Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναλογα τι δινει ο κατασκευαστης;

Παντως, δεν υπαρχει συμβατοτητα;

Εγω για το κινητο μου, το ταμπλετ κλπ, αγορασα απο το ebay, χωρις καν να κοιταξω περι mA.

Και τωρα που εχω δυο παραγγελιες σε εξελιξη, και ειδα τι μου γραψατε, πηγα να δω στα χαρακτηριστικα του, και δεν βλεπω να γραφουν καν!

Τι να υποθεσω;

 

Συμβατότητα υπάρχει όλοι φορτιζουν αν κάνει το βύσμα απλά όσα λιγότερα ma έχει ο φορτιστής τόσο πιο αργά θα σου φορτίσει την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως σε ποσα mA βγαινουν οι φορτιστες; Και μεχρι ποσα μπορουν να φτασουν?

 

Αρχίζουν από 500ma (όσο δίνει η USB) για μικρές καταναλώσεις όπως USB MP3 κλπ και φτάνουν τα 2500ma (ή αλλιώς 2.5Α) που χρησιμοποιούνται συνήθως σε tablet που έχουν μεγάλες μπαταρίες για φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν τα ηξερα αυτα νωριτερα...

 

Αγοραζω φορτιστες micro-usb, που δεχονται καλωδιο usb, ξεχωριστο.

Οχι φορτιστη, με 'κολημενο' καλωδιο, διχως θυρα πανω τους.

Μηπως οι φορτιστες με την θυρα, δεν εχουν πολλα mA, ή δεν εχει σχεση, και υπαρχουν και τετοιοι με πολλα mA?

Αν μπορει ας δωσει κανεις κανενα λινκ με τετοιο φορτιστη, απο ebay.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει ας δωσει κανεις κανενα λινκ με τετοιο φορτιστη, απο ebay.

Στις λαϊκές πουλιούνται στα 4Ε.

Τι να περιμένεις στο εβαγ.

Link to comment
Share on other sites

Στις λαϊκές πουλιούνται στα 4Ε.

Τι να περιμένεις στο εβαγ.

Με 4Ε θα βγάζει 700ma το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το αναγραφουν ή οχι, στις συσκευασίες των φορτιστών, το ποσα mA βγαζουν;

Εγω δεν ετυχε να δω κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω κι εγώ για Eυρωπαϊκό φορτιστή για το Note 3 μου, ορίστε ένας μ'έξοδο στα 2Α (2000mAh) http://www.ebay.co.uk/itm/271274836123?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Με 4Ε θα βγάζει 700ma το πολύ.

Δεν έχει σημασία τι γράφουν.....αν έχεις μια μπαταρία 2000 mah με 700 ma θέλει κάτι λιγότερο από 3 ώρες για φόρτιση. Οι γρήγορες φορτίσεις καταστρέφουν την μπαταρία σύντομα. Οσο πιο αργή φόρτιση τόσο το καλύτερο.

Βέβαια αν ζητάει κάποιος φόρτιση και λειτουργία με gps κλπ, τότε να καταφύγει σε κάτι πιο δυνατό.

Αλλά η χρήση του μαμισιου φορτιστή συνιστάται γιατί παρέχει στη σωστή φόρτιση σ όλες τις συνθήκες.

Επειδή όλοι οι άλλοι είναι λύσεις σνάγκης....καλύτερα να πάρουμε κάτι φτηνό και στη δοκιμή θα δούμε αν αξίζει.

Πάντως όλοι οι μαμίσιοι φορτιστές να προτιμούνται στην περίπτωση του micro usb, γιατί έχουν ίδιες προδιαγραφές ανεξαρτήτως μάρκας.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω κι εγώ για Eυρωπαϊκό φορτιστή για το Note 3 μου, ορίστε ένας μ'έξοδο στα 2Α (2000mAh) http://www.ebay.co.uk/itm/271274836123?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Αν τον πάρω αυτόν για το κινητό μου που έχει 2000 μπαταρία πειράζει ; θα φορτίζει πιο γρήγορα το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν τον πάρω αυτόν για το κινητό μου που έχει 2000 μπαταρία πειράζει ; θα φορτίζει πιο γρήγορα το κινητό;

Ναι, θα φορτίζει πιο γρήγορα.

