Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελος (για να ξεφυγουμε λιγο απο τα της τιμης)το πιο τραγικο ειναι οτι υπαρχει κοσμος που θεωρει το ακριβοτερο P20 lite καλυτερη αγορα απο το redmi note 5...... Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Τελος (για να ξεφυγουμε λιγο απο τα της τιμης)το πιο τραγικο ειναι οτι υπαρχει κοσμος που θεωρει το ακριβοτερο P20 lite καλυτερη αγορα απο το redmi note 5......

 

Με τη τιμη που πηρε πλεον απο τα επίσημα δικτυα (δηλαδη με εγγυηση) ουτε καν... Βασικα και ιδια τιμη να ηταν, δεν ειμαι fan των kirin. Για καμερα διατηρω καποιες επιφυλαξεις αλλα και παλι αν ρουταρεις δεν σε νοιαζει (gcam). Εκει ομως που φανταζομαι οτι χανει το rn5 ειναι το βιντεο (συνηθως τα redmi δεν τα πανε καλα).

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα κάνει και η σιαομι αν την δει κάπως...

Εξαιρετικό κινητό πάντως και φυσικά με την τιμή της προσφοράς δεν το συζητάμε

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα κάνει και η σιαομι αν την δει κάπως...

Εξαιρετικό κινητό πάντως και φυσικά με την τιμή της προσφοράς δεν το συζητάμε

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Με τη πολιτικη που εχει δυσκολο. Δεν κραταει καμια ταυτοτητα στις συσκευες της και οι διαδοχοι πολλες φορες δεν εχουν καμια σχεση με το προκάτοχο. Γενικα η xiaomi στοκαρει soc, οθόνες κλπ και μετα βγαζει κινητά με συνδιασμούς αυτών που συνηθως κατι λειπει για να μην ειναι overkill (πχ στο Mix 2 δεν εβαλε την διπλή κάμερα του mi 6/mn3).

 

Επιπλέον η xiaomi έχει ήδη ανεβεί σε τιμή αν σκεφτείς οτι κάποτε εβγαζε redmi note 3 pro με soc 650. Κατα τα άλλα, για ανθρωπο που δεν θελει να μπλέκει με roms και να εχει μια αξιοπρεπή για τα χρήματα κάμερα, αποτελεί την ιδανική κινέζικη λύση. ;)

 

Sorry για το offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξενέρωσα που έδωσα 259 πριν λίγες μέρες αλλά οκ, τουλάχιστον είμαι ευχαριστημένος από το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο επειδή τα κάνουν αυτα θα τα φέρνουμε απο Κινα κ αν χρειαστεί να το φτιάξουμε θα το ανοίγουμε μόνοι μας εύκολο είναι :)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο επειδή τα κάνουν αυτα θα τα φέρνουμε απο Κινα κ αν χρειαστεί να το φτιάξουμε θα το ανοίγουμε μόνοι μας εύκολο είναι :)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι εννοεις; Φτηνοτερα εχει απο επισημη αλυσιδα απο οτι Κινα αυτη τη στιγμη (θυμιζω το priority κοστιζει καπου 12 ευρω στο banggood).

 

Και γενικα δεν ειναι το συνηθες. Κανένας δεν το περίμενε. Εφτασαν να το χουν φτηνοτερα απο redmi 5 plus και redmi note 4x. Ηταν μια εκτακτη προσφορα που απλα επειδη το πηραμε μολις προσφατα κάπως έτσουξε :p

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Φτηνοτερα εχει απο επισημη αλυσιδα απο οτι Κινα αυτη τη στιγμη (θυμιζω το priority κοστιζει καπου 12 ευρω στο banggood).
ναι αυτά τα ξέρω που λες.... εννοώ γενικώς γιατί η προσφορά ειναι για τώρα δεν θα είναι για πολύ... σίγουρα όποιος προλάβει ειναι οτι καλύτερο απο εδώ τώρα και κρίμα για τους αλλους που εσταξαν 259 αν κ παλι ειναι συσκευαρα και τα αξίζει...

