Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερη αυτονομία το Α3, οριακά καλύτερη κάμερα το ΧΑ. Εάν δεν είχε τόσο κακή αυτονομία το ΧΑ, θα επέλεγα αυτό. Αλλά είναι ΚΑΚΟ :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικά θα σου πρότεινα Α3 λόγω αυτονομίας, οθόνης, φινιρίσματος και επιδόσεων ( το 1,5gb ram και ο τετραπύρηνος επεξεργαστής που έχει, μπορεί να ακούγονται λίγα, αλλά δεν νομίζω να σου προκαλέσουν προβλήματα). Τώρα εάν θες οκταπύρηνο επεξεργαστή, 8mb μπροστινή κάμερα επιλέγεις sony. Εσωτερική μνήμη ίδια (16gb) ... από εκεί και πέρα εξαρτάται από σένα. Αλλά να ξέρεις πως η οθόνη του Α3 είναι μικρή (4.7in) και αυτό ίσως σε δυσκολέψει στο ιντερνετ ή σε άλλες εφαρμογές. Εάν σε απασχολεί το design τότε η επιλογή είναι ξεκάθαρη...

Έχε υπόψη σου πως βγήκε και το Α3 (2017) άρα το Α3(2016) θεωρείται ''παλιό''.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές στο redmi 4 εχω καταληξει... Και μια τελευταία ερωτηση ποιο κινεζομαγαζο προτεινετε που να ειναι αξιολογο?

 

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ/τοπικ.

 

Ένας φίλος σκεφτεται να αγοράσει ένα κινητό γιατί το παλιό του(Samsung galaxy 4 mini) χάλασε.

 

Αρχικά θέλει οπωσδήποτε το κινητό του να παίρνει 2 sim και αν είναι δυνατόν και κάρτα μνήμης.

 

Έχει τσεκάρει τα παρακάτω μοντέλα κινητών:

Huawei p9 dual ή Xiaomi mi 5s ή Xiaomi redmi note 3 pro ή Xiaomi mi 5 standard

Εννοείτε ΟΤΙ ξέρουμε ότι το huawei p9 dual είναι το ανώτερο/δυνατότερο όλων και μόνο από την τιμή να το δεις από εκεί και πέρα όμως τι θα προτείνατε εσείς να αγοράσει και γιατί?

 

Σκεφτόμαστε να το παραγγείλουμε από το εξωτερικό μιας και θα μας βγει πολύ φτηνότερο από το να το πάρουμε από Ελλάδα αλλά το θέμα της εγγύησης είναι ένα αγκάθι στην όλη ιδέα του εξωτερικού.

 

 

Τι θα προτείνατε εσείς και γιατί?

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

απλα να ξερετε οτι στο p9 δεν μπορεί να έχει και δεύτερη sim και sd cart ενώ το xiaomi mi5/mi 5s είναι μεν dual sim αλλά δεν παίρνει sd.

 

αν τον ενδιαφέρει η κάμερα αρκετά, καλύτερα να πάει στο p9. αν δεν τον ενδιαφέρει τόσο καλύτερα θα βγει πιο οικονομικό ένα xiaomi.

ανάμεσα σε mi5 και mi5s εγώ διάλεξα πριν λίγους μήνες mi5, κυρίως γιατί δεν ξέραμε τι προστασία οθόνης φοράει το s και γιατί εκείνη την περίοδο δεν άξιζαν για εμένα τα παραπάνω λεφτά για το s σε σχέση με το υπόλοιπο hardware ( έτσι πήρα 64αρι 5 αντί για 32αρι s, μιας και κανένα δεν δέχεται sd). δεν εχω δει απο κοντα καμερα mi5s για να σου πω την αληθεια, αλλά δεν με ενδιέφερε αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερει εχουν το κλασικο τροπο με το συρταρακι που εχουν πολλα νεα κινητα οπως samsung galaxy s6 & s7 δηλαδη θα μπορεις να εχεις ή δυο sim ή μια sim και μια καρτα μνημης.

 

Οσο για την καμερα δεν τον καιει κιολας. Οκ ναι θελει να τραβαει καλες φωτος και καλα βιντεο αλλα οχι και να προτιμησει ενα κινητο μονο για τις καμερες του.

