Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάω να το πάρω σήμερα γιατί το s7 edge μου έπεσε ενώ ήμουν στο μηχανάκι. Στο μαγαζί που λέω να πάω είναι η global έκδοση αλλά (αναμενόμενα) όχι ελληνικής αντιπροσωπειας. Επειδή δεν έχω ξαναπάρει xiaomi θα έχω κανένα πρόβλημα αν χρειαστω σέρβις? Με τα Samsung πχ όσο ήταν ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας δεν είχα θέμα.

 

Σε περιπτωση βλαβης στα περισσοτερα καταστηματα θα εχεις 1 χρονο εγγυηση Κινας την οποια θα αναλαβει το καταστημα αγορας.

Για μενα προσωπικα αγορασε το απο καποια αλυσιδα μιας και δεν αξιζει την παρουσα χρονικη στιγμη απο σκρουτζομαγαζο.

 

Εγω σημερα παρελαβα και απο την λιγη χρηση που του εχω κανει ως τωρα βλεπω διαφορες στο σκρολαρισμα του κινητου σε σχεση με το 5 plus που ειχα πιο πριν.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Από τα σχόλια που διαβάζω είναι καλή αναβάθμιση το 5 σε σχέση με το Redmi Note 4, σωστά; Γιατί λέω να περιμένω το Mi A2/6X (που ουσιαστικά είναι διάδοχος του Mi Note 3) αλλά τούτο δω με ψήνει.
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση βλαβης στα περισσοτερα καταστηματα θα εχεις 1 χρονο εγγυηση Κινας την οποια θα αναλαβει το καταστημα αγορας.

Για μενα προσωπικα αγορασε το απο καποια αλυσιδα μιας και δεν αξιζει την παρουσα χρονικη στιγμη απο σκρουτζομαγαζο.

 

Εγω σημερα παρελαβα και απο την λιγη χρηση που του εχω κανει ως τωρα βλεπω διαφορες στο σκρολαρισμα του κινητου σε σχεση με το 5 plus που ειχα πιο πριν.

 

Βάσει νόμου, τα καταστήματα είναι υποχρεωμένα να σου παρέχουν διετή εγγύηση, ανεξάρτητα από το τί λένε. Δεν λέω ότι θα βγάλεις εύκολα άκρη εάν την χρειαστείς, αλλά μην τους τα χαρίζουμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση βλαβης στα περισσοτερα καταστηματα θα εχεις 1 χρονο εγγυηση Κινας την οποια θα αναλαβει το καταστημα αγορας.

Για μενα προσωπικα αγορασε το απο καποια αλυσιδα μιας και δεν αξιζει την παρουσα χρονικη στιγμη απο σκρουτζομαγαζο.

 

Εγω σημερα παρελαβα και απο την λιγη χρηση που του εχω κανει ως τωρα βλεπω διαφορες στο σκρολαρισμα του κινητου σε σχεση με το 5 plus που ειχα πιο πριν.

Αναμένω εντυπώσεις σου.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τα σχόλια που διαβάζω είναι καλή αναβάθμιση το 5 σε σχέση με το Redmi Note 4, σωστά; Γιατί λέω να περιμένω το Mi A2/6X (που ουσιαστικά είναι διάδοχος του Mi Note 3) αλλά τούτο δω με ψήνει.
Δεν έχουν κάρτα να βάλεις ούτε ράδιο ρε συ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Από τα σχόλια που διαβάζω είναι καλή αναβάθμιση το 5 σε σχέση με το Redmi Note 4, σωστά; Γιατί λέω να περιμένω το Mi A2/6X (που ουσιαστικά είναι διάδοχος του Mi Note 3) αλλά τούτο δω με ψήνει.

 

Το redmi note 5 ειναι αναβαθμιση απο το 4 καθαρα και μονο λογω επεξεργαστη αλλα και καμερας.Επισης εχει τα γνωστα καλουδια του 4 οπως 4000 μπαταρια,radio,ir blaster(το τελευταιο το εχει βγαλει και απο τις ναυαρχιδες της),θυρα ακουστικων.

