Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το δεύτερο κινητό είναι στο ίδιο δίκτυο ίσως το πιάσει κ δεν λειτουργήσει 

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεύτερο κινητό είναι στο ίδιο δίκτυο ίσως το πιάσει κ δεν λειτουργήσει 
Σωστή σκέψη, υπάρχει η πιθανότητα

Όπως βέβαια δεν ξέρουμε αν δουλεύει το Vowifi από το εξωτερικό με vpn στην Ελλάδα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σκέψη, υπάρχει η πιθανότητα

Όπως βέβαια δεν ξέρουμε αν δουλεύει το Vowifi από το εξωτερικό με vpn στην Ελλάδα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Το είχα δοκιμάσει με VPN και είχα κανονικά. Επίσης είχα δοκιμάσει να κάνω Hotspot ελληνικό κινητό Vodafone και να συνδεθώ με την πράσινη και να έχω vowifi κανονικά.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει με VPN και είχα κανονικά. Επίσης είχα δοκιμάσει να κάνω Hotspot ελληνικό κινητό Vodafone και να συνδεθώ με την πράσινη και να έχω vowifi κανονικά.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τέλεια :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα!
Στη vodafone, παρατηρώ πως τα sms συνεχίζουν να μήν έρχονται ακόμη και με το wifi calling ενεργό. Στην εφαρμογή του CU αναφέρει πως η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη "σύντομα". Έχει ακουστεί τίποτα περαιτέρω;
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τα SMS δεν έρχονται όταν είσαι σε VoWiFi (μόνο στη λειτουργία πτήσης συμβαίνει αυτό). Έτσι είναι από την απαρχή του στη VF.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ομως μόνο αν εισαι σε λειτουργία πτησεως δεν έρχεται. Εσύ @marios239 το έχεις το πρόβλημα και με ανοιχτό το σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Οντως ομως μόνο αν εισαι σε λειτουργία πτησεως δεν έρχεται. Εσύ @marios239 το έχεις το πρόβλημα και με ανοιχτό το σήμα?
Βασικά, εκεί που είμαι δεν έχει η vodafone σήμα (Καλά νερά Μαγνησίας). Τα SMS έρχονται μόνο αν ανέβω στον πάνω όροφο ή βγω έξω μπροστά απ'το σπίτι. Θα πάρω και στην εξυπηρέτηση να τους ρωτήσω κάποια στιγμή αν θα το φτιάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα σηματος πιθανότατα. Γιατι με ανοιχτη την κινητή (οχι σε πτήση) προφανώς έχει να κάνει με το σήμα. Τωρα ειδικα φαντάζομαι οτι θα έχετε και προβλήματα εκει λόγω καιρου...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει και διορθώστε με αν κάνω λάθος η Βόδα δεν έχει φτιάξει τα συστήματα της έτσι ώστε τα μηνύματα να έρχονται μεσω rcs και δεδομένα παρόλο που στην εφαρμογή λέει ότι έχει συνδεθεί

Οπότε βασίζεται στο gsm δίκτυο για να στέλνει μηνύματα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τους γονείς μου που έχουν Vodafone CU (εγώ είμαι με Cosmote)μια χαρά μιλάω με RCS όταν είναι συνδεδεμένοι στο ίντερνετ. Και τα μηνύματα έρχονται κανονικά (πεζοί χαρακτήρες, emoji) και δεν χρεώνονται.


Σημείωση, χρησιμοποιούν και οι δύο την εφαρμογή Google Messages, όπως και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που λεμε είναι οτι δεν έρχονται τα μηνύματα με wifi calling σε ελλειψη gsm ή σε λειτουργία πτήσης (με wifi ανοιχτό φυσικα). Οι κλήσεις μια χαρά περνανε. Η κοσμοτε δουλεύει απροβληματιστα στο συγκεκριμένο θέμα απ'οτι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, HEO said:

Από ότι έχω καταλάβει και διορθώστε με αν κάνω λάθος η Βόδα δεν έχει φτιάξει τα συστήματα της έτσι ώστε τα μηνύματα να έρχονται μεσω rcs και δεδομένα παρόλο που στην εφαρμογή λέει ότι έχει συνδεθεί

Οπότε βασίζεται στο gsm δίκτυο για να στέλνει μηνύματα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Τα SMS για να φύγουν θέλουν δίκτυο GSM. Αν είσαι σε λ. πτήσης τότε δεν λαμβάνεις ή στέλνεις. Το ίδιο και αν δεν έχεις σήμα κινητής 

