Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 270 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Οποιοδήποτε

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Απο οποιοδήποτε κατάστημα του skroutz

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Δεν εχω ιδέα τι ειναι αυτό, αλλά Θεσσαλονίκη μένω που έχει παντού 4g

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δε θελω τιποτα απο ολα αυτα, αλλα αν εχει δε θα με χαλούσε

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού σίγουρα και δε θελω να μπλέξω με φλασαρίσματα. Θέλω να ανοίξω το κουτί και να είναι έτοιμο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει η καλή οθόνη με ωραία χρώματα, οποτε amoled υποθέτω χρειάζομαι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Microsoft Lumia 550 (η χειρότερη που εχω πάρει ποτέ)

 

Σαν κατοχος iPhone 5s θα σου πω το εξης για iOS.

Αν ειναι συσκευη με A9 και πανω επεξεργαστη δεν εχεις θεμα.Εχω πιασει το 6s με ios 11 και παει σφαιρα,φαντασου το SE με μικροτερη οθονη και χωρις 3D Touch ποσο γρηγορο ειναι.

Απο μπαταρια,κλεινεις GPS να τρεχει συνεχεια και το 4G και εισαι βασιλιας.

Με νορμαλ χρηση σου βγαζει την μερα.Αλλα οσο πεφτει η αποδοση θελει και 2η φορτιση.Οσο για αναβαθμισεις,εγω στο 5s μου εμεινα στην 10 και τις μπλοκαρα.Για σενα αν βρεις καποια σταθερη εκδοση και τρεχει καλα μην αναβαθμιζεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γλιτωσε χρηματα και παρε κατευθειαν το νοτε8. Γιατι αν παρεις το P20 βλεπω να το πουλας και να παιρνεις το νοτε8. Μια φορα νοτακιας, παντα νοτακιας.

Κριμα για το F ρε γμτ.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Και τα δυο κινητά μου φαίνονται αξιόλογα και βρήκα ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους. Ποιο θα μου προτείνατε και γιατί;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Γύρω στα 400

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,5 και πάνω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα μονο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?δεν έχω προβλημα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.Καλή οθόνη

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.Ταχυτητα κάμερα αυτονομια.

Γενικά πιο πολύ browsing,e-mails (λόγω δουλειας) και photos.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο που αναφέρω στο θέμα. Ποιο θα προτεινατε? Γενικα έχω ξεχωρισει πιο πολυ το honor, φαινεται αρκετα δυνατο αν και περσινο μοντελο.Να πω εδώ ότι δεν ενδιαφέρομαι για Xiaomi και επίσης το lg g6 θα το σκεφτόμουν αλλά έχω ακούσει ότι έχει χάλια μπροστινη καμερα.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλεχτεί πολύ!βέβαια με.προβληματισαν γιατί μου είπαν για τα xiaomi πως αν δεν πάρω από την αντιπροσωπεία η εγγύηση ισχύει μόνο για το κατάστημα.αγορας

 

Και μια ακόμα ερωτηση....για το mate 10 lite συγκριτικά με το p20lite τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευη εννοείται πως η ναυαρχίδα mi6 ειναι ανώτερη απο το mid range p20 lite.

Συμφωνώ με enigma.

 

Όσον αφορά το mate 10 lite, στην ουσία ειναι ενα p10 lite με μεγαλύτερη οθόνη και δευτερο φακο για bokeh.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάνε υπομονή να βγει το mi 7 , μήπως και οι μεγάλες αλυσίδες κάνουν καμία καλή προσφορά προσφορές
Link to comment
Share on other sites

Α3 2017 και κράτα ρέστα το κατοστάρικο.https://www.skroutz.gr/s/10756334/Samsung-Galaxy-A3-2017-16GB.html

Καλό κινητό,ανθεκτικό,εξαιρετικη μπαταρία,ομορφο σαν συσκευή,μια χαρά κάμερες.