Τελος ενω οι περισσοτεροι δεν θελουν on screen κουμπια,εγω προσωπικα τα λατρευω για ενα και μονο λογο.Δεν μπορω καθολου αυτη την προηγουμενη αθλια εμφανιση των redmi κινητων με τα capacitive κουμπια που δεν μπορεις να τα αλλαξεις και ειναι και αναποδα απο την γνωστη διαταξη της google ενω με on screen κουμπια μπορεις να το αλλαξεις(οπως και στα τελευταια galaxy).

 

Το συγκεκριμενο παλι το σκεφτομουν και εγω αλλα δυστηχως ειναι αγνωστο

1)ποτε θα ερθει στην αγορα(ειδικα απο infoquest)

2)ποσο θα κοστιζει,ειδικα παλι αν μιλαμε απο infoquest.

 

Επισης του εριξα ακυρο για αλλους 2 σημαντικους λογους.

1)Δεν εχει θυρα ακουστικων.

2)Αυτο με ποναει περισσοτερο.Μπαταρια 3000 mah.Αυτο σημαινει σιγουρα οτι θα εχει αισθητα μικροτερη αυτονομια το κινητο,και θα μιλαμε για κινητο που απλα βγαζει την ημερα στους περισσοτερους.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο παλι το σκεφτομουν και εγω αλλα δυστηχως ειναι αγνωστο

1)ποτε θα ερθει στην αγορα(ειδικα απο infoquest)

2)ποσο θα κοστιζει,ειδικα παλι αν μιλαμε απο infoquest.

 

Επισης του εριξα ακυρο για αλλους 2 σημαντικους λογους.

1)Δεν εχει θυρα ακουστικων.

2)Αυτο με ποναει περισσοτερο.Μπαταρια 3000 mah.Αυτο σημαινει σιγουρα οτι θα εχει αισθητα μικροτερη αυτονομια το κινητο,και θα μιλαμε για κινητο που απλα βγαζει την ημερα στους περισσοτερους.

 

Καλά μην παιρνεις και όρκο για την αυτονομία. Στο mi a1 είχα μια διαφορά 15% από το αντίστοιχο rn4x (και όχι 33% που υπονοούσε η μπαταρία). Κάνει τη διαφορά του το λογισμικό. Επιπλέον αυτοί οι soc έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση οπότε γενικά δύσκολο να μην βγάζεις ο μέσος χρήστης πάνω από μέρα ακόμα και αν ήταν 2700 η μπαταρία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω εντυπώσεις σου.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχουν κάρτα να βάλεις ούτε ράδιο ρε συ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι βαρετα καλες.Κοινως οτι διαβαζετε δεξια και αριστερα,τα ιδια ακριβως μεταφερω και εγω.

Πιο ανετο το κινητο στο ρολαρισμα και στα παντα λογω του νεωτερου επεξεργαστη και ταχυτερης μνημης ram σε σχεση με το 5 plus(γιαυτο και μου φαινεται πιο γρηγορο απο το 5 plus),μεγαλη ξενερα αυτο με τα θεματα που πρεπει να βαλεις αλλη χωρα για να εμφανιστουν,και κατεβαζω ενα update 1.7gb που εχει εμφανιστει στις αναβαθμισεις.

Α και φυσικα να μην ξεχασω να τονισω οτι το κινητο ερχεται με Android 8 out of the box,οταν την ιδια στιγμη στο 5 plus ακομα ειναι με android 7.1.2 απο σχεδον αρχες του χρονου που βγηκε.Τα ''καλα''οταν αγοραζεις φθηνοτερο κινητο...

Η καμερα με 2 προχειρες φωτογραφιες μεσα στο δωματιο που εβγαλα ειναι αισθητα καλυτερη απο το 5 plus.