(επίσης υπάρχει και δωρεάν μεταφορικα απο gb η μονο 5€ priority) ;)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν δαιφωνω. Αλλα οταν λες "Γιαυτο επειδή τα κάνουν αυτα θα τα φέρνουμε απο Κινα..." τι εννοεις;

 

Αυτο που καναν ειναι να ριξουν την τιμη του 3/32 κάτω απο Κινα (ακόμα και απο gearbest με το 5ευρω priority το οποιο δεν ανεφερα γιατι ηταν ακριβότερο απο banggood) ή πανω κάτω ιδια τιμη το 64αρη. Ειναι no-brainer το οτι πας καρφί επίσημη αλυσίδα όπου το χεις άμεσα στα χέρια σου και με εγγυηση ;). Anyway, καλα να μαστε να μας τσουζουν οι "λαθος" αγορές :lol: . Ας βγει καλη η συσκευή και ολα καλά.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ από public ξάνθη. Μου έκανε πολυ εντύπωση ότι ο πωλητής μου είπε ότι εχει 1 χρόνο εγγύηση για να μου πουλήσει 40 ευρώ την ασφάλεια οθόνης. Μετα στο ταμείο πάλι μου είπε η ταμείας ότι η απόδειξη είναι η εγγύηση 1 χρόνου. Τι είδους παραπλανητική τακτική ειναι αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ από public ξάνθη. Μου έκανε πολυ εντύπωση ότι ο πωλητής μου είπε ότι εχει 1 χρόνο εγγύηση για να μου πουλήσει 40 ευρώ την ασφάλεια οθόνης. Μετα στο ταμείο πάλι μου είπε η ταμείας ότι η απόδειξη είναι η εγγύηση 1 χρόνου. Τι είδους παραπλανητική τακτική ειναι αυτή?

 

Κριμα που δεν ησουν νομικος να τους εριχνες μια μηνυση για παραπληροφοριση με σκοπο την πωληση επεκτασης εγγυησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τη τιμη που πηρε πλεον απο τα επίσημα δικτυα (δηλαδη με εγγυηση) ουτε καν... Βασικα και ιδια τιμη να ηταν, δεν ειμαι fan των kirin. Για καμερα διατηρω καποιες επιφυλαξεις αλλα και παλι αν ρουταρεις δεν σε νοιαζει (gcam). Εκει ομως που φανταζομαι οτι χανει το rn5 ειναι το βιντεο (συνηθως τα redmi δεν τα πανε καλα).

 

Συγνωμη αλλα τι ακριβως να συγκρινουμε μεταξυ p20 lite και redmi note 5?

Τα εγραψα και στο διπλα θεμα στο ατομο που πεταξε αυτο το μαργαριταρι.

 

Τι ειναι καλυτερη η ποιοτητα κατασκευης του p20 lite που ειναι απο γυαλι και αν πεσει κατω θα ραγισει?

Τι ειναι καλυτερη η μπροστα οθονη που ειναι μικροτερη και εχει και notch?

Η μηπως η μπαταρια που ειναι στα 3000 σε σχεση με τα 4000 του xiaomi.

 

Που το lite ερχεται με android 8.0 και πιθανως να μην παρει καν android 9?

 

Και τελος το κερασακι στην τουρτα ο επεξεργαστης.Snapdragon 636 που ειναι σχεδον μια ανασα απο τον 660 του mi note 3 σε σχεση με τον Kirin του huawei που κοντραρει τον snap625 και χανει μαλιστα απο αυτον στα γραφικα....

 

Για καμια κοπελα που θελει iphone X ή p20 και δεν της φτανουν τα κουκια καλο ειναι και δεν ειρωνευομαι καθολου,αυτη ειναι η πραγματικοτητα(εξου και η επιλογη της ηθοποιου που επελεξαν).

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τι ακριβως να συγκρινουμε μεταξυ p20 lite και redmi note 5?

Τα εγραψα και στο διπλα θεμα στο ατομο που πεταξε αυτο το μαργαριταρι.

 

Τι ειναι καλυτερη η ποιοτητα κατασκευης του p20 lite που ειναι απο γυαλι και αν πεσει κατω θα ραγισει?

Τι ειναι καλυτερη η μπροστα οθονη που ειναι μικροτερη και εχει και notch?

Η μηπως η μπαταρια που ειναι στα 3000 σε σχεση με τα 4000 του xiaomi.

 

Που το lite ερχεται με android 8.0 και πιθανως να μην παρει καν android 9?

 

Και τελος το κερασακι στην τουρτα ο επεξεργαστης.Snapdragon 636 που ειναι σχεδον μια ανασα απο τον 660 του mi note 3 σε σχεση με τον Kirin του huawei που κοντραρει τον snap625 και χανει μαλιστα απο αυτον στα γραφικα....

 

Για καμια κοπελα που θελει iphone X ή p20 και δεν της φτανουν τα κουκια καλο ειναι και δεν ειρωνευομαι καθολου,αυτη ειναι η πραγματικοτητα(εξου και η επιλογη της ηθοποιου που επελεξαν).

