Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!! είμαι νέο μέλος εδώ, αν και χρόνια διαβάζω τα φόρουμ :) θα ήθελα να κάνω μιά ερώτηση μήπως μπορεί κάποιος να με ρωτήσει , γιατί έχω φάει όλον το ιντερνετ και δεν μπορώ να βρώ τίποτα...

Κατ' αρχήν να πώ για όποιον ενδιαφέρεται για το κινητό, το αγόρασα μόλις χθες, τώρα που το έχουν όλοι 200 ευρώ κάτω, απο χθες πραγματικά του έχω αλλάξει τα...φώτα και μπορώ να πώ ότι έχω άριστες πρώτες εντυπώσεις!!! (βέβαια, αυτό έχει άμεση σχέση απο τί κινητό έρχεσαι...εάν είχες πρίν το iphone X φαντάζομαι μπορεί να μην σου κάνει καμμία αίσθηση..) εγώ προσωπικά που πρίν ήμουν κάτοχος ενός doogee valencia 2 y100 pro (που μου είχε βγάλει το λάδι με το GPS του που ποτέ δεν δούλεψε σωστά) και ένα UMIDIGI z pro (που μου έπεσε από 50 εκ. ύψος από την τσέπη και έγινε θρύψαλα η οθόνη του), μπορώ να πώ ότι το Nokia 8 μου φαίνεται Θεϊκό..!!! η ποιότητα κατασκευής σου είναι έτη φωτός ανώτερο από τα κινέζικα....(το umidigi που είχα και αυτό αλουμινένιο ήταν, αλλα γενικά καμμία σχέση), και μόνο να συγκρίνεις την ποιότητα του USB type C καλωδίου που παρέχεται με το nokia με αυτά που δίνουν οι κινέζοι θα καταλάβεις...

Τέλος πάντων , το πρόβλημά μου είναι το εξής :

Τόσο καιρό που είχα τα.... "κινεζάκια" ήθελα διακαώς να παίξω το παιχνίδι Godfire Rise of Prometheus , αλλά οι mediatek επεξεργαστές δεν ενδείκνυνται για "βαριά" παιχνίδια...το τρέχανε , αλλά πώς το τρέχανε ....τώρα λοιπόν που πήρα το nokia 8, με τον snapdragon 835 κτλ. κτλ. πήγα και εγώ όλο χαρά ο φουκαράς να το βάλω, εγκαθιστώ το παιχνίδι, αλλά γίνεται το εξής κουφο : Οι εισαγωγικές εικόνες παίζουν μιά χαρά, το εισαγωγικό βίντεο το ίδιο, αλλά όταν φτάνω στην οθόνη του κεντρικού μενού, το παιχνίδι απεικονίζεται μόνο στο...ένα τέταρτο της οθόνης (το επάνω αριστερά μέρος). Λες και το τρέχει κανείς σε οθόνη ....2 ιντσών (γέλια!!) έτσι είναι αδύνατον να παίξει κανείς, γιατί το hotspot για κάθε κουμπί και πλήκτρο χειρισμού στο παιχνίδι δεν είναι συρρικνωμένο και αυτό , αλλά υπάρχει σαν "φάντασμα" στο "κενό" της οθόνης του κινητού, που δεν απεικονίζει τίποτα...(ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ.) Ό,τι και να έκανα, καθαρισμό cache, σβήσιμο και ξαναπέρασμα του παιχνιδιού, ψάξιμο στα developer options του κινητου μήπως υπήρχε τίποτα, δεν μπορώ να το φτιάξω. Δοκίμασα ακόμα και να εγκαταστήσω παλαιότερη έκδοση "πειρατική" (δωρεάν είναι το παιχνίδι, ούτως η άλλως) από διάφορα σάιτ, μήπως έφταιγε κάποιο update του, αλλά, το ίδιο... Μόλις πριν λίγο έστειλα και μέιλ στην υποστήριξη της εταιρείας, όπου οι άνθρωποι (πολύ ευγενικά είναι αλήθεια) με παρέπεμψαν να δοκιμάσω κάποιο από τα νέα τους παιχνίδια, γιατί η υποστήριξη για το συγκεκριμένο μου λένε έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό και δεν ξέρουν πώς λειρουργεί σε νέες συσκευες...