Link to comment
Share on other sites

ααα μόλις βγήκε το Update

EDIT ----> προσοχήηηη , είναι η παλιά έκδοση ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ

 

για τα θέματα , ε οκ , το γυρνάς σε ελβετία , κάνεις ότι θες και το ξαναγυρνάς ελλαδα (έβαλα θέμα μόνο και μόνο για να έχω περισσότερα toggles πάνω)

 

μόνο xposed δεν μπόρεσα να βάλω (καλά ξεκλείδωμα με την μία και magisk χωρίς πρόβλημα)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην περνεις και όρκο για την αυτονομία. Στο mi a1 είχα μια διαφορά 15% από το αντίστοιχο rn4x (και όχι 33% που υπονοούσε η μπαταρία). Κάνει τη διαφορά του το λογισμικό. Επιπλέον αυτοί οι soc έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση οπότε γενικά δύσκολο να μην βγάζεις ο μέσος χρήστης πάνω από μέρα ακόμα και αν ήταν 2700 η μπαταρία.

 

Και παλι αγαπητε 3000 μπαταρια ειναι 3000 μπαταρια και η 6αρα οθονη των νεων κινητων με παραπανω αναλυση τρωει αρκετη μπαταρια.

 

Και ο snapdragon 660 δεν ειναι snap625 για να πεις οτι δεν καταναλωνει τιποτα.

Μια χαρα καταναλωνει.

 

Για το redmi note 4x παντως το νουμερο που αναφερεις δεν ειναι φυσιολογικο δεν ξερω τι εφταιγε στην περιπτωση σου ή φυσικα τι χρηση εκανες με το καθενα.Μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα σε αυτονομια κινητα της αγορας λογω και του sd625.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4_snapdragon-review-1593p3.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a1-review-1668p3.php

 

Δες για παραδειγμα το Nokia 7 plus με stock android,snap 660 και 3800 μπαταρια τι νουμερα βγαζει σε σχεση με τα παραπανω κινητα

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-review-1752p3.php

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ααα μόλις βγήκε το Update

EDIT ----> προσοχήηηη , είναι η παλιά έκδοση ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ

 

για τα θέματα , ε οκ , το γυρνάς σε ελβετία , κάνεις ότι θες και το ξαναγυρνάς ελλαδα (έβαλα θέμα μόνο και μόνο για να έχω περισσότερα toggles πάνω)

 

μόνο xposed δεν μπόρεσα να βάλω (καλά ξεκλείδωμα με την μία και magisk χωρίς πρόβλημα)

 

Βασικα μου την ακυρωσε μονο του αλλα για ποιο λογο υπαρχει η παλια εκδοση ακομα δεν καταλαβαινω.

 

Για τα θεματα ναι το ξερω αυτο απλα και παλι λεω οτι ειναι ηλιθιο αυτο που εχουν κανει.

 

tempered glass να υποθεσω παιρνει αυτα που κανουν στο 5 plus ετσι(δεν νομιζω να εχει τιποτα αλλαγη σε διαστασεις στην οθονη)?

 

Τελος απο Ελλαδα πολυ λιγα πραγματα απο πλευρας θηκων δυστηχως για τα εν λογω κινητα.

Και ετσι οπως πεταγεται πισω η καμερα σαν καρουμπαλο,μαλλον για θηκη πορτοφολι βλεπω να κοιταζω.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα μου την ακυρωσε μονο του αλλα για ποιο λογο υπαρχει η παλια εκδοση ακομα δεν καταλαβαινω.

 

Για τα θεματα ναι το ξερω αυτο απλα και παλι λεω οτι ειναι ηλιθιο αυτο που εχουν κανει.

 

δεν ξέρω τι #$@$#!@#$ κάναν

 

για τα θέματα δεν είναι ηλίθιο , υποχρεωτικό είναι μέχρι να τα διορθώσουν ή συμμορφωθούν με βάση αυτά που θέλει η Ε.Ε.

(μέχρι και τα γυμναστήρια σταμάτησαν να ζητάνε δαχτυλικά αποτυπώματα λόγω GDPR)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παντως βλεπω πολλες περικοπες κανει η Xiaomi τελευταια σε features,ειτε με την απουσια της θυρας ακουστικων στο Mi A2,ειτε με την απουσια του ir blaster πλεον και στο mi 8 οπως και στο Mi mix 2s και πλεον μονο η σειρα redmi εχει μεινει να τα παρεχει ολα.

