Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, _NikitaS_ said:

Λίστα είναι εδώ https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/wifi-calling/

Ίδια είναι γενικά στη vodafone. Αλλά γενικά το ενεργοποιείς μέσω του τεχνικού τμήματος στη γραμμή σου και λειτουργεί κανονικά. Σκέψου εγώ έχω pixel 7 Pro που δεν εισάγεται καν Ελλάδα και έχω κανονικά ενεργό. 

Τη λίστα αυτή την έχω δει και είναι ελλιπέστατη. Π.χ στα Xiaomi φτάνει μέχρι το 12. Τα 13 τα έχει εκτός. Όσον αφορά στα pixel ειδικά ξέρω ότι μόνο στην cosmote παίζει το volte μόνο, όχι wowifi. Στη vodafone θέλει shizuku για να παίξει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vagzard said:

Τη λίστα αυτή την έχω δει και είναι ελλιπέστατη. Π.χ στα Xiaomi φτάνει μέχρι το 12. Τα 13 τα έχει εκτός. Όσον αφορά στα pixel ειδικά ξέρω ότι μόνο στην cosmote παίζει το volte μόνο, όχι wowifi. Στη vodafone θέλει shizuku για να παίξει.

Ισχύει αυτό που λες για τα pixel, εννοώ ότι με το Shizuku που είναι διαδικασία 30 δευυερολεπτων το wificalling είναι πλήρως λειτουργικό. Σε αντίθεση με την cosmote που ενώ παίζει το volte, αν το έχεις ανοιχτό δε δέχεται κλήσεις από παλια σταθερά forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για το VoLTE με ενδιαφέρει πιο πολύ!!
Αλλά δεν λειτουργούσε στο Poco F3.
Αναγκαστικά το απενεργοποίησα μέσω της εξυπηρέτησης πελατών και θα το ξανά ενεργοποιήσω κάποια στιγμή αργότερα μπας και...

Vodafone μας διαβάζεις;;
Vodafone ακούς;;; 😉

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω - Pixel 6 με την χθεσινή QPR beta του Android 14 ενεργοποιήθηκε μόνο του το voLTE και πλέον στις κλήσεις εμφανίζεται ένα "HD" σύμβολο. 

Αντε να δούμε και επίσημη υποστήριξη για 5G.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιείται το volte σε ios 17? Μου είχαν πει από την εξυπηρέτηση ότι πηγαίνει πακέτο με το wifi calling. Όταν απενεργοποιώ όμως το wificalling και μιλάω  μου βγάζει κανονικά την ένδειξη 5g ή 4g. Ο διακόπτης volte έχει εξαφανιστεί εδώ και κανά δυο ios πίσω. Είναι τόσο χρέπι το σήμα σε κάποιες περιοχές που δεν μιλάς όταν εναλλάσσεται το σήμα σε 2g.

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2023 at 12:16 ΠΜ, ParafronGR said:

Επιβεβαιώνω - Pixel 6 με την χθεσινή QPR beta του Android 14 ενεργοποιήθηκε μόνο του το voLTE και πλέον στις κλήσεις εμφανίζεται ένα "HD" σύμβολο. 

Αντε να δούμε και επίσημη υποστήριξη για 5G.

Νομιζω πως πιο σημαντικη υπηρεσια ειναι το wifi calling να ενεργοποιηθει, παρα το 5G μιας και δεν εχει και τοση διαφορα σε μια απλη καθημερινη χρηση δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, skoupas said:

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιείται το volte σε ios 17? Μου είχαν πει από την εξυπηρέτηση ότι πηγαίνει πακέτο με το wifi calling.

Από μεριάς δικτύου εννοούν ότι πάει πακέτο. Αν κλείσουν από το δίκτυο WiFi calling τότε δεν παίζει ούτε volte. 
Από το κινητό δεν απενεργοποιείται το VoLTE ώστε να έχεις ενεργό μόνο WiFi calling. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, skoupas said:

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιείται το volte σε ios 17? Μου είχαν πει από την εξυπηρέτηση ότι πηγαίνει πακέτο με το wifi calling. Όταν απενεργοποιώ όμως το wificalling και μιλάω  μου βγάζει κανονικά την ένδειξη 5g ή 4g. Ο διακόπτης volte έχει εξαφανιστεί εδώ και κανά δυο ios πίσω. Είναι τόσο χρέπι το σήμα σε κάποιες περιοχές που δεν μιλάς όταν εναλλάσσεται το σήμα σε 2g.

