Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα μονα στοιχεια που γραφει ειναι

τυπος: sms

Απο: ονομα

Ελήφθη: ωρα κ ημερομηνια.

 

Ποτε σταλθηκε δε γραφει.

 

Αυτό είναι πρόβλημα που το έχουν πολλές εφαρμογές sms στο android. Μπορείς να βάλεις το 8sms από το play store που σου δείχνει αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

οταν εχω κλειστο το κινητο κ μετα μου ερχονται τα sms, πως ξερω τι ωρα μου τα εστειλαν;

εχω την εκδοση 2.3.6

 

Βαλε αυτο: SMS Sent Time

•••
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτο: SMS Sent Time

 

Καλή εφαρμογή, αλλά δεν λειτουργούσε σε όλα τα μηνύματα. Από ότι θυμάμαι δεν λειτουργούσε σε αυτά που ήταν μεγάλα (πάνω από το όριο των 160 ή 70 χαρακτήρων). Το 8sms όντως λύνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εφαρμογή, αλλά δεν λειτουργούσε σε όλα τα μηνύματα. Από ότι θυμάμαι δεν λειτουργούσε σε αυτά που ήταν μεγάλα (πάνω από το όριο των 160 ή 70 χαρακτήρων). Το 8sms όντως λύνει το πρόβλημα.

 

Αν εγκαταστήσεις το greek keybord απ το μαρκετ, εχει επιλογή για σμσ με ξεχωριστη κωδικοποίηση, μόνο κεφαλαία εκτός απ το Θ, που το έχω αντικαταστήσει με το 8.

Και γράφει παντού.

Link to comment
Share on other sites

To adaway μου δουλεύει μόνο στο wifi και όχι στο 3g, ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38449154&postcount=26

Delete your mobile connection's Proxy settings under APN. It used to show a message when this wasn't done, but a few updates ago it disappeared. Do that and it'll work perfectly.

Έχω vodafone και στο apn χρησιμοποιώ το internet.vodafone.gr ενώ στην επιλογή proxy λέει "not set". Είμαι σε android 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις το greek keybord απ το μαρκετ, εχει επιλογή για σμσ με ξεχωριστη κωδικοποίηση, μόνο κεφαλαία εκτός απ το Θ, που το έχω αντικαταστήσει με το 8.

Και γράφει παντού.

 

Τι σχέση έχει αυτό με το SMS sent time, όπου δεν δουλεύει σωστά όταν τα μηνύματα που σου στέλνουν είναι πάνω από το όριο?

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό με το SMS sent time, όπου δεν δουλεύει σωστά όταν τα μηνύματα που σου στέλνουν είναι πάνω από το όριο?

 

αν ειναι πάνω απ το όριο δεν υπάρχει χώρος για την ημερομηνία. Δεν φταίει η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι πάνω απ το όριο δεν υπάρχει χώρος για την ημερομηνία. Δεν φταίει η εφαρμογή.

 

Φταίει δεν φταίει η εφαρμογή, σημασία έχει το αποτέλεσμα και το αποτέλεσμα είναι ότι σε αυτά τα SMS δεν φαίνεται η ώρα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να κανω ενα ταξιδι και θελω να καταφερω να δω καποια επεισοδια σειρας στο κινητο για να περασει η ωρα. Μονο που δεν εχω χωρο στη καρτα. Μπορω με καποιο προγραμμα να τα zipαπω και μετα ενα ενα να τα βλεπω? Αντι δηλαδη να εχω 3 επεισοδια να βαλω 6 ή παραπανω?

Δεν ξερω αν η λεξη ζιπαρω ειναι σωστη...να μικρυνω καπως το μεγεθος τους.....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να κανω ενα ταξιδι και θελω να καταφερω να δω καποια επεισοδια σειρας στο κινητο για να περασει η ωρα. Μονο που δεν εχω χωρο στη καρτα. Μπορω με καποιο προγραμμα να τα zipαπω και μετα ενα ενα να τα βλεπω? Αντι δηλαδη να εχω 3 επεισοδια να βαλω 6 ή παραπανω?

Δεν ξερω αν η λεξη ζιπαρω ειναι σωστη...να μικρυνω καπως το μεγεθος τους.....

 

Γιατί δεν παίζεις πασιέντζα, angry birds, sudoku, κάτι τέλος πάντων που συμμετέχεις κι εσύ.