 

Χαλαλι και το nfc,χαλαλι και η type c θυρα που δεν εχει το Note 5 αν ειναι να κραταμε ολα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

η θύρα των ακουστικών θα μας αφήσει κάποια στιγμή

type-c για τα πάντα όλα , συμφέρει (για τον κατασκευαστή έστω , όχι απαραίτητα για μας)

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχουν κάρτα να βάλεις ούτε ράδιο ρε συ

 

Εφόσον επιλέξω την έκδοση 4/64 η κάρτα δεν με απασχολεί. Το ράδιο, αν και προφανώς αναγκαίο για τις "δύσκολες στιγμές", δεν είναι deal breaker για μένα γιατί φοράω ακουστικά βαρηκοΐας και μου είναι πολύ δύσκολο να κυκλοφορώ στο δρόμο με αυτά τα τεράστια προχώ "μαξιλάρια" που φιγουράρουν κάτι χίπστερς, νιώθω γελοίος αν φορέσω τέτοια που μου κάνουν.

 

Το redmi note 5 ειναι αναβαθμιση απο το 4 καθαρα και μονο λογω επεξεργαστη αλλα και καμερας.Επισης εχει τα γνωστα καλουδια του 4 οπως 4000 μπαταρια,radio,ir blaster(το τελευταιο το εχει βγαλει και απο τις ναυαρχιδες της),θυρα ακουστικων.

Τελος ενω οι περισσοτεροι δεν θελουν on screen κουμπια,εγω προσωπικα τα λατρευω για ενα και μονο λογο.Δεν μπορω καθολου αυτη την προηγουμενη αθλια εμφανιση των redmi κινητων με τα capacitive κουμπια που δεν μπορεις να τα αλλαξεις και ειναι και αναποδα απο την γνωστη διαταξη της google ενω με on screen κουμπια μπορεις να το αλλαξεις(οπως και στα τελευταια galaxy).

 

Το συγκεκριμενο παλι το σκεφτομουν και εγω αλλα δυστηχως ειναι αγνωστο

1)ποτε θα ερθει στην αγορα(ειδικα απο infoquest)

2)ποσο θα κοστιζει,ειδικα παλι αν μιλαμε απο infoquest.

 

Επισης του εριξα ακυρο για αλλους 2 σημαντικους λογους.

1)Δεν εχει θυρα ακουστικων.

2)Αυτο με ποναει περισσοτερο.Μπαταρια 3000 mah.Αυτο σημαινει σιγουρα οτι θα εχει αισθητα μικροτερη αυτονομια το κινητο,και θα μιλαμε για κινητο που απλα βγαζει την ημερα στους περισσοτερους.

 

Για το 5. Κάμερα, επεξεργαστής, ποιότητα οθόνης και συνεπαγόμενα καλύτερο κράτημα κάνουν μεγάλη διαφορά από το 4 και γι αυτό το σκέφτομαι.

 

Για το Α2 το σκέφτηκα με την μπαταρία κυρίως αλλά επειδή ήδη θα προσφέρει άψογη διαχείριση στην κατανάλωση και λόγω επεξεργαστή λέω να το δοκιμάσω. Θύρα ακουστικών ίδε πιο πάνω. Τιμή δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα εφόσον έγινε κατανοητό πλέον ότι αντικαθιστά το Mi Note 3. Με τα συν να ζυγίζουν πολύ υπέρ των πλην.

 

Ίδωμεν, θα παρακολουθώ το θρεντ με τις εμπειρίες σας μέχρι να δω αν αξίζει τελικά το 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην περνεις και όρκο για την αυτονομία. Στο mi a1 είχα μια διαφορά 15% από το αντίστοιχο rn4x (και όχι 33% που υπονοούσε η μπαταρία). Κάνει τη διαφορά του το λογισμικό. Επιπλέον αυτοί οι soc έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση οπότε γενικά δύσκολο να μην βγάζεις ο μέσος χρήστης πάνω από μέρα ακόμα και αν ήταν 2700 η μπαταρία.
Διαφορά 15% μεν αλλά μιλάμε για 2 κινητά που είχαν ίδιους επεξεργαστές. Το note 5 έχει 636 και το mi6x (λογικά mia2) φοράει 660 που είναι πιο δυνατός και πιο ενεργοβορος

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και παλι αγαπητε 3000 μπαταρια ειναι 3000 μπαταρια και η 6αρα οθονη των νεων κινητων με παραπανω αναλυση τρωει αρκετη μπαταρια.

