Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη θα το παρω τη τεταρτη λογικα γενιικα με τζαμακια και θηκες υπαρχουν στην αγορα ?

εχει κυρτη οθονη στα το 4 που τα τζαμακια γυρω γυρω αφηναν μια ασπριλα ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα το παρω τη τεταρτη λογικα γενιικα με τζαμακια και θηκες υπαρχουν στην αγορα ?

εχει κυρτη οθονη στα το 4 που τα τζαμακια γυρω γυρω αφηναν μια ασπριλα ?

 

Τζαμακια υπαρχουν και ειναι αυτα που κανουν για το 5 plus.Θηκες λιγες μεν αλλα και αυτες υπαρχουν απο skroutz/bestprice,

 

Κυρτη οθονη δεν εχει οπως δεν ειχε και το 4.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Τζαμακια υπαρχουν και ειναι αυτα που κανουν για το 5 plus.Οθονες λιγες μεν αλλα και αυτες υπαρχουν απο skroutz/bestprice,

 

Κυρτη οθονη δεν εχει οπως δεν ειχε και το 4.

 

Το 4 πάντως μπορει να μην ήταν edge αλλά είχε 2,5D οθονη. Και για να λεει για ασπριλες προφανως αυτό εννοει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το 4 πάντως μπορει να μην ήταν edge αλλά είχε 2,5D οθονη. Και για να λεει για ασπριλες προφανως αυτό εννοει. ;)

 

Ναι δεν αντιλεγω αλλα δεν θεωρειται αυτο edge οθονη :).

Edge οθονες λεμε μονο αυτες που ειναι τυπου galaxy και αρα δεν υπαρχει καθολου περιθωριο στο πλαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλεγω αλλα δεν θεωρειται αυτο edge οθονη :).

Edge οθονες λεμε μονο αυτες που ειναι τυπου galaxy και αρα δεν υπαρχει καθολου περιθωριο στο πλαι.

 

Είπε κυρτή κι όχι edge, το 2.5D γυαλί είναι κυρτό ( 2,5D curved glass λέγεται ) στο πλάι έστω και ελαφριά κι όχι όσο οι edge οθόνες της sammy

Και για να απαντήσουμε στο παιδί, στα χαρτιά τουλάχιστον ναι έχει 2,5D οθόνη σαν και του Note 4. Στο 5 plus όμως που εξίσου έχει 2,5D το tempered glass κόλλησε πολύ καλά σε αντίθεση με του 4x που πάντα στο πλαι δε κολλούσε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει το public 20% επιστροφή στα κινητά με κάρτες eurobank από 200 € και πάνω. Φτάνει κοντά στις τιμές Κίνας το Note 5 :)
Link to comment
Share on other sites

Τζαμακια υπαρχουν και ειναι αυτα που κανουν για το 5 plus.Θηκες λιγες μεν αλλα και αυτες υπαρχουν απο skroutz/bestprice,

 

Κυρτη οθονη δεν εχει οπως δεν ειχε και το 4.

Αν δεν είναι full covered ναι, αλλιώς καμμία σχέση του 5 plus με του Note 5

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι full covered ναι, αλλιώς καμμία σχέση του 5 plus με του Note 5

 

Εχει διαφορα στο μπροστα μερος τοσο σημαντικη?Δεν εχω δει καπου να αναφερεται κατι αναλογο.

Link to comment
Share on other sites

Είπε κυρτή κι όχι edge, το 2.5D γυαλί είναι κυρτό ( 2,5D curved glass λέγεται ) στο πλάι έστω και ελαφριά κι όχι όσο οι edge οθόνες της sammy

Και για να απαντήσουμε στο παιδί, στα χαρτιά τουλάχιστον ναι έχει 2,5D οθόνη σαν και του Note 4. Στο 5 plus όμως που εξίσου έχει 2,5D το tempered glass κόλλησε πολύ καλά σε αντίθεση με του 4x που πάντα στο πλαι δε κολλούσε καλά.

 

Αν εννοει το συγκεκριμενο τοτε λαθος μου,απλα αυτο με τα tempered glass ειναι σχετικο ετσι οπως γραφτηκε εξ αρχης υπο την εννοια οτι υπαρχουν πολλων ειδων τζαμακια(κατι εκατονταδες στην αγορα)που προφανως ορισμενα δεν καθονται καλα ακομα και να μην ειναι 2.5D γυαλι το κινητο ή και edge η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορα στο μπροστα μερος τοσο σημαντικη?Δεν εχω δει καπου να αναφερεται κατι αναλογο.

 

είναι αντίθετα τοποθετημένοι οι αισθητήρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω αγοράσει εδώ και 8-9 μέρες το Note 5 από Public αλλά παρατηρώ ότι η μπαταρία δεν μου βγάζει πάνω από 7 ώρες SOT.

Διάβασα από κάποιους εδώ μέχρι και 10 ώρες SOT.

Έχετε παρατηρήσει battery drain από κάποια εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω αγοράσει εδώ και 8-9 μέρες το Note 5 από Public αλλά παρατηρώ ότι η μπαταρία δεν μου βγάζει πάνω από 7 ώρες SOT.

Διάβασα από κάποιους εδώ μέχρι και 10 ώρες SOT.

Έχετε παρατηρήσει battery drain από κάποια εφαρμογή?