 

Σωστός και στα δύο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Προχθες αγορασα το Galaxy Note 3 και διαπιστωσα οτι δεν μου δουλευει το flash player οταν ανοιγω σελιδες στο internet στην θεση του θεματος μου δειχνει ''τουβλακι'' ή ''παζλ''.Κατεβασα το plugin απο την adobe αλλα τιποτα,μονο δουλευει στον browser Dolphin το flash player ,με chrome και αλλους τιποτα. Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Προχθες αγορασα το Galaxy Note 3 και διαπιστωσα οτι δεν μου δουλευει το flash player οταν ανοιγω σελιδες στο internet στην θεση του θεματος μου δειχνει ''τουβλακι'' ή ''παζλ''.Κατεβασα το plugin απο την adobe αλλα τιποτα,μονο δουλευει στον browser Dolphin το flash player ,με chrome και αλλους τιποτα. Καμια βοηθεια?

Ναι, πρέπει να το υποστηρίζει ο browser, και ο Chrome, δεν το υποστηρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Για λιγοτερο διαδεδομενα κινητα, μιας και ειμαι fan των μεμβρανων-ζελατινων προστασιας για οθονη, απο που προμηθευομαστε, αν δεν πουλα ετοιμες(κομμενες στα μετρα του κινητου μας) κανενας; Εννοω να μην πουλα κανεις, ουτε στο ebay.

Τι μπορει να κανει ο κατοχος του κινητου;

Υπαρχει αλλος τροπος να βαλει μεμβρανη, πχ χεροκινητος, ή θα ειναι αποτυχια;

Link to comment
Share on other sites

Για λιγοτερο διαδεδομενα κινητα, μιας και ειμαι fan των μεμβρανων-ζελατινων προστασιας για οθονη, απο που προμηθευομαστε, αν δεν πουλα ετοιμες(κομμενες στα μετρα του κινητου μας) κανενας; Εννοω να μην πουλα κανεις, ουτε στο ebay.

Τι μπορει να κανει ο κατοχος του κινητου;

Υπαρχει αλλος τροπος να βαλει μεμβρανη, πχ χεροκινητος, ή θα ειναι αποτυχια;

Βέβαια μπορείς να βάλεις μόνος σου. Απλώς χρειάζεται να πιάνουν λίγο τα χέρια σου η κάποιου άλλου στο σπίτι + ψαλίδι και μαρκαδοράκι.

Βάζεις τη ζελατίνα πάνω στο κινητό μαζί με τα προστατευτικά. Ακουμπάς το μαρκαδοράκι με την λεπτή μύτη(οινοπνεύματος) και κάνεις πολλές τελίτσες και στις 4 γωνιες συνεχόμενη γραμμή. Σημαδεύεις και τα ανοίγματα και κόβεις. Τ ανοίγματα με μικρό κοπιδάκι. Βγάζεις την προστασία απ την μία πλευρά που πάει στο τηλέφωνο κλπ κλπ.Ολοι οι τρόποι χειροκίνητοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για λιγοτερο διαδεδομενα κινητα, μιας και ειμαι fan των μεμβρανων-ζελατινων προστασιας για οθονη, απο που προμηθευομαστε, αν δεν πουλα ετοιμες(κομμενες στα μετρα του κινητου μας) κανενας; Εννοω να μην πουλα κανεις, ουτε στο ebay.

Τι μπορει να κανει ο κατοχος του κινητου;

Υπαρχει αλλος τροπος να βαλει μεμβρανη, πχ χεροκινητος, ή θα ειναι αποτυχια;

 

να παρεις universal κομματι και να το κοψεις μονος σου καταλληλα για τη συσκευη σου...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να βγαλω την ωρα απο το notification bar? προσοχη.. οχι την status bar

Ναι, αν έχεις πρόσβαση root. 2 απλοί τρόπου είναι με τον nova launcher poy χει ενσωματωμένη επιλογή, και το gravity box με το xposed framework, αν έχεις android 4.1 kai pάνω

Δεν γίνεται πιο αργό μόνο γιατί αργεί να διαβάσει στη μνήμη αλλά γιατί αυτά που "γεμίζουμε" είναι ενεργοβόρες εφαρμογές.

την αδειάζουμε αλλά αν οι εφαρμογές τρέχουν απ την εξωτερική κάρτα, οι πόροι (cpu/ram->μπαταρία) απασχολούνται το ίδιο.

δλδ το viber είτε τρέχει απ την εξωτερική (sd) είτε απ την εσωτερική (rom) τους ίδιους πόρους καταναλώνει.

Αν έχεις ανοικτά skype, whatsapp, viber, wifi counter, mail client, syn, 3G, browser κλπ. όπου και νάναι, δεν την βγαζεις μέχρι το μεσημέρι χωρίς φόρτιση.[...].