 

Και ο snapdragon 660 δεν ειναι snap625 για να πεις οτι δεν καταναλωνει τιποτα.

Μια χαρα καταναλωνει.

 

Για το redmi note 4x παντως το νουμερο που αναφερεις δεν ειναι φυσιολογικο δεν ξερω τι εφταιγε στην περιπτωση σου ή φυσικα τι χρηση εκανες με το καθενα.Μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα σε αυτονομια κινητα της αγορας λογω και του sd625.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4_snapdragon-review-1593p3.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a1-review-1668p3.php

 

Ειπα εγω ποτε οτι ειχε χαμηλη αυτονομια το rn4x (που να σημειωθει οτι το χω παρει 3 φορες); Αυτο που ειπα ειναι οτι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγάλη οσο υπαινισσεται το μεγεθος της μπαταρίας γιατι ειχε καλυτερο Optimization το λογισμικο του mi a1. Ναι ηταν καλύτερο αλλά όχι οσο θα περιμενες απο την 33% μεγαλυτερη μπαταρία.

 

Επιπλεον ίδιος χρήστης ειμαι... ιδια χρήση έκανα πάνω κατω ;)

 

Όσον αφορα τον 660, στο mi note 3 έβγαζα κάπου 8 ώρες sot. Μια χαρα κατανάλωση έχει και αυτός ο soc. Πολύ κοντά στον 625 ;)

 

Εν πασει περιπτωσει, το να λέμε σε τετοιους soc οτι μια μπαταρια 3000 θα οδηγησει σε μη ικανοποιητικη αυτονομια νομιζω ειναι λιγο υπερβολλικο. Μια χαρα σε βγάζει. Ειδικα αν εχει καλο λογισμικό ;).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για το Α2 το σκέφτηκα με την μπαταρία κυρίως αλλά επειδή ήδη θα προσφέρει άψογη διαχείριση στην κατανάλωση και λόγω επεξεργαστή λέω να το δοκιμάσω. Θύρα ακουστικών ίδε πιο πάνω. Τιμή δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα εφόσον έγινε κατανοητό πλέον ότι αντικαθιστά το Mi Note 3. Με τα συν να ζυγίζουν πολύ υπέρ των πλην.

 

 

Αυτα περι αψογης καταναλωσης του 660 δεν ξερω απο που τα γραφετε παιδια.Ειναι ισως ο πιο ενεργοβορος επεξεργαστης της σειρας 6(δεν ξερω για τον 630),δεν καταναλωνει λιγο ουτε θα κανει παπαδες οπως ο 625.Και κατι αλλο αλλα οι νεες οθονες καταναλωνουν περισσοτερη ενεργεια μιας και μιλαμε στην ουσια για 6ιντσες πλεον με αναλυση ανωτερη του full hd.

Το ξαναλεω αλλα τα νουμερα του Nokia 7 plus με μεγαλυτερη μπαταρια απο του mi a2 και stock android αλλα δειχνουν.

Ενα παραδειγμα το redmi note 4 με 1080p 5.5 ιντσες οθονη και snap 625 με το 5 plus με full hd+ αναλυση ,ιδιο επεξεργαση αλλα 6 ιντσες.

Δειτε διαφορα στον χρονο ομιλιας ποσο πολυ επεσε οπως και στο wifi.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4_snapdragon-review-1593p3.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_5_plus-review-1713p3.php

 

Επισης στην mid range κατηγορια η xiaomi εχει ψιλο χασει την μπαλα.Δηλαδη παμε απο το mi note 3 με snap660 και 3500 μπαταρια στο mi A2 μ snap660 παλι ?Και ουτε στην καμερα οι διαφορες θα ειναι τεραστιες γιατι η καμερα του note 3 ειναι παρα πολυ καλη.

