Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα redmi συνηθως βαζουμε καποιο 3rd party camera app τύπου bacon αν θελουμε manual.

 

Κατα τα άλλα, αν ενεργοποιησεις api2 για gcam (που κατα τη γνωμη μου ειναι αναγκαιο σε συσκευες χωρις ois και μετριο mid range λογισμικο) λογικα θα σου εμφανισει και η μαμα καμερα manual ρυθμισεις.

Το mi5s της γυναίκας μου πριν 2 χρόνια το πήρα και έχει. Την εφαρμογή bacon την είχα δοκιμάσει είχε δυνατότητα για δευτερόλεπτα, αλλά έβγαζε φωτογραφίες 400kb.Χρησιμοποιω πολυ καιρό την εφαρμογή a better camera. Το κινητό δεν θέλω να το ξεκλειδωσω, για το άλλο που λες για gcam πως γίνεται?. Πάντως Μ'αρεσε πολυ σαν αίσθηση και με τις δυνατότητες για remote control και ραδιο που μου είναι απαραίτητες μάλλον θα το χτυπήσω. Απλα με οσα άκουσα για την πολύ καλή κάμερα ηλπιζα να έχει την δυνατότητα να μπορείς να αφήνεις το κλείστρο ανοιχτό για βραδινές σταθερές.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το mi5s της γυναίκας μου πριν 2 χρόνια το πήρα και έχει. Την εφαρμογή bacon την είχα δοκιμάσει είχε δυνατότητα για δευτερόλεπτα, αλλά έβγαζε φωτογραφίες 400kb. Το κινητό δεν θέλω να το ξεκλειδωσω, για το άλλο που λες για gcam πως γίνεται?. Πάντως Μ'αρεσε πολυ σαν αίσθηση και με τις δυνατότητες για remote control και ραδιο που μου είναι απαραίτητες μάλλον θα το χτυπήσω. Απλα με οσα άκουσα για την πολύ καλή κάμερα ηλπιζα να έχει την δυνατότητα να μπορείς να αφήνεις το κλείστρο ανοιχτό για βραδινές σταθερές.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το κινητο της γυναικας σου ομως ειναι mi... όχι redmi ;). Οσον αφορα τη gcam, αν δεν ξεκλειδώσεις απλα το ξεχνάς μιας και δεν εχει api2.

 

Μπορεις βεβαια να βάλεις στο mi5s μιας και εχει ηδη ενεργο api2. Η καλυτερη εκδοση για mi5s (αν και αργη και με αρκετο cool down) ειναι αυτη https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GC_Android-6.0+_arm-arm64_C2API_maxParam.apk . Τραβα τη νυχτα με αυτh (ενεργοποιοντας στη κάμερα το hdr+) και θα καταλαβεις γιατι το συζηταμε ;). Στο redmi note 5 παιζει να κανει διαφορά ακόμα και με γρηγορότερες εκδόσεις/ρυθμισεις. Για περισσότερα δες τον οδηγό μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218

 

Κατεβασε απο playstore την bacon camera και λογικα θα εχει manual το redmi note 5.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι μπορείτε να δείτε τι γράμα έχει από πίσω; γράφει G ή Η;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι μπορείτε να δείτε τι γράμα έχει από πίσω; γράφει G ή Η;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

G είναι της Global

δεν υπάρχει Global με 6GB

επίσης οκ καλό να κοιτάμε το sar αλλά μη το παίρνεις ως δεδομένο ότι αν πάρεις το Η θα έχει μικρότερη ακτινοβολία (ή ότι το G έχει την τιμή που βλέπεις)

άλλο πράγμα το μέγιστο , στις χειρότερες συνθήκες και άλλο η μέση (νορμάλ) τιμή (υποθέτω παίζουν ρόλο και οι μπάντες)

Link to comment
Share on other sites

G είναι της Global

δεν υπάρχει Global με 6GB

επίσης οκ καλό να κοιτάμε το sar αλλά μη το παίρνεις ως δεδομένο ότι αν πάρεις το Η θα έχει μικρότερη ακτινοβολία (ή ότι το G έχει την τιμή που βλέπεις)