 

Κυριως τον ενδιαφερει να ειναι οσο το δυνατον ποιο γρηγορο και future proof(Τουλαχιστον οσο αφορα το την εκδοση android λογισμικου που θα παρει και για οσο καιρο τη παιρνει)

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

γρήγορα και future proof είναι και τα 4 που παραθέτεις.

θα έλεγα η τιμή είναι το κριτήριο που πρέπει να δει ο φίλος σου καθώς υπάρχει μεγάλη διαφορά στο Redmi 3 Pro (προς τα κάτω).

Το Mi5 είναι ακόμα πιο γρήγορο, να προτιμήσει την έκδοση με τα 64Gb (το 32άρι δεν παίρνει sd).

 

Εκεί που στην πραγματικότητα είναι πιο αδύνατο το Redmi 3 Pro σε σχέση με τα άλλα είναι στην κάμερα, γιατί στη γενική χρήση δεν θα δεις αξιοπρόσεκτες διαφορές (είναι όλα σφαίρα). Αξιοπρεπείς βγάζει, τη νύχτα δυσκολεύουν τα πράγματα. Όσο νυχτώνει... μεγαλώνει που λέμε!

 

Αν εξαιρέσεις τη Χαβάη, παρόμοιες σκέψεις είχα κι εγώ και είχα βάλει στο παιχνίδι και το ZUK Z2 4/64 και λόγω της τιμής του που είναι χαμηλή. Τελικά περιμένω το LeEco Cool1 4/64, λίγο πιο ψαγμένη επιλογή, δεν βλέπω να το προτιμούν πολλοί εδώ στο φόρουμ, τους έχει πιάσει μανία με τα xiaomi :)

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Future proof τα xiaomi θα είναι. Το p9 αμφιβάλλω. Και όχι λόγω των 3gb ram αλλά γιατί δεν τα υποστηρίζει πολύ.

 

Σαν οικονομική λύση του p9 υπάρχει το honor 8

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψαχνω το επομενο xiaomi μου και ημουν αναμεσα απο 4 prime και 3s και πεταγεται στο gearbest αυτη η προσφορα το Mi4s στα 173 ευρω ,παιρνει τα 7αρια ,τι προτεινετε ?

 

Την είδα κι εγώ φίλε μου και προσπαθώ να μάθω ποια είναι η διαφορά στις αποθήκες HK και China και έχει τέτοια διαφορά στην τιμή. (80€)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον σταματάνε σχεδόν τα πάντα από Κίνα, οπότε το τελωνείο παίζει δυνατά.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σαυτα τα κινιτα λογο καμερας.

1)το p9 απο καμερα ειναι ανταξιο με τα αλλα 2;

2)ειχα αποφασισει να παρω το g5 αλλα εχω ακουσει πολλα παραπονα για τη συσκευη,π.χ. η αυτονομια του ειναι τραγικη.

επισης μετα απο ενα bootloop ενως g3 τα φοβαμαι πολυ τα lg.εχει καλητερεψει η κατασταση με τα g5 η τα ιδια;

ξερω οτι το s7 ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα αξιζει τη διαφορα τιμης που εχει με τα αλλα δυο;

adok13
Link to comment
Share on other sites

αν έχει wind, το 3 Pro είναι καλύτερο, έχει την μπάντα B20 για 4G.

 

Αν όχι, όποιο από τα 2 Mi καλά είναι (η σειρά Mi είναι η πιο καλή σειρά της Xiaomi).

 

Σε καθημερινή χρήση, δεν θα παρατηρήσετε διαφορές με το μάτι, όποιο και να πάρει από τα Xiaomi.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα έπαιρνα το Α3 αλλά μας είπαν ότι είχε επιδότηση ο πατέρας μου και πήρα το Α5 (2016).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ψάχνω για κινητό εντός ή εκτός (αν και το εκτός με έχει προβληματίσει με τα κρούσματα του τελωνείου) μέχρι 220. Θέλω να έχει

1) Β20

2) τουλάχιστον 32 εσωτερική

3) κατά προτίμηση 5" αλλα όχι απαραίτητα.

