Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμιά gcam δοκίμασες; Θέλει ρουτ βέβαια για ενεργοποίηση api2.

 

Μπα τα έχω παρατήσει αυτά, που χρόνος πια.. θα περιμένω από σας παίδες τέτοιες δοκιμές!

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Μπα τα έχω παρατήσει αυτά, που χρόνος πια.. θα περιμένω από σας παίδες τέτοιες δοκιμές!

 

Καλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πχ τη τελευταία arnova. Από εκεί και πέρα ρυθμίσεις κλπ βλέπουμε όλοι εν καιρώ.

 

Εγώ θα το κρατήσω μόνο λίγες μέρες και θα το δώσω σεταρισμενο στο πατέρα μου. Δεν θα κάνω πολύ πειραματισμό.

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και 2 χρονια το redmi note 3 pro και πριν λιγες μερες αγορασα το note 5.

αυτο που παρατηρησα ειναι πως στο 3 τον φωτισμο οθονης τον εχω λιγο πανω απο την μεση στο 5 την εχω λιγο πριν το τελος για να εχω περιπου την ιδια φωτεινοτητα οθονης.ακομα με αυτες τις ρυθμισεις μερα με ηλιο ενω φοραω γυαλια ηλιου στο 3 βλεπω μια χαραα την οθονη στο 5 δεν υπαρχει περιπτωση να δω τιποτα,εντελως σκοταδι,ουε καν να απαντησω σε κληση!τα εχει δει αλλος αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά gcam δοκίμασες; Θέλει ρουτ βέβαια για ενεργοποίηση api2.

 

Αντρέα το τσέκαρε κάποιος, μήπως η xiaomi έκανε την έκπληξη και το έχει περασμένο στο build.prop ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα το τσέκαρε κάποιος, μήπως η xiaomi έκανε την έκπληξη και το έχει περασμένο στο build.prop ποτέ δεν ξέρεις

 

μπααααααααα

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και 2 χρονια το redmi note 3 pro και πριν λιγες μερες αγορασα το note 5.

αυτο που παρατηρησα ειναι πως στο 3 τον φωτισμο οθονης τον εχω λιγο πανω απο την μεση στο 5 την εχω λιγο πριν το τελος για να εχω περιπου την ιδια φωτεινοτητα οθονης.ακομα με αυτες τις ρυθμισεις μερα με ηλιο ενω φοραω γυαλια ηλιου στο 3 βλεπω μια χαραα την οθονη στο 5 δεν υπαρχει περιπτωση να δω τιποτα,εντελως σκοταδι,ουε καν να απαντησω σε κληση!τα εχει δει αλλος αυτα;

 

Μου φαίνεται υπερβολική η διαφορά. Οι φωτεινότητες είναι στο auto? Το contrast?

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά διάβασα για 450 nits που δύσκολα να ήταν περισσότερα το rn3. Δες επίσης μήπως ενεργοποιήθηκε κάποια εξοικονόμηση ενέργειας ή reading mode.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

και στα δυο οχι στο auto.

παντως αυτο που μου κανει εντυπωση στο 5 ειναι πως με φωτεινοτητα λιγο πριν το τελος της μπαρας και oxi sto auto,μερα με γυαλια ηλιου την οθονη δεν την βλεπω καθολου μα καθολου,σαν να ειναι σβηστει ενα πραγμα.αφου για να απαντησω σε κληση βγαζω τα γυαλια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί θεωρητικά είναι κοντά σε φωτεινότητα. Τράβα δες κανένα rn5 σε κανένα κατάστημα να δεις αν έχουν ίδια φωτεινότητα
Link to comment
Share on other sites

και στα δυο οχι στο auto.

παντως αυτο που μου κανει εντυπωση στο 5 ειναι πως με φωτεινοτητα λιγο πριν το τελος της μπαρας και oxi sto auto,μερα με γυαλια ηλιου την οθονη δεν την βλεπω καθολου μα καθολου,σαν να ειναι σβηστει ενα πραγμα.αφου για να απαντησω σε κληση βγαζω τα γυαλια.