να σημειώσω εδώ πως, με το που άνοιξα το κινητό όταν το αγόρασα, είχε android 7.11, αλλά ήρθε αμέσως update για Oreo, το οποίο και έκανα .... ξέρω από τα κινέζικα κινητά που είχα πρίν που είχαν android 5 και 7 ότι το παιχνίδι παίζει οκ....μήπως έχει κάποιος καμμιά ιδέα ή παρόμοιο πρόβλημα ...? μόνο αυτό το παιχνίδι είναι που μου βγάζει πρόβλημα, κανένα άλλο!!! να φανταστείτε το κινητό παίζει ΤΕΛΕΙΑ ακόμα και τον PPSSPP Emulator , (60FPS ακατέβατα!!!) που προσωπικά κατά την γνώμη μου είναι ό,τι πιό δύσκολο μπορείς να βάλεις σε κινητό απο άποψη παιχνιδιού..!

να φταίει λοιπόν το Oreo και να είναι ασύμβατο ...? ή το ότι η όθόνη έχει μεγαλύτερη ανάλυση από fullHD μήπως....?? Μπορώ με κάποιον τρόπο να χακάρω το apk για να του κάνω force μια ανάλυση, όπως γίνεται στα config settings στα παιχνίδια για pc...?? Είμαι σιγουρος ότι για κάποιον ...γκουρού σε android , δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο να λυθεί (είμαι pc gamer 20 χρόνια και έχω λύσει ΚΑΘΕ είδους πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει σχετικά με pc game, με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις.)

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων, και με συγχωρείτε για το τεράστιο post μου!

Link to comment
Share on other sites

image.jpg

Δε το ήξερα εξαρχής, λόγω τιμής δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το 8 και τελικά ραδιόφωνο γιοκ...

Δε θέλω να αρχίσουμε συζήτηση περί χρησιμότητας κ ποιος ακούει κτλ κτλ...στέκομαι στο ότι είναι κάτι απλό, κάτι στάνταρ, το οποίο έχει αφαιρεθεί..ξέρω ότι δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία συσκευή βέβαια αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το γιατί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, απο εχτες και εγω κατοχος του Nokia 8 και μπορω να πω πολυ ενθουσιασμενος:)Του περασα και την 8.1.0 beta και το κινητο ειναι πολυ πολυ γρηγορο σε ολα.Η καμερα ειναι μια χαρα ,του εβαλα και την εφαρμογη καμερας που εδωσε ποιο πανω ο athanaso και ολα ειναι αψογα.Η μπαταρια πρεπει να ειναι πολυ καλη εχτες δεν προλαβα να το φορτισω στο 100% γιατι επρεπε να φυγω για δουλεια και το φορτισα μεχρι 98% αφου το ειχα δουλεψει και ειχε παει στο 16% και το δουλευα ολο το βραδυ με internet,πολλα βιντεο,παιχνιδι αρκετο και φωτογραφιες για δοκιμες και το εφερα σπιτι με 26%:D.Πιστευω εκανα καλη επιλογη well done NOKIA.;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, απο εχτες και εγω κατοχος του Nokia 8 και μπορω να πω πολυ ενθουσιασμενος:)Του περασα και την 8.1.0 beta και το κινητο ειναι πολυ πολυ γρηγορο σε ολα.Η καμερα ειναι μια χαρα ,του εβαλα και την εφαρμογη καμερας που εδωσε ποιο πανω ο athanaso και ολα ειναι αψογα.Η μπαταρια πρεπει να ειναι πολυ καλη εχτες δεν προλαβα να το φορτισω στο 100% γιατι επρεπε να φυγω για δουλεια και το φορτισα μεχρι 98% αφου το ειχα δουλεψει και ειχε παει στο 16% και το δουλευα ολο το βραδυ με internet,πολλα βιντεο,παιχνιδι αρκετο και φωτογραφιες για δοκιμες και το εφερα σπιτι με 26%:D.Πιστευω εκανα καλη επιλογη well done NOKIA.;)

Ναι η 8.1.0 ακούστηκε ότι βελτιώνει την αυτονομία!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι η 8.1.0 ακούστηκε ότι βελτιώνει την αυτονομία!

 

Αν με την πρωτη φορτιση και οχι πληρης μου κρατησε τοσο τι να πω μονο μπραβο και μπραβο.Φαντασου προερχομαι απο mi a1 με φοβερη μπαταρια αλλα νομιζω το nokia θα το ξεπερασει.