άλλο πράγμα το μέγιστο , στις χειρότερες συνθήκες και άλλο η μέση (νορμάλ) τιμή (υποθέτω παίζουν ρόλο και οι μπάντες)

Όλη μέρα θα το κουβαλώ πάνω μου, πιο πολύ γι'αυτό το κοιτάζω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

nilkin tempered glass "καθισε" αψογα κ μια bakeey silicone case και εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

ποιο γυαλί συγκεκριμένα αν επιτρέπεται;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όταν το παρήγγειλα τόσο το είχε. Γενικά παίζουν προσφορές και αυξομειώσεις στις τιμές.

 

Για την ιστορια πηρα το χρυσό που το είχε 146 το gearbest και 148 το banggood. Όμως το πρώτο έχει priority με 4,5 ευρώ και το δεύτερο με 11. Έτσι προτίμησα gearbest.

 

Ορίστε και το link της συσκευής που είχε στο email της επιβεβαίωσης της αγοράς https://m.gearbest.com/goods/pp_009364967298.html?wid=1349303&utm_source=email_sys&utm_medium=email&utm_campaign=ord

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γιατί δεν είναι τόσο απλό. Αυτό το λέγανε το διάστημα που δεν υπήρχε priority και δεν το γράφει κάπου επίσημα. Επιπλέον εάν ακόμα και μετά από γκρίνια τελικά στο επιστρέψουν το ποσό, ξεχνας ότι και πιο αργο είναι το belgium αλλά και θα φας αναμονή μετά στο τελωνείο.

 

Για 4,5 ευρώ λοιπόν καλύτερα να χω ήσυχο το κεφάλι, να είναι σίγουρο ότι δεν θα αργήσει η αποστολή, δεν θα φάω αναμονή στο τελωνείο, ότι δεν θα χρειαστούν γκρίνιες σε μηνύματα με gearbest και εν τέλει ότι θα γλιτώσω σιγουρα το 50ευρω του τελωνείου. Παραειναι μικρο το κοστος του priority του gearbest για να μπω σε διλημμα.

 

 

Οκ φίλε μου το είδα κ από το παιδί από πάνω! Εντάξει καλή τιμή αλλά πιστεύω αξίζει περισσότερο το 4 64 όταν κατέβει λίγο η τιμή ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εσείς στο pc το συνδέετε κανονικά; Το mi pc suite το βλέπει;

Εμένα μόνο με την επιλογή για μεταφορά φωτογραφιών το βλέπει... Τι μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 3/32 τι διαφορά έχει από το 4/64 σε μια καθημερινή χρήση!!?

 

η καθημερινή χρήση είναι διαφορετική για τον καθένα :)

για εμένα το 64 σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να βάλω sd (άρα και dual sim χωρίς πατέντα)

το 4 σημαίνει ότι θα μου κρατήσει περισσότερο καιρό και δεν θα κάνω "οικονομία" σε εφαρμογές όπως ίσως να κάνω με τα 3gb μνήμης μετά από κανά χρόνο

 

σε γενικές γραμμές και μπακαλίστικα

έχεις σκοπό να την κρατήσεις καιρό την συσκευή ή αλλάζεις π.χ. κάθε χρόνο ;

η καθημερινή σου χρήση περιλαμβάνει τις διάφορες social εφαρμογές που ρουφάνε την μνήμη ; (viber/fb/messenger/insta κλπ; ) εεε όσο μεγαλύτερη η μνήμη τόσο καλύτερα

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

η καθημερινή χρήση είναι διαφορετική για τον καθένα :)

για εμένα το 64 σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να βάλω sd (άρα και dual sim χωρίς πατέντα)

το 4 σημαίνει ότι θα μου κρατήσει περισσότερο καιρό και δεν θα κάνω "οικονομία" σε εφαρμογές όπως ίσως να κάνω με τα 3gb μνήμης μετά από κανά χρόνο

 

σε γενικές γραμμές και μπακαλίστικα

έχεις σκοπό να την κρατήσεις καιρό την συσκευή ή αλλάζεις π.χ. κάθε χρόνο ;