Το RCS είναι σαν τις εφαρμογές Viber κλπ και θέλει απλά σύνδεση ίντερνετ, δεν μας αφορά αν είναι δεδομένα ή WiFi. Το RCS παίζει με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις εταιρίες. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που λεμε είναι οτι δεν έρχονται τα μηνύματα με wifi calling σε ελλειψη gsm ή σε λειτουργία πτήσης (με wifi ανοιχτό φυσικα). Οι κλήσεις μια χαρά περνανε. Η κοσμοτε δουλεύει απροβληματιστα στο συγκεκριμένο θέμα απ'οτι θυμάμαι.
Το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι "πρόβλημα". H Vodafone λέει αυτά :1a8e28244d599bc365c4407a3b2e81f8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει,εννοουσα οτι αυτό ειναι το θέμα που περιγράφει ο συνφορουμιτης. Δεν είναι διαθέσιμο ακόμα απο την εταιρεία,αυτο δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται για έλλειψη όμως αν ειδικα λειτουργεί κανονικά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Τα SMS για να φύγουν θέλουν δίκτυο GSM. Αν είσαι σε λ. πτήσης τότε δεν λαμβάνεις ή στέλνεις. Το ίδιο και αν δεν έχεις σήμα κινητής 
Το RCS είναι σαν τις εφαρμογές Viber κλπ και θέλει απλά σύνδεση ίντερνετ, δεν μας αφορά αν είναι δεδομένα ή WiFi. Το RCS παίζει με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις εταιρίες. 
Πρέπει να υπάρχει σύνδεση των gsm sms με το δίκτυο rcs. Όπως σε χώρες που έχουν καταργήσει το gsm π.χ Αμερική. Αυτό δεν υπάρχει ακόμα μπορεί να υπάρξει στο μελλον

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ούτε εκεί υπάρχει σύνδεση, πάλι το πρωτόκολλο των SMS χρησιμοποιούν μέσα από VoLTE (όπως η Cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ούτε εκεί υπάρχει σύνδεση, πάλι το πρωτόκολλο των SMS χρησιμοποιούν μέσα από VoLTE (όπως η Cosmote)
To 4G δεν έχει sms


Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

To 4G δεν έχει sms


Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk
 

Ούτε ομιλία. Για αυτό υπάρχει ο IMS και το VoLTE. Δες την υλοποίηση της Cosmote που ο IMS διαχειρίζεται και τα SMS 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι πού η Βόδα δεν έχει υλοποιήσει ακόμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάπου σε κάποια ιστοσελίδα λίστα (που να ανανεώνεται) με συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE/voWiFi και 5g μέσω του δικτύου της vodafone. Στη σελίδα της αναφέρονται μόνο οι επισήμως πιστοποιημένες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vagzard said:

Καλημέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάπου σε κάποια ιστοσελίδα λίστα (που να ανανεώνεται) με συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE/voWiFi και 5g μέσω του δικτύου της vodafone. Στη σελίδα της αναφέρονται μόνο οι επισήμως πιστοποιημένες συσκευές.

για ποια συσκευή ενδιαφέρεσαι 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάπου σε κάποια ιστοσελίδα λίστα (που να ανανεώνεται) με συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE/voWiFi και 5g μέσω του δικτύου της vodafone. Στη σελίδα της αναφέρονται μόνο οι επισήμως πιστοποιημένες συσκευές.
Θα σου πω ότι από οποιαδήποτε συσκευή μπορείς να στείλεις μήνυμα για την ενεργοποίηση του VoWiFi και του VoLTE και αν είναι να δουλέψει, θα δουλέψει. Στη συσκευή της μάνας μου (Alcatel 1S 2019) έστειλα το μήνυμα και απλά δεν δούλεψε ποτέ. Κάποια λίστα δεν υπάρχει όπως στην Nova π.χ.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgeavl3 said:
19 minutes ago, vagzard said:
Καλημέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάπου σε κάποια ιστοσελίδα λίστα (που να ανανεώνεται) με συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE/voWiFi και 5g μέσω του δικτύου της vodafone. Στη σελίδα της αναφέρονται μόνο οι επισήμως πιστοποιημένες συσκευές.

Θα σου πω ότι από οποιαδήποτε συσκευή μπορείς να στείλεις μήνυμα για την ενεργοποίηση του VoWiFi και του VoLTE και αν είναι να δουλέψει, θα δουλέψει. Στη συσκευή της μάνας μου (Alcatel 1S 2019) έστειλα το μήνυμα και απλά δεν δούλεψε ποτέ. Κάποια λίστα δεν υπάρχει όπως στην Nova π.χ.

Λίστα είναι εδώ https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/wifi-calling/

Ίδια είναι γενικά στη vodafone. Αλλά γενικά το ενεργοποιείς μέσω του τεχνικού τμήματος στη γραμμή σου και λειτουργεί κανονικά. Σκέψου εγώ έχω pixel 7 Pro που δεν εισάγεται καν Ελλάδα και έχω κανονικά ενεργό. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgeavl3 said:
18 minutes ago, vagzard said:
Καλημέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάπου σε κάποια ιστοσελίδα λίστα (που να ανανεώνεται) με συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE/voWiFi και 5g μέσω του δικτύου της vodafone. Στη σελίδα της αναφέρονται μόνο οι επισήμως πιστοποιημένες συσκευές.

Θα σου πω ότι από οποιαδήποτε συσκευή μπορείς να στείλεις μήνυμα για την ενεργοποίηση του VoWiFi και του VoLTE και αν είναι να δουλέψει, θα δουλέψει. Στη συσκευή της μάνας μου (Alcatel 1S 2019) έστειλα το μήνυμα και απλά δεν δούλεψε ποτέ. Κάποια λίστα δεν υπάρχει όπως στην Nova π.χ.

Κι εγώ έχω ενεργοποιήσει την sim σε πιστοποιημένη συσκευή και μετά την έβαλα σε μη πιστοποιημένη και δούλεψε κανονικά. Αλλά λέω αν υπήρχε κάποια λίστα για να ξέρουμε εκ των προτέρων σε ποιες συσκευές δουλεύει.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...