 

Ρε συ fulgore ώρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν διαβάζεις καν τον συνομιλητή σου. Χαλάρωσε! ;)

 

Για τη κάμερα μίλησα μόνο και αυτό ως επιφύλαξη αφού δεν το χω πιάσει ακόμα. Ολα τα άλλα που κολλάνε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δαιφωνω. Αλλα οταν λες "Γιαυτο επειδή τα κάνουν αυτα θα τα φέρνουμε απο Κινα..." τι εννοεις;

 

Αυτο που καναν ειναι να ριξουν την τιμη του 3/32 κάτω απο Κινα (ακόμα και απο gearbest με το 5ευρω priority το οποιο δεν ανεφερα γιατι ηταν ακριβότερο απο banggood) ή πανω κάτω ιδια τιμη το 64αρη. Ειναι no-brainer το οτι πας καρφί επίσημη αλυσίδα όπου το χεις άμεσα στα χέρια σου και με εγγυηση ;). Anyway, καλα να μαστε να μας τσουζουν οι "λαθος" αγορές :lol: . Ας βγει καλη η συσκευή και ολα καλά.

για τα μαυρισμενα γράμματα σου αν θες στείλε μου σε κανα chat να στο εξηγήσω καλυτερα να το καταλάβεις

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ fulgore ώρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν διαβάζεις καν τον συνομιλητή σου. Χαλάρωσε! ;)

 

Για τη κάμερα μίλησα μόνο και αυτό ως επιφύλαξη αφού δεν το χω πιάσει ακόμα. Ολα τα άλλα που κολλάνε;

 

Μα αγαπητε μου διαβασα πολυ καλα τι εγραψες αλλα οταν μιλαμε για 2 συσκευες και συγκριση αυτων,αυτη γινεται στα παντα που αυτες προσφερουν και οχι μονο στην καμερα ή στον επεξεργαστη(γιαυτο και το κατεβατο που ειδες και ανεφερα).Δεν ειπα οτι εσυ ανεφερες τα παραπανω αλλα οτι ακομα και να δωσω στο p20lite την καλυτερη καμερα,παλι χανει στα περισσοτερα σε σχεση με το redmi.

 

Που και παλι βεβαια στα χρηματα αυτα οποιος ψαχνει για την καλυτερη δυνατη καμερα μεχρι 300ευρω μαλλον σε G6 θα κοιταξει.

 

Εγω παντως απο ελαχιστες point and shoot φωτογραφιες σε auto που εχω βγαλει ως τωρα ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος απο την καμερα του note 5,κατι που δυστηχως το ειχα παραπονο στο 5plus.

 

Να τονισω επισης οτι πλεον περαν της android 8.1 το κινητο ειναι και με security patch του Μαιου παρακαλω.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Όντως στα 300 ευρώ πραγματικά δεν αξίζει το p20 lite (που σε soc σε αποδοσεις δεν διαφέρει από p9 lite). Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές από p20 lite. Ανέφερα μόνο τη κάμερα γιατί μόνο εκεί ΑΝ (ακομα άγνωστο) έχει προβάδισμα έναντι του rn5. Αλλά ακόμα και έτσι να είναι και σε νοιάζει κάμερα, καλύτερα ένα g6 (ή mi note 3 θα συμπληρώσω).

 

Anyway, σίγουρα είναι πολύ αξιόλογο κινητό το rn5. Προσπαθώ να ψήσω γυναίκα να αλλάξει συσκευή αλλά τρώω γκρίνια ότι βαριέται να αλλάζει/στήνει. :p

Link to comment
Share on other sites

Anyway, καλα να μαστε να μας τσουζουν οι "λαθος" αγορές :lol:

 

Δεν θά 'πρεπε καν να νιώθει έτσι ο αγοραστής, ότι έκανε κάποιο «λάθος»..

 

Θα έπρεπε να υπάρχει κάποια εγγύηση προστασίας τιμής για κάποιο χρονικό διάστημα, όπως κάνουν οι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες στο εξωτερικό (δεν είναι αντίλογος σε αυτά που είπες, αλλά το παίρνεις αρκετά ελαφριά και είπα να το τονίσω λίγο :))

Link to comment
Share on other sites

Δεν θά 'πρεπε καν να νιώθει έτσι ο αγοραστής, ότι έκανε κάποιο «λάθος»..

 

Θα έπρεπε να υπάρχει κάποια εγγύηση προστασίας τιμής για κάποιο χρονικό διάστημα, όπως κάνουν οι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες στο εξωτερικό (δεν είναι αντίλογος σε αυτά που είπες, αλλά το παίρνεις αρκετά ελαφριά και είπα να το τονίσω λίγο :))

 

Κοιταξε να δεις προσωπικα δεν με πειραξε τοσο δεδομενου οτι ουτως ή αλλως η χρηματικη διαφορα απο σκρουτζομαγαζα ηταν εξ αρχης μικρη αρα και παλι αξιζε το συγκεκριμενο.