4) sd κάρτα.

 

2καρτο και ραδιόφωνο δεν με πολυαπασχολούνε και δεν τα αναφέρω σαν κριτήριο. Αν υπάρχουν καλο θα είναι βέβαια.

Ακούω προτάσεις. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα έπαιρνα το Α3 αλλά μας είπαν ότι είχε επιδότηση ο πατέρας μου και πήρα το Α5 (2016).

 

Τότε ακόμα καλύτερα! Το Α5 είναι ανώτερο του Α3. Καλή χρήση (και απόλαυση για το συγκεκριμένο κινητό) εύχομαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα σε xioami redmi note 3 και του xioami redmi 4 pro, που ήρθαν πρόσφατα στην ελληνική αγορά. Ποίο από τα δύο προτείνετε;

 

Επίσης σκέφτομαι να πάρω και στην μάνα μου ένα κινητό μέχρι 150 βαριά-βαριά , αλλά άμμεσα. Σκέφτομαι για huawei p8 lite, τι λέτε αξίζει;για καθημερινή χρήση. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδαμε και το "Xiaomi Redmi Note 4 64GB" που φαινετε πολυ καλο σε τιμη γι' αυτα που προσφερει.

 

Τι λετε γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερευνα αγορας εχω καταληξει στα εξης μοντελα

 

1. samsung a5 2017 330 ευρω

2.huawei honor 8 330 ευρω

3.lg g5 se 310 ευρω

4.sony x compact 310 ευρω

 

Δεν παιζω βαρια παιχνιδια ουτε ζηταω την απολυτη φωτογραφικη μηχανη απο κινητο τηλεφωνο....τηλεφωνα , καθημερινες εφαρμογες ,browsing και μουσικη.Απο τα παραπανω κινητα ποιο θεωρειτε οτι αξιζει περισσοτερο με βασικοτερα κριτηρια να κρατησει χωρις κολληματα για αρκετο καιρο και την αυτονομια του ; Εκτος αν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλα μοντελα στο ευρος χρηματων που ψαχνω.Δεν επιθυμω κινητα απο Απω Ανατολη λογω εγγυησης :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας όπως γράφω στον τίτλο ψάχνω αντικαταστάτη (για το Samsung j5/16 μου που θα το δώσω σε δικό μου άνθρωπο) με specs :

 

- (κατ'αρχάς) όσο χαμηλότερο δείκτη Sar γίνεται

- 3gb ram / 32 gb internal

- 5.2'' έως 5.5'' ips οθόνη με ανάλυση 1080 x 1920

- καλή αυτονομία (την ίδια ή καλύτερη με το απερχόμενο)

- android 6

- σχετικά καλή κάμερα πίσω (ίδια ή καλύτερη με του j5/16)

 

fluent λειτουργία , ει δυνατόν upgradeable android (στο εγγύς μέλλον) και με τιμή όχι πάνω από €250 (αν είναι και έως €200 ακόμα καλύτερα)

 

αν βοηθά μένω εκτός αθήνας , και συνδέομαι σε δίκτυο Wind

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα σε xioami redmi note 3 και του xioami redmi 4 pro, που ήρθαν πρόσφατα στην ελληνική αγορά. Ποίο από τα δύο προτείνετε;

 

Επίσης σκέφτομαι να πάρω και στην μάνα μου ένα κινητό μέχρι 150 βαριά-βαριά , αλλά άμμεσα. Σκέφτομαι για huawei p8 lite, τι λέτε αξίζει;για καθημερινή χρήση. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

 

ξεκαθαρα το note 4 (ειτε με mtk 3/64 ειτε με sd 4/64)

 

μαμα redmi 4 (5 ιντσες, παρα πολυ καλη μπαταρια, αξιοπρεπεστατη καμερα κτλ) LINK

(ειναι διαθεσιμη official global stable rom που εχει ελληνικα μενου και παιρνει και ενημερωσεις)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω κινητό για την γυναίκα μου έως 250 ευρώ. Θέλει να έχει καλή κάμερα και χαρακτηριστικά που θα την βγάλουν μια διετία άνετα. Έλεγα για το Xperia M5, έχετε κάτι να αντι-προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...