 

Η μπαταρια ειναι καθαρα αναλογη της χρησης που κανει ο καθενας.

 

Ενας με πολυ ελαφρια χρηση μπορει να βγαλει και 10-11ωρες,αυτο δεν σημαινει ομως οτι τοσο θα βγαλει και ενας με ολη την ωρα wifi και 4g ή αν παιζει και παιχνιδια.

Αν κανεις σκληρη χρηση(για τα δικα σου δεδομενα)και σου βγαζει μεχρι 7ωρες τοτε εισαι μπομπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια επιβεβαίωση μόνο (για όσους το έχουν πάρει). Το ledακι ειδοποιήσεων είναι πράγματι από hardware μόνο άσπρο, χωρίς δυνατότητα να αλλαχθεί με άλλη ρομ, software ή ρύθμιση; Έτσι διαβάζω σε ξένα σάιτ.
Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδη θα το παρω τη τεταρτη το κινητο θελω να παρω τζαμακι απο εδω οποτε περνω και του 5plus ?

 

Μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο για να βολευτείς προσωρινά( Δεν καλύπτει αρκετές επιφάνειες) και να παραγγείλεις κάποιο σίγουρο απ έξω

https://www.gadget-shop.gr/tempered-glass-9h-0-3mm-tzamaki-giali-prostasias-xiaomi-redmi-note-5

Link to comment
Share on other sites

5 oro διαλεγουμε η 5 plus ?

 

5 pro.

Εγώ πήρα αυτό, κάθεται ακριβώς και το καλύπτει πολύ καλά. Ελάττωμα ότι αφήνει δαχτυλιές

https://www.aliexpress.com/item/For-xiaomi-redmi-note-5-pro-Tempered-Glass-For-Xiaomi-redmi-Note-5a-Prime-4-4a/32855982683.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.78cf4c4dqjbp5E

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω αγοράσει εδώ και 8-9 μέρες το Note 5 από Public αλλά παρατηρώ ότι η μπαταρία δεν μου βγάζει πάνω από 7 ώρες SOT.

Διάβασα από κάποιους εδώ μέχρι και 10 ώρες SOT.

Έχετε παρατηρήσει battery drain από κάποια εφαρμογή?

 

Πολύ καλά είσαι. Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα ανάλογα την χρήση του τηλέφωνου. Τόσο περίπου βγάζω κ Εγώ κ Ίσως λίγο λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια επιβεβαίωση μόνο (για όσους το έχουν πάρει). Το ledακι ειδοποιήσεων είναι πράγματι από hardware μόνο άσπρο, χωρίς δυνατότητα να αλλαχθεί με άλλη ρομ, software ή ρύθμιση; Έτσι διαβάζω σε ξένα σάιτ.

 

To led ειναι ασπρο πλεον σε ολες τις xiaomi συσκευες,ακομα και στις ναυαρχιδες.

Link to comment
Share on other sites

To led ειναι ασπρο πλεον σε ολες τις xiaomi συσκευες,ακομα και στις ναυαρχιδες.
σοβαρά; πολύ άσχημο αυτό. πολύ βολεύει το χρώμα να δεις ποια εφαρμογή σου έστειλε ειδοποίηση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει το public 20% επιστροφή στα κινητά με κάρτες eurobank από 200 € και πάνω. Φτάνει κοντά στις τιμές Κίνας το Note 5 :)

 

212€ τελική τιμή αλλά το 20% επιστροφή (53€) το χρησιμοποιείς υποχρεωτικά σε άλλες αγορές από το Public. Το να τα αλλο δηλαδή.

 

Και με τη ROM έρχεται ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα είστε ευχαριστημένοι, γιατί του rdmn4 που είχα ήταν τραγική.Αμφιταλαντευτηκα ανάμεσα σε rdnm5 και στο LG g6 και κατέληξα στο g6 λόγω κάμερας και θυσιάζοντας σε αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα είστε ευχαριστημένοι, γιατί του rdmn4 που είχα ήταν τραγική.Αμφιταλαντευτηκα ανάμεσα σε rdnm5 και στο LG g6 και κατέληξα στο g6 λόγω κάμερας και θυσιάζοντας σε αυτονομία.

 

Αν σε ενδιαφερει μονο η καμερα καλα εκανες και πηγες στο G6 γιατι η δευτερη Wide που εχει ειναι ολα τα λεφτα.

 

Σε σχεση με το Redmi note 4 η κεντρικη του καμερα ειναι καλυτερη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σοβαρά; πολύ άσχημο αυτό. πολύ βολεύει το χρώμα να δεις ποια εφαρμογή σου έστειλε ειδοποίηση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δυστηχως αυτο ισχυει στις τελευταιες xiaomi συσκευες.Και στα mi mix 2/s ισχυει αυτο,και στο mi 6,και στο mi note 3 και φυσικα στα τελευταια redmi.

 

Βεβαια απο το τιποτα(ειδικα στα χρηματα αυτα)καλυτερα ειναι.

 

Για μενα ειναι αρνητικο αυτο περισσοτερο που δεν γινεται στις ναυαρχιδες της εταιρειας(στο mi5 μου πιο παλια κανονικα το ρυθμιζες)παρα στα φθηνοτερα redmi που ειναι ηδη φουλ στα features.

Εδω φετος μεχρι και το Ir blaster βγαζει απο τις ναυαρχιδες της η εταιρεια....

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...