Χρησιμοποιούμε εφαρμογές όπως το greenify ή το systemcleanup κι απενεργοποιούμε τα receivers-autoruns εφαρμογών πυο ΔΕΝ χρειαζόμαστε, ώστε να μην τρέχουν μονίμως

Το faster GPS μετά την εγκατάσταση του και τις ρυθμίσεις που κάναμε

Το χρειαζόμαστε πλέον? Το απ εγκαθιστούμε και οι ρυθμίσεις παραμένουν?

το faster GPS απλά τροποποιεί το gps.conf, αφού κανεις τη δουλειά σου, είναι περιττό

Για λιγοτερο διαδεδομενα κινητα, μιας και ειμαι fan των μεμβρανων-ζελατινων προστασιας για οθονη, απο που προμηθευομαστε, αν δεν πουλα ετοιμες(κομμενες στα μετρα του κινητου μας) κανενας; Εννοω να μην πουλα κανεις, ουτε στο ebay.

Τι μπορει να κανει ο κατοχος του κινητου;

Υπαρχει αλλος τροπος να βαλει μεμβρανη, πχ χεροκινητος, ή θα ειναι αποτυχια;

μπορείς να κόψεις μεγαλύτερη μεμβράνη στα μέτρα σου. Χρησιμοποίησε κοπίδι χαρτιού, ζέστανε τη μύτη του με αναπτήρα ώστε να ζεματάει, αρχισε να κοβεις σιγα σιγα πατώντας το ελαφρά, αφού σημειώσεις με στυλό το περίγραμα που θες, κ καθε λιγο ζεσταινε τη μύτη με τον αναπτήρα και συνέχιζε το κόψιμο. θα χεις το καλύτερο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν έχεις πρόσβαση root. 2 απλοί τρόπου είναι με τον nova launcher poy χει ενσωματωμένη επιλογή,
που είναι αυτή η επιλογή στον Νόβα;

EDIT

Εντάξει την βρήκα

Link to comment
Share on other sites

να παρεις universal κομματι και να το κοψεις μονος σου καταλληλα για τη συσκευη σου...

 

Τι εννοεις universal κομματι;

Δωσε ενα λινκ, ενα παραδειγμα, πχ απο ebay

Για να δω για ποιο πραγμα μιλαμε, και πως να το αναζητησω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να βγαλω την ωρα απο το notification bar? προσοχη.. οχι την status bar

 

Ο apex ή ο Nova launcher δίνουν τέτοια επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

να παρεις universal κομματι και να το κοψεις μονος σου καταλληλα για τη συσκευη σου...

 

Τι εννοεις universal κομματι;

Δωσε ενα λινκ, ενα παραδειγμα, πχ απο ebay

Για να δω για ποιο πραγμα μιλαμε, και πως να το αναζητησω.

 

Δηλαδη ???

Link to comment
Share on other sites

1/// μετα απο Hard reset χανεται το ρουτ?

 

2/// οταν ειμαστε ρουτ και "πειραξουμε" καποια αρχεια για διαφορους λογους(πχ build.prop,gps.conf) ,εαν κανουμε hard reset αυτα τα αρχεια επανερχονται στην αρχικη τους μορφη?

Link to comment
Share on other sites

1/// μετα απο Hard reset χανεται το ρουτ?

 

2/// οταν ειμαστε ρουτ και "πειραξουμε" καποια αρχεια για διαφορους λογους(πχ build.prop,gps.conf) ,εαν κανουμε hard reset αυτα τα αρχεια επανερχονται στην αρχικη τους μορφη?

 

1. Όχι δεν χάνεται.

2. Όχι δεν επανέρχονται διότι δεν υπάρχουν τα πρωτότυπα. Θα πρέπει είτε να περάσεις από πάνω τη Rom για να αλλαχθούν τα αρχεία συστήματος ή να τα κάνεις extract από τη Rom και να τα περάσεις με κάποιον root explorer αλλάζοντας αναλόγως τη θέση τα permissions.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην κοινοτητα.εχθες εγινα register στο oneclickroot ,επειδη ηταν το μονο που δεν με δυσκολευε, αλλα στο κρισιμο σημειο ζητουσε register.Και ενω εγινα register αρχισαν τα προβληματα και δεν μπορω να κανω root το tablet μου ενω οταν ηταν unregister δεν παρουσιαζε τιποτα και ελεγε οτι θα το κανει root.Μου λεει οτι πρεπει να εγκαταστησω χειροκινητα στο tablet τα adb drivers,καμια βοηθεια λιγο αναλυτικα?και αν θελω ν ανεβασω εικονες εδω πως το κανω?σε ποιο σαιτ τις ανεβαζω και παιρνω τα λινκ?ευχαριστω

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...