Τώρα να δούμε!! . Τι επεισόδια θέλεις να δεις? Αν εγκρίνονται να σου προτείνουμε κάποιο πρόγραμμα συμπίεσης, γιατί ζιπαρισμα δεν υπάρχει.

Όπως το any video converter pro για win που έχει και ρυθμίσεις για να πετύχεις το μικρότερο δυνατόν μέγεθος.

Αλλά πες μας τι επεισόδιο είναι αυτό που αξίζει τον κόπο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίζεις πασιέντζα, angry birds, sudoku, κάτι τέλος πάντων που συμμετέχεις κι εσύ.

Τώρα να δούμε!! . Τι επεισόδια θέλεις να δεις? Αν εγκρίνονται να σου προτείνουμε κάποιο πρόγραμμα συμπίεσης, γιατί ζιπαρισμα δεν υπάρχει.

Όπως το any video converter pro για win που έχει και ρυθμίσεις για να πετύχεις το μικρότερο δυνατόν μέγεθος.

Αλλά πες μας τι επεισόδιο είναι αυτό που αξίζει τον κόπο.

 

Δεν λεω...θα πεσει δουλεμα:O Θα δω αυτο που ειπες....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

αν το κινητο σου υποστηριζει OTG (λογικα θα υποστηριζει) παρε ενα τετοιο καλωδιο

http://www.skroutz.gr/s/3247413/LogiLink-USB-2-0-Cable-micro-USB-B-male-USB-A-female-0-2m-AA0035.html

και ενα (ολο και κανενα θα εχεις) usb stick, περνα μεσα τα επισοδεια που θελεις και καθαρισες :happy:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Εκανα χθες factory reset (αναβάθμιση και προετοιμασία) μέσο του Kies και ενώ όλα έγιναν κανονικά, σύμφωνα με τις οδηγίες και το προγραμμα, όταν το κινητό άνοιξε δεν είχε αλλάξει τίποτα, τα δεδομένα δεν είχαν διαγραφεί, και γενικά ήταν σαν να μην έγινε. Το δοκίμασα πάλι και έγινε το ίδιο.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Εκανα χθες factory reset (αναβάθμιση και προετοιμασία) μέσο του Kies και ενώ όλα έγιναν κανονικά, σύμφωνα με τις οδηγίες και το προγραμμα, όταν το κινητό άνοιξε δεν είχε αλλάξει τίποτα, τα δεδομένα δεν είχαν διαγραφεί, και γενικά ήταν σαν να μην έγινε. Το δοκίμασα πάλι και έγινε το ίδιο.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ.

Δοκίμασες μέσω του τηλεφώνου να κάνεις hard reset?

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό με το SMS sent time, όπου δεν δουλεύει σωστά όταν τα μηνύματα που σου στέλνουν είναι πάνω από το όριο?

 

Δεν έχεις άδικο, αλλά κι αυτό το ρημάδι το SMS είναι τεχνολογία από την εποχή του Νώε. Με όλες τις εναλλακτικές (Hangouts, Whatsup, ακόμα και Blackberry Messenger που θέλω και να το δοκιμάσω) ας το στείλουμε στο περιβόητο χρονοντούλαπο της ιστορίας :).

Link to comment
Share on other sites

αν το κινητο σου υποστηριζει OTG (λογικα θα υποστηριζει) παρε ενα τετοιο καλωδιο

http://www.skroutz.gr/s/3247413/LogiLink-USB-2-0-Cable-micro-USB-B-male-USB-A-female-0-2m-AA0035.html

και ενα (ολο και κανενα θα εχεις) usb stick, περνα μεσα τα επισοδεια που θελεις και καθαρισες :happy:

 

Πολυ καλο , δεν το ηξερα...Για το επομενο ταξιδι πια... Να εισαι καλα!!!