Δεν χρειαζεσαι περισσότερα απο μια συσκευή.Να θυμίσω πως όταν ήρθε τιμολογήθηκε στα 349.

Edited by giannis074
Link to comment
Share on other sites

Τί ψάχνω:

1. Να υποστηρίζει WiFi calling στην Cosmote

2. Πλάτος <75mm για βολική χρήση με το ένα χέρι

3. Φωτογραφίες τουλάχιστον εφάμιλλες με το LG G4 ή καλύτερες

4. Καλούδια όπως notification LED, IR blaster, always on display, tap to wake, FM radio, MHL/Slimport, αδιαβροχοποίηση, κλπ ευπρόσδεκτα (όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα)

Να πω ότι γενικά συμπαθώ ελαφρύ android, αν όχι stock τότε κάποιο όπως της LG.

 

Ενδεικτικά κοιτάω τα Galaxy A8 (2018) και LG G6, αλλά δεν με ενθουσιάζουν, γιατί κανένα δεν καλύπτει αρκετές από τις παραπάνω απαιτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 8 πως σου φαίνεται;

 

Το Sirocco θα το σκεφτόμουν. Νομίζω θα βάλω και το P20 lite στην εξίσωση και θα διαλέξω ένα από αυτά...

Βεβαίως κάθε άλλη πρόταση παραμένει ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάνε υπομονή να βγει το mi 7 , μήπως και οι μεγάλες αλυσίδες κάνουν καμία καλή προσφορά προσφορές

 

Αν κρίνω από τους χρόνους της iq στα mi παίζει να περιμένει καιρό. Χώρια ότι δεν ρίχνει ιδιαίτερα τις τιμές παρά απλά κόβει το παλιό μοντέλο για να προωθήσει το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση και σε μένα παρακαλώ.

 

1. Ποσό: Το φτηνότερο με τις εξής προδιαγραφές:

2. Οθόνη 5", 3GB RAM / 64GB ROM τουλάχιστον.

3. Ανοιχτη προέλευση αρκει να υποστηριζει ΟΛΕΣ τις μπαντες της ελληνικης κινητης τηλεφωνιας 2, 3 και 4G *συμπεριλαμβανομενης και της 800.

4. Εγγύηση 1 ετος τουλάχιστον.

5. Dual stand by, FM , IR, NFC, SD έστω Hybrid.

6. Δεν είναι απαραίτητο το ελληνικό μενού.

7. Οθόνη να είναι όσο το δυνατόν ευδιάκριτη στον απ ευθείας ήλιο. ΜΟΝΟ αρκει.

8. Μπαταρία μέγιστη δυνατή. Κάμερα καλύτερη δυνατή

9. Προτεραιότητα: ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα. (Παιχνιδια δεν με ενδιαφερουν).

 

Τωρινή συσκευή Samsung Note 2 (GT-N7100)

 

(Γνωστός αγόρασε το Xiaomi Redmi 4X 3/32 global version. Αν υπηρχε αντίστοιχο με 3/64 και NFC, θα έλεγα πως βρήκα το επόμενο κινητό μου).

 

Ευχαριστώ!

*edits

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να κανεις καποιες υποχωρησεις στα κριτηρια σου.αν βγαλεις το ραδιο απο τις επιλογες το honor 8 και honor 9 ειναι απο τις φθηνοτερες επιλογες που καλυπτουν τα υπολοιπα κριτηρια σου.αν εξαιρεσεις τις υπερυθρες και κρατησεις το ραδιο τοτε το καινουργιο Huawei p20 lite ειναι μια αξιολογη επιλογη.Οι επιλογες θα αυξηθουν ακομη περισσοτερο αν υποχωρησεις και στην επιλογη του NFC οπου καποια μοντελα της xiaomi θα σε καλυψουν.Ζυγισε τα κριτηρια σου και κανε την επιλογη :)
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχει το LG v20. Παλαιότερο λιγάκι μοντέλο, παραλίγο να το αγοράσω. Και εγώ ερχόμενος απο Νοτε ΙΙ. Ότι και να πάρεις θα σου φανεί σφαίρα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

...Ότι και να πάρεις θα σου φανεί σφαίρα πάντως.