Δεν έχω απάντηση αλλά πώς θα σε βοηθήσει η απενεργοποίηση του volte στο πρόβλημα που έχεις;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, spiliot said:

Δεν έχω απάντηση αλλά πώς θα σε βοηθήσει η απενεργοποίηση του volte στο πρόβλημα που έχεις;

Πιστεύω ότι για ομιλία το 2g είναι πιο αξιόπιστο. Όταν μιλάω με volte και γυρίσει σε 2g εκείνη τη στιγμή σχεδόν πάντα τη χάνω τη συνομιλία και ξανα καλώ για να μιλήσω. Παλιά θυμάμαι ότι μισή ώρα συνομιλία εν κινήσει δεν κοβόταν. Τώρα με δυσκολία.

Link to comment
Share on other sites

Τo vowifi χρειάζεται για κλήσεις στο σπίτι που δεν υπάρχει επαρκές σήμα. Το volte εκτός σπιτιού δεν με βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
10 ώρες πριν, leo06 said:

Μπορείς πλέον να δέχεσαι sms σε flight mode με WiFi calling ενεργό;

Αν έχεις λειτουργικό wifi στην πτήση ναι, θεωρητικά τουλάχιστον

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, waeo said:

Αν έχεις λειτουργικό wifi στην πτήση ναι, θεωρητικά τουλάχιστον

Ή υποθέτεις ή κάτι άλλαξε, γιατί η vodafone απ' όσο ξέρουμε δεν υποστηρίζει sms πάνω από wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, spiliot said:

Ή υποθέτεις ή κάτι άλλαξε, γιατί η vodafone απ' όσο ξέρουμε δεν υποστηρίζει sms πάνω από wifi calling.

Για αυτό ρώτησα. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, spiliot said:

Ή υποθέτεις ή κάτι άλλαξε, γιατί η vodafone απ' όσο ξέρουμε δεν υποστηρίζει sms πάνω από wifi calling.

Υποστηρίζει, πρώτη φορά βλέπω αυτό που λες. Μόλις το δοκίμασα και δουλεύει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, waeo said:

Υποστηρίζει, πρώτη φορά βλέπω αυτό που λες. Μόλις το δοκίμασα και δουλεύει κανονικά!

Το δοκίμασες με κλειστό το δίκτυο (airplane mode) και χωρίς να έχεις ενεργοποιημένο RCS;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, spiliot said:

Το δοκίμασες με κλειστό το δίκτυο (airplane mode) και χωρίς να έχεις ενεργοποιημένο RCS;

Λειτουργία πτήσης ενεργή

WiFi ενεργό

Iphone ενεργό 😂 οπότε όχι rcs ( ο παραλήπτης έχει android με Vodafone)

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν το imessages στέλνει μέσω δικτύου ίντερνετ. Πάντως πριν ένα μήνα περίπου, σε χώρο χωρίς σήμα κινητής αλλά με wifi, μηνύματα δεν έρχονταν, τα έπαιρνα όλα όταν έβγαινα έξω, κάτι που έχει αναφερθεί και στο παρελθόν από άλλους.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, waeo said:

Λειτουργία πτήσης ενεργή

WiFi ενεργό

Iphone ενεργό 😂 οπότε όχι rcs ( ο παραλήπτης έχει android με Vodafone)

Αν πας ρυθμίσεις > γενικά > πληροφορίες > στην ενότητα του δικτύου πατήσεις πάνω στον φορέα vf-GR 55.xxxx και εμφανιστεί η ένδειξη «κατάσταση IMS » βλέπεις να λέει «Ομιλία και SMS »?

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν δουλεύει. Δοκίμασα από δωρεάν web sms cosmote που έρχονται στάνταρ μέσω κινητής. Μόλις έφυγε η λειτουργία πτήσης και άνοιξε η κινητή, ήρθε κανονικά το μήνυμα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...