Link to comment
Share on other sites

Αν με την πρωτη φορτιση και οχι πληρης μου κρατησε τοσο τι να πω μονο μπραβο και μπραβο.Φαντασου προερχομαι απο mi a1 με φοβερη μπαταρια αλλα νομιζω το nokia θα το ξεπερασει.

Για οθόνη 5,3" η μπαταρία των 3090mAh νομίζω είναι αρκετά ικανοποιητική για το Nokia 8.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Παιδιά όλη τη δουλειά στην αυτονομία την έκανε η 8.1, μόνο όσοι είχαν 8.0 μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά.

 

Τώρα, επειδή δέχομαι πολλά post για τις ρυθμίσεις της Google camera, επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα apk, όλα είναι μαζεμένα εδώ... https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Προτείνω το cstark27_GCam_5.1.018_24_TAT_v3 που δε θέλει ρυθμίσεις, είναι έτοιμο και τρέχει σωστά στη συσκευή μας.

Εναλλακτικά το GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.6 με τα suggested settings (όχι τη τελευταία V1.7).

 

Edit: Δοκιμάστε τη σημερινή έκδοση του Arnova8G2, δουλεύει άψογα στη συσκευή μας: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V2.apk

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ από την Παρασκευή... πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές! σίγουρα αξίζει τα 400€... τωρα για 600€ δεν νομίζω...

 

έχω καποιες πρώτες απορίες όποιος μπορεί να με βοηθήσει...

1) για να παίρνω τις beta εκδόσεις του android πρέπει να κάνω μια εγγραφή και μετά θα μου εμφανίζονται ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

2) φωτάκι ειδοποιήσεων δεν υπάρχει? σωστά? δεν με βολεύει που δεν βλέπω αν έχω μια ειδοποίηση στο Messenger ή στο viber πχ... υπάρχει κάποιος τρόπος να φαίνεται κάπως?

3) υπάρχει ρύθμιση στην κάμερα για να ανεβοκατεβάζω την φωτεινότητα?

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ από την Παρασκευή... πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές! σίγουρα αξίζει τα 400€... τωρα για 600€ δεν νομίζω...

 

έχω καποιες πρώτες απορίες όποιος μπορεί να με βοηθήσει...

1) για να παίρνω τις beta εκδόσεις του android πρέπει να κάνω μια εγγραφή και μετά θα μου εμφανίζονται ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

2) φωτάκι ειδοποιήσεων δεν υπάρχει? σωστά? δεν με βολεύει που δεν βλέπω αν έχω μια ειδοποίηση στο Messenger ή στο viber πχ... υπάρχει κάποιος τρόπος να φαίνεται κάπως?

3) υπάρχει ρύθμιση στην κάμερα για να ανεβοκατεβάζω την φωτεινότητα?

 

Για το 2ο μπορώ να σου πω πως δεν έχει φωτάκι ειδοποιήσεων. Όσο για τον αν υπάρχει τρόπος ίσως κάποιος άλλος κάτοχος να μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα.

Για το 3ο νομίζω ότι αναφέρεσαι στην έκθεση. Την έκθεση (EV) μπορείς να την ρυθμίσεις από την επιλογή για τις επιπλέον (μη αυτόματες) ρυθμίσεις στις φωτογραφίες. Αν θυμάμαι καλά είναι η τελείως αριστερή επιλογή, οπότε και μπορείς να κάνεις την αλλαγή που θες. Υπόψιν πως οι επιλογές σου περιορίζονται μόνο σε -2,-1,0,+1,+2.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) για να παίρνω τις beta εκδόσεις του android πρέπει να κάνω μια εγγραφή και μετά θα μου εμφανίζονται ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

2) φωτάκι ειδοποιήσεων δεν υπάρχει? σωστά? δεν με βολεύει που δεν βλέπω αν έχω μια ειδοποίηση στο Messenger ή στο viber πχ... υπάρχει κάποιος τρόπος να φαίνεται κάπως?

3) υπάρχει ρύθμιση στην κάμερα για να ανεβοκατεβάζω την φωτεινότητα?

 

1) Κάνεις εγγραφή και αμέσως έχεις πρόσβαση στις beta εκδόσεις. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

2) Δεν έχει notification led η συσκευή.

