Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με ενδιαφέρει πολύ τώρα που έπεσε στα 400€...

 

με το gps πως τα πάει?

και επίσης έχει Burst mode στην κάμερα?

 

Έχει brust mode.

Με το gps φαντάζομαι όλα κομπλέ αφού έχει Qualcomm SOC.

Έχω το Nokia 3 με Media Tek SOC και αργεί να κλειδώσει στο "Device only" οπότε έχω βάλει "high accuracy"

 

Όπως κατάλαβες δεν είναι θέμα κινητού αλλά SOC.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει πολύ τώρα που έπεσε στα 400€...

 

με το gps πως τα πάει?

και επίσης έχει Burst mode στην κάμερα?

Το GPS τα πάει μια χαρά. Δείχνει στο στίγμα σχεδόν ακαριαία.

Burst mode επιβεβαιώνω και εγώ ότι υπάρχει, αρκεί να ενεργοποιηθεί και από τις ρυθμίσεις. Το μοναδικό αρνητικό (που μάλλον έχει σχέση με το λειτουργικό) είναι ότι δεν υπάρχει ένδειξη ότι κάνεις χρήση του burst mode. Κάποιος αριθμός που να δείχνει πόσες φωτογραφίες τραβάς.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρω κάτι άλλο θα το πάρω άμεσα...

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το αγοράζει ο κόσμος.... :p

ειδικά στα 400€ δεν νομίζω να έχει ανταγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρω κάτι άλλο θα το πάρω άμεσα...

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το αγοράζει ο κόσμος.... :p

ειδικά στα 400€ δεν νομίζω να έχει ανταγωνισμό...

 

Θα το επερνα χθες μεχρι που καταλαβα οτι ειναι μονο καρτο.

Οποτε περιμενω να πεσει το δικαρτο

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Tο έχω στα χέρια μου από το Σαββάτο , προερχόμενος από lg g6 , πέρα του ότι ειναι πανέμορφο, προσωπικά από το g6 μου αρέσει πολύ περισσότερο (παρότι έχει bezels προσωπικά το θεωρώ ποιο βολικό ) ,σαν design (λεπτό , ελαφρύ ),software (stock android, απλότητα ), αναβαθμίσεις (χτες πήρε και το pach του Ιανουαρίου + ότι ήδη έχει oreo ), οθόνη και μπαταριά σούπερ και snapdragon 835 . Στα μείον θα έβαζα το software της κάμερας και όχι την κάμερα ως hardware ( όχι ότι δεν κάνω την δουλειά μου ), το οποίο θεωρώ ότι θα αλλαξει μετά την έλευση του nokia camera software , κάτι άλλο για την ώρα δεν μου έρχεται
Link to comment
Share on other sites

Tο έχω στα χέρια μου από το Σαββάτο , προερχόμενος από lg g6 , πέρα του ότι ειναι πανέμορφο, προσωπικά από το g6 μου αρέσει πολύ περισσότερο (παρότι έχει bezels προσωπικά το θεωρώ ποιο βολικό ) ,σαν design (λεπτό , ελαφρύ ),software (stock android, απλότητα ), αναβαθμίσεις (χτες πήρε και το pach του Ιανουαρίου + ότι ήδη έχει oreo ), οθόνη και μπαταριά σούπερ και snapdragon 835 . Στα μείον θα έβαζα το software της κάμερας και όχι την κάμερα ως hardware ( όχι ότι δεν κάνω την δουλειά μου ), το οποίο θεωρώ ότι θα αλλαξει μετά την έλευση του nokia camera software , κάτι άλλο για την ώρα δεν μου έρχεται

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα έγραψες!

Δεν είχα βέβαια το G6 για να κάνω σύγκριση.

Μεγάλο υπέρ οι άμεσες αναβαθμίσεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά στην όμορφη παρέα σας. Θα ήθελα να σας εκφράσω κάποιες ανησυχίες μου...

Θα το είχα ήδη αγοράσει αν δεν με προβλημάτιζε λίγο όλα αυτά που διαβάζω σχετικά με τη κάμερα του, για την τελική ποιότητα των φωτογραφιών εννοώ. Κάποιος σε σχόλιο επεσήμανε πως χρησιμοποιεί την εφαρμογή της Google camera αντί για την δική του και έχει δει αισθητή βελτίωση..

Επίσης σε βιντεάκι ανέφεραν πως το εξόγκωμα της πίσω κάμερας δεν εφάπτεται ακριβώς στο σασί του κινητού με αποτέλεσμα να συγκεντρώνει σκόνη και ίνες από την καθημερινή χρήση και βάζοντας το- βγάζοντας το από την τσέπη,όπως και ο κίνδυνος να εισχωρήσει υγρασία!

Παραθέτω και το σχετικό βίντεο

κοιτάξτε το στο 1:12

Ακούω την γνώμη σας κυρίως από αυτούς που έχουν ήδη την συσκευή στα χέρια τους.

Κατά τα άλλα για μένα είναι κηνηταρα από κάθε άποψη...

Ευχαριστω.

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάποιος σε σχόλιο επεσήμανε πως χρησιμοποιεί την εφαρμογή της Google camera αντί για την δική του και έχει δει αισθητή βελτίωση..

 

Ισχύει. Εγώ το έχω αναφέρει και σε συγκρίσεις που έχω κάνει με το S8+.