 

Η ξενερα ειναι γιατι η εν λογω προσφορα δεν ηρθε σε περιοδο εκπτωσεων αλλα απο το πουθενα κυριολεκτικα με το που βγηκε το κινητο στην αγορα.Και δεν αναφερομαι στο 20% της Eurobank που και αυτο το βλεπουμε σε διαφορα προιοντα,αλλα και στις αλλες αλυσιδες.

 

Επισης ειναι παρα πολυ παραλογη η μειωση τιμης(60ευρω κατω στο Πλαισιο :O) γιατι ερχεται σε συγκρουση(σε βαθμο που λεμε οτι τα αλλα δεν εχουν λογο υπαρξη)με αλλα μοντελα της ιδιας της εταιρειας.

Δεν υπαρχει καποιος λογος να αγορασει καποιος αυτη την στιγμη Redmi 4/note 4x,redmi 5/redmi 5 plus απο τις αλυσιδες.

 

Προφανως και ειναι κινηση της Infoquest να τραβηξει ολο τον κοσμο πριν το καλοκαιρι γιατι ισως αργοτερα απο Φθινοπωρο να φερει το Mi A2.

 

Ετοιμαστειτε που λεμε να δειτε στους δρομους να γεμισει ο τοπος με note 5 παντου :P

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα και εγώ το (4/64 GB) από τον kotsovolo τελική τιμή 155 ευρώ γιατί είχα κάτι bonus στην πιστωτική και μου αφαίρεσε 54 ευρώ επιπλέον της έκπτωσης.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε σας χαλάει λίγο, που δεν έχει rgb λεντάκι και είναι μονόχρωμο άσπρο; Εμένα ήταν ο μόνος λόγος που πήγα στο rn4. Το οποίο (4/64) πήρα με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ μόλις 125 €...

Από άποψη τιμής, μην αγχώνεστε, το rn5 σε 2-3 μήνες θα πάει στα 155-170 το 4/64, οπότε και τώρα όσοι το παίρνετε θεωρώ ότι βιάζεστε...

Link to comment
Share on other sites

Θήκες και τζαμάκια από eBay για note 5 pro ψάχνουμε όπως αυτήν?

 

https://m.ebay.com/itm/NILLKIN-Matte-Bumper-Nature-TPU-Gel-Back-Case-Cover-For-XIAOMI-RedMi-Note-5-Pro/152966122698?hash=item239d7dccca:m:mLnMLOH8-mkVMmSulPYRq-w&varId=452757950087

 

Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, και εγώ ευτυχής κάτοχος από σήμερα. Μόνο το χρώμα στο λεντάκι νομίζω είναι ξενερωτικό αλλά θα το αγνοήσω. Η αλήθεια είναι πως ήθελα να αναφέρω τη προσφορά του κωτσό σε -50ευρώ καλάθι που με ξάφνιασε θετικά, φυσικά έπειτα... ξενέρωσα που είδα -10 στο πλαίσιο, αλλά από την άλλη δεν ήθελα να περιμένω.

 

Η αλήθεια είναι πως κάποια killer budget phones πλέον οι εισαγωγείς τα προμοτάρουν με γερό μπαμ στην αγορά, για παράδειγμα η προηγούμενη μου αγορά που με συντρόφευε μέχρι και σήμερα ήταν το P8 lite το οποίο ξεπούλαγε στα 180€ με παρόμοια προσφορά ενώ ξεκίνησε 240 στην αγορά.

 

Ας μας βγει γερό το κινητάκι, και ας έδινα και 260. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αν και το είχα παραγγείλει ήδη προ 3 ημερών από έξω, το 3/32, με την νέα τιμή του Πλαισίου (199€) για το 4/64 και μάλιστα και σε άτοκες δόσεις, ήταν πειρασμός..... Το χτύπησα και αυτό λοιπόν και το άλλο από έξω όταν έρθει θα μείνει για τη σύζυγο ή θα πουληθεί σφραγισμένο.....

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε σας χαλάει λίγο, που δεν έχει rgb λεντάκι και είναι μονόχρωμο άσπρο; Εμένα ήταν ο μόνος λόγος που πήγα στο rn4. Το οποίο (4/64) πήρα με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ μόλις 125 €...

Από άποψη τιμής, μην αγχώνεστε, το rn5 σε 2-3 μήνες θα πάει στα 155-170 το 4/64, οπότε και τώρα όσοι το παίρνετε θεωρώ ότι βιάζεστε...

 

rgb led αντί για καλύτερο soc / νεώτερο λειτουργικό και άλλα ;;;

ναι οκ , δε μου αρέσει το white αλλά μην το παρακάνουμε :))

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...