3) Βάλε το Google Camera Mod που δίνω ακριβώς από πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλη τη δουλειά στην αυτονομία την έκανε η 8.1, μόνο όσοι είχαν 8.0 μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά.

 

Τώρα, επειδή δέχομαι πολλά post για τις ρυθμίσεις της Google camera, επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα apk, όλα είναι μαζεμένα εδώ... https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Προτείνω το cstark27_GCam_5.1.018_24_TAT_v3 που δε θέλει ρυθμίσεις, είναι έτοιμο και τρέχει σωστά στη συσκευή μας.

Εναλλακτικά το GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.6 με τα suggested settings (όχι τη τελευταία V1.7).

 

Edit: Δοκιμάστε τη σημερινή έκδοση του Arnova8G2, δουλεύει άψογα στη συσκευή μας: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V2.apk

 

H εφαρμογη Arnova8G2 μολις βγαζω φωτογραφια μου την κλεινει την εφαρμογη.Ακυρο δουλευει μια χαρα

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
@jimsakpt3, υπάρχουν εφαρμογές όπου λαμβανεις ειδοποιήσεις αν δεν υπάρχει το not.led Δοκιμασε πχ το glance plus

 

Έχει ήδη glance screen η συσκευή, απλά πρακτικά δεν αντικαθιστά την απλότητα του notification led.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάλτε όλοι το τελευταίο mod της κάμερας που έδωσε ο athanaso θα δείτε ένα αλλο κινητό ως προς την κάμερα.Εχω πάθει πλάκα
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μας πει καποιος τις διαφορες επιγραμματικα των δυο app..επισης επειδη ειμαι λιγακι ασχετος εκανα εγκατασταση του oreo 8.0 ποιες ειναι οι διαφορες με την 8,1; και πως την κατεβαζω ;
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω με βάση των λεγομένων σας, με την 8.1 ανεβαίνει επίπεδο η συσκευή.

Κοίτα που θα με πείσουν να το πάρω στο τέλος....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω με βάση των λεγομένων σας, με την 8.1 ανεβαίνει επίπεδο η συσκευή.

Κοίτα που θα με πείσουν να το πάρω στο τέλος....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ετσι ακριβως ειναι και θα κανεις πολυ καλα να το παρεις

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω η 8.1.0 beta μαζί με την εξτρά κάμερα, ανεβάζουν το επίπεδο του Nokia 8. Που να έρθει και η κανονική έκδοση!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στην ταχύτητα του fingerprint sensor αλλάζει κάτι η 8.1;

 

Δεν πρόκειται να δεις διαφορά γιατί είναι ήδη πολύ γρήγορο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Edit: Δοκιμάστε τη σημερινή έκδοση του Arnova8G2, δουλεύει άψογα στη συσκευή μας: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V2.apk

 

κάθε φορά που βγαζω φωτο μου κλείνει την εφαρμογή!

 

edit... παρατήρησα οτι αυτό συμβαίνει οταν έχω ενεργοποιημένη την λειτουργεία κίνησης... δεν το υποστηρίζει η συσκευή λετε γι αυτό?

 

και επίσης υπάρχει τρόπος να διαλέγεις φακό όπως στην εργοστασιακή εφαρμογή?

 

κατα τα άλλα υπάρχει σημαντική βελτίωση!

Edited by jimsakpt3
Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που βγαζω φωτο μου κλείνει την εφαρμογή!

 

edit... παρατήρησα οτι αυτό συμβαίνει οταν έχω ενεργοποιημένη την λειτουργεία κίνησης... δεν το υποστηρίζει η συσκευή λετε γι αυτό?

 

και επίσης υπάρχει τρόπος να διαλέγεις φακό όπως στην εργοστασιακή εφαρμογή?

 

κατα τα άλλα υπάρχει σημαντική βελτίωση!

 

Εγω το εχω στο αυτοματο και δεν μου εχει κλεισει ουτε μια φορα.Τι σημαντικη βελτιωση φιλε μου η μερα με την νυχτα ειναι το κινητο τραβαει φοβερες φωτογραφιες;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως φεύγει το feedback στο πανω μέρος της οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό βγαίνει σε δύο εκδόσεις; Μονόκαρτο και δίκαρτο; Ρωτάω επειδή το βλέπω στο Amazon και το χωρίζει σε dual και sigle sim.

Γνωρίζει κανείς;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...