 

Αν το γυρίσεις πλάγια έστω και λίγο βλέπεις κανονικά. Το παρατήρησα κι εγώ αυτό που λες. Δε ξέρω γιατί και πως γίνεται. Αν το κρατάς όρθιο με γυαλιά ηλίου δε βλέπεις είναι σαν να είναι κλειστή η οθόνη αν το γυρίσεις πλάγια βλέπεις κανονικά. Δοκίμασε το και θα δεις ότι αν φοράς γυαλιά ηλίου και το κινητό το γυρίσεις πλάγια θα δείς ότι βλέπεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση για το Redmi Note 5

Στο GSM Arena εμφανίζεται να παίρνει 256MB MicroSD

ενώ σε όλα σχεδόν τα ελληνικά καταστήματα (π.χ Πλαίσιο) στα 128MB MicroSD

Τελικά ποιο από τα δύο αληθεύει...;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρίσεις πλάγια έστω και λίγο βλέπεις κανονικά. Το παρατήρησα κι εγώ αυτό που λες. Δε ξέρω γιατί και πως γίνεται. Αν το κρατάς όρθιο με γυαλιά ηλίου δε βλέπεις είναι σαν να είναι κλειστή η οθόνη αν το γυρίσεις πλάγια βλέπεις κανονικά. Δοκίμασε το και θα δεις ότι αν φοράς γυαλιά ηλίου και το κινητό το γυρίσεις πλάγια θα δείς ότι βλέπεις κανονικά.

 

Μήπως εχεις pollarized φακούς στα γυαλιά σου;

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

 

Εναλλακτικά, μπορείτε να περιστρέφετε το κεφάλι σας προς το πλάι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι

 

Προχθές παρέλαβα το 4/64 και γενικά όλα καλά, ένα κλασικό χιαόμι με τα καλά και τα άσχημά του.

 

Κάτι όμως που με παρεξένεψε και πρέπει να βρω λύση οπωσδήποτε!

 

Επειδή είχα άλλα 2 χιαόμι και σε κανένα δεν είχα θέμα, τώρα με φαίνεται παράξενο που σε αυτό δεν γίνεται αυτόματα και δεν ξέρω καν πού πρέπει να το ψάξω για το βρω :confused: Ο λόγος είναι για τις προωθημένες κλήσεις. Όταν δηλαδή με παίρνουν τηλέφωνο κι είναι προωθημένη κλήση (προώθηση από το τηλέφωνο του σπιτιού) στα άλλα 2 που είχα έβγαζε σηματάκι και το έλεγε από κάτω. Τώρα όχι!! :cry::(:mad:

 

 

 

Κάποια βοήθεια πλιζ;; :!:

Καμιά ιδεά δυστυχώς ε; είναι πολύ παράξενο και δεν μπορώ να καταλάβω σε τι μπορεί να οφείλεται :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το τηλεφωνο σε γνωστη αλυσιδα και δειχνει παρα πολυ καλο. Οι ενδοιασμοι μου ειναι κυριως 2: καμερα και ποιοτητα ηχου κατα την εγγραφη video. Καμερα απο οτι διαβαζω ειναι βελτιωμενη και δειχνει οτι υπαρχει καποια βελτιωση σε σχεση με το παρελθον. Στο θεμα της ποιοτητας ηχου κατα την εγγραφη video;

 

Σε διαφορα θεματα για xiaomi συσκευες, εδω στο myphone διαβαζα για το ποσο χαλια ειναι η ποιοτητα του ηχου κατα την εγγραφη video. Ειτε προκειται για video σε ανοιχτο χωρο ειτε για μια σχολικη γιορτη. Επειδη ειναι κατι που με απασχολει πολυ, καποιος κατοχος της συσκευης ας δωσει πληροφοριες για τον ηχο; πχ sample rate/ stereo η mono, ποιοτητα γενικα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να παρω για το πατερα μου το εν λογω κινητο μιας και βλεπω gearbest τιμη 146 + priority line 4,5 ευρω. Θελω ομως να δω και τι θηκη/τζαμακια θα του παρω. Εχει καποια διαφορά απο το redmi note 5 pro?

 

Καλημέρα.Μάλλον δεν μιλάς για το κινητό του θέματος αφου η τιμή ειναι πολυ χαμηλή...Μαλλον βρήκες το xiaomi redmi 5 ή redmi 5 plus που είναι μοντέλο κατώτερο και φτηνότερο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μάλλον δεν μιλάς για το κινητό του θέματος αφου η τιμή ειναι πολυ χαμηλή...Μαλλον βρήκες το xiaomi redmi 5 ή redmi 5 plus που είναι μοντέλο κατώτερο και φτηνότερο....

 

Κι όμως για αυτό μιλάει. Η έκδοση 3/32 σε χρυσό χρώμα στα 146,19€, δείτε εδώ. Σε αυτά τα λεφτά θα είναι στην Ελλάδα κατά τα Χριστούγεννα.

 

Γιατί να πληρώσεις μεταφορικά? Το παίρνεις με Registered Air Mail και το gearbest επιστρέφει κόστος τελωνείου...

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μάλλον δεν μιλάς για το κινητό του θέματος αφου η τιμή ειναι πολυ χαμηλή...Μαλλον βρήκες το xiaomi redmi 5 ή redmi 5 plus που είναι μοντέλο κατώτερο και φτηνότερο....