 

Ιδιες μπαρουφες εκανε και προηγουμενως η Xiaomi με το mi note 2 που απο snap821 πηγε στο mi note 3 με snap660.

 

Βγαζει τοσα πολλα μοντελα που και η ιδια εχει χασει την μπαλα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα περι αψογης καταναλωσης του 660 δεν ξερω απο που τα γραφετε παιδια.Ειναι ισως ο πιο ενεργοβορος επεξεργαστης της σειρας 6(δεν ξερω για τον 630),δεν καταναλωνει λιγο ουτε θα κανει παπαδες οπως ο 625.Και κατι αλλο αλλα οι νεες οθονες καταναλωνουν περισσοτερη ενεργεια μιας και μιλαμε στην ουσια για 6ιντσες πλεον με αναλυση ανωτερη του full hd.

Το ξαναλεω αλλα τα νουμερα του Nokia 7 plus με μεγαλυτερη μπαταρια απο του mi a2 και stock android αλλα δειχνουν.

 

Επισης στην mid range κατηγορια η xiaomi εχει ψιλο χασει την μπαλα.Δηλαδη παμε απο το mi note 3 με snap660 και 3500 μπαταρια στο mi A2 με 660 και snap660 παλι ?Και ουτε στην καμερα οι διαφορες θα ειναι τεραστιες γιατι η καμερα του note 3 ειναι παρα πολυ καλη.

 

Ιδιες μπαρουφες εκανε και προηγουμενως η Xiaomi με το mi note 2 που απο snap821 πηγε στο mi note 3 με snap660.

 

Βγαζει τοσα πολλα μοντελα που και η ιδια εχει χασει την μπαλα.

 

Στο mi note 3 που ειχε τον 660 στο 50% ειχα ανάμεσα 3μιση και 4μιση ωρες sot (αναλόγως τη μέρα και χρήση... συνηθως περναγα τις 4 ώρες). Δεν ξερω τι γινεται με το nokia 7 plus αλλα στο mn3 ημουν πάρα πολυ ικανοποιημενος απο μπαταρία.

 

Και για να τονισω το θεμα λογισμικο, στο u11 απο τοτε που πηρε oreo, παιζω μονιμα πάνω απο 7 ώρες sot παρα την 2k αναλυση και μολις 3000 mah μπαταρια. Οπότε μην κρίνετε ξερα τις συσκευες απο specs. Παίζουν πολλά ρόλο.

 

Τεσπα, ας βγει και το mi a2 με το καλό και τα βλέπουμε. Εμένα χθες έγινε shipped το rn5 :D

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στο mi note 3 που ειχε τον 660 στο 50% ειχα ανάμεσα 3μιση και 4μιση ωρες sot (αναλόγως τη μέρα και χρήση... συνηθως περναγα τις 4 ώρες). Δεν ξερω τι γινεται με το nokia 7 plus αλλα στο mn3 ημουν πάρα πολυ ικανοποιημενος απο μπαταρία.

 

Και για να τονισω το θεμα λογισμικο, στο u11 απο τοτε που πηρε oreo, παιζω μονιμα πάνω απο 7 ώρες sot παρα την 2k αναλυση και μολις 3000 mah μπαταρια. Οπότε μην κρίνετε ξερα τις συσκευες απο specs. Παίζουν πολλά ρόλο.

 

Το U11 ομως φοραει και ενα snap835 ο οποιος ειναι αναλογος στο κομματι καταναλωσης.

Και το Mi note 3 εχει και μια μπαταρια 3500 και μια οθονη full hd

 

Προφανως και παιζουν πολλα ρολο οπως τι χρηση κανει ο καθενας,με τι εκδοση ειναι και παει λεγοντας αλλα απο ενα σημειο και μετα καποια πραγματα ειναι δεδομενα.

 

Οποιος θελει να περιμενει για το mi A2 ας περιμενει,βεβαια απο ενα σημειο και μετα αν πεσει και αλλο η τιμη του Nokia 7 plus προφανως και δεν θα αξιζει το mi A2 με εγγυηση κουκουρουκου απο Κινα και μικροτερη μπαταρια.