η καθημερινή σου χρήση περιλαμβάνει τις διάφορες social εφαρμογές που ρουφάνε την μνήμη ; (viber/fb/messenger/insta κλπ; ) εεε όσο μεγαλύτερη η μνήμη τόσο καλύτερα

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγάζει 6/64 το global ενώ το βγάζει στο κινέζικο!!!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγάζει 6/64 το global ενώ το βγάζει στο κινέζικο!!!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Μάλλον διότι η Κίνα επιδοτεί τις εταιρείες της που εξάγουν προιόντα κι εμείς θα θέλουμε κινητά με περισσότερη μνήμη στα επόμενα χρόνια ;)

Edited by nikolaou1
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο της γυναικας σου ομως ειναι mi... όχι redmi ;). Οσον αφορα τη gcam, αν δεν ξεκλειδώσεις απλα το ξεχνάς μιας και δεν εχει api2.

 

Μπορεις βεβαια να βάλεις στο mi5s μιας και εχει ηδη ενεργο api2. Η καλυτερη εκδοση για mi5s (αν και αργη και με αρκετο cool down) ειναι αυτη https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GC_Android-6.0+_arm-arm64_C2API_maxParam.apk . Τραβα τη νυχτα με αυτh (ενεργοποιοντας στη κάμερα το hdr+) και θα καταλαβεις γιατι το συζηταμε ;). Στο redmi note 5 παιζει να κανει διαφορά ακόμα και με γρηγορότερες εκδόσεις/ρυθμισεις. Για περισσότερα δες τον οδηγό μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218

 

Κατεβασε απο playstore την bacon camera και λογικα θα εχει manual το redmi note 5.

 

 

Ωραιος ο οδηγος φιλε μου μπραβο δεν τον ειχα δει. Γινεται να ξεκλειδωσω bootloder να ενεργοποιησω api2 και μετα να το ξανακλειδωσω ? ή πρεπει να μεινει ξεκλειδωτος ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο οδηγος φιλε μου μπραβο δεν τον ειχα δει. Γινεται να ξεκλειδωσω bootloder να ενεργοποιησω api2 και μετα να το ξανακλειδωσω ? ή πρεπει να μεινει ξεκλειδωτος ?

 

το θέμα είναι τα Update

αν το build.prop (και ό.τι άλλο αλλάζει) ξαναμπαίνουν με το update (δεν το ξέρω 100% ,απλά το λέω) τότε θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία συνέχεια

 

για κλείδωμα πάντως με ένα απλό fastboot oem lock κάνεις λογικά την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το τηλεφωνο σε γνωστη αλυσιδα και δειχνει παρα πολυ καλο. Οι ενδοιασμοι μου ειναι κυριως 2: καμερα και ποιοτητα ηχου κατα την εγγραφη video. Καμερα απο οτι διαβαζω ειναι βελτιωμενη και δειχνει οτι υπαρχει καποια βελτιωση σε σχεση με το παρελθον. Στο θεμα της ποιοτητας ηχου κατα την εγγραφη video;

 

Σε διαφορα θεματα για xiaomi συσκευες, εδω στο myphone διαβαζα για το ποσο χαλια ειναι η ποιοτητα του ηχου κατα την εγγραφη video. Ειτε προκειται για video σε ανοιχτο χωρο ειτε για μια σχολικη γιορτη. Επειδη ειναι κατι που με απασχολει πολυ, καποιος κατοχος της συσκευης ας δωσει πληροφοριες για τον ηχο; πχ sample rate/ stereo η mono, ποιοτητα γενικα.....

 

κανεις κατοχος παιδια να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ώρα για mission impossible για το redmi 5! Ο γνωστός μου μόλις είδε ότι με το p10 δε βλέπει στις φωτογραφίες καμία σπουδαία διάφορα με το redmi 5 πήγε και πήρε ένα p20 pro και ήρθε από το σπίτι να παίξουμε!

