 plus...!το θεμα ειναι ομως οτι τα κινητα αυτα εκτος το οτι ειναι λιγο πιο ακριβα ειναι και αρκετα μεγαλυτερα σε μεγεθος,οποτε πειτε μου λιγο εμπειρια χρησης...πχ λαγγαρει?καμερα ειναι πολυ χαλια?(δεν ακουω τα καλυτερα)γτ με νοιαζει να εχει μια αξιοπρεπη καμερα,να γινεται η δουλεια που λεμε,και γενικα να ακουσω μια γνωμη παραπανω...

 

Παρε Redmi 5 Plus,η καλυτερη λυση.

Απο κλησεις,μια χαρα ολα.Ακουγομαι καλα,ακουω καλα τον συνομιλητη.Το μικροφωνο ειναι καλο.

Καμερα

Σε φωτογραφιες που δοκιμασα ειναι καλο τη μερα και αξιοπρεπες τη νυχτα.

Σε selfies,καλη αναλυση αρκει να εχεις φωτισμο.Ο φακος που εχει βοηθαει για καλυτερες selfie στο σκοταδι.

Εχω το 3/32,απο επιδοσεις κανενα θεμα.Ολα ειναι καλα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους.

Redmi 5 plus κι από εμένα.

Η οθόνη μπορεί να είναι 6 άρα, αλλά είναι πολύ συμμαζεμενη μια και το κινητό έχει πολύ μικρά bezels.

Από επιδόσεις δεν το συζητάμε, είναι απίστευτο.

Κι εγώ το 3/32 έχω, σαν τον Νικόλα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια ,αλλα θελω και μια γνωμη για το απλο 5αρι μιας και πιο πολυ προς τα εκει τεινω,το πλας το εχω δει απο κοντα σε μεγεθος και ειναι πιο μεγαλο για μενα μιας και δεν κουβαλαω τσαντακι δλδ θα το εχω σε τσεπες..
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το 5αρι. Ειναι γρηγορο,εχει ωραιο design, ικανοποιητικη ποιοτητα κατασκευης, μετρια καμερα συν ολα οσα συνεπαγεται το MIUI.

Κοιτα επισης και το redmi 6 στα 140ε. Στα θετικα: ειναι πιο καινουριο, μικροτερο, ελαφρυτερο, εχει android oreo και καλυτερη καμερα.

Στα αρνητικα η λιγο μικροτερη οθονη, το τσιπσετ της mediatek, η ελλειψη IR port και η λιγο μικροτερη μπαταρια.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Xiatomi Redmi 5+

Γνωριζει κανεισ Γιατί Υπάρχει διαφορά €65 στην τιμή στα Σκρουτζομαγαζια με μεγαλεσ αλυσιδες-φαινομενικά όλα τα χαρακτηριστικά είναι ίδια ..... 4/64 global

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια ,αλλα θελω και μια γνωμη για το απλο 5αρι μιας και πιο πολυ προς τα εκει τεινω,το πλας το εχω δει απο κοντα σε μεγεθος και ειναι πιο μεγαλο για μενα μιας και δεν κουβαλαω τσαντακι δλδ θα το εχω σε τσεπες..

 

Σε αυτο,επειδη και εγω δεν ειμαι με τσαντακια πανω μου,στη τσεπη απο βερμουδα και σε κοντα παντελονια αθλητικα χωραει.Σε ενα τζιν επισης αλλα αν εχεις θεμα,το χειμωνα το βαζεις στο μπουφαν και τελος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το πήρα το 5+ πριν λίγο. Αλλά έκανα δοκιμή για αναβάθμιση σε android 8 και λέει δεν έχει ενημερώσεις.

 

Μένει με την 7.1?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το πήρα το 5+ πριν λίγο. Αλλά έκανα δοκιμή για αναβάθμιση σε android 8 και λέει δεν έχει ενημερώσεις.

 

Μένει με την 7.1?

 

Ακομα ναι,το 8 παει με Miui 10.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Η θεια μου εχει ενα redmi 5a. Εχθες επεσε σε ενα κουβα νερο και το πηγε σε ενα τεχνικο εκει στο χωριο της, εβγαλε την μπαταρια και ετσι εχασε ολα τα δεδομενα. Για ποιο λογο εγινε αυτο; Γιατι να χασει τα δεδομενα;

 

Το ιδιο ειχε γινει και με ενα honor 6 που ειχε η γυναικα μου και το ειχαμε παει για αλλαγη μπαταριας. Και τοτε τα δεδομενα ειχαν χαθει.

Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ, αλλά να μάθετε να κουβαλάτε τσαντάκια, εγώ δεν διανοούμαι να βγω έξω χωρίς τέτοιο. Όμορφα και συμμαζεμενα! :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ, αλλά να μάθετε να κουβαλάτε τσαντάκια, εγώ δεν διανοούμαι να βγω έξω χωρίς τέτοιο. Όμορφα και συμμαζεμενα! :)

 

Εγω επειδη εχω γυαλια ηλιου και μυωπιας αναγκαστικα το παιρνω.Γενικως χωρανε ολα και στην τσεπη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ νομίζω την έπαθα. Αγόρασα το τηλέφωνο από το cityshop. μετακόμισα για δουλειά κύπρο. έπαθε το τηλεφωνο τη βλάβη με την οθόνη και το touch και είπα να πάω να το δώσω εδώ στο εξουσιοδοτημένο σερβις της εταιρείας. πάω, το τσεκάρουν με το imei και μ λένε δεν μπορεί να γίνει επισκευή και φυσικά δεν το καλύπτει η εγγύηση γιατί είναι από σρι λανκα. Λίγο τα έχασα εκεί χεχε...... κρίμα, κινητό ούτε 2-3 μηνών

 

φυσικά το τηλέφωνο είναι eu version και έχει ελληνικά, με το κουτί στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω φθηνή θήκη καλή και τζαμάκι για το κινητό με αντικαταβολή;
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα πηρα το redmi 5..:D!!!ηθελα να ρωτησω εγω ειχακοψει την σιμ μου πιο παλια σε micro αλλα το τηλ θελει nano sim,τι μπορω να κανω να την αλλαξω ή να μ την κοψουν παλι??αλλα φοβαμαι μην δεν εχω 4g γτ ειναι λιγο παλια η σιμ...!επισης ενα καλο temper glass?
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να πας να πάρεις μια καινούρια nano sim, για να είσαι σίγουρος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να πας να πάρεις μια καινούρια nano sim, για να είσαι σίγουρος.

 

φιλε μου ξερεις και τι τιμη θα μ ζητησουν??επισης θα πρεπει να εχω αποθηκευμενες επαφες??

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξερεις και τι τιμη θα μ ζητησουν??επισης θα πρεπει να εχω αποθηκευμενες επαφες??

Είναι ανάλογα με την εταιρεία, στη wind που είμαι εγώ στοιχίζει 5 ευρώ.

Αν έχεις επαφές στη σιμ θα χαθούν, πρέπει να τις μεταφέρεις πχ. στη συσκευή.

Εγω πάντα στη συσκευή τις βάζω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξερεις και τι τιμη θα μ ζητησουν??επισης θα πρεπει να εχω αποθηκευμενες επαφες??

 

5€ για Vodafone/Wind

8€ για κοσμοτε

Αποθηκευσε τις επαφες στη συσκευη με αντιγραφη απο την καρτα sim και απο εκει τα συγχρονιζεις στο Google λογαριασμο.

Αν ενημερωσεις στην 9.6 εκδοση το MIUI και εχεις κοσμοτε ή εχεις 9.5 θα εχεις και VoLTE.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5€ για Vodafone/Wind

8€ για κοσμοτε

Αποθηκευσε τις επαφες στη συσκευη με αντιγραφη απο την καρτα sim και απο εκει τα συγχρονιζεις στο Google λογαριασμο.

Αν ενημερωσεις στην 9.6 εκδοση το MIUI και εχεις κοσμοτε ή εχεις 9.5 θα εχεις και VoLTE.

 

τελικα μου ζητησαν 8 ευρω γιατι ειμαι στην κοσμοτε,αλλα επειδη ειναι σε αλλο ονομα το τηλ θα το κανω απο εβδομαδα...μου ηρθε αυτη η ενημερωση,μιουι 10 δλδ ορεο ποτε θα παρουμε?

Link to comment
Share on other sites

επισης παιδια να πω και για την μπαταρια στο redmi5, κανα δυο μερες το εχω αλλα ειναι τερας,ειμαι στη δευτερη μερα κ εχω 50%...και ουτε στιγμη δεν εβαλα εξοικονομηση ενεργειας...το εχω απο την πρωτη μερα το σκαλιζω απο το πρωι με email,instagram,fasebook,λιγο τηλεφωνα πολυ σερφαρισμα και πολυ store να κατεβαζω εφαρμογες,συν το οτι το εκανα και δυο αναβαθμισεις μεχρι την τελικη 9,6....εχω παθει πλακα!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...