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό-phablet (Hyundai Q6) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=376326

που πήρα δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα με το gps:happy:. Μέσα στο σπίτι προς το μπαλκόνι κλειδώνει εύκολα 7-8 δορυφόρους. Αγαπητέ smile2u, ως προς την sim, με το που την έβαλα στο κινητό, αμέσως βρήκε σήμα της εταιρείας τηλ/νιων. Πραγματικά η οθόνη είναι εκπληκτική, βέβαια δεν είχα τέτοιου μεγέθους οθόνη ποτέ, για αυτό τρελάθηκα. Παρόλο που το αγόρασα σε προσφορά, τα χρήματα που ζητάνε οι Κινέζοι στην κανονική τιμή είναι άριστη αγορά. Ασφαλώς πάντα αγοράζουμε με απλό ταχυδρομείο, singapore post με tracking number στην περίπτωσή μου για να γλιτώσουμε το τελωνείο. Τώρα αν φανεί κάποιος τόσο άτυχος, τι να πω..Το μόνο πρόβλημα μέχρι τώρα, και ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο, είναι ότι η μιά μπαταρία απο τις δύο είναι faulty. Σερφάροντας θα βρω και θα παραγγείλω 1-2 συμβατές μπαταρίες. Τέλος, για το πρόβλημα με το μάγουλο, όντως είναι ευαίσθητη η αφή και πατιούνται διάφορα. Χρησιμοποιώ bluetooth handfree, άλλωστε που να βγω με το 6inch στο αυτί, θα με κράζουν φίλοι και γνωστοί!:lol:

Edited by volos4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, αλλά κι αυτό το ρημάδι το SMS είναι τεχνολογία από την εποχή του Νώε. Με όλες τις εναλλακτικές (Hangouts, Whatsup, ακόμα και Blackberry Messenger που θέλω και να το δοκιμάσω) ας το στείλουμε στο περιβόητο χρονοντούλαπο της ιστορίας :).

 

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα αργήσει. Δεν έχουν όλοι smartphones και πολλοί από αυτούς που έχουν δεν έχουν πακέτα δεδομένων. Και ακόμα και αν κάποιος έχει πακέτα δεδομένων μπορεί να τα έχει κλείσει για να εξοικονομήσει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες η ενσωματωμένη εφαρμογή στο κινητό μου , ειδήσεις και καιρός δεν λειτουργεί. Βγάζει μήνυμα πως η εφαρμογή έχει σταματήσει. Γνωρίζει κανείς κάτι για την εφαρμογή αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες η ενσωματωμένη εφαρμογή στο κινητό μου , ειδήσεις και καιρός δεν λειτουργεί. Βγάζει μήνυμα πως η εφαρμογή έχει σταματήσει. Γνωρίζει κανείς κάτι για την εφαρμογή αυτή?

 

Είναι γενικό πρόβλημα φίλε μου...Όλοι το αντιμετωπίζουμε και περιμένουμε την Google να το φτιάξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα του myphone .Προσφατα απεκτησα το κινητο που αναφερεται στο θεμα. Εχω μερικες ερωτησεις. Εχω εγταταστησει το avg free antivirus.μου χρειαζεται κατι τετοιο? Επισης σκεφτομαι να εγκαταστησω καποιο προγραμμα να μου αυξανει την μπαταρια. Θα ηθελα παρακαλω να μου προτεινετε καποιο τετοιο προγραμμα και πως να το χρησιμοποιω.ευχαριστω εκ των προτερων :)
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση "βελτιστοποίηση WiFi" στην 4.0.4 έλεγε από κάτω ότι πιθανόν να αυξάνει την κατανάλωση μπαταρίας.

Τώρα στην 4.2.1 λέει ότι κάνει οικονομία μπαταρίας! Τι από τα δύο είναι το σωστό;;

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις κανενα σαιτ που να κατεβαζεις τα apk στο pc οπως το 1mobile.com ? Γιατι εχει διακοψει την παροχη apk
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να εξηγησει πως λειτουργει το push notifications?Απ οτι καταλαβα σκοπος ειναι ,ακομα και αν εχεις κλεισει την εφαρμογη που το υποστηριζει,να σ ενημερωσει μολις λαβεις πχ ενα εμαιλ η αμεσο μηνυμα.Τι συμβαινει ομως οταν την κανεις greenify την εφαρμογη?Προσωπικα ενδιαφερομαι για τις ακολουθες:

yahoo mail,viber,skype, και τη livescore εφαρμογη fotmob PRO.Νομιζω οτι κανοντας τες greenify οι εφαρμογες δε με ειδοποιουν ποτε,και μαλιστα αν ενεργοποιησω στο Fotmob PRO ta Push Notifications και χωρις να το κανω greenify δεν με ενημερωνει καν!εχω τη greenify donate εκδοση και ενεργοποιημενη την επιλογη gcm push.

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...