 

Εννοείται πως όσο νυχτωνε η διαφορά υπέρ του p20 pro μεγάλωνε.. μόνο πλεονεκτήμα του redmi είναι πως το p20 pro στο full auto 1-2 φωτογραφίες τις ξέσκισε στην επεξεργασία μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι και να το γυρίσουμε στο night mode.. από την άλλη το note απλά με HDR on ήταν πολύ πιο σταθερό στα αποτελέσματα του.

 

Ορίστε και το link, σορρυ για τις λίγες φωτογραφίες αλλά οι άλλες έχουν παιδιά κτλ και δε μπορώ να τις δημοσιεύσω..

http://imgur.com/gallery/LhnMlEd

 

Υ.Γ. υπενθύμιση p20pro 879€ & dxomark score: 114!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανεις κατοχος παιδια να βοηθησει;

 

Όσον αφορά τον ήχο τραβάει σε aac 2ch 48000, γενικά μου φαίνεται καλός, θα σε βοηθάγε να βάλω κάνα βίντεο να γράψει από βιντεοκλίπ στην τηλεόραση;

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 2 Google account (προσωπικό και επαγγελματικό) και το κάθε account έχει επαφές θα μπορώ να βάλω τους λογαριασμούς Google στο xiaomi?

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 2 Google account (προσωπικό και επαγγελματικό) και το κάθε account έχει επαφές θα μπορώ να βάλω τους λογαριασμούς Google στο xiaomi?

 

 

αν πάρεις κινέζικη συσκευή που θα έχει καθαρή κινέζικη ρομ που δεν έχει μέσα google services , όχι δεν θα μπορείς (αν δε τα βάλεις τα services μόνος σου) στις υπόλοιπες περιπτώσεις (συσκευή με global rom που έχει μέσα τα google services) γιατί να μην μπορείς ;

 

στο samsung σου , επειδή η εταιρία έχει και δικές τις cloud υπηρεσίες , δεν έχεις τις υπηρεσίες της google ;

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

θα ηταν πραγματικα μεγαλη η βοηθεια σου! Σε ευχαριστω προκαταβολικα :)

 

Οκ κανένα πρόβλημα,αύριο το απόγευμα μόνο γιατί τώρα έχουν ξαπλώσει όλοι..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Οκ κανένα πρόβλημα,αύριο το απόγευμα μόνο γιατί τώρα έχουν ξαπλώσει όλοι..

 

να εισαι καλα. Ελπιζω να μην υπαρχει θεμα με την εγγραφη ηχου, το τηλεφωνο ειναι φανταστικο για την κατηγορια τιμης του.

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις κινέζικη συσκευή που θα έχει καθαρή κινέζικη ρομ που δεν έχει μέσα google services , όχι δεν θα μπορείς (αν δε τα βάλεις τα services μόνος σου) στις υπόλοιπες περιπτώσεις (συσκευή με global rom που έχει μέσα τα google services) γιατί να μην μπορείς ;

 

στο samsung σου , επειδή η εταιρία έχει και δικές τις cloud υπηρεσίες , δεν έχεις τις υπηρεσίες της google ;

Δεν κοιτάω κινέζικη έκδοση.μονο global.απο Ελλάδα θα το αγοράσω. Βέβαια αν μπορούσα να περάσω κ τον samsung account θα ήταν τέλειο.

Έχω ακούσει κατά καιρούς διαφορά οπότε πριν το πάρω ήθελα να ρωτήσω.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει Wifi Calling;

 

Τεχνικά πρέπει να υποστηρίζει VoWiFi... Τώρα εάν συνεργάζεται με το WiFi calling του ΟΤΕ είναι άλλη συζήτηση, για το οποίο και εγώ θα ήθελα μια απάντηση :). Είναι απίθανο, όμως...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω να το πάρω σήμερα γιατί το s7 edge μου έπεσε ενώ ήμουν στο μηχανάκι. Στο μαγαζί που λέω να πάω είναι η global έκδοση αλλά (αναμενόμενα) όχι ελληνικής αντιπροσωπειας. Επειδή δεν έχω ξαναπάρει xiaomi θα έχω κανένα πρόβλημα αν χρειαστω σέρβις? Με τα Samsung πχ όσο ήταν ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας δεν είχα θέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...