 

Καλημέρα. Όταν το παρήγγειλα τόσο το είχε. Γενικά παίζουν προσφορές και αυξομειώσεις στις τιμές.

 

Για την ιστορια πηρα το χρυσό που το είχε 146 το gearbest και 148 το banggood. Όμως το πρώτο έχει priority με 4,5 ευρώ και το δεύτερο με 11. Έτσι προτίμησα gearbest.

 

Ορίστε και το link της συσκευής που είχε στο email της επιβεβαίωσης της αγοράς https://m.gearbest.com/goods/pp_009364967298.html?wid=1349303&utm_source=email_sys&utm_medium=email&utm_campaign=ord

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι όμως για αυτό μιλάει. Η έκδοση 3/32 σε χρυσό χρώμα στα 146,19€, δείτε εδώ

 

Γιατί να πληρώσεις μεταφορικά? Το παίρνεις με Registered Air Mail και το gearbest επιστρέφει κόστος τελωνείου...

 

Γιατί δεν είναι τόσο απλό. Αυτό το λέγανε το διάστημα που δεν υπήρχε priority και δεν το γράφει κάπου επίσημα. Επιπλέον εάν ακόμα και μετά από γκρίνια τελικά στο επιστρέψουν το ποσό, ξεχνας ότι και πιο αργο είναι το belgium αλλά και θα φας αναμονή μετά στο τελωνείο.

 

Για 4,5 ευρώ λοιπόν καλύτερα να χω ήσυχο το κεφάλι, να είναι σίγουρο ότι δεν θα αργήσει η αποστολή, δεν θα φάω αναμονή στο τελωνείο, ότι δεν θα χρειαστούν γκρίνιες σε μηνύματα με gearbest και εν τέλει ότι θα γλιτώσω σιγουρα το 50ευρω του τελωνείου. Παραειναι μικρο το κοστος του priority του gearbest για να μπω σε διλημμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πήγα το είδα σήμερα στα public και με ξενέρωσε το γεγονός ότι δεν έχει στις ρυθμίσεις της κάμερας χειροκινητη ρύθμιση για πόσα δευτερόλεπτα να αφήνει το κλείστρο ανοιχτό. Έχει μόνο για iso και λευκό όπως το Redmi note 4. Με 1.9 διάφραγμα πίστευα να Κενταει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το είδα σήμερα στα public και με ξενέρωσε το γεγονός ότι δεν έχει στις ρυθμίσεις της κάμερας χειροκινητη ρύθμιση για πόσα δευτερόλεπτα να αφήνει το κλείστρο ανοιχτό. Έχει μόνο για iso και λευκό όπως το Redmi note 4. Με 1.9 διάφραγμα πίστευα να Κενταει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Στα redmi συνηθως βαζουμε καποιο 3rd party camera app τύπου bacon αν θελουμε manual.

 

Κατα τα άλλα, αν ενεργοποιησεις api2 για gcam (που κατα τη γνωμη μου ειναι αναγκαιο σε συσκευες χωρις ois και μετριο mid range λογισμικο) λογικα θα σου εμφανισει και η μαμα καμερα manual ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα, πολυ ικανοποιημενος. Εχουμε καποια αξιοπιστη θηκη/τζαμακι?

 

nilkin tempered glass "καθισε" αψογα κ μια bakeey silicone case και εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

nilkin tempered glass "καθισε" αψογα κ μια bakeey silicone case και εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

 

Η καμερα ειναι πιο μεσα απο τη θηκη; Θελω να πω οταν το βαζεις σε τραπεζι η καμερα ακουμπαει την επιφανεια;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο σε mi pc suite σε Windows 10;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι και εγω κατοχος του κινητου απο το Σαββατο και μολις τωρα διαπιστωσα οτι εαν βαλω το region σε ινδια εμφανιζει το face id (που δουλευει) και τη δυνατοτητα να αλλαζεις themes.

 

υ.γ. το πηρα απο public (2 χρονια εγγυηση infoquest). Το ετικετακι στην πισω πλευρα του κινητου το εχετε βγαλει? εαν βγει επηρεαζει την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το είδα σήμερα στα public και με ξενέρωσε το γεγονός ότι δεν έχει στις ρυθμίσεις της κάμερας χειροκινητη ρύθμιση για πόσα δευτερόλεπτα να αφήνει το κλείστρο ανοιχτό. Έχει μόνο για iso και λευκό όπως το Redmi note 4. Με 1.9 διάφραγμα πίστευα να Κενταει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μπορείς να βάλεις άλλη εφαρμογή καμερας που το υποστηρίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...