 

Επίσης σε βιντεάκι ανέφεραν πως το εξόγκωμα της πίσω κάμερας δεν εφάπτεται ακριβώς στο σασί του κινητού με αποτέλεσμα να συγκεντρώνει σκόνη και ίνες από την καθημερινή χρήση και βάζοντας το- βγάζοντας το από την τσέπη,όπως και ο κίνδυνος να εισχωρήσει υγρασία!

 

To έχω δει το συγκεκριμένο review του insomnia. Ίσως πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό γιατί στη συσκευή που έχω στα χέρια μου δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και η συναρμογή της συσκευής είναι άψογη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Εγώ το έχω αναφέρει και σε συγκρίσεις που έχω κάνει με το S8+.

 

 

 

To έχω δει το συγκεκριμένο review του insomnia. Ίσως πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό γιατί στη συσκευή που έχω στα χέρια μου δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και η συναρμογή της συσκευής είναι άψογη.

 

απο την μπαταρία εισαι ευχαριστημενος; σε ρωτάω γιατι έχω το g5 se και την καταπίνει αβέρτα.. η ανάλυση είναι ίδια όπως και οι ίντσες, το νοκια βέβαια έχει 290mah παραπάνω χωρητικότητα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι... η μπαταρία θα έπρεπε να αποδίδει καλύτερα για τα δεδομένα της συσκευής με stock android χωρίς bloatware. Δεν θα μιλήσω με νούμερα γιατί είναι υποκειμενική η χρήση για τον καθένα αλλά ίσως μου κακοφαίνεται επειδή έχω καλομάθει από το S8+.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι... η μπαταρία θα έπρεπε να αποδίδει καλύτερα για τα δεδομένα της συσκευής με stock android χωρίς bloatware. Δεν θα μιλήσω με νούμερα γιατί είναι υποκειμενική η χρήση για τον καθένα αλλά ίσως μου κακοφαίνεται επειδή έχω καλομάθει από το S8+.

Μήπως επειδή την πήρες σχετικά πρόσφατα τη συσκευή και την ξεζουμίζεις στις δοκιμές, σου φαίνεται ότι τρώει περισσότερο την μπαταρία;

Άποψή μου βέβαια....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν θα το έλεγα αφού συγκρίνω έχοντας ήδη στήσει τη συσκευή με τον ίδιο τρόπο όπως σε όλες τις συσκευές μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για έμενα ειναι καθαρά θέμα χρήσης , με μια φόρτιση μπορεί να πάω από μια ως μια μίση μέρα άνετα , μπορεί και όχι . συγκεκριμένα το φόρτισα προχτές το βράδυ και είμαι αυτή τη στιγμή με 17% , η χρήση ήταν κλήσεις μέσω δικτύου κινητής, viber μηνύματα , μερικά video στο youtube μπόλικο browsing και μερικές φωτογραφίες , έχει κάτι εξαιρετικά θετικό, σε stand by δεν πρέπει να καίει τίποτα γιατί από το βράδυ που το φόρτισα ως το πρωί είχε 1% πέσει η μπαταρία , ίσως ειναι και θέμα των εφαρμογών που έχω εγκαταστήσει στη συσκευή , όλα παίζουν κάποιο ρόλο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Μια βοήθεια,ένας φίλος πήρε το τηλέφωνο και δεν βρίσκει στην κάμερα στις manual ρυθμίσεις την ταχύτητα κλείστρου..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Μια βοήθεια,ένας φίλος πήρε το τηλέφωνο και δεν βρίσκει στην κάμερα στις manual ρυθμίσεις την ταχύτητα κλείστρου..

 

Δεν έχει ταχύτητα κλείστρου η στοκ κάμερα, ας δοκιμάσει κάποια άλλη εφαρμογή τύπου fv5 camera κλπ..

αλλιώς ας βάλει gcam

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ταχύτητα κλείστρου η στοκ κάμερα, ας δοκιμάσει κάποια άλλη εφαρμογή τύπου fv5 camera κλπ..

αλλιώς ας βάλει gcam

Κατέβασε το APK Google camera αλλά δεν βρίσκει ρυθμίσεις για ταχύτητα κλείστρου..

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το APK Google camera αλλά δεν βρίσκει ρυθμίσεις για ταχύτητα κλείστρου..

 

ούτε εκεί έχει, απλά θα βάλει την έκδοση που κάνει εικονικό long exposure τραβώντας χεράτη φωτογραφία..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω τωρα κατι οχι και τοσο ουσιωδες...τι φαση το μπλε χρωμα ρε παιδια;;ουτε ενα φυσικο καταστημα δε το φερνει σε αλλο χρωμα;δεν ερχεται στην ευρωπη σε αλλο χρωμα;τι γινεται;;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω τωρα κατι οχι και τοσο ουσιωδες...τι φαση το μπλε χρωμα ρε παιδια;;ουτε ενα φυσικο καταστημα δε το φερνει σε αλλο χρωμα;δεν ερχεται στην ευρωπη σε αλλο χρωμα;τι γινεται;;

Από τα 4 χρώματα που υπάρχουν, τα 2 είναι σε μπλε με διαφορετική απόχρωση!

https://www.gsmarena.com/nokia_8-8522.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω τωρα κατι οχι και τοσο ουσιωδες...τι φαση το μπλε χρωμα ρε παιδια;;ουτε ενα φυσικο καταστημα δε το φερνει σε αλλο χρωμα;δεν ερχεται στην ευρωπη σε αλλο χρωμα;τι γινεται;;

Στην Ελλάδα, επίσημα, έρχεται μόνο το συγκεκριμένο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...