 

Πολυ πιο δυσκολη γενικα αγορα απο το redmi note 5 που στα χρηματα του παιζει κυριολεκτικα μπαλα μονο του.

 

Ενα πραγμα που δεν εχω καταλαβει παντως ειναι πως στο καλο οι αλυσιδες εχουν φερει τα Redmi και τα πουλανε κανονικα στα καταστηματα τους,αλλα δεν εχουν καθολου αξεσουαρ(θηκες,screen protector/tempered glass)για αυτα.

Μιλαμε ουτε για τα 5 και 5 plus εχουν φερει κατι....

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα που δεν εχω καταλαβει παντως ειναι πως στο καλο οι αλυσιδες εχουν φερει τα Redmi και τα πουλανε κανονικα στα καταστηματα τους,αλλα δεν εχουν καθολου αξεσουαρ(θηκες,screen protector/tempered glass)για αυτα.

Μιλαμε ουτε για τα 5 και 5 plus εχουν φερει κατι....

 

Τα ιδια θυμαμαι και στο redmi note 3 pro special edition που τοτε εψαχνα θηκες/τζαμακια και δεν εβρισκα τιποτα. Δυστυχως δεν ειναι πρωτη φορα που γινεται κατι τέτοιο...

 

Στο σκρουτζ δεν παιζει τιποτα; Προσωπικα παρηγγειλα ebay κατι τζαμακια/θηκες.

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz παιζουν κατι ψηλα αλλα το λεω γιατι ειναι κατι που ειναι παραλογο.

Υποτιθεται μαλιστα οτι η Xiaomi ανεβηκε στην 3η θεση των πωλησεων στην χωρα μας,ειναι τελειως παραλογο να μην εχουν αξεσουαρ οι αλυσιδες.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=464377

 

Και ειμαι σιγουρος οτι με τα καινουργια redmi που προσφερουν και την νεα αναλογια οθονης σε προσιτη τιμη(ειδικα το note 5 με τον 636)θα ανεβουν ακομα περισσοτερο οι πωλησεις.

 

Το αλλο θεμα με τις θηκες για το redmi note 5 ειναι δυστηχως οτι φοβαμαι την πισω καμερα ετσι οπως εξεχει και μαλλον με βλεπω για θηκη πορτοφολι για να μην βρισκει η καμερα καπου.

Δειτε πχ σε αυτη την θηκη τι αποσταση εχει η καμερα απο την πλατη

https://www.skroutz.gr/s/15013687/OEM-Brushed-Carbon-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Xiaomi-Redmi-Note-5-Note-5-Pro.html

και δειτε και σε αυτην(παρολο που δινει παραπανω ογκο)

https://www.skroutz.gr/s/15013679/OEM-Skin-Pro-%CE%9C%CF%80%CE%B5%CE%B6-Xiaomi-Redmi-Note-5-Note-5-Pro.html

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

για το note είναι λογικό μιας και ήρθαν απότομα και οι της iq Και οι λοιπές global

(εγώ είχα θήκες 1-2 μήνες πριν :) )

για το 5 plus αν δεν υπάρχουν ναι είναι περίεργο

 

οι θήκες έχουν περίγραμμα + το πάχος της θήκης οπότε δεν προεξέχει τίποτα από την κάμερα

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Πάντα βρίσκεις θήκη που να ειναι πιο έξω από τη κάμερα. Αλλά ναι θέλει λίγο προσοχή τι να πάρεις.

 

Ειδικά αν η κάμερα είναι ακριβώς στην ευθεία με την θήκη είναι ότι χειρότερο γιατί τότε δεν γεμίζει μόνο γρατζουνιες στην κάτω άκρη αλλά και στο κέντρο του φακου. Σε αυτή τη περίπτωση είναι προτιμότερη μια λεπτή θήκη. Αν και πάλι είμαι σίγουρος ότι θα βρούμε κατάλληλες θηκουλες όπου η κάμερα δεν θα ακουμπάει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι, αλλα γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Αν εχεις φως απο το πλαι (πχ ο ηλιος αριστερα σου) χανει αρκετα σε αποτέλεσμα λογω flare και "ασπριλας".
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...