 

Ειδα το Xiaomi του φιλου! Το note ερπει μπροστα του!

Ωραιο φαινεται το V20, καλυτερο και απο το αναφερθεν Xiomi! Πως και δεν το πηρες? Τι πηρες αντ' αυτου?

 

Εχεις προταση απο που και νουμερο μοντελου (μην παρω αλλης χωρας μπαντες)?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή νέας συσκευής μετά τον βίαιο αποχωρισμό (πέσιμο στο νερό) του NEXUS 5X μου

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Βαριά μέχρι 500

2) Το μέγεθος οθόνης Μέχρι 6 (αν βέβαια δεν έχει μπεζελ ώστε να έχει περίπου το μέγεθος 5.5) αλλιώς 5.5

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Από Ελληνικό κατάστημα κατα προτίμηση (και σκρουτζ δηλαδή)

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Αδιάφορο

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο αν και δεν με καίει

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Προτιμώ εξαρχής stock για να παίρνω και αναβαθμίσεις (συνηθισμένος απο το Nexus) αλλιώς να ναι ναυαρχίδα ή δεν ξέρω και γω τι που να παίρνει σχετικά πολλές αναβαθμίσεις

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ναι μας ενδιαφέρει αλλά δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, Κάμερα, Αυτονομία

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. ΗΤΑΝ Nexus 5x :lol:

 

όπως προείπα με ενδιαφέρει να είναι στοκ και να βγάζει τούμπανες φωτογραφίες (μιας και ασχολούμαι με αυτό) αλλά ίσως κάνω την παραχώρηση και για κάτι που δεν θα είναι στοκ (αρκεί να αξίζει πραγματικά τον κόπο , όπως S8 κλπ) . Έχω τσεκάρει και το Nokia 8 ,έβλεπα ότι βγαίνει και το Nokia 7 plus (αλλά με Snapdragon 660 , οπότε δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει). Κάτι τελευταίο και σημαντικό . Θέλω να με βγάλει άνετα ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ και να μην μου μείνει στα χέρια :p

Link to comment
Share on other sites

Δες και το htc u11 το έχει ο Γερμανός στα 399 τρομερή κάμερα και ήχο, κοντά στο stock Android με ένα μειονέκτημα τις αναβαθμίσεις

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus 5t έχει ακριβώς αυτά που ψάχνεις αλλά το αγοράζεις μόνο από το επίσημο σαιτ της oneplus

 

Ναι το ξερω (αν και χανει λιγο σε καμερα σε σχεση με αλλα που εχουν πολυ καλυτερη) απλά όπως προείπα το θέλω απο Ελλάδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες και το htc u11 το έχει ο Γερμανός στα 399 τρομερή κάμερα και ήχο, κοντά στο stock Android με ένα μειονέκτημα τις αναβαθμίσεις

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και αυτό το είχα δει απλά αν είναι να μην πάρω κάτι στοκ ( άρα όχι συχνές αναβαθμίσεις) θα κοιτάξω προς S8. Νομίζω είναι πολύ καλύτερο απο το U11 . Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό με καλή κάμερα, να μην είναι τεράστιο. Σκεφτόμουν το s7 που έχει πέσει αρκετά η τιμή του, αλλά τώρα εμφανίστηκε και το p20. Είναι περίπου στα ίδια λεφτά. Τι γνώμη έχετε για φωτογραφίες και την εμπειρία χρήσης. Δεν με ενδιαφέρουν τα benchmarks. Η μπαταρία φαντάζομαι θα είναι παρόμοια.
Link to comment
Share on other sites

Χώρις να έχω ψάξει καλά το p20 θα στο προτείνω. Είναι του 2018 ενώ το άλλο του 2016 συνεπώς το huawei αξίζει τα χρήματα σου. Προσωπικα θα περίμενα να πάει στα 300.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...